Tempest: Velká Británie, Itálie a Švédsko vyvíjí nový bojový letoun
Velká Británie, Itálie a Švédsko jdou společně do vývoje nového letounu založeného na britském projektu Tempest. Ministři obrany Velká Británie Ben Wallace, Itálie Lorenzo Guerini a Švédska Peter Hultqvist podepsali trojstrannou dohodu o společném vývoji perspektivního bojového letounu nové generace založeného na britském projektu Tempest.
Foto: Grafická simulace projektu Tempest | archiv společnosti BAE Systems / CC BY-NC-SA
Dokument byl nazván Memorandum o porozumění pro program Future Combat Air System Cooperation (FCASC). Dokument konsoliduje plány Itálie na vstup do britského programu Tempest, který byl oznámen loni v září. Ve fázi výzkumu a vývoje hodlá Itálie investovat do projektu 742 milionů EUR s možností další tranše ve výši 760 milionů EUR.
Jak již bylo dříve oznámeno Itálii budou v týmu Tempest zastupovat firmy Avio Aero, Elettronica, Leonardo a MBDA. Britské divize posledních dvou firem již jsou součástí vývojového týmu.
Letadla vytvořená v rámci programu Tempest by měla doplňovat flotilu letadel F-35 a zcela nahradit stroje Typhoon. Tempest by měl vstoupit do služby od roku 2035.
Foto: Model projektu Tempest, 2019 | Wikimedia Commons
Tempest bude moci létat bez posádky a pomocí speciální technologie bude ovládat drony. Stroj bude výsledkem vrcholu umělé inteligence a bude disponovat zbraněmi s řízenou energií. Další technologií, která je do Tempestu navržena, je tzv. Cooperative Engagement Capability, tedy schopnost spolupráce na bojišti, sdílení dat ze senzorů za účelem koordinace útoku či obrany. Tempest bude vybaven speciálním adaptabilním motorem a virtuálním kokpitem zobrazeným na displeji připevněném k pilotovi. Speciálně pro tento projekt byl také vyvinut nebývale výkonný generátor elektrické energie.
Mezi klíčové konstrukční prvky platformy projektu Tempest patří mírně zvednutá zadní část trupu, což je díky speciálnímu potrubí ve tvaru „S“, aby se tak zmenšil radarový průřez letounu.
Komentáře
Gogo
21. 02. 2021, 20:27Omny
No vidíš, tak sis sám odpověděl i na to Su-57. Rusové sami přiznávají, že se jim nepodařilo zcela "ukrýt" lopatky dmychadla motorů. Přitom pro radar jsou z přední polosféry rotující lopatky dmychadel ten nejvíce demaskující příznak. Rezignace na zakrytování motorů zase odhaluje Su-57 radarům při ozáření zdola, shora i z boku. Vzhledem k doložené absenci stealth charakteristik tedy nelze Su-57 považovat za letoun 5. generace. Jedná se o stroj na úrovni nové varianty F-15EX, oba jsou to tedy letouny generace 4++.
Třeba se rusové něco přiučí od britů, ti vědí, proč tvarují přístup vzduchu k motoru do tvaru "S". Kromě rusů to ale asi neví ani autor, který zřejmě někde něco zkopíroval a prohnal překladačem, takže to ukryl do jakéhosi lingvistického jinotaje: "...díky speciálnímu potrubí ve tvaru „S“..."
Nikolas
18. 01. 2021, 10:52F22>F35>SU 57
reálnou šanci na úspěch má pouze F35, není prodejním hitem letadel 5. gen pro nic za nic. Nabízí skvělý poměr cena/výkon.
Ruský SU 57 je propadákem a letadlo slouží leda tak k propagantě "pokročilého ruského leteckého průmysl" i když se jedná o kopii F22 která je pořád bezkonkurenční letadlo.
ROBO
17. 01. 2021, 23:11Omny
Takže mj. proto výroba vázně, páč nikdo zmetky nechce kupovat
-------------------------------------------------
Proč ze sebe děláš takovýho dementa , vždyt zjevně absolutně nevíš co píšeš , protože přesnej opak je pravdou .
