USS Arkansas pokřtěna: moderní jaderná ponorka pro nastupující éru
Společnost Huntington Ingalls Industries (HII) ve své divizi Newport News Shipbuilding (NNS) pokřtila novou útočnou ponorku amerického námořnictva třídy Virginia: USS Arkansas (SSN-800).
Ponorky třídy Virginia jsou pokročilé útočné platformy s jaderným pohonem, které slouží jako páteř podmořských válečných kapacit amerického námořnictva. Jsou postaveny s využitím nejmodernějších technologií, aby vynikaly v operacích ve více oblastech a poskytovaly vynikající utajení, manévrovatelnost a palebnou sílu.
Foto: Rozestavěná USS Arkansas (SSN-800) v říjnu 2023 | Huntington Ingalls Industries / CC BY-SA 4.0
Třída Virginia je konstruována modulárním způsobem a využívá hybridní konstrukci z polymeru vyztuženého vlákny a oceli, která zajišťuje odolnost a akustický útlum. Jejich pohonné systémy typu pump-jet nahrazují tradiční šrouby, čímž minimalizují kavitaci a akustickou signaturu, což je klíčové pro utajení v prostředích, kde se pohybuje protivník. Konstrukce trupu, která zahrnuje pokročilé anechoické (nereflexní nebo nedozvukové) potahy a optimalizované tvarování, dále snižuje emise hluku a zlepšuje vyhýbání se sonarům.
Ponorky pohání jaderný reaktor General Electric S9G, který vyrábí pohonnou energii a energii pro palubní systémy. Reaktor je navržen pro 33letý životní cyklus, což eliminuje potřebu doplňování paliva v polovině životnosti a umožňuje delší operační nasazení. Integrovaný rozvod elektrické energie podporuje systémy s vysokou spotřebou, včetně pokročilých sonarových soustav a bojové elektroniky.
Třída Virginia, vybavená integrovaným bojovým systémem BYG-1, využívá modulární architekturu otevřeného systému pro bezproblémovou modernizaci softwaru, což umožňuje rychlé zavádění nových schopností. Bojový systém je integrován se sonarovou sadou BQQ-10, nejmodernějším pasivním a aktivním sonarovým systémem, který je schopen detekovat a klasifikovat kontakty s mimořádnou přesností.
Jedním z určujících prvků třídy Virginia je vertikální odpalovací systém (VLS), který je schopen vypouštět řízené střely Tomahawk. Pozdější bloky jsou vybaveny modulem Virginia Payload Module (VPM), který rozšiřuje kapacitu střel o čtyři další trubice o velkém průměru, do nichž se vejde až 40 střel Tomahawk. Toto vylepšení významně zvyšuje údernou kapacitu, zejména v případě protizemních útočných misí.
Pro boj zblízka jsou ponorky vyzbrojeny torpédy MK-48 ADCAP (Advanced Capability), která jsou vypouštěna ze čtyř torpédometů ráže 533 mm. Tato těžká torpéda jsou vybavena pokročilými naváděcími systémy, včetně aktivního a pasivního navádění, což umožňuje účinné zaměřování proti hladinovým lodím a ponorkám.
V oblasti mobility je třída Virginia je vybavena řídicími systémy fly-by-wire, které zlepšují manévrovací schopnosti v pobřežním prostředí. Tyto systémy jsou spojeny se zatahovacími příďovými plochami a pokročilými zátěžovými systémy, které podporují operace v různých hloubkách, včetně misí v mělkých vodách. Jejich hloubka ponoru přesahuje 240 m, což poskytuje strategickou výhodu při operacích v hlubokých vodách a podmořských hřebenech.
Třída Virginia rovněž integruje pokročilé systémy pro podporu speciálních operací, včetně komory pro nasazení jednotek Navy SEAL. Ponorky jsou vybaveny pro vypouštění a vytahování bezpilotních podvodních prostředků (UUV), což dále zvyšuje jejich schopnosti v oblasti ISR (zpravodajství, sledování a průzkumu) a protiminových opatření.
SSN-800 je pátou lodí US Navy pojmenovanou po státu Arkansas. První byl parník z roku 1863 sloužící během občanské války, následoval monitor BM-7 z roku 1902. Asi nejznámější je bitevní loď BB-33 třídy Wyoming z roku 1912, která se účastnila ještě druhé světové války a svou kariéru završila jako terč atomových testů na atolu Bikini v roce 1946. Předposlední lodí pak byl jaderný raketový křižník třídy Virginia CSG-41 sloužící v letech 1980–1998.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
Czertik
13. 12. 2024, 18:06zajimave video pokud si nekdo mysli ze usa sou dnes dobre vedeny
https://www.youtube.com/watch?v=6URTZSdsmrk
Czertik
13. 12. 2024, 10:39"V oblasti mobility je třída Virginia je vybavena řídicími systémy fly-by-wire, které zlepšují manévrovací schopnosti v pobřežním prostředí."
mam to chapat tak, ze predchozi typy ponorek byly rizeny mechanicky a ne elektricky ?
jinak, ponorka at je jakoliv dobra, muze byt jen v dany cas na jednom miste. coz znamena ze proti cinskemu namornictvu je tech ponorek celkem malo.
Marty
13. 12. 2024, 11:15Czertik
tak je smaozřejmě více tříd ponorek které maji k dispozici, a na co se oblibou zapomíná je fakt že síla Čínského námořnictva se často udává i s pobřežní stráží (ne vždy samozřejmě) a především na to že jejich počty navyšuje množství menších až středních plavidel, což jim sice dává značné manévrovací schopnosti ale na druhou stranu většina těch jednotek není nijak extra odolná, při konfrontaci by řada z nich posloužila jako jednorázové stroje - fregaty a korvety nejsou plnohodnotným soupeřem pro křižníky které mají ne jen větší palebnou sílu ale také lepší aktivní ochranu stejně jako odolnost v případě zásahu
Czertik
13. 12. 2024, 11:55marty
jiste, ze americani maji vice druhu ponorek ve vyzbroji, ale i celkovy pocet ponorek usa je relativne maly, vzhledem k ukolum co maji plnit.
ano, u cinskeho namornictva se udava i pobrezni straz, uplne stejne jako u americkeho namornictva.
pokud teda nemyslis kuttery a mensi lode, ktere se do stavu us navy nezapocitavaji, ale jejich vyzbroj je tak mala, ze se hodi jen proti piratum a paserakum, proti klasicke valecne lodi by byly cvicny terc.
to same plati i pro cinany - oni kuttery a mensi do sveho stavu namornictva nepocitaji.
mas pravdu v tom, ze cinani maji vice mensich lodi, ale to nemeni nic na faktu ze ve 2030 cinske namornictvo precisli to americke nejen pocetne, ale i tonazne. a do 2040 budou mit cinani i pocetni (a kolikrat i kvalitativni prevahu, poctem zbrani) prevahu u vsech lodi vetsi nez torpedoborec.