Velký útěk - film podle skutečných událostí o opravdovém hrdinství a odhodlání spojeneckých pilotů v německém zajetí
Mám moc rád filmy, které jsou natočené podle skutečných událostí a proto se dnes zaměříme na přesně takový kousek. Nedávno jsme psali o výročí ,,velkého útěku" spojeneckých pilotů, válečných zajatců z německého zajateckého tábora Stalag Luft III, který se nacházel poblíž města Zaháně (dnes Żagań v Polsku). Než si povíme více ke skutečným událostem onoho příběhu, podívejme se na stručný popis samotného filmu a pár zajímavostí, které jste o filmu možná nevěděli.
Foto: Herecká legenda a jedna z hlavních rolí Steve McQueen
Za 2. světové války nejvyšší německé velení zřídilo speciální tábor, kam byli deportováni nejproblémovější zajatci spojeneckých armád. Velitel tábora plukovník von Luger upozorní seniora zajatých spojeneckých důstojníků kapitána Ramseye, že z tohoto tábora, který má nejtvrdší opatření proti útěku, se nikomu uniknout nepodaří. Ten však von Lugerovi připomene, že pokusit se o útěk ze zajetí je povinností každého správného důstojníka.
A hned první den se tuto povinnost pokusí splnit hned několik čestných mužů. Neúspěšně. Velitel Barlett, jemuž se podařilo zorganizovat už několik útěků, proto navrhne Ramseymu neuvěřitelnou akci, při níž by z tábora zmizelo najednou dvě stě padesát zajatců. A tak se rozjedou dokonale utajené přípravy na největší útěk této války, v němž klíčovou roli hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski.
Foto: Momentka z filmu ,,Velký útěk"
Film nabízí nejen hvězdné obsazení a velmi vysoké hodnocení na CSFD (86%), ale i spoustu velmi zajímavých informací a faktů, který každý filmový fanoušek určitě ocení.
- Bedřich Dvořák a Ivo Tonder byly dopadeni až mezi posledními. Ivo Tondera dopadlo gestapo s jedním Britem u Liberce a Bedřich Dvořák se dostal s jedním britským důstojníkem jihoafrického původu do Prahy, byl i v Pardubicích, ale kvůli úpornému pronásledování odjel na Šumavu, odkud se chtěl pěšky dostat do Švýcarska. Tam jej i s kolegou dopadli v Klatovech na Velikonoční pondělí čeští četníci.
- Aleš Valenta byl na seznamu v pořadí na sedmém místě, Bedřich Dvořák byl třináctý a Ivo Tonder dvacátý. Ostatní už určoval los.
- Ve skutečnosti, ač většinu vězňů účastnících se velkého útěku vybrali hlavní organizátoři z mnoha zájemců losem, všechny tři Čechoslováky zapsali za mimořádné zásluhy při organizaci útěku na seznam bez losování. Arnošt Valenta totiž učil budoucí uprchlíky základům němčiny a češtiny (útěk do Švýcarska byl možný jen přes tehdejší protektorát) a Bedřich Dvořák zase vedl podzemní krejčovskou dílnu, kde šili civilní obleky, jelikož před válkou pomáhal svému strýci, krejčímu.
- Mezi skutečnými účastníky útěku byly i tři Čechoslováci, kterým se narozdíl od Josefa Brykse uniknout podařilo. Byly to Arnošt Valenta, který jako jediný z nich byl 31. března 1944 popraven tak jako dalších 50 uprchlíků. Dále Bedřich Dvořák a Ivo Tonder, ale byly nakonec také dopadeni a posláni do tábora Colditz, kde byl uvězněn i Josef Bryks.
- Ve skutečném útěku figuroval i český válečný letec RAF Mjr. Josef Bryks, který byl do tábora deportován jako notorický útěkář a zúčastnil se příprav na útěk, ovšem z důvodu prozrazení už nestihl z tábora utéct. Nicméně se pokusil o útěk o tři dny později s britským kapitánem Douglasem Wilsonem. Oba byly odhaleni a pod palbou stráží se vzdali a byly uvězněni v izolaci.
- Filmové tunely byly vytvořeny kombinací dřeva a kůže vyplněné směsí sádry a různých odpadků. Z jedné strany byly otevřené, aby bylo možné herce dobře snímat.
