3 % HDP na obranu: Nutnost, nebo nejdražší chyba české vlády
Celá Evropa se v současnosti cítí ohrožena, a to jak ze strany Ruska kvůli jeho válce na Ukrajině, tak i ze strany americké administrativy D. Trumpa. Evropa byla do jisté míry vytržena z předešlé komfortní situace, kdy se nacházela v relativním klidu a míru a mohla se spolehnout na své zámořské partnery. Vše naznačuje, že na něco takového nebyla vůbec připravená a neumí na tuto situaci dostatečně efektivně reagovat.
Foto: T-72M4 CZ, hlavní bojový tank AČR | mjr. Ladislav Kabát / AČR

Týká se to i České republiky. Částečně je to dáno určitou vnitřní rozpolceností české politické scény, kvůli které je prakticky nemožné nalézt skutečně efektivní řešení zásadních problémů státu. Nemalým problémem je i nárůst radikalismu až extremismu. V posledních letech je navíc patrný další, možná ještě závažnější jev – příklon k iracionalitě. Právě ta do značné míry brání jakékoli věcné diskusi nad vážnými problémy státu (např. důchodová reforma). Bohužel se to týká i bezpečnostní a zahraniční politiky. Právě zde se iracionalita projevuje nejsilněji – a může mít velmi závažné důsledky.
Ohrožení Evropy – smutná realita
Předně je třeba konstatovat, že ohrožení Evropy je skutečně reálné. Bezpečnostní situace na kontinentu se v posledních letech natolik zhoršila, že je nejhorší od konce studené války. Žádná z předchozích krizí se tak bytostně nedotkla samotné podstaty evropské bezpečnosti.
Primárním ohrožením současné Evropy je především Rusko, resp. autoritativní režim prezidenta V. Putina. Vždyť Rusko napadlo evropský stát – Ukrajinu. A nutno říci, že válka trvá už 11 let, od ruské anexe Krymu a Ruskem vyvolaného separatismu ve východních oblastech Ukrajiny. Rusko navíc vyhrožuje i dalším evropským státům, potažmo celé Evropě. Je smutné, že až přímý vpád ruských vojsk na Ukrajinu před třemi lety přiměl Evropu k tomu, aby se probudila.
Obdobně je ohrožením pro Evropu – byť nepřímým a nesrovnatelně slabším – i politika staronového amerického prezidenta D. Trumpa, která podkopává tradičně dobré vztahy USA a Evropy. Nejde přitom jen o tlak USA na spojence v NATO, aby navyšovali své vojenské výdaje, což by se ještě dalo pochopit. Mnohem problematičtější je to, že D. Trump a další představitelé současné americké vlády (např. J. Vance) vysloveně vyhrožují některým evropským státům – spojencům v rámci NATO. Jedná se především o otázku Grónska, které je součástí Dánska, a o němž D. Trump otevřeně prohlásil, že si ho „přisvojí“. Rétorika D. Trumpa tak již nese jednoznačné znaky vyhrožování a je nápadně podobná rétorice V. Putina.
Reakce Evropy
Možná ještě závažnější než samotná existence těchto hrozeb je způsob, jakým na ně Evropa reaguje. Znepokojivé je především to, jak jednotlivé země přistupují k tak zásadním otázkám, jako je obrana. Je přitom pozoruhodné, že kvalitnější práci v tomto směru často odvádí samotná EU a její instituce než vlády jednotlivých členských států. Možná je to i tím, že unijní orgány mají větší politický nadhled. U jednotlivých států však přetrvávají staré známé jevy: politikaření, hašteření a – již zmíněná – iracionalita. Právě ta často brání nalezení věcného a co možná nejlepšího řešení.
Česká republika – typický příklad
Týká se to i České republiky. V Česku lze dlouhodobě pozorovat celkové zhoršení veřejné diskuse, které do značné míry brání nalezení optimálního, věcně správného řešení problémů – a to i v otázkách bezpečnosti státu, tedy tolik ožehavé a významné problematiky. Dobře to bylo vidět například při akvizici nových stíhaček pro Armádu ČR.
