Unikátní pohled na palubu jaderné ponorky USS Florida
Redaktor amerického zpravodajského serveru ABC News měl možnost natočit reportáž na velmi neobvyklém místě, kam se příliš novinářů, natož pak civilistů, nepodívá – na palubě jaderné ponorky třídy Ohio, USS Florida. Reportáž si můžete prohlédnout na videu níže.
Video: Unikátní pohled na palubu jaderné ponorky USS Florida / YouTube
Ponorky třídy Ohio jsou ve službě od roku 1981 a Americké námořnictvo (US Navy) jich má v současné době k dispozici 18 z původně 24 plánovaných. USS Florida je pak ve službě od roku 1983 a jedná se tak o jedno ze starších plavidel celé třídy. Více než 170 metrů dlouhé plavidlo s výtlakem přesahujícím 19 tisíc tun a posádkou o celkové kapacitě 155 námořníků a námořnic je vskutku impozantní, byť zdaleka nejde o největší podmořská plavidla, kterými US Navy disponuje.
Foto: Americká balistická ponorka s jaderným pohonem USS Florida (třída Ohio) | Wikimedia Commons
Reportáž je plná zajímavých informací, a to jak o technických, tak o operačních parametrech ponorky. V rámci operačního nasazení dokáže vydržet až 120 dní pod hladinou oceánů, její jaderný reaktor byl za celou dobu používání jen jednou doplňovaný palivem a na palubě se nachází speciální komora určená pro vysazení příslušníků jednotek SEAL – společně s veškerým jejich vybavením, které se na palubě nachází také. Pokud vás ponorky zajímají, výše uvedená reportáž je opravdu zajímavá a třeba se dozvíte i něco nového.
Foto: V torpédové místnosti ponorky USS Florida | printscreen z YouTube
Výzbroj ponorek třídy Ohio představují čtyři 533mm torpédomety, z nichž mohou být vypouštěna torpéda MK-48 ADCAP. Za velitelskou věží se nachází 24 sil pro mezikontinentální balistické rakety (dvě řady po 12). Prvních osm ponorek po dokončení neslo rakety Trident I, ostatní vylepšené rakety Trident II. V současnosti byly všechny upraveny pro nesení raket Trident II. Ty jsou třístupňové, poháněné tuhým palivem a mají dolet až 12 000 km. Každá raketa Trident II může nést až 12 nukleárních hlavic o síle 100 kt. Počet hlavic však byl politickým rozhodnutím omezen na pět, tedy na méně než polovinu nosnosti střel. Všech 24 balistických raket dokáže ponorka vypustit za méně než jednu minutu. Pohonný systém tvoří jaderný reaktor General Electric PWR S8G a dvě turbíny. Lodní šroub je jeden. Při plavbě pod hladinou dosahují rychlosti až 30 uzlů. Ponořit se mohou do hloubky až 300 metrů.
Foto: Sila ponorky třídy Ohio | Wikimedia Commons
Smlouva o omezení jaderných zbraní START II stanovila maximální počet tohoto typu ponorek na 14 kusů s platností k roku 2002. USA by muselo čtyři ponorky třídy Ohio vyřadit. Aby k tomu nedošlo, byly jednotky Ohio, Michigan, Florida a Georgia přestavěny na nosiče střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Ty nesou konvenční hlavici. Střely jsou umístěny ve 22 silech po sedmi. Mohou také přepravovat výsadek až 66 vojáků speciálních jednotek Navy SEALs (jedna četa). Právě poslední dvě volná sila jsou uzpůsobena k jejich nástupu do dvou miniponorek Advanced SEAL delivery system (ASDS) či k umístění modulů Dry Deck Shelter. Přestavba celé čtveřice probíhala v letech 2002–2008. S jejich provozem se prozatím počítá do let 2023–2026.
Komentáře