- Ve filmu zazní i jedno slovo španělsky a dokonce dvě latinská.
- Některé skutečné okolnosti ve filmu chybí, protože vešly ve známost až po jeho natočení.
- Hlavná postava filmu kapitán Hilts (Steve McQueen) nosí hodinky značky Rolex Speedking.
- Ve scéně, kdy místní domobrana spáchá atentát na německé důstojníky na zahrádce baru na břehu řeky, je možné si při detailním záběru na bar kromě etiket světových výrobců alkoholu (např. Cinzano) všimnout také etikety ze sýru "Veselá kráva". Její francouzský výrobce Groupe Bel začal expandovat po západní Evropě od 30. let, tedy těsně před druhou světovou válkou.
- Trojice Steve Mcqueen, Charles Bronson a James Coburn si pohromadě zahrála již ve westernu Sedm statečných (1960).
- Richard Attenborough byl během druhé světová válka bojovým pilotem u RAF, stejně jako jeho postava.
- Tento film je natočen podle skutečné události, podle velkého útěku ze zajateckého tábora Stalag luft III v roce 1944. Film natolik zaujal společnost SCI, že přesně podle něho v roce 2003 vytvořila počítačovou hru The Great Escape.
Foto: Ve filmu hrají kromě Steva McQueena i další legendy jako třeba Charles Bronson
- Ve filmu kromě komparzu nevystupuje žádná žena ani dítě.
- Někteří herci skutečně prošli zajateckými tábory 2. světové války: Donald Pleasence v Německu, Hannes Messemer v Rusku a Til Kiwe a Hans Reiser byli vězněni Američany.
- Wally Floody, skutečný "Tunnel King" (těsně před útěkem byl přemístěn do jiného tábora), sloužil filmařům jako konzultant téměř rok.
- Charles Bronson, který hraje šéfa “tunelářů”, do natáčení přinesl svoje vlastní životní zkušenosti - než se stal hercem, pracoval totiž v uhelných dolech - a režiséru Sturgesovi radil jak vynášet zeminu. Výsledkem jeho dřívější práce v dolech bylo, že si “vyrobil” klaustrofobii, kterou trpěla i jeho filmová postava.
- Paul Brickhill, z jehož knihy vychází děj filmu, byl se svým Spitfirem v březnu 1943 sestřelen nad Tuniskem. Byl odvezen do tábora Stalag Luft III v Německu, kde pomáhal s přípravami k útěku.
- Donald Pleasence byl skutečným pilotem RAF a byl sestřelen, vězněn a mučen Němci. Během natáčení byly jeho rady nejprve režisérem Johnem Sturgesem zdvořile odmítnuty s tím, aby si je nechal pro sebe. Až poté, co jiný herec Sturgese informoval o tom, že Pleasence byl skutečným důstojníkem Královského letectva a válečným vězněm, si od něj nechal Sturges radit.
Letci utekli pomocí 110 metrů dlouhého tunelu nacházejícího se 9 metrů pod zemí, který vykopali pomocí nářadí, jenž si sami vyrobili. Zajatci tunel pojmenovali Harry. Letci původně stavěli tři tunely (Tom, Dick a Harry), ale protože práce pokračovaly příliš pomalu a němečtí strážci začali mít podezření, pokračovali po chvilkové nečinnosti v kopání tunelu Tom. Naneštěstí byl tunel Tom objeven a tak museli letci otevřít znovu tunel Harry.
Během vlastního kopání tunelu ostatní letci padělali stovky dokladů, roznášeli tuny zeminy z tunelu po táboře, vyráběli mapy a kompasy. Jiní zas přešívali uniformy a přebarvovali je krémem na boty a další se učili mluvit alespoň trochu německy. Sestavovali si pořadí ve dvoučlenných a trojčlenných skupinách, v jakém uprchnou, podle toho jak moc se zasloužili o přípravu útěku. Rozhodlo se, že se útěk uskuteční 24. března. Organizátorem akce se stal Brit Roger Bushell, který měl za sebou už dva nevydařené útěky ze zajetí.
Video: Oficiální trailer k filmu The Great Escape / YouTube
Komentáře