USA loni vyrobili 123kusů F-35 , letos to bude 160 kusů . Vyrobeno je již přes 600kusů které mají nalétáno přes 350.000 hodin při současné 72% nasaditelnosti . Celkové celosvětové objednávky k dnešku činí 3.200 kusů . Ale ani to nestačí obrovskému zájmu . Jenom loni byli potvrzeni další 2 zákazníci ( Polsko , Singapur ) a mnoho dalších tento stroj poptávalo anebo projevilo zájem - Katar , Malajsie , Indonesie , Thajsko , Spojené Arabské Emiráty , Egypt , , Řecko, Rumunsko, Španělsko , Finsko , Švýcarsko , Indie......................................
Zato vaši Russové stroj 5.gen. SU-57 vyrábí raketovou sériovou výrobou 1 funkční kus za pomalu za 2 roky . A nikdo na světě ho nechce ani za dara . To je mega průs....er a ostuná neschopnost
MXM
17. 01. 2021, 15:23zajímavé i z politického hlediska, přes Itálii si VB zachová vliv v EU, zvýrazní se to když se ten projekt povede. Ono Itále už se dlouho cítí duem F+N odstrčená a komandovaná.
Pro N a Fr znamená společný vývoj letounu nasazování Aachenské dohody do praxe, zvlášť jestli ten nový stroj nahradí Rafale tak to bude průlom německo-francouzských vztahů. Ještě je otázka co Španělsko, ale to má také blíž Británii, jen to kazí ten spor s Gibraltarem.
ROBO
16. 01. 2021, 02:28Americký konzervativní think tank The Heritage Foundation vyzpovídal již před pěti lety 31 pilotů F-35 , kteří dříve pilotovali jiné rozličné stroje a položil jim několik jednoduchých otázek:”Jak hodnotíte stíhačku F-35A? Je lepší F-35A než vaše předchozí letadlo? S jakým letadlem chcete letět do boje?” ( předchozí zkušenosti s letadly F-15C, F-15E, F-16C a A-10 )
Všech 31 pilotů si téměř ve všech scénářích leteckého souboje vybere raději F-35A před svým předchozím letadlem - tedy zmiňovanými F-15C, F-15E, F-16C a A-10. Stíhačka F-35A má přitom kvůli pokračujícímu vývoji účelově omezenou schopnost provádět manévry s velkým přetížením a také sníženou citlivost odezvy na zásahy pilota do řízení.
Dlužno dodat, že především stíhací F-15C je určen k vedení vzdušného boje a k vybojování vzdušné nadvlády. Bývalý pilot F-15C však uvedl, že se stíhačkou F-35A dokázal v simulovaných vzdušných soubojích F-15C pravidelně porážet.
Další tři instruktoři bojových letadel F-16CJ Wild Weasel - speciální verze F-16 určené k ničení protivzdušné obrany (PVO) protivníka - uvedli, že jeden F-35A dokáže ničit jedno stanoviště PVO protivníka účinněji, než tři spolupracující F-16CJ.
Radar stíhačky F-35 typu AESA lze podle pilotů použít jako účinný prostředek elektronického boje - F-35 pomocí radaru umí rušit jiné radary stíhaček a PVO. Elektronický útok údajně probíhá takovým způsobem, že protivník ani nepozná, že je rušen.
Martin23
https://www.heritage.org/defense/report/operational-assessment-the-f-35a-argues-full-program-procurement-and-concurrent?_ga=2.129418830.356266516.1610758501-705822600.1610758501
https://www.dailysignal.com/2016/08/05/9-insights-on-the-f-35a-from-31-experienced-fighter-pilots/
Podle bývalého pilota A-10 díky výjimečnému situačnímu povědomí a bohaté senzorové výbavě je stíhačka F-35 v poskytování blízké pozemní podpory CAS (Close Air Support) stejné dobrá nebo lepší jako A-10. Pilot navíc zdůraznil, že F-35 je jediné letadlo schopné poskytovat CAS v protivníkem silně bráněném vzdušném prostoru .......................................................
