Technologická lahůdka – kolmý start stíhačky F-35B Lightning II
Projekt stíhačky F-35 Lightning II je jedním z nejdůležitějších zbrojních programů v historii. Program simultánně vyvíjí tři verze stíhaček pro armády z celé řady zemí. Jednou z verzí je i naprostý technický skvost – stíhačka s kolmým startem a přistáním F-35B Lightning II.
Foto: F-35B Lightning II. Všimněte si precizně uzavřeného poklopu turbodmychadla za pilotní kabinou / Lockheed Martin
Sériová stíhačka F-35B Lightning II před pár dny provedla významný pokrok ve vývoji - premiérový kolmý start a přistání. Stíhačka tak navázala na své první noční přistání z 2. dubna letošního roku.
Ač kolmý start vypadá efektivně, F-35B ho bude používat jen minimálně. V případě stíhačky F-35B se spíše mluví o koncepci STVOL (Short Takeoff/Vertical Landing), tedy velmi krátkého vzletu a kolmého přistání. Předností krátkého vzletu před kolmým startem je enormní úspora paliva.
Video: Stěrače stírají, světla svítí... můžeme startovat / YouTube
I při krátkém vzletu se však dostane ke slovu turbodmychadlo za pilotní kabinou a sklopená tryska motoru. Jde o naprosté technologické unikáty, jenž nebyly nikdy na letadle použity. Například zadní tryska F-35B se může otočit až o 90°dolů.
Kolmý start se bude používat jen v nouzovém případě - při poškozené startovací palubě/dráze, nebo při útoku na blízké cíle. Při kolmém startu je však velmi omezeno množství nesených zbraní a dolet. Naopak kolmé přistání není problém, protože stroj je zbaven zbraní a několika tun paliva.
Stíhačka F-35B je určená především pro potřeby amerických Mariňáků, kde v počtu 340 kusů nahradí stroje F/A -18 Hornet a AV8 Harrier. V britském námořnictvu naopak stroje F-35B nahradí letouny s kolmým startem Harrier GR9. Třetím a posledním zákazníkem stíhačky F-35B s kolmým startem je italské námořnictvo.
Zdroj: Lockheed Martin
Komentáře
Jaroslav Šmíd
02. 02. 2019, 21:29https://www.militarybox.cz/news/jakovlev-jak-41m-narozen-ve-spatne-dobe/
https://is.muni.cz/www/lvisingr/1450261/1450264/letouny_vtol.pdf