Připomeňme, že AČR dosud disponuje pouze jednou letkou 14 (12+2) nadzvukových stíhaček JAS-39 Gripen, které zajišťují vzdušnou ochranu celé České republiky. Armáda přitom dlouhodobě upozorňovala, že tento počet je nedostatečný, a to i pro mírové podmínky. Proto požadovala navýšení počtu letounů JAS-39 Gripen alespoň o jeden roj (tj. čtyři letouny), přičemž jako optimální se jevilo zvýšení na 24 až 28 kusů. Bohužel, tento přirozený požadavek AČR byl oslyšen z důvodu nedostatku finančních prostředků – a to navzdory tomu, že v té době Česká republika dosahovala slušného ekonomického růstu až 5 % ročně.
Vypuknutí války na Ukrajině potřebu nových stíhacích letounů ještě více umocnilo. Až současná vláda se však rozhodla pro pořízení 24 amerických stíhacích letounů F-35.
Bohužel, k této zásadní otázce – která se bytostně týká bezpečnosti státu a nese cenu mnoha desítek miliard – se nevedla dostatečně široká a kvalitní diskuse. Možná i proto se česká politická scéna, a následně i veřejnost, rozdělila na dva krajní a téměř nesmiřitelné tábory.
Na jedné straně vláda a Ministerstvo obrany ČR do značné míry silově prosazovaly pořízení letounů F-35. Ty byly prezentovány jako jediné možné řešení, jediná alternativa. Jako jediný typ letounu, který je schopen zajistit naši vzdušnou obranu a dát českému nadzvukovému letectvu patřičnou perspektivu. Jenže tak tomu není. Možností bylo mnohem více.
Tou zřejmě nejvážnější alternativou bylo pokračovat v typové řadě JAS-39 Gripen, a to nákupem nové verze JAS-39 E/F. Tato verze teprve nyní vstupuje do služby a nabízí výrazně vyšší schopnosti než stávající Gripeny C/D, které používá české letectvo. Nutnou podmínkou by samozřejmě bylo navýšení jejich počtu na 24–28 kusů. Tyto nové letouny by reálně zlepšily schopnosti AČR v oblasti vzdušné obrany. A přestože ani Gripeny E/F nejsou nejlevnější a jejich jednotková cena se blíží ceně F-35, jejich nespornou výhodou jsou výrazně nižší provozní náklady. Navíc by kvůli nim nebyla nutná nákladná přestavba základny v Chotusicích v hodnotě desítek miliard. Z dnešního pohledu by bylo výhodou i to, že jde o evropské letouny.
Existovaly ale i jiné možnosti. Například navýšení počtu stávajících letounů JAS-39 Gripen C/D – třeba jen o menší množství (4–8 kusů) získaných buď přímo od výrobce, nebo ze zásob švédského letectva (což je v oblasti nadzvukových letounů běžná praxe). Na tyto stroje by pak mohla navázat akvizice zcela nových typů – například jihokorejského letounu KF-21 Boramae, jehož pořízení zvažují některé evropské země (např. Polsko). Případně pořízení v současnosti vyvíjeného evropského letounu NGF, který svými schopnostmi již částečně spadá do šesté generace. Možnosti zde tedy byly – bohužel však nebyly dostatečně zváženy.
Na druhé straně se ze strany kritiků této strategické akvizice objevila až nesmyslná kritika letounů F-35. Ty jsou často – a stále – označovány za „předražený šrot“ (což je jedno z nejčastějších označení, používané i významnými opozičními politiky), případně za „létající šrot“. Nezřídka se zcela ahistoricky poukazuje na údajně vysokou nehodovost těchto letounů, která se však týkala především jejich prvních sérií. Šlo přitom o typické „dětské nemoci“, jež doprovázejí každý moderní bojový letoun – a obecně každý složitější technický systém. V případě F-35 byly tyto počáteční potíže již dávno překonány. Přesto se dodnes pracuje se statistikami, které jsou dávno neaktuální.
Jak to už bývá, pravda leží někde uprostřed. Letouny F-35 jsou bezesporu kvalitní stroje – patří mezi nejvýkonnější a technologicky nejvyspělejší letouny současnosti. Dnes představují vyzrálou konstrukci, zbavenou všech zásadních konstrukčních nedostatků. O jejich kvalitách svědčí i fakt, že si je pořídila celá řada států – evropských i mimoevropských. Významné je také to, že s pokračující sériovou výrobou těchto letounů jejich cena výrazně klesá. Jenže to je často přehlíženo – patrně proto, že tato fakta nejsou mediálně dostatečně atraktivní.