Protivníci na Red Flag jsou bezpečně poráženi na hlavu a mluví o ní pouze v superlativech , stejně jako uživatelé po celém světě .
Popisovat výhody a nezpochybnitelnou nadřazenost F-35 nad většinou strojů 4.gen . je nekonekonečná práce . Proto je tak celosvětově extrémně poptávána a současná kadence výroby - 3-4 kusy týdně zdaleka nestačí této poptávce .
369
14. 01. 2021, 19:13Že vôbec na tie dve hlúpe lahvoidné stálice toľko reagujete... Čo ich príspevok, to výkal
Martin23
14. 01. 2021, 08:45ROBO
Proto mají různé verze F-35 nahradit tak různorodé stroje, jako A-10 Thunderbolt II, F-16 Fighting Falcon, AV-8B Harrier II a F/A-18 Hornet
+++++
F 35 nikdy nenahradí A 10, to byl nápad šílenců, který skončil dřív než začal.
F 16 nemůže logicky F 35 nahradit, protože F 16 si pořizovaly státy, kteté potřebovaly levné víceúčelové letadlo. Tím F 35 s trojnásobnou cenou rozhodně není.
F 18 H nahrazuje F 18 SH.
Ale o tom jsem já nehovořil. Většina států F 35 nepotřebuje. F 35 není svou podstatou víceúčelové. Samozřejmě pokud někdo chce, tak tímto způsobem může přistoupit i k práškovacímu letadlu, ale výsledky nejsou ideální. Každopádně to zase tak velký průser není. Prostě si za draho nakoupili letadlo, které není až tak ideální obranář, ale svou funkci zastane.
Asi největší průser je F 35 u Austrálie. Ta tímto strojem nahrazuje F 111, ale to je samozřejmě čirá šílenost. F 35 má dvě slabiny, z nichž 1 ke zásadní právě u Austrálie.
F 35 si vlastnost stealth drží jen v případě, že má zbraně v šachtách, kam se toho vleze tragicky málo.
Ale zásadní problém je malý dolet.
Martin23
14. 01. 2021, 08:28Omny
Mně osobně tyhle projekty EU také nevadí.
Já celou dobu kritizuji nekoncepčnost a mnohdy nelogičnost.
Největší problém vnímám v tom, že EU má Eurofigther a Gripen a přesto Evropa vleze do JSF a pak nakoupí F 35. Tak mám dojem, že mnou zmíněné projekty dopadnou stejně. Globalisté nakonec prosadí US projekt a Evropa nevyužije potenciál těchto projektů.
A když v článku níže mi tady místní šmrdlalové začnou něco povídat o nefunkčním zbrojním průmyslu Ruska a pak přijde tohle téma, tak to považuju za absurdní.
Rusové si vyrobí to, oč má armáda zájem. Nemá zájem o Armaty, o SU 57, protože prostě za méně peněz získají jiné zbraně, které momentálně buď potřebují více nebo které je jsou schopny nahradit.
Příklad: Evropa si vyrobí Eurofighter či Gripen a Slováci koupí F 16.
ROBO
13. 01. 2021, 17:07Marti23
Můžeš už konečně nějak doložit alespon tu nesmyslnou lež , že :"F 35 se mělo stát jednotným aliačním stíhačem" ? Proč jenom pořád lžeš a nic jinýho ?
nebo :
"říkám já u každého článku s F 35. A to, že jde o útočný letoun"
Tento , na současném trhu , zdaleka nejmodernější a nejsofitikovanější stroj na světě není zdaleka pouze útočný letoun . Jak už pramení jasně už z definice jedná se o typ víceúčelové stíhačky .
Jedná se o typ víceúčelových stíhacích letounů páté generace , určených k
- provádění pozemních útoků,
-průzkumu , při použití celosvětově nedostižné elektroniky , senzoriky , avioniky........
