Tip na film: Forrest Gump - ,,Jak mě ve Vietnamu něco kouslo do zadku"
Filmové tipy jsou nedílnou součástí ArmyWebu už řadu let. Prezentujeme vám horké filmové novinky blížící se do kin, ale připomínáme si zde i filmy starší, méně či více známé. Ten dnešní tip asi nebude pro většinu z vás nic nového, ovšem čas od času je fajn si připomenout velkolepá díla, které lze beze sporu zařadit do zlatého fondu kinematografie.
Forrest Gump je román amerického spisovatele Winstona Grooma z roku 1986. Vypráví příběh Forresta Gumpa, muže s IQ 70, a jeho neobvyklého života. Forrest se potkává s významnými historickými osobnostmi a na vlastní kůži prožívá významné události, ale jejich význam si neuvědomuje. Příběh se odehrává převážně v USA v 2. polovině 20. století a s humorem, nadsázkou a obrovským nadhledem vypráví o velkých událostech této doby.
Foto: Forrest Gump a jeho kamarád na život a na smrt Bubba
Zemeckisův film Forrest Gump je brilantním shrnutím dosavadních režisérových poznatků o možnostech "comicsového" vyprávění. Formálně i obsahově nejméně konvenční z jeho snímků přesvědčuje komediálními gagy i naléhavě patetickým tónem. Jeho hrdinou je prosťáček Forrest Gump, typický obyčejný muž, který od dětství dělal, co se mu řeklo. Do života si tak odnesl několik ponaučení své pečlivé maminky a osvědčené pravidlo, jež se mu hodí mnohokrát v nejrůznějších situacích: Když se dostaneš do problémů, utíkej. Forrest proutíká školou, jako hráč amerického fotbalu i univerzitou, potom peklem vietnamské války a zoufalstvím nad matčinou smrtí. Vždycky je totiž někdo nebo něco, co po něm skutečně či obrazně "hází kameny". Nakonec však Forrest poznává, že jsou i jiná řešení situací než útěk. Svůj život spojuje s kamarádkou ze školy Jenny, která pro něj zůstane provždycky jedinou láskou, s přítelem z vojny, černochem Bubbou, který dá směr jeho úvahám o lovu krevet a s poručíkem Taylorem, jemuž ve Vietnamu zachrání život. Forrestova životní pouť od 50. do 80. let je koncipovaná jako totálně "bezelstné" vyprávění hrdiny, neschopného obecnějšího hodnocení situace. Forrest jako sportovec i jako válečný hrdina se setkává se slavnými lidmi, které nakonec vždycky někdo zastřelí (J. F. Kennedy, J. Lennon). Také jeho bližní umírají, ale on sám zůstává. Empiricky se dopracovává od impulsivního útěku před životem k úvahám o lidském osudu a o Bohu. Soukromý hrdinův osud zároveň postihuje třicet let poválečných amerických dějin.
Snímek je doslova prošpikován nejrůznějšími kulturními i společenskými odkazy, viděnými ovšem bizarně naivním pohledem hlavního hrdiny, úzce soustředěným na několik hlavních nehodnotících hledisek. Film vedle výjimečného citu pro metaforu a brilantních humorných scén překvapuje patetickým tónem a nezvyklou melancholií. Důležité místo zde mají technicky dokonalé triky ve stylu Allenova Zeliga, dovolující hrdinovi vstoupit do dobových dokumentů a setkat se tak s význačnými osobnostmi.
Foto: Legendární poručík Dan (zcela vlevo)
Filmové zajímavosti
- Jedná se o nejvýdělečnější film režiséra Roberta Zemeckise. Čtvrť miliardu překonal v domácích kinech již za pouhých 66 dní.
- Herec Harry Anderson byl první volbou režiséra Roberta Zemeckise pro titulní roli, Anderson však musel odmítnout kvůli povinnostem vůči seriálu Dave's World.
- Forrestova (Tom Hanks) hláška: "Máma vždycky říkala, že život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš co ochutnáš,'' byla Americkým Filmovým Institutem zvolena čtyřicátou nejlepší filmovou hláškou.
- Nohy poručíka Dana (Gary Sinise) byly odstraněny tak, že se Sinisiovy nohy zabalily do modrých nohavic, které pak byly digitálně odstraněny. Jednal se o jeden z nejlépe provedených trikových efektů tehdejší doby, za který dostal film ocenění.
- Tom Hanks si za film nevzal honorář, přijal jen procentuální podíl z výdělku, který mu vynesl okolo 40 milionů amerických dolarů.
- Mezi scénami, které zůstaly ve střižně, je například ta, ve které hrdina překazí zásah proti demonstraci za práva černochů vedené Martinem Lutherem Kingem, protože si začne hrát s policejními psy nebo ta, ve které Forrest (Tom Hanks) při pinpongovém utkání s Georgem Bushem starším trefí svého soupeře do rozkroku.
- Snímek vydělal po celém světě celkem 677 milionů amerických dolarů, účetní oddělení studia Paramount přesto autorovi knižní předlohy Winstonu Groomovi sdělilo, že film byl kasovní propadák, takže nemohl získat slíbená tři procenta ze zisku. Zhrzený spisovatel poté odmítl dát souhlas ke zfilmování své knihy "Gump & Co.", v níž líčí nová dobrodružství Forresta po boku jeho syna. Své rozhodnutí okomentoval slovy: "Nemůžu přece s čistým svědomím prodat práva na pokračování propadáku."
Pevně věřím, že si tenhle filmový tip opravdu vychutnáte, jedná se totiž o film, který se člověku vůbec neomrzí. Ne nadarmo Forrest Gump patří mezi jeden z nejpopulárnějších filmů na světě a na CSFD si konstantně drží 2. příčku v oblíbenosti.
Video: Trailer k filmu Forrest Gump / YouTube
Komentáře
kotikus
20. 12. 2018, 07:59"Bohužel"se jedná o překopávku járy cimrmana - nic víc.