Zapomenutý příběh československých legionářů zabitých kyrgyzskými bandity v Pamíru
Píše se rok 1920 a čas Čechoslováků na Sibiři se krátí. Spojenecká vojska se stahují do svých zemí a desetitisíce Čechů a Slováků dělají totéž. Sféra Československého vlivu na Sibiři je však obrovská. Čechoslováci v té době konají strážní službu po celé šířce hroutící se Carské říše, ovšem posádka jedné pevnosti se již domů nevrátí. Je 21. březen 1920 a Československá osádka Pamírského postu se potí vedrem. Pamírský post leží ve stejnojmenném pohoří Pamír, který se táhne dnešním Tádžikistánem, Čínou a Afghánistánem. Zdejší krajiny ovšem nejsou zcela bezpečné. Krajem se potloukají loupežnické bandy, které rabují a zabíjí nejen civilní obyvatelstvo, ale i vojáky.
Foto: Čechoslováci v té době konají strážní službu po celé šířce hroutící se Carské říše, ovšem posádka jedné pevnosti se již domů nevrátí. (ilustrační foto) | Wikimedia Commons
Pamírský post hostí posádku 30 mužů, z nichž je 24 Čechoslováků. Horký den však rozčísne hustý zvířený písek na obzoru, k pevnosti se blíží jezdci. Vojáci zaujmou svá postavení, ale čeká je hrozivý výhled, k pevnosti se na koních řítí na 300 kyrgyzských banditů. Třicetičlenná posádka začne střílet, ale bandité brzy obklíčí post ze všech stran. Kyrgyzské bandity vede vrah a mordýř Kurbaš Širmamata. Kyrgyzský vyslanec se přiblíží k pevnosti a velitel pamírského postu, ruský kapitán Jung, vyjde před pevnost. Po krátkém rozhovoru se kapitán vrátí zpět z dobrou zprávou. Kyrgyzové nepřijeli jako nepřátelé, ale chtějí si jen odpočinout a budou pokračovat dále do Afghánistánu. Vojáci si oddychnou, kapitán Jung následně sdělí jediný požadavek, který Kyrgyzové mají - posádka musí odevzdat své zbraně.
Vojáci začnou být nervózní. Nemají dostatek munice ani potravin, aby se dokázali účinně bránit, ovšem vydat zbraně banditům? Všichni dobře vědí, co kyrgyzští bandité páchali na civilním obyvatelstvu, ovšem nakonec jim nezbývá nic jiného, než souhlasit. Kyrgyzové tak vjíždějí do pevnosti a jejich vůdce přísahá na Korán, že nikomu neublíží. Vojáci tedy začnou odevzdávat své zbraně. Atmosféra se začne uvolňovat, neboť Kyrgyzové nic nezkouší. Jakmile však poslední voják odevzdá pušku, Kargyzové začnou bezbranné vojáky chytat. Vojáci se perou holými pěstmi, ovšem není to nic platné, na jednoho Čechoslováka připadají tři bandité. Po krátkém boji jsou zmlácení vojáci spoutáni a seřazeni do středu pevnosti. Po chvilce ticha se prostorem rozezní verše z Koránu a vojáci jsou jeden po druhém chladnokrevně podřezáni.
Ovšem ne všichni, 3 Čechoslováci se stihli ukrýt a snaží se uniknout. Když si toho Kyrgyzové všimnou, pustí se za nimi. Dva z nich dopadnou a na místě zabijí, pouze jednomu, Josefu Jakoubkovi, se podaří v noci svým pronásledovatelům ztratit. Nemá ovšem vyhráno, je sám, beze zbraně a hladový v Pamírských horách plných všemožných banditů a lupičů.
Josef Jakoubek se 6 dní potlouká po horách a život mu zachrání náhodou procházející čínský pohraničník, který Jakoubka nalezne nehybného na zemi. Čína, tehdejší Československý spojenec, se o Jakoubka postará a dopraví ho do tábora v indickém Ahmednagaru, kam za ním 3. srpna 1920 přijíždí major Hříbek, velitel Československé posádky v Čínském Charbinu, aby s ním sepsal protokol. Major Hříbek zastává kromě velitelského postu v Charbinu také úlohu styčného důstojníka mezi čínskou, japonskou, francouzskou, anglickou a americkou armádou. Vyvraždění Pamírské posádky zaseje do srdcí ruských důstojníků v dané oblasti neuvěřitelný strach, mnoho z nich má na základnách totiž i své ženy a děti. Ruský velitel posádky v Chorogu nakonec vydá rozkaz, aby všichni vojáci i civilisté opustili své základny a vydali se do Indie do bezpečí.
