Vynález vícestupňové rakety již v roce 1529? Co odhalil Sibiuský rukopis?
V roce 1961 učinil profesor na univerzitě v Bukurešti překvapivý objev v archivech města Sibiu v Rumunsku. Byl to rukopis o asi 450 stranách, plný nákresů a technických údajů o dělostřelectvu, balistice a podrobných popisech vícestupňových raket i rakety s lidskou osádkou. Jeho tvůrcem byl pozoruhodný rakouský vojenský inženýr jménem Conrad Haas (1509–1576).
Foto: V roce 1961 učinil profesor na univerzitě v Bukurešti překvapivý objev v archivech města Sibiu v Rumunsku | Wikimedia Commons / Public domain
Conrad Haas se narodil roku 1509 v Dornbachu (nyní součást Hernals ve Vídni), do německé rodiny původem z Bavorska. Ve dvaceti letech se přestěhoval do Sedmihradska, které bylo tehdy součástí Rakouského císařství, a začal sloužit pod císařskou habsburskou armádou Ferdinanda I. na postu mistra arzenálu (Zeugwart). V roce 1551 byl pozván velkoknížetem sedmihradským Štěpánem Báthorym (1533-1586), aby se usadil Hermannstadtu (dnes Sibiu v Rumunsku), kde se stal velitelem dělostřeleckých kasáren, zbrojním inženýrem a také začal učit v Klausenburgu (nyní Cluj-Napoca).
Během této služby začal psát to, co je dnes považováno za nejstarší známou evropskou příručku ohledně raketové techniky. Dílo z roku 1529 je v němčině a pojednává o raketové technologii, zahrnující kombinaci ohňostrojů a zbrojních technologií. Jeho práce se také zabývala teorií pohybu vícestupňových raket, různých palivových směsí využívajících kapalné palivo a vynalezl letky ve tvaru písmene delta a trysky ve tvaru zvonu.
Předpokládá se, že Johann Schmidlap, bavorský výrobce ohňostrojů, experimentoval s inscenací v roce 1590 pomocí návrhu, který nazval "krokové rakety". Před objevením Haasova rukopisu byl první popis třístupňové rakety připsán dělostřeleckému specialistovi Casimiru Siemienowiczovi z Polsko-litevského státu, který ji zmínil ve svém díle z roku 1650 Artis Magnae Artilleriae Pars Prima (Velké umění dělostřelectva, První část). Siemienowiczova kniha je ilustrována 23 mědiryty - na svou dobu mimořádně vysoké kvality, které vykazují pečlivou pozornost k jednotlivým detailům. Mnohé z těchto ilustrací jsou podezřele podobné těm Haasovým, což vede k zamyšlení, zda Siemienowicz jednoduše neokopíroval Haasovo dílo a nezveřejnil jej jako své vlastní - nebo byli oba muži inspirováni prací neznámého předka.
Zdroj: Kabinet kuriozit, Wikipedie
Komentáře