V tomto jedinečném muzeu zažijete hrůzy 2. světové války opravdu intenzivně
Zcela unikátní holandské muzeum evropských dějin druhé světové války Eyewitness Museum vám velmi realisticky přiblíží hlavní události 2. světové války. Ve 13 dioramatech v reálném měřítku 1:1 vám jsou prezentovány různé válečné scény se 150 živými figurínami a originálními artefakty.
Celá expozice je doprovázena realistickými zvukovými efekty, působivými originálními filmy a fotografiemi. Celá sbírka muzea se skládá z velmi rozsáhlé kolekce čistě originálních válečných artefaktů a uniforem.
Unikátní forma expozice vás velmi rychle vtáhne do jednotlivých událostí druhé světové války, jako byla například deportace Židů do koncentračních táborů. Na přelomu let 1941-1942 bylo nacistické Německo na vrcholu své moci. Ovládalo větší část Evropy a Hitler a nacistické vedení stále doufalo v brzkou porážku Sovětského svazu. Za této situace nacisté přistoupili ke „konečné fázi“ tzv. „konečného řešení“ židovské otázky v celoevropském kontextu. Již bezprostředně po útoku na Sovětský svaz - 31. července 1941 - si Heydrich od Göringa nechal podepsat plnou moc k provádění příprav „v organizačním, věcném a materiálním ohledu na celkové řešení židovské otázky“. Úmysl vyhladit všech zhruba 11 miliónů Židů nacházejících se ve sféře moci nacistického Německa pak zřetelně Heydrich vyjádřil na poradě vysokých nacistických úředníků ve Wannsee v lednu 1942. V rámci genocidynamířené na židovské etnikum bylo vyvražděno kolem 6 milionů Židů.
Foto: Diorama znázorňující deportaci Židů do koncentračního tábora
Podíváte se na východní frontu do počátku roku 1943, kdy německá armáda obléhala Stalingrad a tisíce špatně oblečených německých vojáků doslova umrzaly na místě. Stalingradská ofenziva představuje nejvýznamnější a rozhodující střetnutí německých a sovětských vojsk na východní frontě. Bitva o Stalingrad trvala od 21. srpna 1942 do 2. února 1943. Rudá armáda v ní dobyla historické vítězství, když nejprve obklíčila a posléze zcela zničila německou 6. armádu pod velením polního maršála F. Pauluse a způsobila Wehrmachtu významné materiální i lidské ztráty.
Foto: Toto diorama prezentuje východní frontu počátkem roku 1943
Hrůzy války vám přiblíží boje v ardenském lese na konci roku 1944, kde obě bojující strany (německá i americká) utrpěly velké ztráty. Ardenská ofenzíva byla v podstatě posledním pokusem zvrátit průběh války na západní frontě. Cílem operace s krycím názvem Wacht am Rhein (stráž u Rýna) bylo projít Ardenami, postoupit dále na severovýchod a následně dobýt strategicky důležitý belgický přístav Antverpy.
Foto: Němečtí vojáci v zákopech během soustředěného bombardování jejich pozic Američany v ardenském lese koncem roku 1944
V muzeu si budete moci také prohlédnout originální unformy a výstroj amerických vojáků, kteří se roku 1944 vylodili/seskočili nad Normandií. Uvidíte příslušníka elitní 101. výsadkové divize (tzv. křičící orli) nebo vojáka amerických elitních Rangers, který se v den D (6. 6. 1944) vylodil v Normandii v úseku nesoucím krycí název Omaha, aby dobyl tamní německou dělostřeleckou baterii na útesu Pointe du Hoc.
Foto: Příslušník amerických Rangers (vlevo) a výsadkář elitní 101. výsadkové divize
Podíváte se také do dobové světnice, ve které vojáci Rudé armády na chvíli zapomněli na hrůzy války a dobře se baví nad jídlem a pitím.
Foto: Příslušníci Rudé armády ve chvíli odpočinku
Celkově je toto muzeum opravdu unikátní a určitě ho doporučuji všem, kteří se o 2. světovou válku zajímají. V následujícím videu uvidíte další expozice tohoto jedinečného muzea.
Komentáře