-vzdušných obranných misí s technologií stealth
Proto mají různé verze F-35 nahradit tak různorodé stroje, jako A-10 Thunderbolt II, F-16 Fighting Falcon, AV-8B Harrier II a F/A-18 Hornet
Každý zákazník si tedy takto pořizuje bezkonkurenční mnohoůčelovou platformu na plnění rozmanitých misí . To že ti leží v žaludku to že z nesmyslně přecenované Russké nejmodernější PVO dělá jen cvičné terče , tak to je jen příjemná třešnička na dortu :wink:
Martin23
13. 01. 2021, 15:46Kadliku, ale já netvrdil, že to je nějaké alianční dogma. Já tvrdím, že to je aliačním zmatek.
ROBO já si nemyslím, že sem něco nesmyslně zatahuju, ale zcela jistě, že jsem tě nenutil reagovat.
ROBO
13. 01. 2021, 12:49Martin23
Ty musíš bejt fakt na palici . Nejdříve sem zatáhneš nesmyslně a zcela mimo mísu -jako vždy - nějaký absolutně nesmyslný procenta zadluženosti abys glorifikoval vaše chlebodárce z Kremlu . A pak sprostě a hulvátsky urážíš někoho kdo na ty tvoje nesmyslný rudý výzvratky reaguje .
My tady narozdíl od vás v Russku máme svobodu slova . To neznáte a tak reagujete logicky takto podrážděně . co ?
Martin23
13. 01. 2021, 11:07Kadliku, zase meleš nesmysly. Tentokrát si toho jsi dokonce vědom až tak, že jsi ani ve svém příspěvku necitoval výroky, na které reaguješ.
Nikde nikdo nepsal o tom, že si NATO něco dohodlo či odhlasovalo.
Já si jen dovolil karikaturovat projekt Joint Strike Fighter, což je vývojový a akviziční program, jehož cílem je nahradit širokou škálu stávajících stíhacích, úderných a pozemních útočných letounů, jehož výstupem je F 35.
Tak snad tento projekt, který stál fakt velkou hromadu prachů tady nezačnete popírat?
Ale to byla řečnická otázka, protože to už děláš. Důvodem je tvoje absolutní absence sebeúcty a soudnosti.
Martin23
13. 01. 2021, 08:58Tarch
Já bohužel nerozumím otázce. F 35 se mělo stát jednotným aliačním stíhačem, na kterém pracovaly a pracují desítky zemí světa.
Já už to nebudu dál rozebírat. Je v celku evidentní, že západní státy se těžko kdy domluví na nějaké dlouhodobější strategii.
V tomto smyslu mne asi nejvíc udivuje, jak chce někdo pracovat na jednotné EU armádě.
Ale je zajímavé, že dosud nikdo neřekl to, co říkám já u každého článku s F 35. A to, že jde o útočný letoun, který může užít jen pár států světa. A že u ostatních, i když si F 35 pořídí, bude stále potřeba získat i plnokrevný stíhač pro vybudování vzdušné nadvlády a tedy vhodný i k obraně vdzušného prostoru.
Podle mne tato potřeba právě dala vznik těmto projektům.
I proto Japonci pracují na své stíhačce.
F 35 prostě není F 22 a všichni, kdo si tohle společné dílko koupili to vědí.
Martin23
13. 01. 2021, 08:49ROBO,
když jsi to do teď nepochopil, tak úplně na rovinu. Vyser se na to zadlužení států.
Je to věc nepodstatná ve smyslu toho, že než mohlo pořádně začít období jednotného aliančního stíhače, tak už soukromé firmy z různých zemí pumpují veřejné rozpočty skrze plánovaní nových vlastních letounů.
Většina ekonomů v zadlužení vidí problém, ale tohle není ekonomický web, abychom to tady rozebírali.
Já to znímil v narážce na minulou diskuzi, kde jste měli hroznou péči o hospodaření ruských státních podniků.
A myslím, že tvůj výrok, že dluhy nejsou problém dlužníka, ale věřitele, plně vyhovuje jako taková hodně veselá tečka na závěr.
