V NATO oslavují vítězství nad Ruskem: Stíhací letouny F-35 porazily ve virtuálním souboji ruské letouny MiG-31
V NATO oslavují vítězství nad Ruskem, ačkoli pouze to virtuální. Královské vzdušné síly Norska nedávno informovaly o "historické události": Stíhací letouny 5. generace F-35 Lightning II dokázaly nepozorovaně uzamknout ve svých zaměřovačích tři ruské letadla Tu-142 a nadzvukový stíhací letoun MiG-31 a následně je doprovázet během letu (v mezinárodním vzdušném prostoru, pozn. autora).
Foto: Ruský námořní hlídkový a protiponorkový letounTu-14 | CC BY-SA 2.0
Nejdříve pár slov k účastníkům simulace. Tu-142 je ruský námořní hlídkový a protiponorkový letoun vycházející z konstrukce bombardéru Tu-95. MiG-31 je ruská těžká nadzvuková stíhačka 4. generace schopná bojové činnosti za jakéhokoli počasí ve dne i v noci. Letoun byl navržen jako náhrada strojů MiG-25, z jejichž konstrukce MiG-31 také vychází. A nakonec F-35 Ligtning II je americký bojový letoun 5. generace. Letoun je určen k provádění pozemních útoků, průzkumu a vzdušných obranných misí s technologií stealth.
Foto: Americký stroj F-35, který dnes patří k technologické špičce | Wikimedia Commons
Podle slov zástupce Ministerstva obrany Norska, Oslo právě zařazení letounů F-35 do služby Norského královského letectva spojuje se zvýšením své obranyschopnosti: "Nyní může naše letectvo promptně reagovat na neobvyklé situace. Zároveň to také znamená, že jsme podnikli seriózní kroky směrem k získání výhod z operačního nasazení letounů F-35. "
Ve výše uvedené simulaci tedy letoun 5. generace (F-35) "porazil" letoun 4. generace (MiG-31), což by mělo být samo o sobě logické. Stíhací letoun F-35 Lightning II se však již v minulosti ukázal jako drahý stroj s obrovským množstvím problémů. Odborný internetový portál Defense News např. uvedl, že v roce 2018 se s tímto letadlem 5. generace spojuje 111 nedostatků 1. kategorie, jejichž počet se v roce 2019 snížil na 63 a později pouze na 11.
Foto: MiG-31DZ při letu nad Ruskem, 2012 | Russian Air Force, Mikoyan-Gurevich
Navzdory ujištění ze strany Pentagonu, že uvedené problémy nepředstavují pro pilosti žádné nebezpečí, jsou analytici portálu Defense News opačného názoru. Jiný portál, Business Insider, vzpomíná na celkově až 883 nedostatků (všech kategorií, pozn. autora) Spojených s letadlem F-35 Lightning II. Mezi nimi i možnost strukturálního poškození stealth nátěru povrchu při vyšších rychlostech (nad M = 1,2), problémy při manévrování s úhlem náběhu vyšším než 20 ° a jistá "nepřesnost" palubního kanónu vedoucí prakticky až k jeho nepoužitelnosti v boji. K tomu je třeba brát v potaz vyšší náklady na provoz a jistou komplikovanost technické údržby letadel. Podle odhadů stojí dnes jedna letová hodina F-35 Lightning II daňové poplatníky okolo 44 tisíc amerických dolarů. Pro zachování objektivity je třeba zmínit vizi, že od roku 2025 má tato cena klesnout na cca 25 tisíc dolarů. No, uvidíme v roce 2025, zdali se to podaří.
Všechny výše uvedené problémy trápí jak samotného výrobce Lockheed Martin, tak i jeho následně zákazníky. Washington však i přes tyto nedostatky pokračuje v "protlačování" problematického a drahého letadla svým spojencům v NATO. Například Norsko si objednalo 52 kusů těchto strojů, dosud jejich obdrželo 15.
