Unikly dokumenty o prodeji íránských dronů do Ruska. Rusko za ně údajně platí tunami zlatých cihel
Hackerům z hackerské skupiny Prana Network spadající pod známé Anonymous se podařilo prolomit kybernetickou obranu íránské společnosti Sahara Thunder, což je krycí společnost Íránských revolučních gard umožňující nelegální prodej íránských zbraní do Ruska. Objem souborů má velikost 10 gigabitů a obsahuje nejen smlouvy, ale i technické výkresy, plány, platby, bankovní účty, ale i rozložení továren a výrobních závodů.
Jedná se o důležitý průlom. Rusko dlouhodobě popírá, že drony Geran-2, jak Rusko nazývá íránské drony Šáhid-136, pochází z Íránu a naopak tvrdí, že se jedná o produkt ruských zbrojovek. Západní svět samozřejmě o původu dronů ví již od počátku, že se jedná o íránský dron. Nyní ovšem máme možnost s drony spojit konkrétní osoby, v dokumentech se totiž nachází i kompletní seznam zaměstnanců a investorů, mezi které patří přední ruští miliardáři s blízkými vazbami na Kreml a to včetně jmen, emailových adres i telefonních čísel.
Foto: V uniklých dokumentech je kompletně vše. Zde například, v jakých kontejnerech jsou drony uloženy. Ve stejném dokumentu je i jasně popsaná trasa, kudy budou převáženy, včetně datumů i přesného času. | Prana Network / Anonymous
Skupina Anonymous informace zveřejnila veřejně k nahlédnutí všem lidem na webové stránce (simorgh.io/files). Kromě toho hackerská skupina odeslala tyto emaily i přímo západním zpravodajským službám, různým novinářům, ale i samotným ruskýma íránským aktérům, včetně například ruské společnosti Gazprom, která výrobu dronů z části financuje. V Emailu ruským a íránským zapojeným společnostem stojí: „Získali jsme veškeré informace a emaily. Všechna vaše data jsou zdarma k nahlédnutí pro všechny lidi na celém světě. Média a zpravodajské agentury již vědí, kdo za tím vším stojí, již nemáte co skrývat. Již vědí, kdo z vás má na rukou krev tisíců nevinných lidí zabitých vašimi zbraněmi. Máme všechno. Máme veškerou evidenci ruských i íránských firem spolupracujících na této ilegální transakci, máme i seznam ruských miliardářů, kteří to financují. Neříkali jsme vám, že nás máte očekávat? Naše hackerské útoky budou pokračovat i nadále. Můžete nás očekávat znovu. Velmi brzy.“
Foto: V dokumentech je i podrobná analýza ukrajinské protivzdušné obrany a jak ji pomocí dronů překonat. Tyto informace pomohou Ukrajině výrazně zefektivnit svou protivzdušnou obranu. (přeloženo pomocí automatického překladače) | Prana Network / Anonymous
V dokumentech je zmíněno, že v roce 2022 Rusko zakoupilo licenci na výrobu dronů Šáhid-136, přičemž v ruské továrně mělo být za dva a půl roku vyrobených 6 000 těchto dronů. Írán původně nabízel Rusku drony Šáhid-136 v ceně 23 milionů rublů (5.8 milionů korun) za kus. To Rusko ovšem neakceptovalo a s Íránem byla dohodnuta jednotková cena 12 milionů rublů (3 miliony korun) za kus při objednávce 6000 dronů, či 18 milionů rublů (4.5 milionů korun) za kus při objednávce 2000 dronů.
Foto: Dron Šáhid-136 | Wikimedia Commons / Public domain
Rusko také odkoupilo licenci na produkci dronů Šáhid-136 v Rusku. Celková hodnota smlouvy, která obsahuje i převod technologií, výrobu továrního vybavení, licenci na produkci 6 000 dronů Šáhid-136 včetně dílů na jejich kompletaci či softwaru, je 108.5 miliardy rublů (27.5 miliardy korun).
Podle dokumentace z roku 2023 se v roce 2023 počítalo s plnou lokalizací výroby v Rusku s minimálními dodávkami íránských komponentů, předpokládaná jednotková cena za dron Šáhid-136 vyrobený v Rusku měla být 4.4 milionů rublů ( 1.1 milionů korun). To je ovšem výrazně více, než původně západní zpravodajské služby odhadovaly. Například britská MI6 odhadovala jednotkovou cenu dronů Šáhid-136 vyrobeného v Rusku na maximálně 20 000 dolarů, tedy zhruba 460 000 korun. Je tedy jasné, že Írán využil naléhavé situace Ruska a cenu výrazně navýšil, to potvrzuje i populární ruský vojenský telegramový kanál Военный Осведомитель, česky Vojenský Informátor. Výhoda dronů Šáhid-136 je právě v jednoduchosti výroby a tím i nízké ceně a jednotková cena téměř 4.5 milionů rublů za kus je vysoká. Proto se Rusko rozhodlo výrobu ještě zlevnit a v lednu tohoto roku ruská státní tisková agentura TASS zveřejnila zprávu o vývoji levnější variantě dronu s názvem Yastreb, česky Jestřáb. Ten má být levnější variantou dronu Šáhid-136.
Foto: Faktura ohledně údajné platby zlatem za drony Šáhid | Prana Network / Anonymous
Rusko pro potřeby koupě íránských dronů založilo společnost JSC Alabuga. Zajímavostí je, že Írán jako platbu požadoval zlato, nikoliv ruský rubl, jehož hodnota neustále klesá. Cena ruského rublu je v současnosti 90,53 rublů za dolar. Podle uniklých dokumentů v lednu 2023 převedla společnost Íránským revolučním gardám přes 2 tuny zlata, konkrétně 2 067 795 gramů ve zlatých cihličkách.
Foto: V dokumentech se nachází i přesné rozvržení továrny v Rusku. Na fotografii například rozvržení prvního patra, včetně umístění jednotlivých výrobních zařízení. To může pomoci Ukrajině naplánovat případný velice efektivní útok. | Prana Network / Anonymous
Výrobní závod na drony Šáhid-136 vznikl zhruba 800 kilometrů východně od Moskvy v Tatarstánu, ve městě Jelabuga, konkrétně v areálu Zvláštní ekonomické zóny Alabuga. Z počátku se zde skládaly drony Šáhid-136 a Šáhid-131 z dílů dodaných z Íránu. V uniklých dokumentech se nahází i schéma samotné továrny, včetně rozdělení jednotlivých dílen a jejich vybavení na různých patrech. Rusové k produkci dronů využívají žáky Polytechnické střední školy v Jelabuze, kterým je nejčastěji 15 let, jedná se tedy o žáky prvních ročníků střední polytechnické školy. Rusko tím snižuje náklady na produkci, jelikož žákům nemusí platit žádnou mzdu a práci v továrně mají jako praxi ke škole. Továrna žáky láká na nadprůměrné výdělky, kdy si mají žáci ke studiu vydělat 70 000 rublů měsíčně, tedy zhruba 16 000 korun, což je v Ruské republice nadprůměrný výdělek, ve skutečnosti ale žáci pracují zadarmo. Rodiče studentů si ovšem dlouhodobě stěžují, že jejich děti musí pracovat extrémně dlouhé hodiny přesčas, často bez přestávek, či volna na jídlo. Podle vyjádření rodičů v továrně probíhá i politické indoktrinační školení na denní bázi a škola žákům zakázala o podmínkách i samotné výrobě dronů komukoliv cokoliv říkat, pod pohrůžkou fyzického násilí a šikany ze strany vedení továrny i školy, kdy několik žáků již bylo fyzicky napadeno za vyzrazení účelu továrny. Továrna totiž oficiálně produkuje motorové čluny Dolphin 632. V továrně pracuje několik stovek studentů ve věku 15-17 let.
Kromě dronů Šáhid-136 nakoupilo Rusko i licenci na výrobu jiných a pokročilejších druhů dronů. Rusko plánuje nakoupit pokročilejší verzi Šáhid 236, jedná se o dron Šáhid-136 ovšem s využitím optoelektronického výběru cíle, operátor dronu tedy cíl pomocí integrované kamery vidí a může dron na cíl přesněji navést. Současné drony Šáhid-136 využívají k navigaci jen polohovač GLONASS, do kterého jsou nahrány souřadnice cíle a dron podle nich letí. Existuje verze Šáhid-236 s opakovačem signálu, který dokáže prodloužit dolet bojových dronů o dalších 70 kilometrů.