A vůbec nepochybuju o tom, že přestože tohle dokážeš říct, tak se považuješ za liberála.
Jenom nevíš, co to slovo znamená.
Martin23
13. 01. 2021, 08:37Badysak
Znovu vám to zopakuji. Nejsem váš druh a pokud se soudruhujete doma, sem to netahejte.
Jinak já nemluvil o žádné platební schopnosti či neschopnosti.
Pouze jsem uvedl, že západní společnosti se potýkají ze zadlužením, a pakliže jejich rozpočty končí v červených číslech, tak prostě žijí na dluh.
Ale hlavně, to byla celkem podružná poznámka, které jste se chytil, podobně jak to dělají zde známé přísavky, aby se mohly realizovat, aniž by samy vytvořily názor k tématu.
Dále uvádím, že jsem nikde nepsal, že je Rusko bohaté. Naopak, oproti NATO musí při zajišťování obrany vycházet ze zlomkového rozpočtu a protože jsem se zde o tom s některýma bavil v minulé diskuzi, tak jsem na to upozornil. RF drží krok jen díky tomu, že jeho zbrojní průmysl je státní a dokáže vyrábět mnohem levněji.
K vám bych závěrem uvedl, že mám dojem, že se vyjadřujete starou omšelou taktikou spočívající v tom, že když je potřeba, uděláte z Ruska všeho schopného silného agresora. Jindy zase z něj děláte žebráka těsně před krachem.
Tohle je ukázková praktika totalitních struktur - v případě potřeby mít po ruce zlo, kterým omluvím jakákoliv mimořádná opatření a na druhou stranu když potřebuji masy nažhavit a dát jim seběvědomí, tak o stejném mluvím jako o slabém chudáčkovi. Typicky tohle dnes předvádí na Ukrajině.
Hezký den.
ROBO
13. 01. 2021, 08:36Martin23
jsme viděli na příkladech např. Řecka nebo i Česka v polovině devadesátých let minulého století , tak dluhy nejsou ani tak problém dlužníka jsko spíš věřitele .
Mnohem větší problém má drtivá většina Rusů , kteří a ačkoli mají největší nerostné bohatství na světě a mohli by se topit v bohatství - tak se musí potýkat s katastrofální životní úrovní a dívat se jak nerosty plundruje jen pár Putinovo posluhovačů a dívat se , jak jejich příjmy vyváží na západ . Takže Díííky hloupé Russko .
Martin23
13. 01. 2021, 08:18bombero
Já nikam nic necpal. Tak tu tabulku vytvořili na webu Finance.
A poslal jsem ji proto, že tady někdo snad chtěl vytvářet dojem, že západní společnost nemá problém se zadlužováním.
bombero
12. 01. 2021, 22:51martin23
...."Srovnání dluhů největších ekonomik světa vztažená k jejich ročnímu HDPTyp dluhu USA Čína Rusko Eurozóna Japonsko".....
nevím, proč tam cpete rusko, kdyžekonomicky je to spíš rozvojová země
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4%9Bta_podle_HDP_na_obyvatele
https://www.investicniweb.cz/ekonomika-politika/ekonomika/10-nejvetsich-ekonomik-sveta-v-promenach-poslednich-bezmala-60-let
A jak jsem už několikrát zminoval, výše zadlužení o ničem nevypovídá.Určitě na tom bude líp člověk, který má příjem 100000 a splácí měsíčně 40000 dluh na barák, než někdo, kdo má 15000 a splácí pračku a auto 6000....
Tarch
12. 01. 2021, 20:41Martin23: A co jim jako zbývá? Nakoupit F-35, přenechat tím celý trh konkurenci, přerušit veškerý vývoj v přidružených podnicích a začít dělat sněžné rolby? Vždyť i Izrael vnímá vývoj Lavi pozitivně i když náklady byly mnohem větší než plánované a celé letadlo bylo nakonec dáno k ledu (Číně). Izrealské společnosti z toho letounu čerpaly ještě dlouho poté a jen díky tomu si moho dovolit překopávat americké draky.