K akvizici letounů F-35 v České republice neproběhla dostatečná, a především kvalitní veřejná debata. Místo věcného posouzení tohoto typu – jeho takticko-technických parametrů a celkových nákladů – jsme svědky vyhrocené diskuse, v níž obě strany (zastánci i odpůrci) sklouzávají ke krajním postojům. Pro jedny jsou F-35 jedinou myslitelnou volbou – a kdokoli je kritizuje, je téměř zrádce. Pro druhé jsou F-35 nejhorším letounem světa a jejich nákup je třeba zcela zrušit. I na této akvizici lze tak pozorovat, jak se z veřejné diskuse vytrácí objektivita a smysl pro věcnou správnost, zatímco stále více prostoru dostává iracionalita. Obdobná situace panuje i v otázce navyšování výdajů na obranu.
Připomeňme, že Česká republika měla po dlouhá léta zcela nedostatečné obranné výdaje, které se pohybovaly jen kolem 1 % HDP – hluboko pod hranicí 2 % HDP, jež NATO považuje za nezbytné minimum pro zajištění obrany státu, a ke kterým se Česká republika sama zavázala. A to i přesto, že již v té době probíhala válka na Ukrajině.
Teprve až současná vláda navýšila výdaje na obranu na požadovaná 2 % HDP. Hlavním impulzem k tomu byl přímý vpád ruské armády na Ukrajinu. V poslední době se však stále více ukazuje, že ani tato dvě procenta HDP nejsou pro obranu dostatečná. Je to mimo jiné i kvůli dlouhodobému podfinancování resortu obrany, v jehož důsledku vznikl značný vnitřní dluh. Jeho narovnání by si logicky vyžádalo, aby byly obranné výdaje alespoň dočasně navýšeny nad úroveň 2 % HDP. Dalším důvodem je pokračující agresivní politika Ruské federace.
Vláda se proto rozhodla pokračovat v postupném navyšování obranných výdajů až na 3 % HDP. Zvolený postup je přitom poměrně rozumný – výdaje mají růst každoročně o dvě desetiny procenta, přičemž cílových 3 % HDP by mělo být dosaženo již v roce 2030.
Jenže i tento přístup – stejně jako samotné zvyšování obranných výdajů – vyvolal značnou kritiku. A to je do jisté míry pochopitelné: vždyť i zdánlivě malé dvě desetiny procenta HDP navíc znamenají desítky miliard korun ročně. Pro mnohé je zároveň tato otázka příležitostí ke zviditelnění – zvláště s ohledem na probíhající kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny. I zde se proto z veřejné debaty postupně vytrácí věcnost a racionalita.
A tak jsme – obdobně jako v případě akvizice letounů F-35 – svědky rozdělení společnosti na dva nesmiřitelné tábory.
Na jedné straně stojí vláda, která prosazuje svůj scénář zvyšování výdajů na obranu na 3 % HDP, tempem dvou desetin procentního bodu ročně. Na tomto postupu trvá neústupně, místy až hystericky. Jakékoli námitky jsou zlehčovány, zpochybňovány, někdy dokonce vnímány jako ohrožení bezpečnosti státu.
Na straně druhé se nachází opoziční strany – jak parlamentní, tak i mimoparlamentní – které navýšení výdajů odmítají. Některé z nich, především ty státotvornější, navrhují zachování výdajů na úrovni 2 % HDP. To je přístup, který má svou logiku a racionální jádro. Vedle nich však stojí i strany, které odmítají jakékoli navyšování jako zbytečné zbrojení a navrhují výdaje dokonce snížit pod 2 %. Problém je, že tyto strany často zastávají otevřeně proruské postoje a jejich rétorika nese znaky ruské dezinformační scény – což zásadně snižuje jejich důvěryhodnost i relevanci jejich argumentace.
Co však chybí především, je jakákoli snaha o společenský kompromis, o nalezení průsečíku mezi jednotlivými názory. Ačkoli by taková kompromisní řešení mohla existovat, chybí ochota je hledat. A to na obou stranách.