Vojáci (mezi nimi i 20 Čechoslováků) se následně vydává po horských pouštích do Indie, kdy je cesta neuvěřitelně vyčerpávající, ale uprchlíci to zvládají. Po strastiplné cestě a boji s Afghánskými bandity se dostávají do Brity kontrolované Indie, kde jsou z přátelsky přijati. Major Hříbek pak posílá do Československa zprávu na ministerstvo zahraničí. Internovaní Čechoslováci zůstávají v Indii až do roku 1921, kdy jsou z Bombaje převezeni do Československa. Boje pohraničních oddílů v Pamíru, u kterých sloužilo více než 100 Čechoslováků, jsou dodnes, bohužel, velmi málo známé, přitom se jedná o velmi zajímavé téma, které by mohlo být i zfilmováno.
Komentáře
czerik
07. 03. 2021, 13:46tarch
proc si myslis ze stat nefungoval za prvni republiky ?
a co je spatne na vlasrni mene ? ano, okrada nas nase centralni bank,ale je nase a vydelava na tom cesko.
kdybychom meli euro, tak by nas okrdali nemecke banky, a vydelavali na tom ony a nemecko, a cesko by melo smlulu. v cem by to bylo pro cesko vyhodnejsi ?
ano, cesky se mimoc esko a slovensko nedomluvime, a co jako ?
kde se nemecky vyjma nemecko/rakousko domluvis ? ze taky nikde jinde ? hmmmmmm.
a ze ceksa olit.rep. byla porad jedna velka tragedie ? hmm, a ted me rekni v cem byla lepsi ona vychodonemecka ci zapadonemecka ?
se zamerenim havne na vychodonemeckou, at srovnavas stejne rezimy.
a za to, ze nam tu vladli kmun isti muzes podekovat tvojim milovanym nemcum, nejen sudetakum, to oni je sem dotahli kvuli valce co zacaly.
ano zeman a babsis nejsou idealni...ale oni sou zvoleni jen diky lidem jako ty - oni je zvolili protze jim slibili vetsi kolac. ten samy co ty vidis ze ti ho da eu. byt v realu ti ho neda.
czert
07. 03. 2021, 13:36clanek, to byl skutecne zajimavy a skutecne by si zaslouzil i zfilmovani.
tarch+astor
ano, typicti cechachci, co kvuli vidine vetsiho krajice by prodali i svoji mamku....aby pak, kdyz by se stretli s realitou a vetsi kolac e nedostavi, obvinovay vsechny kolem sebe, vyjma sebe, z jejich spatne situace.
skutecne tarchi vysvetli, proc si myslis, ze by se cesi , mluvici nemecky, meli v one monarchii - brzke to eu - meli lepe nez bez ni ? vzpomen si, co bylo nam v realu slibovano, kdyz vstoupime do eu, za jak brzo dozeneme nemeco co se tyka zivotni urovne. realita ? po cca20 letech ono priblizeni na jejich zivotni uroven je vzdalenejsi nez pred vstupem, takze asi tak.
astore, vsazet na moralku dezertera je spatny tah ? myslim tim cloveka, ktery vi, ze kdyz dezertuje z monarchie , tohoto "raje vsech narodu", tak ze kdyz bude chycen ma jisty trest smrti ? ze vi, ze jeho jedina nadeje, je svobodna vlast, kde cesi si budou rozhodovat o tom, co je nejlepsi pro ne a ne ve vidni a berlinu ?
skutecne rozeber, proc a jak by sechum vedlo v monarchii lepe, zvlast kdyz cesi v monarchii byly pocetnesji a hospodarsky vyznamejsi a vykonejsi ne madari, a presto vsechno meli v monarchii daleko mensi prava nez madari.
Jura
13. 02. 2021, 21:30Míra. Vy o koze já o voze.
MXM
13. 02. 2021, 13:40Astor: zvláštní je že třeba Masaryk je "obviňován" že je levobočkem mocnáře. Nakonec taky "šéfoval" mnohonárodnímu státu a byť přišla krize tak náš stát z toho vyšel jako jeden z nejlepších v Evropě. Dá se říci že by se i Němci nějak dohodli - jenže autorita jejich "kmenového náčelníka" za hranicemi byla příliš velká stejně jako zůstávající flustrace že už nemají navrch. Odsuzovat ČSR jako nefunkční je krátkozraké - všude okolo byly diktátorské režimy jediný co usiloval o demokracii bylo Rakousko - jenže to bylo málo a hlavně bylo příliš málo času po Velké válce aby se zjitřené emoce víc usadili, takto stačila mnohdy jen jedna dobře položená zápalka a opět vzplanuly... Jediným problémem ČSR že přes veškerou snahu bylo příliš málo času aby víceetnická společnost mohla fungovat organicky - fakticky neuplynula ani jedna generace když se čelilo nárokům hned tří autoritářských režimů, to by nevydržela ani dlouhodobější demokracie - už jeden agresor jako Německo je problém, což pak hned tři...