Video: Americký bojový letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II v akci / YouTube
Ukázalo se, že Norům se v rámci simulace podařilo uzamknout cíle, tedy ruské letouny, v zaměřovači s pomocí amerického létajícího střediska včasného varování a řízení AWACS. Na povrch tak vychází celá podstata výše uvedené "historické události". Na internetovém fóru f-16.net se už delší dobu diskutuje o jednotlivých problémech stíhacího letounu F-35 Lightning II. Tamní odborné publikum dospělo k zajímavému závěru, a sice k tomu, že bez podpory letadel AWACS nejsou americká letadla schopny čelit stejnému množství ruských letadel MiG-31. Uživatelé fóra se dále domnívají, že pokud by Rusové jako první sestřelili letadlo "elektronického průzkumu a pátrání", což je jednou z primárních úkolů dálkového stíhacího letounu MiG-31, takto "oslepení" piloti letadel F-35 Lightning II by museli nejspíše ustoupit z boje.
Komentáře
Větrník
22. 07. 2021, 22:08Hoši, hoši, když Vás tak čtu, nedivím se už, jak to tady a s Českem vypadá. Samý odborník a specialista na letecké souboje, samý konstruktér letecké techniky. Nikdo z Vás netuší, že ve vzduchu už lítají věci, pro které jsou F35, Raptor, SU 57, SU 31 jako krystalky z radiotechniky a
jejich poměřování je jen hra pro děti a odpoutání pozornosti. Ale dokud ještě můžeme komunikovat, je to dobré. Tak si povídejte chlapci.
czert
06. 03. 2021, 14:52petr c
ano, krasne si nam popsal cinost migu 31 ve funci miniawacsku, jenze am to jeden mensi problem, f_35 bude v one roli vzdy daleko lepsi, nejen diky daleko lepsimu radaru s vetsim dosahem (prozkouma vetsi plochu), hur zjistitelny, ale diky i vetsimu doletu (tj i vytrvalosti), bude potrebba mene f-35 na vytvoreni one patrolovaci oblasti.
a ano, jediny vyhoda na strane migu bude ve vyssi rychlosti, kdy muze do one oblasti dorazit driv )byt i to je diskutabilni, letadla litaji do oblasti cestovni rychlosti, ne maximalni). a cestovky obou z hlavy neznam.
ano, mig-31 bude moci zabranit f-35 oputit bojiste diky jeho vetsi maximalce, ale to je asi tak jedina vyhoda jakou mig ma.
czert
06. 03. 2021, 14:42qa specialne pro martin23
k velikosti japonskych raket - ano, skutecne je problem v tom, ze ona raketa je prilis velka - schvalme jak velky ma dolet a bojovou hlavici ?
f-35 nikdy nebyl planovan a staven k utokum na tak velke vzdalenosti, k tomu maji amici f-15/22, v nejhosrim i f-16.
a pak pro zabavu nam sem muzes dat veelikosti a hmotnosti ruskych raket.
a co ti vyjde ? ze ty ruske sou vzdycky rozmerjnejsi a tezsi s mensim doletem nez obdobne amicke, byt ty ruske maji tezsi hlavice.
czert
06. 03. 2021, 14:37a pro vsechny lidi co nadaji jak f_35 je provozne draha, jak ma hafo problemu apod.
dam k uvaze nasledujicici veci - cim to, ze zname naklady na 1 provozni hodinu u F-35 ? a nejen pocet jejich problemu, ale i o jake se konkretne jedna ?
a pak me odpovezne na nasledujici - skolik stoji provozni hodina su-57 a kolik a jakych problemu ma tenhle stroj.
czert
06. 03. 2021, 14:27hahaha, tady se clovek skutecne jen muze bavit nnad tim, jak tu nekteri lidi propagandisticky tvrdi, ze to byla provokace norska proti rusku a jak ze to je f-35 utocny a mig-31 obrany stoj.
prosim rusomilce o vysvetleni nasledujicich bodu
1. co delal rusky mig 31 v MEZINARODIM vzdusnem prostoru, kdyz dle vas jde ryze o obrany stoj (ktery neni schopen eskortovat utocici bombardery).
2. co tam delaly ony ruske bombardery ?
3. proc je f-35 nepouzitelny v obrane ?
4. vzhledem k faktu jak se rusove chovli k ukrajine nejen podorou separatistu a dlr/llr a kradezi krymu, tak si myslim ze jen spravne pokud se rucasi budou bat toho, ze na jejich uzemi muze byt podnikud utok, kdyz zas budou nemistne provkovat.
Anton Ivanovič Děnikin
04. 09. 2020, 11:51To je scam, když už nemají koule, tak si zahrajou simulátor na Win10 na strojích za x milionů a příjdou s vysledkem se kterým si můžou utřít zadek.
Ukol zněl jasně, vyhrát nad šrotem a přitom utratit co nejvíc peněž aby se mohlo vesele dál zadlužovat a vymýšlet kraviny typu: USA vyhráli válku proti celemu světu(v počitáčové hře). :poop: Jo, existují simulované boje atd. Ale takhle lacinou propagandu... která stála jistě dost prachů v době kdy si lidé z hladu vypomáhají.... Ať bůh chrání ameriku :laughing:
Petr C.
31. 03. 2020, 22:28Martin23:
Připomněl jste mi starý vtip:
Americký stíhač je vyslán na zachycení ruského bombardéru na hranici vzdušného prostoru Aljašky. Bombardér na jeho signalizaci nereaguje. Dál letí směrem k pobřeží a Američan dostane povolení ho raketami sestřelit. Bombardér okolo sebe začne prskat klamné cíle a mate rakety i dalšími prostředky REB a manévruje. Američan vystřílí všechny rakety a bombardér letí dál. Američan se rozhodne ho zastavit za každou cenu - provést taran. Namíří na pilotní kabinu, dá plný plyn, zavře oči a čeká na náraz. Nic se nestane a když oči otevře, je bombardér za ním a létí dál. ,,Sakra, minul jsem ho." Otočí se a dělá nový pokus. Tentokrát zavře oči až těsně před srážkou, aby neminul cíl. Zase nic. Otočí se směrem k bombardéru a vidí, jak blikají polohová světla v morseovce: ,,T-Y U-Ž P-Ř-E-S-T-A-T B-L-B-N-O-U-T, K-D-O M-Á F-U-R-T B-Ě-H-A-T O-T-V-Í-R-A-T O-K-É-N-K-A"
Znovu zdůraznuju, že se jedná o vtip, tak tu nevypisujte, že je to hovadina. Já to vím.
Jiný podobný:
F-16 doprovází při přeletu B-52. Pilot stíhačky se nudí a tak, se baví akrobatickými prvky a posmívá se posádce bobardéru, že oni by to s tím svým křápem nikdy nedokázali.
Piloty bombardéru už to začíná štvát a tak mu řeknou: ,,Hele, a teď mi uděláme něco, co ty nedokážeš, ani kdyby ses na uši postavil." Pilot F-16 zvědavě pozoruje, co se bude dít. Pět minut se neděje nic a tak se ptá: ,,Tak co, budete něco dělat?" ,,Už jsme to udělali. Vypnuli jsme dva motory, vyměnili si místa a já jsem si skočil na záchod."
Jan
30. 03. 2020, 22:30robo je videt ze moc nectes ekonomicke listy s periodika...mues zapatrat i na Idnes.cz protoze i tam se pise pravy opak co ty tvrdis ;)
ROBO
30. 03. 2020, 16:48Pane Cateye
S existecnimy problemy USA strasi celej vas proruskej troling uz asi 20 let , a furt je to pouze ve fazi vaseho zboznyho vhkyho prani .Budte v kllidu bohata Amerika ma kam padat . Narozdil od zbidacenyho Ruska . A pokud nastane celosvetova krize , tak Rusko postihne mnohem tragictejc . Protoze bude padat jeste do mnohem hlubsi bidy . .
Zrovna ty lokomotivy bych nevytahoval , ty sou v Rusku opravdu praveky z dob hlubokeho socializmu . Zrovna v tom budou Polaci vzdycky na hony pred Ruskem . A F-35itky budou drzet agresivniho a nenazranyho diktatora z Kremlu v patricnejch mezich .
Martin23
30. 03. 2020, 14:40Petr C. Ale vždyť ty ruské stroje je měly naprosto na háku. Ony v mezinárodních vodách prováděly načítání US ponorek, které měly v oblasti cvičení a že je zaměřily norské F 35, jim bylo naprosto šumák. Vždyť Rusové si je nahrály. Ta letadla se vzájemně dostala doslova na pár stovek metrů od sebe. Jak říkám, to co je uvedeno v článku je scestné krmivo pro norské konzumenty.
https://www.youtube.com/watch?v=b7V-M4lW_E4
Od 01:59 je hezky vidět doprovod F 35. O žádném virtuálním souboji nemůže být řeči.
Martin23
30. 03. 2020, 14:24Ještě k F 35. Ta má problém v tom, že má v šachtách místo jen pro 4 střely. Například Japonci nedávno vyvinuli novou generaci střel vzduch- vzduch, ale tyto jsou pro F 35 moc dlouhé.
Z odborného tisku:
Střely AAM-4B představují excelentní zbraň pro japonské bojové letouny Mitsubishi F-2 a Mitsubishi F-15J/DJ Eagle. Nejsou ale bez chyby. Například jsou dost velké, takže je letouny mají zavěšené na vnějších závěsech. Japonsko si ale objednalo 43 letounů Lockheed Martin F-35 Lightning II, které jsou stealth a mají zbraně uvnitř. Pro tyto stroje jsou rakety AAM-4B příliš velké.
(poznámka: Chyba není v F 35 a jeho malých kontejnerech, ale v příliš dlouhé raketě :-) a třeba Japonce chápu, ti mohou F 35 případně využít proti KLDR. Co s nimi chtějí dělat Norové (vyjma toho, že se zúčastní geopolitických her USA je hodně velký rébus).
Dále je nutné upozornit, že samotné USA používají k záchytu letadel nepřítele stíhačky F 15 a F 22.
Opět cituji z jiného zdroje:
V každém případě F-15EX nemá nahrazovat F-35A, ale právě nejstarší stíhačky pro vybojování vzdušné nadvlády F-15C. Piloti s F-15EX tak budou cvičit především boj vzduch-vzduch, piloti F-35A zůstanou u vedení boje vzduch-země (včetně boje s protivzdušnou obranou) a u zajišťování leteckého zpravodajství, sledování a průzkumu (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) pro sebe, letouny ve formaci i pro nadřazené stupně velení.
Z toho vyplývá následující:
USA pro strážení svého vzdušného prostoru a pro vybudování vzdušné nadvlády nebudou používat F 35, ale F 22 a modernizované F 15 . S F 35 počítají pro přepadový boj vzduch -země.
A z toho vyplývají i úkoly F 35 v zemích, které USA ovládají přes NATO. USA je naprosto jedno, že provoz F 35 k ostraze vyjde ty státy zbytečně moc.
Opět citace:
Generál Joseph Dunford Jr., náčelník štábu letectva, uvedl, že nákupní cena F-15EX sice odpovídá F-35A, ale během celého životního cyklu provoz F-15EX stojí až o 50 % méně než provoz stealth letounů páté generace.
Takže základním důvodem, proč USA jsou ochotny prodávat své jakože nejmodernější letouny F 35 prakticky všem členům NATO je ten, že tím plánují případně překonat kvantitativně ruskou PVO.
F 22, která je skutečně trochu jinde než F 35, pak samozřejmě USA neprodaly nikomu a než aby vyvolávaly třenice se svými partnery, kteří o něj měli zájem, tak raději "ukončily" výrobu. Vyrobených cca 190 kusů jim bohatě postačí k ochraně vlastního území a nikdo jiný nemá nárok.
Cateye
30. 03. 2020, 14:12V jednom má ten hulvát ROBO pravdu, byť to určitě sám netuší. NATO teď bude mít základní existenční problémy, protože USA odejdou z aktuálního lámání geopolitického chleba po pandemii jako poražené.
Takže Poláci budou dál snít o rychlém obsazení Kaliningradu a možná si i ty F-35 koupí, zatímco na železnici budou na úkor toho dál nasazovat parní lokomotivy, ale celý svět se velice rychle změní.
Petr C.
30. 03. 2020, 13:15Pokr.:
Jedna věc je přiblížit se ze slepé strany k jednomu stroji a druhá věc je vlétnout do zóny vícevrstvé PVO, kde se překrývá činnot několika radarů pracujících na různých vlnových délkách a z různých míst, plus ještě pasivní radary a další prostředky REB.
Standardní způsob nasazení MiGu 31 je buď záchyt cíle zjištěného prostředky pozemní PVO (proto má takovou stoupavost, maximální rychlost a maximální dostup) anebo vlastní aktivní hlídkování, prováděné skupinou tří nebo čtyř strojů létajících za sebou po elipse, oválu či jiném uzavřeném obrazci. Stroje si mezi sebou předávají datalinkem zjištěné údaje a dohromady jsou schopny zajistit jak funkce AWACSu, tak na zjištěné cíle raketami útočit, případně předat koordináty cíle pozemnímu systému a pomáhat navádět raketu velkého dosahu na zjištěný cíl, nebo navádět na cíle další stroje.
Klasický AWACS mají Rusové taky, jedná se o Berjev A-50, což jeúprava osvědčeného Il-76 pro tyto účely. Jenže problém klasického AWACSU, ať už amerického E-3 nebo ruského A-50 je ten, že je to ,,kachna na rybníce", pomalý, dobře viditelný a špatně manévrující cíl. Takový stroj se dá použít v oblasti, kde už byla činnost protivníkovy PVO víceméně potlačena, protože je-li takovýto stroj druhou stranou zjištěn, stává se automaticky cílem č.1. Je-li sestřelen, je to dost problém, protože ho nelze rychle nahradit (než posádce dalšího stroje vyhlásí poplach, než odstartuje a než se dostane do operační zóny, nějaký čas to vezme. Navíc jich žádná strana nemá přehnané množství (Rusko cca 40, státy NATO okolo 50) a specialisté na jejich palubách mají také svou cenu.
Proto se pro první linii obrany více hodí skupinka MiG-31, které jsou ve vzduchu periodicky obměňovány, jak jim dochází palivo (na udržování čtyřčlenného kolotoče je potřeba celkem 6 strojů) nebo kdyby jim docházely rakety. Při rychlosti MiG-31 netrvá záměna dlouho. Zrovna tak může být rychle nahrazen případně sestřelený stroj, ve kterém sedí pouze dva chlapi a zbytek dělá elektronika. Dočasná redukce počtu pátrajících radarů ze čtyř na tři není takový problém jako z jednoho na žádný. Manévrovací schopnosti MiGu-31 nejsou bůhvíjaké, ale přeci jenom má možnost útočící raketě po odpálení klamných cílů uhnout lépe než klasický AWACS.
Čili, jak už zde bylo níže uvedeno, je MiG-31 primárně obranný stroj, určený pro ničení útočících strojů. Výrazně dopředu by zaútočil asi právě jenom na ten AWACS, protože tím je možno jedním zásahem dost zkomplikovat záměry protivníka. Anebo provést útok na tankery, to už zde bylo taky zmíněno.
Poslední věta článku je chybná, pokud by byly F-35 zjištěny v operační zóně MiGů-31, tak by se jejich piloti museli modlit, aby Rusům došly rakety dříve, než se zaměří na jeho stroj anebo, že se stihnou vrátit do zóny vlastní PVO, kam by za nimi MiGy asi neletěly. Protože jsme-li o 1 Mach pomalejší než protivník, záleží na něm, jestli nám dovolí zónu boje opustit.
Martin23
30. 03. 2020, 10:22Jinak samozřejmě popisovaná událost stojí na reálných základech a to do té míry, že F 35 provedly samostatně elektronický "záchyt" ruských letadel provádějící rutinní let v mezinárodních vodách, aniž by se daly rušit. To lze ověřit během jedné minuty.
A důvodem, proč tuhle banalitu norská strana tak medializovala, je to, aby ukázala daňovým poplatníkům, že F 35 byla nejlepší volba při nákupu nových stíhaček za vyřazované F 16.
Což je samozřejmě úsměvná záležitost.
Martin23
30. 03. 2020, 10:06ROBO, pokud mám hovořit za sebe, tak jsem poměrně v klidu a článek ve mně žádné větší emoce nevyvolal. Tudíž je mi celkem jedno, jestli je tento blábol, že někdo s někým virtuálně vyhrál, pravda či nikoliv.
Každopádně pokud jsi na mne takto reagoval, očekával bych, že mi vysvětlíš právě ten jeden velký problém, který jsem ve svých příspěvcích identifikoval, a který jediný opravdu stojí za debatu.
