Základní principy přežití v přírodě 4/4 – Stresory
Věcí, na kterou si musíte dávat pozor při krizové situaci, jsou stresory. Nikdy se jimi nesmíte nechat pohltit a vždy s nimi musíte bojovat. Pokud nebudete věřit tomu, že se dostanete z krizové situace, umřete. Za všech okolností se musíte pokusit myslet pozitivně. Jen zbabělec uniká z bitvy bez boje, a když už vás pomíjivá ruka osudu vrhla do spárů smrti, musíte se s ní rvát o život. Vyjmenujeme si nějaké hlavní stresory a něco si k nim řekneme.
Foto: V přírodě se dá velmi rychle podlehnout stresorům
1) Strach
Je to jeden z nejmocnějších stresorů. Pokud jste přežili nějakou nehodu, proč byste měli zemřít až po ní a ne rovnou při ní? Není se čeho bát. Pokud nepřijede pomoc, dostanete se z toho i tak. Obraťte ho ve svůj prospěch. Pokud strachu nepodlehnete, stane se z něj Váš dobrý pomocník a z Vás bude nebezpečná zbraň. Nebojte se!
Foto: Strach z čehokoliv můžete využít ve svůj prospěch...
2) Stesk
Tento stresor Vás může dost rozhodit. Nemyslete na to, že jsou vaši blízcí daleko, ale naopak jsou pořád s Vámi. Máte je totiž v srdci. Vzpomínejte na krásně chvilky s nimi prožité. Těšte se, až je zase uvidíte. To bude Vaše hnací síla kupředu.
3) Samota
Samota Vás může zlomit, pokud na ní nebudete zvyklí. Proto byste měli praktikovat i výpravy do přírody mimo lidi. Jen vy a příroda. To Vás připraví na tento stresor. Já si například samotu užívám i po několika dnech osamocení. Ale po několika týdnech může být vše jinak. Myslete na rodinu, kamarády a představujte si okamžiky strávené s nimi.
Video: Sám v divočině / YouTube
4) Nuda
Hodně lidí tento stresor podceňuje. V krizové situaci pokud jste na jednom místě, musíte si vytvořit denní plán a podle něj se řídit. V nudě Vám zabrání například vylepšování přístřešku, stavba zbraní a pastí, nebo jen obyčejný vyřezávání. Takto si můžete stvořit i takového „Willsona", který Vám nahradí i kamaráda. :)
5) Nedostatek spánku
Nejste-li zvyklí na samotu, spaní v divočině a přežili jste katastrofu, může Vám být zima, nepodaří se Vám usnout. Druhý den řešíte spánkový deficit a nemůžete pořádně myslet. Pokud budete celý den v zápřahu, pořád něco dělat a vyrábět, únava a vyčerpání si vybere svou daň a v noci budete spát jak nemluvně. Zase ale musíte myslet na příjem kalorií a vody.
6) Zima
Kolikrát jsem byl v zimě při -20 v lese a může to být opravdu těžké pro někoho, kdo nemá vybavení, zkušenosti, nebo na to prostě není zvyklý. Smiřte se s tím, že budete pravděpodobně klepat kosu. Jediná věc jak můžete se zimou bojovat (nepočítám-li oheň) jsou myšlenky na teplo a hýbání se. Nemyslím tím hýbání prstů u rukou a nohou, ale chození, dřepy atd. musíte se pořádně hýbat. Pokud možno, je dobré být pořád v zápřahu.
Foto: Venku při -24 stupních...
Jakmile se zastavíte, tělo ztrácí teplo a dochází k hypotermii. Na druhou stranu se při vytváření tepla zbavujete i vody, takže se jí snažte doplňovat.
Komentáře