Základní principy přežití v přírodě 1/4 - PPVI aneb být připraven
Dnešní svět je bohužel až příliš přemodernizovaný a lidé již téměř zapomněli na techniky, bez kterých by naši předci nepřežili. Jedná se o tak jednoduché a potřebné věci, jako je například nacházení jídla a vody, stavba přístřeší a rozdělávání ohně. Tyto techniky se nazývají bushcraft, což je novodobý název pro zálesáctví. Techniky bushcraft Vás mohou zachránit v jakékoliv krizové situaci, nebo mohou pomoci při výletu do přírody. Myslím si, že by měl mít každý alespoň malý přehled o těchto technikách. Konec konců, mohou Vám zachránit život...
Pokud se chystáte někam na expedici do neznámé země či krajiny, měli byste se řídit několika pravidly. V první řadě je to ve zkratce PPVI (příprava, plánování, výstroj, improvizace).
1) Příprava
V první řadě si musíte uvědomit, co chcete zažít, proč tam jdete a podle toho vše připravit a naplánovat. Pokud půjdu na houby v okolí mého bydliště, spacák nechám doma. Při expedici do Rumunska ten spacák pravděpodobně využiju a naopak nechám doma proutěný košík. Je důležité přemýšlet nad využitelností věcí, které si s sebou beru do přírody. Je důležité si zjistit, jaké bude v dané lokalitě počasí, jaká zvěř se tam bude vyskytovat a další věci. Podle toho se na to důkladně připravím.
Vždy platí, že je lepší mít víc věcí, které budu potřebovat, než míň u kterých by mi něco mohlo chybět. Na druhou stranu je velmi důležitá vaše fyzická i psychická kondice a váha zavazadla. Pokud naplánujete dlouhou trasu s těžkým batohem, myslete na to, že byste to třeba taky nemuseli ujít, nebo Vám cesta potrvá déle. Pak ale musíte například řešit problém s nedostatkem jídla a vody. Jedna malá chybička v přípravě a vznikne velký problém. Ideálně by měl každý cestovatel (i začínající) vyrážet pravidelně do naší přírody, aby zjistil, co potřebuje a co je zbytečné. Při expedici do zahraničí je dobré si zajít ještě u nás na ambasádu a poptat se například na možnost rybaření, lovu, chování místních obyvatel, výskyt nebezpečné zvěře, možnost táboření v lese atd. až budete mít tohle všechno za sebou, přichází plánování.
Video: Recenze - řemení MNS 2000 / YouTube
2) Plánování
Naplánovat si správně trasu je velice důležité a spousta lidí to většinou dost podceňuje. Je důležité vytyčit si start, cíl a přizpůsobit to počtu dní strávených v přírodě. Dále přichází na řadu správný výběr místa k přespání.
To musí být podřízeno vodě, protože bez ní přežije člověk kolem 3 dní. Určitě je důležité nepřeceňovat své síly a denně si stanovit rozumný počet kilometrů, přičemž musíte brát v potaz členitost krajiny a převýšení. Vždy je lepší si naplánovat kratší cestu a pak mít den k dobru, než být ve stresu z toho, že Vám někde v cizině ujede spoj domu.
Foto: Při plánování musíte brát v potaz členitost krajiny a převýšení
3) Výstroj
Pokud jste si zjistili všechny možné informace a naplánovali trasu, přichází na řadu balení a příprava výstroje. V první řadě je nůž. Správný chlap se bez něj neobejde. Měli byste si s sebou vzít takový, na který jste zvyklí a víte, co dokáže. Je důležité se o nůž dobře starat, vždy se Vám to vyplatí. Dále by určitě nemělo chybět vybavení na vaření a pořádně odzkoušené vybavení na spaní.
Pokud se nenajíte, či dobře nevyspíte, nebudete v psychické pohodě a může Vám to velice uškodit. Určitě by nemělo chybět i vybavení na rozdělávání ohně. Ten totiž neslouží pouze k úpravě jídla a vody, ale i k ohřátí těla, vytvoření světla, dále odhání dravce (Váš pocit bezpečí) a v neposlední řadě zvedá náladu a tím celkově zlepšuje psychickou pohodu. Při plánovaných expedicích je velice důležité, aby každá věc co s sebou máte, měla několik využití.
Foto: Správný chlap se bez nože neobejde
4) Improvizace
Improvizujte! Přežití je hlavně o improvizaci. Pokud nebudete umět improvizovat, můžete zemřít. Lidský mozek je natolik vyspělý a obsahuje tolik vědomostí, že pro normálně myslícího člověka se schopností improvizace, by neměl být problém přežít pár dní téměř kdekoliv na světě. Každý mě určité znalosti bushcraft. Mohli jste o nich slyšet, vidět je v televizi, číst o nich. Jen stačí tyto vědomosti vytáhnout na světlo. Člověk by měl pořád přemýšlet a točit ty mozkové závity. Například vše co v lese najdete, se dá nějak využít. Například sklo. Poslouží na hroty šípů, místo nože, stahuje krásně kůru při úpravě zbraní, umí vytvořit krásnou jiskru s křesadlem. Přežití je jedna velká improvizace...
Komentáře