Proč státy jako Norsko nakupují ÚDERNÉ STÍHAČE primárně určené k útokům na nepřítele se sofistikovanou PVO, které mají ničit? K obraně vlastního území lze pořídit levnější a příhodnější stroje než úderný stíhač.
Já bohužel jiný smysl, než který jsem uvedl, nevidím.
Petr C.
30. 03. 2020, 08:26ROBO:
Od konce:
Současná cena ropy ještě není pod těžebními náklady Ruska, které jsou okolo 17 dolarů za barel, přičemž ten údaj už je starší, z dob, kdy za dolar bylo cca 60 rublů, tedy můžeme uvažovat, 17x60=1020rublů za barel. Je-li dnes za dolar 80 rublů, vychází to, že Rusům stačí 13 dolarů za barel, aby nešli do ztráty při samotné těžbě a dopravě. Pro srovnání, Saúdové mají náklady 9-10 USD za barel, Venezuela okolo 30, Norsko 35-40, USA 55 a výše.
Rozdíl je akorát v tom, že v USA pokles ceny zkomplikuje život dotčeným těžařským společnostem a možná některá krachne, ale na makroekonomické situaci v USA se to nijak viditelně neprojeví.
Zatímco v Rusku státní rozpočet počítá s cenou 40 USD, takže při současných cenách už se tam tvoří deficit. Rusové se pojistili tím, že v předchozích letech ten přebytek o který byla cena vyšší než 40 USD, ukládali do rezervního fondu, ze kterého teď budou čerpat. Alespoň to tvrdí.
Saúdové nic takového nedělali, ti uvažují do rozpočtu 80 USD za barel a je otázka celkem krátké doby, než jim začne haprovat státní rozpočet. Čili Saúdové by se nákladově v pohodě vešli, ale museli by osekat výdajovou stránku rozpočtu.
Co se týče samotného článku, to je slátanina až to bolí. Ale to je už ten původní slovenský článek. P. Soukup ho alespoň dokázal přeložit, což jistě ocení mladší generace, které už slovenština není úplně vlastní.
Pokud jsem to pochopil, podstata věci spočívala v tom, že ruské stroje TU-214 se pohybovaly nad mezinárodními vodami, zřejmě v blízkosti Norska a prováděly tam protiponorkový průzkum. Proč je přitom doprovázel MiG-31 není jasné, ledaže by tam už v minulosti docházelo k nějakému obtěžování hlídkujících letadel nad rámec běžné identifikace při přiblížení k norskému vzd. prostoru.
ROBO
30. 03. 2020, 03:43murar
Přestaňte už konečně vy proruský trolové strašit napadením Ruska ze strany NATO .
To dělá jen ten liliputin z Kremlu , aby vystrašil ruský mužiky a udržel se tak u moci s tím , že on jedinej je ochrání .
Tady nikoho celý zbídačený Rusko nezajímá . Vždyť ten žebrákov je noční můrou každýho okupanta . Tu jejich ropu je mnohem snazší a levnější si koupit . Zvláště nyní , kdy diky Putlerově diletantský politice , nám vlastně platí za to že ji vůbec odebíráme . Protože dodávaná cena je už pod těžebními náklady Ruska .
murar
30. 03. 2020, 01:48ROBO, skus sa zamysliet nad taktickymi suvislostami pouzitia MiG 31 a F 35 ako ich popisuje Martin23 a snad pochopis, ze iny scenar ako agresiu Nori simulovat nemohli. Zachytny obranny stihac navrhnuty pracovat vo vnutri vlastnej prekryvanej PVO nemoze v nijakom pripade ist utocit na norske uzemie, na take nieco nema schopnosti. Preto jedina moznost ako sa moze stretnut s F 35 je, ze F 35 bude utocit na Rusko. Da sa to pochopit? Tvoje slova o trolovani su pokus nejako odvratit pozornost od informacnej podstaty a suvislosti tejto situacie. Rovnako pokus zaujat odkazom na iny web. Technicka nevyhnutnost a specifika operacneho nasadenia Mig31 a F35 nedavaju inu moznost ako utok NATO na Rusko.
