Voják pomohl těžce zraněnému dítěti
Velitel 15. ženijního pluku 3. července udělil pamětní minci příslušníku roty EOD 151. ženijního praporu v Bechyni rotnému Zbyňku Šantovi za svědomitý a profesionální přístup při poskytnutí první pomoci a záchraně života dítěti, které pokousal bojový pes.
V Týně nad Vltavou 18. března kříženec bojových plemen amerického staffordšírského teriéra a Cane corso, který neměl nasazený náhubek a nebyl dostatečně střežen, pokousal v obličeji čtyřapůlletou holčičku. V okolí sice bylo v tu dobu poměrně hodně lidí, ale nikdo nebyl schopen adekvátně reagovat.
Foto: Převzetí čestného odznaku AČR Za zásluhy
Zcela náhodou se o události dozvěděl rotný Zbyněk Šanta. „Byl jsem doma a přítelkyně incident viděla z balkonu. Naházel jsem do batohu potřebné věci z lékárničky a běžel tam." Šokovaná matka držela uplakanou holčičku, která měla vykousnutý kus rtu a obnaženou dáseň. „Ošetřoval jsem již spoustu úrazů, řezné či zhnisané rány, ale tohle zamávalo i se mnou. V první chvíli, když jsem viděl obrovské, desetiprocentní zranění, na mě dolehl hlavně fakt, že se jedná o dítě." Zkušený voják neztratil hlavu a dokázal klidně reagovat, zklidnit rodiče i lidi v okolí. „Hned jsem si uvědomil, že dětem nemůžeme říct, že je to hrozné, protože by si do rány mohly instinktivně sáhnout a zanést si tam infekci nebo ji ještě více otevřít." Poranění silně krvácelo, rotný Šanta jej vyčistil, přiložil sterilní krytí a poskytl první pomoc. Po celou dobu sledoval životní funkce těžce zraněné dívenky. Postup později konzultoval s dispečinkem Zdravotnické záchranné služby a urgoval její příjezd. Současně zaledoval do sáčku štěp z dásně, který na místě našli.
Na událost upozornilo obvodní oddělení Policie České republiky: „Veškeré jednání Zbyňka Šanty při poskytnuté první pomoci vykazovalo výrazné prvky odbornosti a profesionality a navíc tak činil v době svého volna. Nezbývá než mu za jeho jednání a svědomitý postoj poděkovat," uzavřel policista nadpraporčík Roman Hlaváč.
Rotný Šanta absolvoval několik zdravotnických kurzů na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové, a to včetně speciálního kurzu pro poskytování první pomoci v boji (CLS - Combat Life Saver). U 151. ženijního praporu zastával v minulosti především zdravotnické pozice. Zbyněk Šanta takto nepomohl poprvé. Před třemi lety, právě když absolvoval jízdy ve vojenské autoškole ve Vyškově, se stal svědkem autonehody, při níž byl osobní automobil zaklíněn v autobuse. Zastavil a okamžitě zjišťoval, jak na tom manželský pár ve Škodě Felicii je. Mezitím okolostojící lidé odjeli. „Paní nedýchala, tak jsem jí zaklonil hlavu a snažil se ji rozdýchat. Samotnému se mi nepodařilo ji dostat z automobilu, musel jsem čekat na příjezd hasičů." Život zraněné ženě vdechl.
Rotný Šanta v rámci nástupu ke Dnu ženisty převzal za svůj čin také čestný odznak AČR Za zásluhy III. stupně z rukou náčelníka generálního štábu armádního generála Petra Pavla. Poděkoval mu i velitel pozemních sil generálmajor Ján Gurník.
Zdroj: army.cz
Komentáře
Alyxxík
06. 07. 2014, 14:34"kříženec bojových plemen..." Proboha kdo tuhle kravinu napsal? Když se vojákovi narodí dítě, je okamžitě bráno jako další voják, bojovník, válečník? Nic jako "bojové plemeno" neexistuje. Je prostě pes, jak si ho vycvičíte, takového ho máte... Je jedno jestli to udělala Čivava nebo Rotvajler, jestli je majitel idiot, nemůže za to pes. Jistě, porovnávat plyšáka do kapsy s 50 kilogramy svaloviny je zavádějící. Jde jen o výchovu.