Lovec čehuúúúúúnských kokotů
12. 01. 2021, 19:40karel3....ty jsi především havlistické čehuúúúúúúnské kokotisko, jehož matka v Perlovce kroužkuje ftáky nadrženým Germánům za 5€....je to zdatná ornitoložka!
Badysak
12. 01. 2021, 18:54Soudruhu Martin23 zadlužené po uši bylo tak akorát Řecko a i to se z toho pomalu dostavá pod dohledem těch vašich zkrachovalých existencí ze západu. Tolik k vašim číslum, které neříkají nic o platební schopnosti daných státu. Naopak na flotile Armat a SU 57 vidímě jak je Rusko bohaté. Zbytek nemá cenu komentovat zase začnete motat páté přes deváte.
alexa123
12. 01. 2021, 17:12karel3
Sledujem tento web dva-tri mesiace ale takého fanatika ako si ty som tu okrem OMNY-ho nestrerol. Ty si super anti Ruský fanatik, OMNY je anti Zapadný fanatik. Ja sa snažím byť neutrálny t.j. ako tak cca objektívny. Ale tvoj posledný príspevok ..." že počet Tempestů velmi brzy předhoní počet vašich Su-57..." je neskutočne absurdný, absurdný a opäť absurdný, pretože prvý prototyp Tempestu vzlietne maximálne v r. cca 2026 (plus-mínus), a do výzbroje bude zaradený o ďalších 10 rokov a to som ešte veľký optimista. Takže ak si mám vybrať medzi tebou a Martinom23 s ktorým si na nože, tak si radšej vyberiem Martina23, pretože aj keď s ním v mnohých jeho príspevkoch nesúhlasím, na rozdiel od teba sa aspoň ako-tak snaží argumentovať.
P.S.
Keďže sú podľa teba v mnohých tvojich príspevkoch Slovania degenerovaní blbci s IQ=0, mám na teba veľmi jednoduchú otázku. Si občanom ČR???? t.j. máš trvalé bydlisko v degenerovanom slovanskom štáte s obyvateľmi IQ=0, alebo si sa preventívne odsťahoval do štátu, kde sa jeho občania snažili urobiť "defenestráciu" podľa Českého vzoru v r.1419 resp.1618 - týmto USA štátom myslím vzor etalon demokracie tejto planety !!!!!!!!
P.S.
Určite nebudeš mať problém "objektívne" odpovedať na môj podľa teba určite "SPUTNIKOVSKÝ" príspevok
Martin23
12. 01. 2021, 17:02Srovnání dluhů největších ekonomik světa vztažená k jejich ročnímu HDP
Typ dluhu USA Čína Rusko Eurozóna Japonsko
Veřejný dluh 120,00 % 46,20 % 17,00 % 89,20 % 250,40 %
Dluh domácností 79,40 % 44,40 % 13,50 % 58,60 % 62,50 %
Dluh firem 203,50 % 169,00 % 56,36 % 138,00 % 231,06 %
Badysak - nejsem váš druh a o trhání vlasů jsem nemluvil. To se vám tam zamotala asi nějaká soukromá asociace.
Zkrátka já měl dojem, že západní svět usiloval o jednotnou stíhačku.
Místo toho USA pracují na stroji 6. generace, V EU chtějí vyrábět 2 stíhačky, Japonsko chce vyvíjet stíhačku.
Ještě budete popírat, že západ je zadlužený až po uši.
Fakt se těším, co tady vymyslíte za hovadiny.
alexa123
12. 01. 2021, 16:19bombero
... jinak jsem myslel ty zástupy inženýrů, co každý den připlouvají hlavně z afriky...
Ty by si sadol do lietadla, ktoré vyprojektujú zástupy afrických inžinierov s nulovými skúsenosťami s projektovaním high techniky typu lietadla 5 generácie? ja určite nie resp. áno, ale predtým by som si urobil miliónovú životnú poistku.
alexa123
12. 01. 2021, 16:15Bombero
Alexa123- možná SWeden?