Tiez pokus zaviest pozornost od snahy NATO utocit na Rusko smerom na Cinu - NATO nemoze riadit globalne procesy a udrzat si politicku a ideologicku stabilitu, pokial neovlada Aziu. Rusko je nevyhnutna prekazka pri pokuse ziskat kontrolu nad Aziou. Ak chce Zapad vyhrat nad Cinou, nutne potrebuje mat CInu v globalnej izolacii, aby sa postupne rozpadla zvnutra. Utok zvonka na 1.4 miliardovu krajinu s jadrovymi zbranami a obrovskou armadou je prakticky nemozny. Taky konflikt a jeho nasledky by celu planetu ponorili do chaosu. Preto Cinu musi zapad udusit a to nepojde bez odstranenia Ruska ako dalsieho ohniska odporu voci Zapadu. Cina musi zostat bez akychkolvek vychodisk.
Tvoj pokus zavadzat moznostou, ze CIna napadne Rusko - vlhky sen Zapadu, alebo skor insitny blabol zapadnej propagandy vytvorit dojem rozbrojov medzi Ru a Cn. Dvaja najvacsi odporcovia Zapadu sa navzajom napadnu a samoznicia a Zapad do znicenych zemi posle proviantakov s gulasom, a teple prykryvky, hearts and minds vsak ano :-)
Je to absurdita, ale aj ak by povedzme Cina zautocila na Rusko, pre aky dovod by Rusko nenahadzalo na Cinsku armadu postupujucu vyludnenou vychodnou Sibirou jadrove zbrane? Rusi by si len tak nechali trhat uzemie? Agresora by vyparili kratko po zhromazdeni na uzemi Ruska.
Realita je vsak celkom ina, na rusko cinskych hraniciach oba staty zhromazdili v poslednej dekade zakladne jadrovych zbrani. Hadaj preco to je, ked tieto maju dolet +10000 km...
Je to kvoli tomu, ze ak by v hociktorej z tych dvoch mocnosti vypukla velka kriza, druha krajina bude moct lahko prekrocit kusok za hranicu hranicu a zaistit, ze jadrove zbrane nepadnu do ruk nejakym vzbureneckym majdanistom, ale stale ich bude kontrolovat vlada celiaca pripadnemu pokusu o prevrat s podporou tej druhej krajiny. To su zaujimave politicke implikacie - aj ked by sa napr. Zapadu podarilo spravit v Rusku majdan, braniaca sa ruska vlada bude moct ustupit k Cinskemu susedovi a stale kontroloval vyznamny jadrovy arzenal, pripadne opacne.
Alebo su tam umiestnene, aby ich mohol nepriatelsky sused lakho neutralizovat pocas pokusu o invaziu, pripadne, aby zbrane s globalnym doletom dociahli par stoviek kilometrov? Asi nie, vsak...
ROBO
29. 03. 2020, 23:54https://www.armadnymagazin.sk/2020/03/28/norske-stihacie-lietadla-f-35-zvitazili-vo-virtualnom-suboji-nad-ruskymi-zachytnymi-stihacimi-lietadlami-mig-31-a-ako-by-to-skoncilo-v-skutocnom-suboji/
ROBO
29. 03. 2020, 23:54Myslím že tento článek , který vbuzuje takové emoce je vhodné brát se začnou rezervou .
Jedná se totiž o téměř doslovný přepis článku ze Slovenského proruského serveru Armadnymagzin.sk , který se sám odvolává pouze na Ruské propagandistické zdroje .
Tudíž lež na entou . Žádné konkrétní jména , místa , data . Prostě typickej trolovskej žvást , kterej upokojí pouze zdejší prorurský troly typu
Oldřich Živnůstka
Viktor Matička
Martin23
Michal Švec
aj.
Trolové buďte v klidu . Norsko se opravdu nechystá napadnout Rusko . Ani nikdo jinej , možná krom Číny .
Martin23
29. 03. 2020, 16:51Pavel.k No Mig 31 by se utkal s tím, co by narušilo hranice RF. Ale v tom to právě je. Mig 31 by bránil a F 35 by útočily. Nikdy by to nebylo opačně.
