Ukrajinské námořnictvo má zájem o dánské hlídkové lodě
Ukrajinské námořnictvo zvažuje možnost pořízení pěti nových víceúčelových hlídkových plavidel vyrobených v Dánsku. Je to uvedeno v Implementačním plánu pro strategii námořní bezpečnosti Ukrajiny, který byl schválen Kabinetem ministrů Ukrajiny.
Foto: HDMS Knud Rasmussen | Wikimedia Commons / Public domain
Ministerstvo obrany Ukrajiny a ministerstvo zahraničních věcí mají za úkol ve spolupráci s dánským ministerstvem obrany postavit čtyři multifunkční hlídková plavidla MRPV pro ukrajinské námořnictvo. Kromě toho existuje záměr nakoupit další loď stejného typu s pátracími a záchrannými schopnostmi pro Námořní pátrací a záchrannou službu Ministerstva infrastruktury. Velení námořnictva podle zveřejněného plánu očekává schválení smlouvy v letech 2024-2026 změnou Memoranda o porozumění mezi Ministerstvem obrany Dánského království a Ministerstvem infrastruktury Ukrajiny. Konkrétní typ plavidel, o které má ukrajinské námořnictvo zájem, se nezmiňuje. Ještě v roce 2021 však ukrajinská vláda a velitelství námořních sil uspořádaly řadu jednání se zástupci dánské vlády o společné konstrukci hlídkových lodí třídy Knud Rasmussen.
Hlídková plavidla třídy Knud Rasmussen je typ oceánského hlídkového plavidla o výtlaku 2050 tun, které se od roku 2008 vyrábí v dánské loděnici Karstensens Skibsværft. Patří do kategorie MRPV (Multirole Patrol Vessel) – víceúčelová hlídková plavidla zaměřená na mise bojové podpory, přičemž zůstávají v přiměřené velikosti pro široké použití v každodenních operacích jako logistická a hlídková plavidla.
Tato koncepce zajišťuje provozní flexibilitu a nákladovou efektivitu po celou dobu životního cyklu lodi. Hlavní výzbroj tvoří kanón Otobreda ráže 76 mm, který doplňují dva kulomety ráže 12,7 mm. Dále jsou na palubě dva sloty pro modulární vybavení StanFlex. Výzbroj tak mohou rozšířit protiletadlové řízené střely RIM-162 ESSM a lehká protiponorková torpéda MU90 Impact.
Na bocích trupu plavidla nesou dva rychlé čluny RHIB, ukryté pod roletami. Ty doplňuje jeden rychlý člun LCP umístěný v nákladovém prostoru pod přistávací plochou pro vrtulníky. Člun LCP je vypouštěn rampou na zádi a slouží například pro záchranné mise. Z přistávací plochy může operovat střední vrtulník, plavidlo ovšem není vybaveno hangárem. Vrtulníky ale mohou na palubě natankovat.
Pohonný systém tvoří dva diesely Man B&W Alpha 8L27/28, roztáčející jeden lodní šroub. Nejvyšší rychlost dosahuje 17 uzlů. Třetí a aktuálně poslední loď řady HDMS Lauge Koch byla objednána v roce 2013 a uvedena do provozu dánského královského námořnictva o tři roky později. Náklady na jeho výstavbu se tehdy odhadovaly na 76 milionů dolarů. Dánové s nimi operují severním Atlantiku a Arktidě. Ve službě nahradily hlídkové lodě třídy Agdlek.
Zdroj: mil.in.ua
Komentáře
Czertik
06. 01. 2025, 20:39to je ironie co ?
ukrajina ktera mela vzdy slabsi lodtvo nez rusko, a je jedno jestli bereme 91, 14 ci 22, tak si dneska ukrajina muze dovolit nakupovat nove lode bez strachu z toho, ze jim je rusove potopi.
a rusko ? to uz na more nyvisla zadne lode a drzi je v pristavech (a zdrhly ze sevasopolu, pristavu o nemz rusove nejen ve 14 vyhlasovali ze je pro ne kritciky dulezity a nikdy se ho nevzdaji), aby se jim zahadne nepotopily, at uz kurbou ci jinak.
prece jenom, ukrajinci jim je nemuzou potopit, tak jako prisly o mosvu v dusledku cehokoliv jineho, nez jen ukrajinsych raket.
a v tomhle sem ruskou mentalitu nikdy necpochopil, nebylo by lepsi rict, jo potopil nam ji ukrajinci rakeami, nez to svadet na posadku ?
dle me je daleko potupnejsi prijit o lod chybou posadky nez nepratelkou akci.
Slavoslav
07. 01. 2025, 07:32tie lode sa do Cierneho mora pozru len ak budu boje ukoncene. dovtedy ak aj budu dokoncene budu cakat v cudzích pristavoch ako tie co pre UA dokoncilo Turecko. a nerobme si iluzie, ani UA hladinive lodstvo i keby uz malo tieto lode velku slavu v ciernom mori neurobi a k ruskym zakladniam sa nepriblizi
Czertik
07. 01. 2025, 12:58ja vim, ze nove lode pro ukrajinu velkou slavu neudelaji. a pomuzou jim maximalne pri ochrane pobrezi a zabrani pripadnym rsukym namornim vysadkum (pokud by se o ne pkusily) ci by jen odehnaly ruske lode, aby ukrajinske lode neobtezovaly.
vsuchni vime ze valka se rozhodne na zemi, ne na mori.
Slavoslav
07. 01. 2025, 13:15UA ich potrebuje najma na mierovu kontrolu vysostnych vod a ekonomickej zony. To je investicia do buducnosti.
Pepík Knedlík
06. 01. 2025, 16:43A ty lodě dostanou ukáčka darem nebo jak je zaplatí?
Czertik
06. 01. 2025, 20:39neboj pepiku, ty je platit nebudes.
Slavoslav
06. 01. 2025, 08:37monitorovat tieto lode pre zapad nemoze byt problem. A keby sa prazdne zacali potapat na sirom mori po zasahoch UA dronov ...
Slavoslav
06. 01. 2025, 10:07koment pod zlym clankom
Pepík Knedlík
06. 01. 2025, 10:36Slavo
No taky jsem nepochopil co tim myslíš :smile: