Výročí Varšavského povstání
Dnes 1. srpna si připomínáme 70. výročí Varšavského povstání. Jednalo se o ozbrojené povstání zorganizované Zemskou armádou v Němci okupované Varšavě. Jeho účelem bylo osvobodit Varšavu pokud možno ještě před příchodem Rudé armádya znemožnit tak ustavení loutkové vlády dirigované Stalinem. Varšvské povstání poslední fáze Akce Bouře (Akcja Burza), která zahrnovala povstání napříč celým Polskem.
Heinrich Himmler nařídil již na počátku povstání zničení města a vyhlazení jeho obyvatelstva a tento rozkaz byl vzorně plněn. Německé jednotky od počátku masově vraždily válečné zajatce i nezúčastněné civilisty. Ušetřeny nezůstaly ani ošetřovatelky či nemluvňata. Takovýto přístup ovšem nutil povstalce bojovat až do úplného konce a jelikož přitom dokázali vzdorovat velmi houževnatě a způsobovali přitom německé straně těžké ztráty, místní němečtí velitelé tento postoj nakonec revidovali. 2. října bylo vyhlášeno příměří, 3. října v 5:00 vstoupila v platnost kapitulace povstalců, smluvená s podmínkou, že se zajatci bude zacházeno v souladu s Ženevskými konvencemi. Bezprostředně po kapitulaci byla dohoda (s mírným zpožděním v některých oblastech) zhruba respektována, později již pouze v některých případech.
Video: Vašavské povstání ve fotografiích
Důsledky porážky povstání byly pro Polsko strašlivé. Byla při něm zdecimována elita polského národa, resp. to, co z ní zbývalo po pěti letech teroru. Celkem zemřelo 120–225 tisíc civilistů, přes 700 tisíc jich bylo vyhnáno z města a město samo bylo srovnáno se zemí.
Zdroj: Wikipedie
Komentáře