Zbraně, které mění Evropu: Dánsko vstupuje do obrněné aliance
Dánsko se v tomto týdnu formálně, podpisem technického ujednání, připojilo k nadnárodnímu programu Common Armoured Vehicle System (CAVS). Stalo se tak pátou účastnickou zemí po Finsku, Lotyšsku, Švédsku a Německu. Cílem programu CAVS, který v roce 2019 zahájily Finsko a Lotyšsko, je společný vývoj, pořízení a správa platformy kolového obrněného vozidla 6×6, založené na typu Patria 6×6. Program zůstává otevřený dalším evropským zemím s kompatibilními požadavky na vybavení, a to na základě souhlasu stávajících účastníků.
Foto: Patria 6x6 | Patria Group / Public domain
Dánsko oznámilo, že si od finské společnosti Patria pořídí 130 obrněných transportérů 6×6. Celková hodnota akvizice činí přibližně 247 milionů eur (6,2 miliardy Kč) a je financována prostřednictvím dánského vládního fondu Accelerationsfonden. Nákup má přispět k obnově a modernizaci dánských ozbrojených sil. Dodávka omezeného počtu vozidel pro výcvikové a seznamovací účely je naplánována již na rok 2025. Větší dodávky se očekávají od roku 2026.
Pořízená vozidla budou sloužit k budování bojových schopností jak u lehkého pěšího praporu, tak u těžké brigády. Budou využívána pěšími i ženijními jednotkami a budou sloužit v různých funkcích, včetně velitelského stanoviště, spojení, zdravotnických vozidel a elektronického boje.
Patria 6×6, označovaná také jako Patria XA-300, je ve své základní verzi šestikolový obrněný transportér určený pro přepravu dvou nebo tří členů osádky a až deseti vojáků. Je vybaven řadovým vznětovým motorem Scania DC09 o výkonu 294 kW a točivém momentu 1 870 Nm. Vozidlo má nosnost 8,5 tuny a může dosáhnout rychlosti přes 100 km/h na souši a až 8 km/h ve vodě. Operační dojezd činí až 700 km. Standardní ochrana vozidla je podle normy STANAG 4569 na úrovni K2/M2a/b, na přání lze zvýšit ochranu na úroveň K4/M4a/b. Možnosti odpružení zahrnují nezávislé vinuté pružiny nebo hydropneumatické systémy.
Uspořádání je takové, že řidič a velitel jsou vpředu, motor je umístěn za řidičem a prostor pro vojáky vzadu. Průchod na pravé straně umožňuje vnitřní pohyb mezi předním a zadním prostorem. Podvozek vozidla vychází z konstrukcí a komponentů platformy Patria AMV XP. Modulární možnosti konfigurace umožňují instalaci různých zbraňových systémů, včetně kulometů, automatických kanónů ráže 25 mm nebo 30 mm a věžového minometného systému Patria NEMO ráže 120 mm. Předpokládaná životnost platformy přesahuje 30 let.
Program společného systému obrněných vozidel (CAVS) klade důraz na interoperabilitu mezi zúčastněnými zeměmi, společné zadávání zakázek s cílem dosáhnout úspor z rozsahu a integraci národních průmyslových kapacit pro posílení bezpečnosti dodávek. Na výrobě vozidel se z větší části podílí domácí průmysl členských zemí. V Lotyšsku se vozidla Patria vyrábějí v závodě ve Valmieře, který je schopen vyrobit až 160 kusů ročně. V Německu Patria spolupracuje na místní výrobě s firmami DSL (součást KNDS Deutschland) a FFG. Podobná integrace místního průmyslu se očekává i u budoucích účastníků.
Patria obdržela kumulativně více než 850 objednávek na vozidla Patria 6×6 a více než 200 jednotek již bylo dodáno. Dodávky probíhají do Finska, Lotyšska a Švédska, kde jsou vozidla již v provozu. Lotyšsko objednalo více než 250 jednotek, včetně 56 jednotek nakonfigurovaných pro velitelské a řídicí funkce. Finsko objednalo 161 vozidel. Švédsko objednalo 341 vozidel pod označením „Pansarterrängbil 300“, přičemž dodávky byly zahájeny v létě 2023 a budou pokračovat až do roku 2030. Německo zahájilo svůj vstup do programu CAVS v roce 2022 a v roce 2023 podepsalo technické ujednání. Na začátku roku 2025 Německo požádalo o závaznou nabídku na počáteční objednávku 300 vozidel a plánuje pořízení dalších až 700 kusů.
Program CAVS získal v roce 2024 částku 60 milionů eur z evropského nástroje pro posílení obranného průmyslu prostřednictvím společného zadávání veřejných zakázek (EDIRPA), který podporuje evropskou obrannou spolupráci a zadávání veřejných zakázek. Dánská zakázka je v souladu s touto širší iniciativou. V rámci dánského fondu Accelerationsfonden je na posílení obranných schopností v letech 2025 a 2026 vyčleněno 50 miliard dánských korun (přibližně 162 miliard Kč), přičemž v letech 2027 až 2033 je každoročně vyčleněno rámcových 10 miliard dánských korun (přibližně 32 miliard Kč) na dodatečné náklady na personál, infrastrukturu a vybavení spojené s těmito investicemi.
Zdroj: armyrecognition.com, defensemagazine.com
Komentáře