Lze tedy celkem přesně odhadovat, co se skrývá za blábolem Ministerstva obrany Norska: "Nyní může naše letectvo promptně reagovat na neobvyklé situace. Zároveň to také znamená, že jsme podnikli seriózní kroky směrem k získání výhod z operačního nasazení letounů F-35. "
Mig 31 by mohl útočit na cokoliv, ale rozhodně by nedoprovázel nějaká jiná letadla v mezinárodním vzdušném prostoru nebo dokonce útočil v tom norském.
To jsou naprosto nesmyslné konstrukce Norů, kteří nechtějí přiznat, že simulovali situace, kde působili jako agresor..
Martin23
29. 03. 2020, 16:391. F 35 je víceúčelový bojový letoun, respektive přesněji řečeno úderný stíhač primárně určený k boji na území protivníka se sofistikovanou PVO. 2. Mig 31 je záchytný stíhač, který slouží k ostraze rozsáhlého vlastního území.
Již z tohoto představení je jasné, který letoun je určen k obraně a který k útoku. Z toho také pramení, že Norsko nekoupilo F 35 skrze zvýšení své "obranyschopnosti", ale ke zvýšení útočného potenciálu NATO a virtuálně tak mohlo jít jedině o útok na RF.
3. Dále si dovolím tvrdit, že právě fakt, že by se střet těchto dvou letadel s téměř 100% jistotou odehrával na území pod kontrolou ruské PVO, by zcela jasně nahrával Mig 31.
4. F 35 je dobré letadlo, ale nejde o letoun univerzální či víceúčelový. Je to úderný útočný stíhač, kde zcela jistě vyniká. Jeho zásadní slabinu vidím v tragicky malé palebné síle v režimu stealth. Rozhodně se nehodí právě pro státy jako je Norsko k řešení vlastní obrany. Tam existují mnohem efektivnější řešení. Jak již bylo řečeno, cílem USA je vybavit tímto letadlem spojence a při prvním úderu zahltit PVO Ruské federace. Samotné USA spoléhají na to, že jsou pro své soupeře letadly prakticky nedosažitelné a tak k ostraze svého území potřebují jen omezený počet letadel typu F 22 nebo F 15 a jeho medernizací.
Právě z těchto druhů článků na mě stříká patologie západního světa. Teď budou mít problém s koronavirem a ne se simulacemi.
PS. Již docela seriozně prosakuje, že koronavirus byl v Itálii již v září a říjnu loňského roku. Kdy v centru nejvíc zamořené oblasti mají USA dvě strategické letecké základny Aviano a Ghedi-Torre. Jen se nevědělo, co to vlastně je.
Papis
29. 03. 2020, 14:56Proč se neustále provokuje, Amerika dostala na
frak na Kubě, Vietnam, Mogadišo, Afghánistánu, různé bojůvky po celém světě potřebují něco vyprovokovat asi
Pavel.k
29. 03. 2020, 14:44co je to proboha za prihlouplej clanek? Mig 31 je geneze Migu 25, tedy vyskoveho zachytneho letounu s velkym dostupem a velkou rychlosti(M3). Kdy by se mel probiha utkat Mig 31 s F35? spis by se utkaval s B52, ci Black Birdem. Virtualni souboj je pro kocku. zamnkoutho muze jak chce, zalezi jakou strebu proti nemu posle a co bude Mig pote delat. Asi nebude cekat az to prileti. Tyhle srovnani letadel fungovali v casech dogfightu. Dneska se k sobe ani nepriblizej, pali se navzdalenostmnoha desitek km.
Jura
29. 03. 2020, 14:42Jako kdybych si honil ego tím že na dálnici předjedu kamion převážející sportovní auta.
Já ja
29. 03. 2020, 14:35To jsou fakt hovada na zemi umírá denně tisíce lidí na virus a oni si pomeruji pindoury :rage:
MildaS
29. 03. 2020, 14:08Nevím jest-li mi něco uniklo, ale Mig 31 je nástupcem Migu 25. Tato letadla nebyla nikdy plánována jako "soubojová stíhačka". Spíše to mělo být kladivo na strategické bombardéry. připadá mi to srovnání stejně hloupé jako když se někdo chválil jak F 15 likvidovala irácké Mig 25.
Pro srovnání by si měli najít jiný stroj
Vítězslav procházka
29. 03. 2020, 13:53Tak nějak jásali Němci při štábním cvičení utoku na Sověty v roce1941!:joy: