Zničení německého obrněného vlaku u Nelahozevsi, který měl potlačit Pražské povstání
7. května 1945 byl z prostoru Litoměřic německým velením vyslán jeden z improvizovaných obrněných vlaků. Úkolem jeho osádky bylo proniknout od severu do Prahy a zde se zapojit do potlačování povstání. O přesunu soupravy bylo díky železničářům již onoho 7. května dobře informováno pražské vojenské velitelství. To následně vydalo rozkaz vlak zadržet, nebo mu jinak znemožnit, aby se dostal do Prahy.
Foto: 7. května 1945 byl z prostoru Litoměřic německým velením vyslán jeden z improvizovaných obrněných vlaků (ilustrační foto) | Wikimedia Commons / Public domain
V ranních hodinách 8. května 1945, si kralupští a další místní odbojáři a povstalci připravili přepadovou akci. Za nejvhodnější místo si zvolili železniční tunely mezi Kralupy nad Vltavou a rodištěm slavného hudebního skladatele Antonína Dvořáka, Nelahozevsí.
Železničáři sestavili soupravu složenou ze čtyř nákladních vozů, naložených uhlím, plechy a kolejnicemi. Vagony před sebou tlačila nezapřažená parní lokomotiva řízená strojvedoucím Karlem Vlachem a topičem Václavem Křičkem. Jakmile odbojáři dostali zprávu o blížícím se německém obrněném vlaku, vyrazili mu oba muži v kabině lokomotivy v ústrety. Poté co souprava nabrala rychlost, vyskočili z kabiny, přičemž nákladní vozy projely setrvačností všemi třemi tunely a srazily se s čelem německého obrněného vlaku.
Aby Němci nemohli s nepoškozenými vozy vycouvat, odbojáři připravili i nálož ekrazitu, kterou umístili na jednu z kolejnic. Nálož sice explodovala, ale paradoxně vlak roztrhla a nepoškozené vozy a lokomotiva se tak mohly stáhnout zpět do severních Čech. I přesto se odbojářům podařilo ukořistit 10 vozů i s výzbrojí a střelivem. Němečtí vojáci, kteří zůstali v znehybněné části vlaku, byli zčásti zabiti, či zajati. Jejich přesný počet však není znám.
Na straně českých odbojářů byli dva padlí. Alois Růžička byl zastřelen osádkou obrněného vlaku nedaleko portálu posledního tunelu. Václav Jírový z Nelahozevsi, byl zasažen do nohy ve chvíli, kdy se snažil dostat z dosahu německé palby během do prudkého svahu nad tratí. Osudným se mu nicméně stal vlastní ruční odjištěný granát, který držel v ruce a který explodoval.
Zdroj: obec Nelahozeves, Wikimedia
Komentáře
1234
12. 05. 2024, 10:09Tahle událost byla inspirací pro film Zbraně pro Prahu.
Monarchista
11. 05. 2024, 18:32Přimlouvám se, není to něco málo co se povedlo, To "málo" se spojili ve vítězství našich lidí zakončené příjezdem sovětských tanků. Jsme rád za turo vzpomínku,. částěčně jsme ji měli možnost vidět ve filmu" Zbraně pro Prahu, kde byl k vidění i pan Kodet. Vzpomínejme s úuctou.
Pepík Knedlík
11. 05. 2024, 18:39Mon
V fom filmu hral i muj kamarád (on byl na ZVs) nemeckyho vojaka. Je to Němec. Po natáčení sly zpat do kasáren v původních uniformach a dostali nápad jit ještě na pivo i se samopaly. Vesli do hospoda o on nemecky rekly, že se vjsme zade zde. Dedkove u stolu málem omdleli a jeden z nich rekl: "já věděl se se vrátíte". :rofl:
Bobrovsky
11. 05. 2024, 00:40Pouze poznámka k titulku - logické by bylo "Ke zničení německého obrněného vlaku, který měl potlačit Pražské povstání, došlo u Nelahozevsi" apod. Takto je titulek poněkud zavádějící a říká, že ten Nelahozeves měl zničit Pražské povstání. "U Nalahozevsi byl zničen obrněný vlak, který měl potlačit Pražské povstání".... Omlouvám se za snad přílišnou kritiku, ale já už jiný nebudu.:innocent:
Pepík Knedlík
10. 05. 2024, 19:32Jedna z mala akci co se povedla. Ovšem je třeba zmínit, že Češi sestavili vlaky, který pomohli povstalcum.