Foto: Příklad použití dronu Šáhid-236 s opakovačem pro prodloužený dolet. Povšimněte si, že drony míří na raketový sysém HIMARS, který se Rusům doposud nepodařilo ohrozit či zničit. | Prana Network / Anonymous
Kromě toho Rusko nakoupilo i licenci na výrobu dronů Šáhid-237, jedná se v podstatě o dron Šáhid-136 ovšem s proudovým motorem, díky kterému dron dosahuje rychlosti až 600km/h a využívá íránský naváděcí systém Násir-4. Podle dokumentů plánuje Rusko tyto drony využít k ničení amerických dronů Predátor, které krouží nad Černým mořem a otevření ukrajinské protivzdušné obrany. Existuje totiž verze bojová s výbušnou hlavicí a neozbrojená verze, která ovšem vypadá úplně stejně, jako verze bojová. Rusko tedy plánuje vypustit roj neozbrojených dronů, na které Ukrajina vypotřebuje svou protivzdušnou obranu a následně vyšle ozbrojené drony. Cena neozbrojeného dronu je 91.4 milionů rublů, tedy 20.7 milionů korun. Ozbrojená verze vyjde na téměř 127 milionů rublů, tedy 32 milionů korun. Rusko koupilo licenci k produkci 2 310 neozbrojených dronů a 677 ozbrojených dronů. Za školení operátorů dronů v Íránu po dobu 45 dní zaplatilo Rusko 340 milionů rublů, tedy zhruba 86.5 milionů korun.
Foto: Specifikace průzkumného dronu Šáhid-107 (přeloženo pomocí automatického překladače) | Prana Network / Anonymous
Kromě toho chce Rusko zakoupit ještě 2310 průzkumných dronů Šáhid-107, v jednotkové ceně 41.6 milionů rublů, tedy 10.6 milionu korun. Jedná se o lehký průzkumný dron s denní i noční kamerou. Podle uniklých dokumentů dron operuje v maximální výšce 3000 metrů a dolet má 1400 kilometrů, přičemž cestovní rychlost je 130km/h.
Zdroj: Hackerská skupina Anonymous, Forbes, Institut pro studium války, Defence blog
Komentáře
Pepík Knedlík
09. 02. 2024, 22:37Teda, koukám nevěřícně na vše co zde je jako důkazní materiál. Prostě nádherna práce od hackerů. Rusko je země neomezenych lidi, ale tohle je síla l.
Jen pro zajimavost, muzou ti hackeři zverejnit plan i zabezpečení For Knox. Par mega dolarů by se hodilo a Rothschildove je nakradou jinde ....
A vlastně, kdy vrátí Amíci zlato Nemecku o který si již několikrát požádalo? Tedy, pokud jim neplati zakazku dronu do Ruska :smile:
Každá kachna zakejha
Slavoslav
10. 02. 2024, 07:29myslis tych 300 ton co oznamili, ze idu presunut v roku 2013 a kde doslo k presunom v rokoch 2014, 15 a 16? ale budemm hadat, cerpas z podobne kvalitnych zdrojov ako matrix ci co si to linkoval minule
Czertik
09. 02. 2024, 18:09ani bych se nedivil kdyby anonymous ziskaly pristup diky kliknuti na odkaz co sliboval - podivejte se na oblibenou zabavu muslimu s krestanskymy divkami.
David
09. 02. 2024, 09:21Docela darda. A teď je otázkou, co bude, až Rusku ty zlaté cihly dojdou. Rusko je sice předním producentem zlata, ale ta jeho produkce není nekonečná, a Rusko navíc potřebuje financovat chod státu jako takového
Marty
09. 02. 2024, 14:54no, nejspíš dopadne podobně jako za první světové, až nebude mít většina ani na brambory, přestane je to bavit a pak... kdo ví