Zabijáci tanků: Ruské protitankové střely Kornet
Televizní stanice Zvězda nedávno odvysílala použití ruského protitankového raketového komplexu (PTRK) při střelbě na cvičné cíle včetně zpomalených záběrů střelby z Kornetu na pancéřové cíle a další objekty.
Video: Zabijáci tanků: Ruské protitankové střely Kornet v akci / YouTube
Protitankový raketový komplex Kornet, který je ve výzbroji Ozbrojených sil Ruska, byl vytvořen pro boj s tanky a jinými obrněnými vozidly. Systém je však schopen sestřelit i bezpilotní letouny, stejně jako efektivně ničit nepřátelská opevnění.
Foto: Protitankový raketový komplex Kornet, který je ve výzbroji Ozbrojených sil Ruska, byl vytvořen pro boj s tanky a jinými obrněnými vozidly. | Wikimedia Commons
Raketa s kumulativní bojovou hlavicí dokáže účinně zasáhnout i tanky, které disponují dynamickou obranou (reaktivní pancéřování). Raketa s termobarickou bojovou hlavicí se také úspěšně používá k ničení palebných pozic a inženýrských staveb. Pro své jedinečné vlastnosti byl Kornet nazván „zabijákem tanků“.
Foto: Raketomet Kornet-D | Wikimedia Commons
Na rozdíl od dřívějších protitankových systémů Fagot, Konkurs a Metis je řízení rakety Kornet prováděno laserovým paprskem s termovizními zaměřovači, což komplexu umožňuje zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 10 kilometrů a ve výšce až 9 kilometrů. Palba dvěmi raketami navíc umožňuje překonat moderní prostředky aktivní ochrany tanků.
Komplex byl vyvinut konstrukční kanceláří KBP v Tule koncem osmdesátých let jako náhrada za PTRK 9K113 Konkurs. Dálkové navedení probíhá pomocí laserového paprsku zaměřeného na cíl. Tato moderní naváděcí soustava je obtížně rušitelná a navíc umožňuje zvýšení dosahu (na rozdíl od naváděcích soustav typu SACLOS s přenosem řídících signálů po vodiči, které sice nelze rušit, ale jejich dostřel je omezen délkou vodiče). Střela je vybavena účinnou tandemovou kumulativní hlavicí. Kromě toho byla vyvinuta verze s termobarickou hlavicí proti živé síle.
Komplet Kornet byl vyvinut v přenosné i mobilní variantě. Mobilní verze rovněž tvoří výzbroj vozidla na bázi BMP-3, které je vybaveno výsuvným odpalovacím zařízením pro dvě PTŘS (palebný průměr činí 16 střel). Pro exportní účely byla vyvinuta přenosná verze Kornet-E. Integrální součástí jejího odpalovacího zařízení je zaměřovací a naváděcí jednotka se zdrojem laserového paprsku. Ve vývoji je odlehčená verze Kornet-MR s dosahem 2-2,5 km, která by výhledově měla nahradit PTRK Metis-M. Byl rovněž zkoušen modul Kliver se čtyřmi PTŘS 9M133 a 30mm automatickým kanonem na podvozku vozidla BMP-1 nebo BTR-80, do výzbroje však dosud nebyl zaveden.
Foto: 9K135 Kornet lze rozebrat a přenést dvěma vojáky | Wikimedia Commons
Během invaze do Iráku v roce 2003 některé skupiny iráckých speciálních sil použily Kornet k útoku na americká obrněná vozidla, přičemž v úvodním týdnu války vyřadily nejméně dva tanky Abrams a jedno bojové vozidlo pěchoty Bradley.
Ruské PTŘS Kornet se v určitém množství objevily v Jemenu v rukách povstaleckých Húsiů a úspěšně ničily tehdy nejnovější tanky Saúdské Arábie americké výroby M1A2S. Stejně tak se ukázaly být efektivní proti slabším exportním verzím Abramsu M1A2M v Iráku, kde jej úspěšně použil ISIS proti Abramsům ozbrojených sil Iráku. Kurdské jednotky v Sýrii Kornetem zničily několik tanků německé výroby Leopard 2. Hizbaláh s Kornetem zničil v několika zdokumentovaných případech izraelskou Merkavu.
Rusko v minulosti poslalo přes 1000 kusů protitankových řízených střel třetí generace Kornet-9M133 syrské vládě, která je rozsáhle použila proti pancéřovým a pozemním cílům v boji proti džihádistům a rebelům. V roce 2016 byl například raketou Kornet zničen nepřátelský systém TOS-1.
Komentáře
Petr C.
18. 05. 2020, 00:01Jenom k té Jižní Osetii:
Jižní Osetie, předtím autonomní oblast v rámci Gruzínské SSR, vystoupila za Sovětského svazu už v roce 1990. Vystoupila-li z celého SSSR, musela logicky vystoupit i z Gruzie, která zůstala jeho součástí.
Poté, co v roce 1991 vystoupila ze SSSR i Gruzie (a ten se následně rozpadl) si Gruzie chtěla toto území znovu přisvojit a začalo se tam bojovat.
Po zásahu Ruska tam byly ustaveny mírové síly složené napůl z Rusů a Gruzínců, které udržovaly jakýs takýs pořádek a byli tam vysláni mezinárodní pozorovatelé, od nás známý pplk. Kulíšek, kterého Gruzínci zajali a asi půl roku věznili, něž se mu podařilo strážné uchlastat a utéct.
Dál už to znáte.
Petr
17. 05. 2020, 23:07maynhem...ty ses vazne nevzdelany blb. Vis jak posznas debila? Zefakta oznacuje za proruske lzi.. Vyvrat jedine tvrzeni Martina...
Petr
17. 05. 2020, 23:00Martin.23...problem je v tom, ze toho hodne vis a hodne ctes takze o mnoha vecech vis vic nez ti co maji info pouze z idnesu. Kazdy zna pakt sssr s nemeckem, ale uz malo kdo zna pakt polskonemecky Pilsudsky - Hitler z 34. atd... Je to takovy tvuj boj s vetrnymi mlyny ;) proste boj s prostacky, kteri sotva ovladaji ucivo ZŠ
Joe
17. 05. 2020, 22:26No tak dobrá, různí arabáči touhle raktekou zničii cca 10 moderních tanků. Mě to přijde málo, vzhledem k tomu jak velká nabídka cílů byla. Proto si taky nemyslím, že na týhle raketce můžete postavit obranu země velikosti ČR. Tady je to spíš dobré na záškodničení. Zabít nějakého chudáka a zdrhnout. S těma dronama mi to přijde jako kdyby ty rakety nikdo nechtěl. Něco jako: "no a když nic jinýho, tak i ten dron sestřelíte". A názoru, že si můžeme sami vytunit T72 na současnou úroveň se můžu leda tak zasmát. Sami? Opravdu sami? Fakt? Jako v ČR se vyrábí všechna ta optika, elektronika, lasery, zaměřovače, dynamická obrana a já nevim co ještě? Přesně tyhle názory způsobují, že si myslíme že jsme v bezpečí a že nemusíme nic se svojí bezpečností dělat, že můžeme kašlat na naše spojence a že si vystačíme sami. Pak přidáváme stovku důchodcům a vojáci si mají pořádnou zbraň koupit asi ze svýho nebo co.
Farniente
17. 05. 2020, 21:17Je třeba si uvědomit, že Rusko prakticky od roku 1985 rezignovalo na kosmický výzkum planet a vzdáleného vesmíru. Omezuje se pouze na komerční, vojenské a polovojenské lety na oběžnou dráhu, špionážní družice, GLONAS a pod a "taxikaření". Takže nebyl žádný Hubble, nebyl žádný Spitzer, nebyla Marsovská vozítka, sonda Parker Solar Probe, nic. Dokonce i modul Zvezda pro ISS musel být dokončen za americké peníze a modul Nauka má už tři roky zpoždění a stále není hotový. Zato Rusko "za ušetřené peníze" do pokladnice vědění lidstva neustále přispívá novými a ničivějšími zbraněmi.
Martin23
17. 05. 2020, 17:32MAYHEM
Baví mne fanatikům vašeho kalibru ukazovat, že jejich bláboly bez konkrétních informací k a o problému, jsou stejně laciné jako vaše osobní invektivy, kterých se dopouštíte, což je vlastně to jediné, co umíte.
Prázdné bláboly o tom, co je proruské a vlastizrádné a vše to vychází pouze z vaší fanatičnosti.
Chybí vám sociální dovednost komunikace, chybí vám znalosti, chybí vám schopsnot zpracovat problém. Místo toho laciné invektivy bez souvislosti s tématem.
PS. Mimohcoem opět jsem vás nenutil se plést do diskuze, která s vámi nijka nesouvisela a do které se plete o své vlastní vůli.
Nazdárek.
Igor Kurník Šopa
17. 05. 2020, 15:34Mám rád plechové rukavice.
MAYHEM
17. 05. 2020, 14:17Martin23
To vás neustále baví Martine23 kupit donekonečna tyhle proruský vlastizrádný lži , výmysly fabulace a nesmyslný konspirace ????
Ste za to placenej ?
Přesně podle Petrohradskejch trolovskejch pokynů . Zahltit media nepřeberným množstvím nesouvisejících lživých témat , protože na to nelze normálně ani reagovat . Vy nejste schopen držet se jedný myšlenky a bombardujete prostor nekonečným množstvím dementovin , který by ani chovanec Bohnic nevymyslel .
Už minule jsem vás vybízel , abyste napsal aspon jeden odstavec , co není kolaborantská lež . Zatím se vám to nepovedlo .
Martin23
17. 05. 2020, 14:11Karle navazovat na myšlení samostatného suveréního státu, není podmíněno tím, že by tady musela být 1/3 Němců. a podobně.
V roce 1938 jsme nebyli zbabělí, to jen nechápete, co se stalo. Byla to Francie a Anglie, kdo nás donutily se podrobit pod pohrůžkou, že jinak budeme viníkem války se všemi důsledky, což by po válce klidně mohlo znamenat konec tohoto státu. Otázkou také bylo, co bychom bez pomoci a obklíčeni nepřátelským Německem, Polskem a Maďarskem vlastně dokázali kromě sebedestrukce a ještě vnímáni jako agresoři?
Co se týče vztahů Polska a Ruska je to trochu složitějši. Ty samozřejmě nezačaly v roce 1939. Polsko nejenže v té době okupovalo nás, ale okupovalo i historická území Ruska (toho času SSSR).
Co se týče reklamovánínNěmecko-sovětské dohody, SSSR byl snad poslední v Evropě, kdo takovou smlouvu s Německem uzavřel. A neustále se divím, že v tomto případě se u nás řeší hlavně Ribentrop a Molotov a tak nějak se nepracuje s Mnichovem a rolí západu a našich sousedů po tomto datu. Všichni současn spojenci nás buď zradili nebo nás napadli. A já to zmiňuji ne proto, abych tady dělal reklamu Rusku, ale abychom si uvědomili, že nám ublížilo nejen Rusko a že vždy, když jsme to potřebovali, tak nás všichni zradili.
Proto opakuji, je třeba ZÁSADNĚ PREFEROVAT VLASTNÍ ZÁJMY A NEBRAT OHLEDY NA NĚJAKÉ SPOJENCE VÍCE, NEŽ JE NUTNÉ.
Dál tady ty propagandistické věci řešit nebudu.
Martin23
17. 05. 2020, 13:55Thomas: Tak třeba ke Gruzínsko - Abcházkém konfliktu:
Zvláštní vyslanec OSN Eduard Brunner svolal jednání o míru do Ženevy, kde měly proběhnout gruzínsko-abchazské rozhovory. Dospělo se k dohodě, podle které obě strany souhlasily s umístěním ruských jednotek na hranicích Abcházie s Gruzií podél řeky Inguri pod přísným dohledem OSN a na základě mandátu SNS. Tím byla válka z let 1992–1993 ukončena. Abcházie tuto smlouvu považovala za uhájení své nezávislosti a vítězství. V květnu 1994 byla uzavřena další dohoda upřesňující podmínky pobytu ruských vojsk u řeky Inguri. 4. prosince byla přijatá společná gruzínsko-abchazská Deklarace o opatřeních k politickému urovnání gruzínsko-abcházského konfliktu, která vyjadřovala přání obou stran nastolit pořádek a obnovit zemi. Abchazská strana se konečně ze strany Gruzie dočkala uznání práva na existenci autonomní republiky, vlastní ústavy a státnosti. Abchazové se zase museli vzdát myšlenky úplné nezávislosti a do společné kompetence zařadit zahraniční politiku, energetiku, dopravu, ekologii, občanská a lidská práva a práva národnostních menšin. Součástí deklarace byl i závazek Abchazů, že umožní bezpečný návrat domů všem válečným uprchlíkům. Do Abcházie se ale po válce vrátilo už jen málo Gruzínců. Tuto deklaraci podepsali představitelé obou znepřátelených stran, Ruska, OSN a OBSE.
Ale to se dá zjistit. O tom se zde nemusí vést složité diskuze.
Thomas
17. 05. 2020, 12:22Martin23: To jsou bláboly hodné ruských dezinformačních webů, jako parlamentnílisty, spitnik, aeronet apod. Ruské modré přilby v Gruzii, tedy Osetii a Abcházii? Bolševici tam vtrhli bez mandátu OSN a ti jako jediní mohou používat modré přílby. OSN to Rusům nejenom neuznala, ale kritizovala to, tak nelžete. "Mírovým" silám Rusů jde jen o jedno: znemožnit Gruzíncům kontrolovat toto své území. Lavrov pod tlakem slíbil tyto jednotky stáhnout, ale nestalo se. Ostatně jako části Ukrajiny. A časem jej připojit k Rusku i "oficiálně" Píšete hodně překroucených nesmyslů a výmyslů, které se ani nestaly. Tak na to ani dál nemá cenu reagovat.
Martin23
17. 05. 2020, 11:52Abych ty geopolitické rozepře ukončil, tak mohu konstatovat, že invazi z roku 1968 hodnotím stejně jako zradu západu v Mnichově v roce 1938 a stejně zradu spojenců na Jaltské konferenci v únoru 1945. Ostatně všechny tři události spolu zcela logicky souvisejí.
Takže rozhodně bych v podmínkách našeho členství v EU a NATO nepřeceňoval vliv RF. Naopak v posledních letech mám obavu, že nás ta fanatičnost považovat vše, co vymyslí na západě za svaté, poškozuje víc než je zdrávo.
Tak nějak si myslím, že pro náš stát je a bude výhodnější mít vyváženou politiku na všechny strany. To že se každou chvíli necháváme zatahovat do geopolitických her mocností tu s jednou a tu s druhou stranou není pro nás výhodné.
Co takle si vzpomenout na Československo v letech 1918 až 1938 nebo si vzít za vzor v tomto smyslu Izrael?
ČR mohla hrát v mezinárodní politice posledních 20 let velkou roli, kdyby zde byl zájem pracovat na suverením a hrdém státě s vlastními zájmy, který by tvořil most mezi východem a západem. Místo toho se z nás stali kašpaři.
Což dokládá i poslední varientní číslo s názvem Ricin.
Martin23
17. 05. 2020, 11:12Thomas König
1. Hodnotit současnost optikou starou 50 let, je nejen hloupé, ale vyvolává to otázky, proč nehodnotíte součanost optikou starou 70 nebo 100 nebo 200 let? To, že tak nějak přehlížíte, že v roce 1968 nás nepřepadlo a neobsadilo jenom Rusko, stejně jako v roce 1938 to nebylo jen Německo, rozebírat nebudeme.
2. Krym jsem rozebíral minule a vám podobní nepochopili ani ty základní věci jako proč byl Krym Autonomní republikou Krym nebo že mezinárodn soud v Haagu vydal judikát ke Kosovu, který nadřadil právo skupiny obyvatel nad právo státu na neměnnost hranic.
Dnes bych se stručně věnoval Gruzii, kterou samozřejmě Rusko nikdy neobsadilo a Gruzie zapadá do sanitárního pásu USA.
Základní problém je si uvědomit, že v roce 1991 SSSR dovolil rozpad a tak vznikla samostatná Gruzie, kdy existuje ten konstrukt, který Gruzii dává plné právo na samostatnost nad SSSR.
Proč stejný konstrukt neplatí u Abcházie a Jižní Osetie, která chce samostatnost nad Gruzií dle naprosto stejné logiky?
Armáda RF pak po dohodách z let 1992 a 1993 plnila v pásmu střetu mezi Gruziií a Jižní Osetií funkci modrých přileb a shodly se na tom obě strany.
V roce 2008 pak Gruzie zaútočila na civilní cíle v Jižní Osetii, které jako živý štít chránily právě ruské modré přilby. tuto skutečnost museli uznat i inspektoři EU, kteří následně incident analyzovali.
Že to byla ze strany Gruzie je jasné, stejně jako to, že tuhle provokaci odkývaly USA. Jednalo se čistě o úmysl vyvolat v Gruzii protiruské nálady a tím upevnit politické směřování země.
3. NATO nikdy nevedlo žádnou obranou válku. Všechny války vedené NATO byly útočné v rozporu s její smlouvou. Dokonce i v rámci NATO vznikají třenice mezi státy jako je Řecko y Turecko, Španělsko x Velká Británie.
Takže bych s tím hodnocením, kdo je primitiv a kdo hlupák byl v zásadě opatrný. Ono přeorientovat se z Moskvy na Whashingtonje asi stejně "chytré" ve smyslu zájmů ČR. Byli jsem koloniií před rokem 1989 a ač v roce 1989 slibovali opak, během chvilky jsem se stali kolonií západu.
Vy jste vlastně ve svých příspěvcích sám potvrdil, že jste takový dvoupólový přepínač. Nic mezi Kremlem a Bílým domem nedokážete vnímat.
Znám mnoho bývalých totalitních elit, které v zájmu svého osobního profitu okamžitě stejně fanaticky přešli na druhou stranu.
Nikdy je totiž nezajímaly zájmy tohoto státu, ale pouze a jenom zájmy osobní.
Thomas
17. 05. 2020, 11:11Nevím proč pořád lezete USA nebo Rusku do prdele,nechápu vás,ani jedna strana není lepší.Radši budu nezávyslí. Šířite jenom mezi lidmi nenávist,jste ČEŠI ne Američané nebo Rusové tak se tak chovejte. A kdo to nechápe nebo nechce chápat musí zajít k psychiatrovy.
Abos
17. 05. 2020, 10:42Thomas, ty to máš v tý hlavičce hodně popletený, že?
Martin23
17. 05. 2020, 09:27Co do velikosti a hmotnosti něco mezi FGM-148 Javelin a BGM-71 TOW, ale oba US analogy překonává v dosahu i průbojnosti.
Opět téma k zamyšelní, zda tato země skutečně potřebuje nakoupit nějak nové "moderní" tanky?
Podle mne ne. Sami si můžeme zmodernizovat T 72. 2 verze modernizace jsou k dispozici - T-72 M4CZ a T-72 Scarab. Pak nakoupit takové hračky a věc je vyřízená za mnohem menší peníze.
Ale v tom je problém. Nikdo na nás netlačí za co nejméně peněz skutečně zajišťovat OBRANU své země jako člena NATO. Tento spolek nutí své členy utrácet určité množství peněz a každému je úplně jedno, jak smyslplný ten nákup z hlediska obrany státu je. Ale asi nejabsurdnější je, když státy NATO (s její obrannou doktrínou, kterou nikdy neuplatnily a jen útočí po světě) o velikosti ČR nakupují zbraně útočného charakteru. Typicky příklad úderného letounu F 35.
Kalfa
17. 05. 2020, 09:17Zdeněk Juříček - typický případ proruské propagandfy, snažící se ignorovat imperiální ruské snahy 19.století. Otázkou pouze zůstáva, zda z blbosti nebo za peníze.