Válečný fotograf - co obnáší tato zajímavá profese
Voják a přesto fotograf na plný úvazek. Tak by se dala shrnout práce bojového fotografa Austina Bouchera. I fotograf je totiž reálná funkce v armádě USA. Pojďme se podívat, co všechno tato zajímavá práce obnáší.
Válečných fotografů a kameramanů bylo na všech bojištích od dob 2. světové války mnoho. Vzpomeňme například na Roberta Capu, který se po boku spojeneckých vojáků zúčastnil vylodění v Normandii a s nasazením života pořídil více než stovku unikátních fotografií nebo na Joe Rosenthala a jeho fotografii z ostrova Iwo Jima, kde američtí Mariňáci staví vlajku USA.
Foto: Jedna z nejznámějších válečných fotografií vůbec
Jako jediný ve svém družstvu se bojový kameraman (Combat Cameraman – CAMCOM) účastní bitev s kamerou v ruce a jeho posláním je zachytit to, co se na bojišti reálně děje. Specialista Austin Boucher má tak ve své jednotce opravdu neobvyklou funkci – fotit své kamarády v boji.
Role Austina Bouchera je ovšem přeci jen trochu rozdílná, než tradiční práce fotografa. Jeho hlavní funkcí je být voják, a až poté být fotograf. Podívejme se na video o této netradiční funkci, kterou natočil portál Intrepid TV, portál zaměřený na armádu. Ve videu Boucher vypráví o tom, jaké to je být válečným fotografem po boku svých kamarádů a to nejen na bojišti, ale i v oblastech, které postihly katastrofy a armáda zde vypomáhá.
Ve videu Boucher také hovoří o dovednostech, kterou fotograf potřebuje mít, aby se mohl pod nátlakem a stresem soustředit na dokumentaci toho, co vidí, a proč je role COMCAMu tak důležitá pro americkou armádu a NATO.
Musíme uznat, že jeho fotografie jsou opravdu zdařilé. Bohužel začátkem tohoto roku se americké námořnictvo rozhodlo obě své jednotky COMCAM zrušit v rámci ušetření peněz.
Video: Combat Cameraman – CAMCOM / YouTube
Komentáře