Tarch
13. 02. 2021, 09:49Já to neberu jako oportunismus, ale jako realismus. Tenhle stát pořádně nefungoval ani za glorifikované První republiky, díky samostatné měně nás každých několik desetiletí vláda nebo centrální banka okrádá, načí řečí se nikde nedomluvíme i když se o to velká část turistů bohužel snaží, politická reprezentace byla vždy jedna velká tragédie. Teď se sice ještě můžem bránit, že národ má zlomenou páteř díky 50 letům komunistické zvůle, ale 30 let po revoluci sedi na Hradě Zeman a předesou vlády je StBák, který jede jen na sebe a lidi mu za to ještě tleskají. Jedinou naší šancí je integrace na Západ. Ať už to bylo RU nebo teď EU. A ona i ta slavná Čeština nakonec skončí jako pouhý volitelný předmět.
astor
13. 02. 2021, 08:58MXM
Domnívám se, že většina populace je tradičně oportunistická(a nejen u nás!), ať již z důvodu vzdělání (i chybějícího) či z důvodu pouhého přežití. Mám češtinu rád, ale na druhou stranu nemohu přehlédnout zahlcení dnešní češtiny anglicismy... Třeba je to trend, kdo ví a naše lpění na jazyku je jen plesnivým staromilstvím, které je brzdou dnešní dynamické doby... V RU bychom byli dozajista vlivnou menšinou, rozhodně vlivnější než v dnešní EU.
MXM
12. 02. 2021, 22:12Astor+Tarch: nebyla to chyba, cena našeho setrvání v tom spolku se stále zvyšovala a nároky Němců a Maďarů neustále rostly, viděli jen sami sebe a ostatní jako porobené, něco bohužel jako dnes v EU pakt Paříže a Berlína. Je fajn jeden hospodářský a celní prostor, ale cena za to může být příliš vysoká, vše má svou mez. Bohužel i dřív byla spousta váhavách kteří by se raději vzdali a poněmčili se, dobře to měli později podchycené nacisti a bohužel v mnohém měli pravdu, to procento co by se ochotně za dobrý plat a další výhody nechali arizovat nebylo malé... Ostatně další paralela k dnešku, jen je důležité aby těch oportunistů bylo co nejméně.
astor
12. 02. 2021, 20:07Tarch
Vždy jsem tvrdil, že rozpad monarchie bylo to nejhorší, co náš národ v dějinách potkalo. Všechny další osudy našeho národa vycházejí právě od tohoto okamžiku jako přímý souhrn příčin a následků. S tím souvisí i úvaha, že sice legie vznikly z dezertérů, ale že sázet na morální kredit přeběhlíka jako vzor při založení nového státu je přinejmenším kratkozraké. Myslím, že právě od vzniku republiky jsme rozpolcení, jednu věc jsme nuceni říkat, protože se to na nás chce a něco jiného si myslime, a když je vhodný okamžik, měníme se ve smějící se bestie..
Jura
12. 02. 2021, 18:11Tarch. Ono se to špatně chápe lidem kteří si myslí že aktuální stav je výhra. Nechápou že proběhnout dějiny jinak dnes by jiný stav věcí působil naprosto přirozeně. Řeší snad dnes někdo že se tu nemluví turecky protože to tenkrát u Vídně nedopadlo? No vzhledem a aktuální situaci v Evropě kdo ví.
Tarch
12. 02. 2021, 14:35alexa123: Ano stále stejný. Rozděnení monarchie byla největší chyba našich novodobých dějin. Vše co nástupnických zemích následovalo bylo důsledek. Němčinu sice nemám rád, ale na Češtině nevidím žádná pozitiva, takže ta první možnost by byla v konečném důsledku lepší.
MXM
12. 02. 2021, 12:52takto vyjednávat s mongolskými muslimy je fatální chyba, zřejmě vůbec nevěděli co je to za ulhané tvory. Ikdyž jich bylo třicet tak za zdí palpostu by jich postříleli hodně. Vydat zbraň v turkické polopoušti si přímo říká o Darwinovu cenu...
astor
12. 02. 2021, 09:59No, jako odůvodnění naší dnešní účasti na okupaci Afghánistánu mi to to přijde dost chabé. Ale kde brát, co není?:grinning:
Martin23
12. 02. 2021, 08:12Nebudu to hodnotit z pohledu jestli tam legionáři být měli či neměli. To už je celkem jedno.
Každopádně vydat pevnost bez boje byla fatální chyba.
Přijeli si odpočinout, ale vojáci musí odevzdat zbraně ... To hovoří za vše.
alexa123
12. 02. 2021, 08:06Tarch
Pokud by nezradili vlastní zemi a nezběhli k nepříteli ...
Ak by to neurobili, tak teraz by tvojou rodnou rečou bola nemčina a mojou maďarčina. Takže stále máš na to rovnaký názor?
Tarch
11. 02. 2021, 13:40Neměli tam co dělat. Pokud by nezradili vlastní zemi a nezběhli k nepříteli, tak by je tam nepodřezali.
liberal shark
11. 02. 2021, 10:08Z toho plyne poučení - věřte tomu, co je psáno v Koránu. Slovo dané bezvěrci nemá žádnou cenu.