Tip na film: Vlajky našich otců
Držitel Oscara, režisér Clint Eastwood, natočil vynikající drama z období 2. světové války Flags of Our Fathers (Vlajky našich otců), které s ním spoluprodukoval známý režisér Steven Spielberg.
Foto: Clint Eastwood během natáčení filmu
Únor 1945. Vítězství v Evropě je na dosah, ale boje v Tichomoří neustále pokračují. Jedna z nejzásadnějších a nejkrvavějších bitev celého konfliktu byla o ostrov Iwo Jima. Dobývání vyvrcholilo scénou, kterou dodnes zachycuje jedna z nejikoničtějších fotografií dějin – pět vojáků námořní pěchoty a námořní poddůstojník vztyčuje na hoře Suribači americkou vlajku.
Foto zachycující tuto jedinečnou chvíli, se stalo symbolem vítězství národa, který se utužil v bojích. Tato šestice vojáků je dnes považována za pravé hrdiny. Někteří z nich však zakrátko položili své životy, aniž by jen tušili, že je těchto několik chvil učinilo nesmrtelnými. Ti, kteří přežili, se za hrdiny nepovažovali. Jejich nejniternějším cílem bylo stát v jedné řadě s ostatními bojovníky, jimž se fanfár či slávy nedostalo.
Foto: Méně známý snímek ze vztyčení první, menší vlajky. Fotografie, která pak vešla ve známost, je až z opakovaného vztyčení velké vlajky určeného pro fotografy.
Kniha Flags of Our Fathers, která byla předlohou k filmu, vzešla z per Jamese Bradelyho a Rona Powerse, kteří zaznamenávají historii bitvy o Iwo Jimu a popisují osudy šestice vojáků a některých jejich bratrů z roty Easy Company. Bradleyho otec, John “Doc” Bradley, je jedním ze šestice vojáků zachycených na fotografii, ale sám autor knihy až do otcovy smrti v roce 1994 neznal plné pozadí jeho válečné zkušenosti.
Bitva o Iwo Jimu probíhala od 16. února 1945 do 26. března 1945 mezi Spojenými státy a Japonskem. Americké jednotky zaútočily na japonský ostrov Iwo Jima s cílem obsadit zdejší letiště a vytvořit si tak leteckou základnu pro útok na hlavní japonské ostrovy.
Foto: Američtí vojáci na ostrově Iwo Jima střílejí z 37mm kanónu. V pozadí hora Suribači na které později Američané vztyčili vlajku.
Jednalo se o první případ celé války, kdy bylo cílem spojeneckých jednotek obsazení vlastního japonského území (tj. území, které bylo součástí Japonska před druhou světovou válkou a jehož obyvatelé byli Japonci), čemuž také odpovídala i intenzita odporu japonských vojáků.
Komentáře