John Rambo se opět vrací v novém filmu Rambo 5: Poslední krev
Psal se rok 1982 a starší generace hltali tuhle americkou pecku ještě na VHSkách v bídné kvalitě a dabované často jen jedním člověkem z odposlechu. Postava Johna Ramba se však stala legendou a jednou z nejznámějších rolí Sylvestra Stellona a série ,,Rambo" se dočkala celkem čtyř dílů. Je tomu tak neuvěřitelných 37 let, co vyšel dnes již kultovní akční film Rambo: První krev.
Foto: John Rambo: První krev z roku 1982
John Rambo je fiktivní postava z literární série Rambo kanadského spisovatele Davida Morrella. Poprvé se objevila v knize Rambo: První krev z roku 1972, později se stala velmi známou zejména díky filmům, v nichž ji ztvárnil herec Sylvester Stallone. Postava (resp. její zpracování) inspirovala autory dalších hrdinů a obdobně zaměřených filmů, za zmínku stojí např. Michael Ransom z filmů Strike Commando (1987) a Strike Commando 2 (1988) nebo Andrew Wyatt z filmu When Eagles Strike (2003). Je prototypem osamělého bojovníka, který čelí obrovské přesile a přesto vychází z bojů vítězně. Pojem Rambo se také používá v souvislosti s osobou, která je velmi agresivní, ignoruje příkazy a používá násilí k řešení problémů.
John Rambo měl otce italského původu a indiánskou matku z kmene Navajo. Narodil se ve městě Bowie v Arizoně, kde v dětství dělal ministranta v katolickém kostele, zároveň jej matka zasvětila do některých rituálů svého kmene. Ale ani křesťanství a indiánská víra jej neovlivnily tak hluboce jako zen-buddhismus, se kterým se setkal až později ve Vietnamu. Zde mu vietnamský domorodec zachránil život a předal mu část svých zkušeností. Rambo ztratil strach a nabyl jistotu. Na dětství má i špatné vzpomínky, otec se oddával alkoholu a bil matku. V mládí se John přirozeně zajímal o děvčata. První pohlavní styk měl ve svých 21 letech s mladou blondýnkou, tuto svou známost si toužil vzít. Pak ale narukoval do armády a když se vrátil z války, měla už svou rodinu, muže, syna a dceru. Na Ramba pohlížela jen jako na povrchní známost a on měl pocit, že by se k němu nejraději vůbec neznala. Poté už si John nedovedl představit manželství ani to, že by se stal otcem a přivedl dítě do světa, v němž existují války, zajatecké tábory a kde mnoho lidí nemá možnost žít obyčejným klidným životem.
Foto: Legendární scéna s pijavicemi z filmu Rambo 2
V mládí tedy Rambo narukoval k US Army a prodělal výcvik u speciálních jednotek na základně Fort Bragg v Severní Karolíně. Velitelem těchto jednotek byl plukovník Samuel Trautman, který v něm rozpoznal mimořádně schopného vojáka, jenž dokáže plnit i nejnáročnější úkoly, které ostatní vzdávají. Dostalo se mu i výcviku v pilotáži helikoptér. Trautman mu byl něco jako náhradním otcem. Výcvik a přímá akce v boji jsou ale dvě rozdílné věci. Rambo si v souvislosti s ostrým nasazením vzpomněl na pasáž v knize Hlava XXII (v anglickém originále Catch-22) amerického spisovatele Josepha Hellera, v níž stojí: „Prokletí sráči, oni mě chtějí zabít.“ Toto prosté seznámení se s realitou bojů pocítil poprvé v džungli při střetu s vojáky Vietkongu, kde jeho kamarádi z čety padali k zemi zasaženi kulkami a umírali v bolestech. Právě zde mu místní vietnamský domorodec pomohl. Posléze byl zajat v severním Vietnamu u čínských hranic a internován v zajateckém táboře Ban Kia Na, kde byl bit a mučen, v tom se vyžíval zejména jeden thajský důstojník. Ačkoli byl zesláblý, podařilo se mu po čase z tábora uprchnout, přestože ho tři dny pronásledoval thajský důstojník s vojáky. Tomu se stopování nezdařilo a byl za to degradován.
Foto: John Rambo střílí šípy s výbušnými náložemi ve filmu Rambo 3
Když se Rambo vrátil z Vietnamu do vlasti, byl šokován postojem veřejnosti k válečným veteránům, kteří na ně pohlíželi jako na masové vrahy a zabijáky dětí (např. demonstrace organizované hippies). Ramba se to dotýkalo a uráželo ho to. Někteří vojáci si nejen v bojích počínali brutálně a byli schopni jakéhokoliv zločinu. On sám neschvaloval takové konání a stavěl se i proti znásilňování domorodých žen, kterého se dopouštěli američtí vojáci. Díky postoji společnosti, která nedělala mezi vracejícími se vojáky rozdíl, k ní John začal pociťovat odpor a de facto se z ní vyloučil. Šest měsíců se potuloval po USA, než dorazil do Madisonu v Kentucky, kde mu cestu zkříží místní šerif Wilfred Logan Teasle (od tohoto bodu začíná příběh v knize Rambo: První krev).
Foto: John Rambo je pověstný svými noži
Od 19. září 2019 se můžeme těšit na další díl, tentokrát s názvem ,,Poslední krev".
Sylvester Stallone coby Rambo nyní žije v Arizoně na ranči, stará se o koně, odpočívá v houpacím křesle a chystá se na svůj údajně poslední boj. Příběh se odehrává převážně v Mexiku, kam se Rambo vydává poté, co je dcera jeho kamaráda unesena jedním z tamních kartelů kvůli prostituci.
„Žil jsem ve světě smrti. Viděl jsem umírat lidi, které jsem miloval. Po celá ta léta jsem střežil svá tajemství, Ale nyní přišel čas, abych se postavil vlastní minulosti. Aby věděli, že přichází smrt a že s tím nic nenadělají,“ varuje herec.
Video: Oficiální trailer k filmu Rambo: Last Blood / YouTube
Komentáře
Obroul
05. 06. 2019, 13:15No vzhledem k tomu , že čtyřka stála za hovno , dá se očekávat , že i tento díl bude podobný. Na kvalitu prvního dílu prostě žádný další nemá.