Skutečně musí Česká republika zvýšit výdaje na obranu až na 3 % HDP? Existuje vůbec nějaká komplexní studie, která by analyzovala dopady na státní rozpočet, na rozpočet Ministerstva obrany, a především na konkrétní schopnosti, které by za tyto prostředky byly pořízeny? Nebylo by možné najít kompromisní hodnotu, která by oscilovala mezi ambicí vlády a umírněným návrhem opozice? Nestačily by například výdaje ve výši 2,5 % HDP?
Lze připomenout, že právě takové výdaje má Finsko – stát, který se vzhledem ke své geografické blízkosti Rusku nachází v mnohem závažnější bezpečnostní situaci než Česká republika. Podobně zvýšila své výdaje na 2,5 % HDP i Velká Británie – světová mocnost, která navíc disponuje jaderným arzenálem a rozsáhlým válečným námořnictvem. Nemohla by tedy mít Česká republika výdaje v této výši?
Otázkou také je, zda navyšování musí být tak rychlé. Opravdu je nutné, aby se výdaje zvyšovaly každý rok o dvě desetiny procentního bodu? Ministr M. Jurečka dokonce hovoří o možnosti zvyšování o tři desetiny ročně. Nebylo by možné zopakovat scénář z roku 2014, kdy se tehdejší vláda po dohodě s opozicí rozhodla pro pozvolné navyšování o jednu desetinu procenta ročně? Bylo by to pomalejší, ale přijatelnější a méně konfliktní.
Možná by také stálo za to navázat růst výdajů vždy na konkrétní dosažené schopnosti. Například – v roce, kdy by Česká republika pořídila dálkový protiletadlový systém, by výdaje mohly vzrůst na 2,4 % HDP. Následující rok by mohly mírně klesnout – např. na 2,2 % – ale celkově by byl patrný vzestupný trend, který by odpovídal reálnému zvyšování schopností AČR.
A podobných cest by se našlo víc. Bohužel však chybí ochota je hledat – není zde dostatečná politická vůle. A nutno dodat, že tato vůle chybí oběma stranám. Vláda chce za každou cenu navýšit výdaje na 3 % HDP a není ochotna ustoupit ani o milimetr (přitom o rozpočtu na příští rok už bude rozhodovat nová vláda, pravděpodobně v jiném složení). Opozice naopak odmítá jakékoli další navyšování a v nejlepším případě požaduje zachování stávající výše 2 %. Obě strany jsou zakopané ve svých pozicích a tvrdošíjně na nich trvají. A celkově je pak ve veřejné diskusi na toto téma čím dál patrnější iracionalita.
Tento vzestup iracionality ovšem není specifikem České republiky, ba ani Evropy – podobné trendy lze pozorovat i v jiných částech světa, od Ameriky až po Asii. V případě Evropy je však odklon od racionality mimořádně bolestivý. Evropa a evropská civilizace jsou totiž postaveny právě na racionalitě, na hlasu rozumu, který se opírá o fakta a logické argumenty. Od antických filozofů přes osvícenství až po moderní dobu byla racionalita základem evropské identity.
O to smutnější je současný stav.
Má-li se Evropa ozdravit a znovu nalézt svou vnitřní sílu – což je za dnešního zhoršeného bezpečnostního klimatu a v situaci, kdy se musí spoléhat především sama na sebe, naprosto nezbytné – pak jedinou cestou je návrat k racionalitě. A v tak zásadních otázkách, jako je bezpečnost a obrana, to platí dvojnásob.
Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál
Komentáře
Šebesta
04. 04. 2025, 08:56S panem autorem souhlasím,že diskuse o dalším navyšovaní HDP na zbrojení a vše kolem F 35 které mnozí i vojenští odborníci jako třeba Šandor a další považují za drahé by se měla vést, racionálněji. Tato diskuse se vede napříč politickými stranami a určitě zasáhne i do letošních voleb. Rozdělila se opravdu na dva nesmiřitelné tábory. Jinak ale bych autorovi oponoval. Evropa podle mne není v ohrožení a každý kdo to tvrdí podle mne záměrně lže a vytváří důvody proto aby se mohlo navyšovat zbrojení dál a dál.Už jsem psal jednou je paradox,že státy mimo NATO strach z Ruska nemají (Rakousko,Bosna,Srbsko) . Státy uvnitř NATO zajištěny vzájemnou pomoci začínají panikařit a mají z něho obavy včetně Česka.Rusko podle autora vyhrožuje Evropě, jako někdy některé státy NATO vyhrožovaly Rusku,že nasadí na Ukrajinu svou armádu viz.Macron. Mimochodem Putin taky řekl,že Rusko je slabší než NATO a že o Evropu neusiluje. Poslední věc k tématu. Kdybychom byli neutrální jako Rakousko tak jsme na tom stejně jako oni. Tedy v podstatě bez obav z Ruska. Svého času jsem o tom mluvil na jiném webu s jedním čičmundou který si fakta vykládal jak se mu to hodílo.Na můj příspěvek reagoval tvrzením,že Rakousko přece nebylo ve VS a je neutrální už dlouho,takže je v jiné situaci a proto se Ruska neobává. Když jsem mu na oplátku namítl,že on sám si lže do kapsy protože v tom samém příspěvku tvrdil,že Rusko nedodržuje žádné smlouvy, tak proč by v případě Rakouska najednou mělo, dodržet jeho neutralitu ? Na to mi onen " expert " neráčil odpověďet. Dnes taky opět zazněla na ČT zpráva, že MO USA opět vyzval státy NATO k navyšení výdajů na obranu na 5 % HDP. Pro většinu zemí to jistě bude neřešitelný rebus a nesplnitelný cíl,včetně Česka.
Azor
04. 04. 2025, 16:43Šebesta.
"Evropa podle mne není v ohrožení a každý kdo to tvrdí podle mne záměrně lže a vytváří důvody proto aby se mohlo navyšovat zbrojení dál a dál.Už jsem psal jednou je paradox,že státy mimo NATO strach z Ruska nemají (Rakousko,Bosna,Srbsko) ."
Tady v tomto záleží jak to přesně autor myslel.Zda tak co se píše v hlavním proudu,tak to tak není.A to i přes propagandu jakou politici v evropě vedou.I to kolik lidí by šlo bojovat.Za co?Za koho??
není náhodou blíže pravdě toto? -
V mysli jistých lidi,ti co řídí a parazitují na svých občanech,to tak je.Tito lidé se skrývají za tu evropu.a myslí tím ohrožení samy sebe.
Ale to pro dav takhle říct nemohou.A tak se zaštiťují "demokracií"viz Rumunsko)co že na to řekl Vance??)Francii(Le Pen)Moldávie (zatčena vůdkyně regionu Gagauzie Jevgenia Gutsulová) viz Orwell - "bílá je černá,válka je mír a otroctví je svoboda".A hrozbou napadení z Ruska.
Tito lidé pracují jako mafie a zločiné bandy - udělají problém a pak dávají návrh jak ho řešit.(ve svůj propspěch viz -
"„To, čeho se člověk nejvíc bojí, je neznámo. Když mu bude náš návrh předložen, ochotně se vzdá individuálních práv za záruku své spokojenosti, kterou mu poskytne ‘Světová vláda‘, neboli ‘Nový světový řád‘.“ – Henry Kissinger
A jak že se nejlepe vládne lidem???
nevědomostí - proto taky upadá školství(záměr) a - strachem (záměr - úmyslné vyvolání) - (kovid,Rusko,ohřívání planety atd.)
Pepa25625
04. 04. 2025, 16:48Evropa je v ohrožení a kdo lže, to jste bohužel vy.Narazil jsem na to třeba tady: https://www.armyweb.cz/clanek/3-hdp-na-obranu-nutnost-nebo-hazard-s-ekonomikou kde píšete proruské nesmysly jako "Válka na Ukrajině vznikla hlavně proto,že Ukrajina chtěla do NATO"
Proč nemají z Ruska strach Rakousko nebo Bosna (na rozdíl od Polska, Modávie nebo Estonska) pochopí asi každý, kdo se podívá na mapu. Nás se to týká i když jsme daleko od hrtanic Ruska, protože podle článku 5 půjdeme bojovat na Suwalki, nebo Narvu ...
Pepík Knedlík
04. 04. 2025, 17:26Peps24678
Ja te chápu ty jsi takový blb, který věří Fialenkovi a Pávkovi. Bez vlastního názoru je v CZ 40 % tobě podobných. Příklad z matematiky: co je víc 450 nebo 140? Prednr tolik občanů má EU a Rusko.
Pepík Knedlík
04. 04. 2025, 08:13MartinF
Gripen je levnější na provoz o 50% než F 35.
Slavoslav
04. 04. 2025, 08:29Aky nalet maju rocne Ceske Gripeny?
Martin F.
04. 04. 2025, 09:13Není. Přimé srovnání podle metodiky GAO(porovnávat se musí stejným způsobem) si udělaly nezávisle na sobě vlády Švýcarska, Finska a Kanady a F35 vyšel v ràmci celého životního cyklu levněji, viz. ATM 10/2024. Co všechno E Gripen neumí ve srovnání s F35, neřeším. Gripen E je Mig 21 našeho století. Snad ti napoví něco alespoň tento článek, odkaz na papírové články, neumím. Nehledě na další autorovi besmysly v tomhle článku, jako čekání na něco, co neexistuje nebo se sériově nevyrábí a stojí to tolik, co daňový poplatník Čr není ochoten zaplatit, pokud by jednou byl takový stroj vůbec na prodej(viz. F22). Autor má za mne velké mínus, příkopy v naší společnosti kope sám.
https://www.armadninoviny.cz/letova-hodina-gripenu-5000-az-8000-dolaru.html
Pepík Knedlík
04. 04. 2025, 09:31MartinF
No vidíš a podle renomovaného magazínu Aviation náklady na jednu letovou hodinu: F 35-přes 46 tis., F 15EX-pres 25 tis., Rafale přes 31 tis., Eurofigter 29 tis. dolarů. Porizeni Rafale se velmi nabízí.
Pepík Knedlík
04. 04. 2025, 09:32Oprava F 15 pres 35 tisíc
Slavoslav
04. 04. 2025, 10:01Knedlik
tie bludy zdielas napriek tomu, ze som ti vysvetlil rozdiel v letovych nakladoch ako ich rataju jednotlive letectva? Rocne vas prevadzka Gripenov stoji cca 3,4 mld. Pri priemernom nalete 2000 hodin rocne to je peknych cca 75000 USD na letovu hodinu metodikou podobnou tej z USA
Pepík Knedlík
04. 04. 2025, 10:11V tom případě by nebylo od věci si zjistit cenu za hodinu u Dánska a Srbska.
Jsou různý počty a různý ceny.
Nehledě na provozní zajištění a servis.
Slavoslav
04. 04. 2025, 11:03to som ti vysvetloval včera a anapriek tomu tie bullshit cisla tahas aj sem
Martin F.
04. 04. 2025, 11:24Proto píšu, že porovnávat se musí stejnÿm způsobem. F35 má 3 verzce, kogicky nejdražší na provoz je B verze, pak C a bejkrvnější je A. Ty tvoje plácance nezohledňují metodiku výločtu(Frantíci Rafale ....) a rok výpočtu. 46 t je u jaké verze? V jakém roce?(po zavedení do služby?). Čísla hsou hra, záleží, jaký chceš dostat výsledek.
Pepík Knedlík
04. 04. 2025, 08:12Největším nepřítelem Evropy je Evropská Unie.
Spojený státy dělají to co dávno meli udelat a kritizovat Donalda Trumpa ci J.D. Vance? Vždyť říkají pravdu. Ať už ohledně lgbt nebo zelenyho šílenství az po cenzuru a svobodu.
Válka je krutá záležitost a vždy jsou třeba k jeji rozpoutáni minimálně dva.
"Jedna věc je, že z formálně právního pohledu se Rusko nepochybně dopustilo agrese ve smyslu mezinárodního práva. To ale nikterak nevysvětluje skutečné příčiny, proč k ní došlo a jaké důvody a motivy jej vedly k takovému krajnímu kroku.
Po skončení studené války nebyla uzavřena žádná mezinárodní dohoda s Ruskem o nerozšiřování NATO na východ, rovněž tak je nesporné, že v souvislosti se znovusjednocením Německa byly SSSR dány tehdejšími klíčovými politiky Západu (ministr zahraničí USA Baker, německý ministr zahraničí Genscher, kancléř Kohl, francouzský prezident Mitterrand a řada dalších) ústní přísliby sovětským, resp. ruským představitelům, že NATO nebude expandovat na východ. Dokazuje to na 30 odtajněných dokumentů z National Security Archives při George Washington University, zveřejněných 12. prosince 2017; obsahují záznamy schůzek, přepisy telefonických rozhovorů, osobní dopisy a další komunikaci mezi tehdejšími čelnými politiky Evropy a USA a zástupci Sovětského svazu, potažmo Ruska.