A ja som si myslel, že SW je software. Pretože 99% ľudi si pod skratkou SW predsatví software ale nie Švédov. Ale zabudol si na skratku IT t.j. Italov. Pretože aj oni sú súčasťou trojkombinácie Anglanov, Švédov a Italov.
Badysak
12. 01. 2021, 16:11Jaký dluh soudruhu Martin23 Evropské země nejsou Rusko. A proč by si měli trhat vlasy on už je Tempest na trhu? Za 15 let se teprve budou ladit dětské nemoci.
Martin23
12. 01. 2021, 15:48Takže právě teď všichni nakoupili na na dluh F 35 pod heslem Joint Strike Fighter a
už začínají s tímto:
1. Francie a Německo společně vyvinou novou generaci evropského bojového letounu. Ministryně obrany obou zemí Florence Parlyová a Ursula von der Leyenová ve středu podepsaly smlouvu v hodnotě 65 milionů eur (1,68 miliardy korun), která zaručí financování společného projektu po dobu prvních dvou let. Nové stíhačky nahradí podle agentury AP jak Německem využívané stroje Eurofighter, tak francouzský nadzvukový letoun Rafale. Vývoj zatím shodným dílem financují Francie a Německo, v létě se k projektu může připojit i Španělsko.
2. Velká Británie, Itálie a Švédsko pro změnu jdou do do vývoje nového letounu založeného na britském projektu Tempest.
No a tomu já říkám docela slušný blázinec.
Tohle musí režírovat skutečně velká hlava. Tak nějak jsem si vzpomněl na včerejší diskuzi na téma soukromý a státní zbrojařský sektor.
bombero
12. 01. 2021, 12:52Alexa123- možná SWeden?A jejich zkušenosti s gripenama?Jinak jsem myslel ty zástupy inženýrů, co každý den připlouvají hlavně z afriky...
alexa123
12. 01. 2021, 11:56liberal shark
...hlavně díky účasti GB a SW.
Že si pod skrátkou GB myslel Great Briarin - to som si domyslel. Ale pre "blbečka môjho typu" - koho si to vlastne myslel pod skratkou SW? Potešim sa, ak si "aktualizujem" svoje IQ.
liberal shark
12. 01. 2021, 11:49Tempest vypadá jako perspektivní projekt se slušnou pravděpodobností úspěšného dokončení, hlavně díky účasti GB a SW. Možná by se ČR mohla stát alepoň symbolickým podílníkem.
alexa123
12. 01. 2021, 11:18bombero
... zapomínáte na jednu věc, že na rozdíl od ameriky máme v evropě spousty tichých, vděčných inženýrů a doktorů
Sorry, ale absolútne som nepochopil tvoj príspevok. To akože hodinová sadzba inžinierov v Británii, Italii a vo Švedsku je taká, že vývoj, skúšky a hlavne uvedzenie do prevádzky tohto lietadla nebude stať "100 miliárd €" ale "iba 50 miliárd €" ???
Glocker
12. 01. 2021, 11:15"...což je díky speciálnímu potrubí ve tvaru 'S'..." :smile::smile::smile:
A je to potrubí bezešvé nebo s přírubou?
bombero
12. 01. 2021, 11:03Alexa123- zapomínáte na jednu věc, že na rozdíl od ameriky máme v evropě spousty tichých, vděčných inženýrů a doktorů :grin:
alexa123
12. 01. 2021, 10:37... ve fázi výzkumu a vývoje hodlá Itálie investovat do projektu 742 milionů EUR s možností další tranše ve výši 760 milionů EUR.
Svojim spôsobom je to "oblbujúca" a v skutočnosti smiešna suma. Reálne náklady na "zdôrazňujem úspešný" vyvoj budú desiatky miliárd € - viď náklady na vývoj F-35. Uvedená suma je dobrá tak akorát na prvé powerpointy a drevené makety.
hb74
12. 01. 2021, 09:49buď v klidu, ty tikající hodiny nikdo neošálí :-)