Před expanzí NATO a přijetím Ukrajiny do Aliance varovali nejen někdejší čelní představitelé euro-atlantického establishmentu, ale i samotné Rusko – příkladem je ostrý Putinův projev na Mnichovské bezpečnostní konferenci v r. 2007."
Dávat z rozpočtu 3% na obranu armády ČR je podle mě vyhazování peněz do roztopenyho kotle. Mladi občané nechtějí do armády a když nejsou lidi na obsluhu techniky, proč utrácet. Ano kvalitní PVO má smysl.
Zajimal jsem se kolik procent občanů ma chuť bránit republiku a je to cca jen 50% a já tomu nedivím, když v telebizi vidí rozmláceny města místo vyjednávání o ukončení valky.
Timto děkuji panu Martinu Jedličkovi.
Šebesta
04. 04. 2025, 09:02Pro Knedlik v podstatě souhlasím.
Pepa25625
04. 04. 2025, 16:59Knedlíku, vidím, že jste stejný pohádkář jako Šebesta. Casus belli byl stejný v r. 2014 i 2022 a byl na straně Ruska jako agresora:1) Ruské pojetí sebe sama jako velmoci s nárokem na sféru vlivu nad bývalými sovětskými republikami a 2) Bezpečnostní dilema v Evropě, kdy Rusko vnímá rozšiřování NATO jako hrozbu a další východní státy požadují záruky proti ruské rozpínavosti.
K dohodám o (ne)rozšiřování NATO je spousta debat k Budapešťské mumemorandu a naopak k vývojipo roce 2004, ale nikdo z vás obhájců Ruska mi není schopen vysvětlit odbobí 2002 až 2004, kdy se NATO a Rusko témež objímaly (i když Pobaltí už bylo součást NATO).
Pepík Knedlík
04. 04. 2025, 17:31Pepa35678
Co jsem napsal jsou snadno dohledatelný fakta.
Vic na tvůj prostoduchy blabol nemá cenu reagovat.
Šebesta je jiný kanón.:thumbsup:
Azor
04. 04. 2025, 20:56Pepa 25625.
"Knedlíku, vidím, že jste stejný pohádkář jako Šebesta"
Pokud je tady někdo pohádkář,tak to není Šebesta či Pepík Knedlík.I když z jistého pohledu je.A to na úrovni jako Hans Christian Andersen,který popsal pravdivě(kterou se bojí takový jako i vy,říci nahlas)situaci,že "Král je nahý"
A na takovéto lidi nemáte.Vy nejste ani pohádkář.Z vás padají akorát takové věci,jaký jsou v hlavním proudu.Takže spíš neobratný papoušek co papouškuje po hlavním proudu, který nemá svoji myšlenku.Natož kritické myšlení spojenou s logikou.
Když člověk něco tvrdí,tak taky musí dokázat fakty.A vy máte k tvrzení jaký fakt že Rusko je agresor????
Takovým lidem kteří mají takový "rozhled"jako vy a vám podobným,nevíte(oni to neříkali v televizi nabo v seznamu,co???)to co prohlásil soud při OSN.
A to -
" soud při OSN zamítl Ukrajinskou verzi,že Rusko je agresor -
viz také -https://www.youtube.com/watch?v=pUV0C8ET1tQ 38.00 videa.
na základě toho,že RB OSN neodsouhlasila,že Rusko je agresor,což je nutné k tomu,aby to bylo součástí mez. práva - a že provádí na území LLR a DLR genocidu,a dále ICJ sice dříve konstatoval, že Rusko mělo nad separatistickými silami „celkovou kontrolu“, v novém verdiktu ale uvádí, že dodávky zbraní a jiného vybavení těmto silám nepředstavuje financování terorismu podle kritérií v úmluvě OSN, Dále uvedl, že nemá dostatek důkazů, aby mohl rozhodnout, zda skupiny, které Ukrajina nazývá teroristy, jsou skutečně teroristickými skupinami. Soud zároveň odmítl ukrajinskou žádost o ruské reparace.Dále RB OSN neodsouhlasila,že podle čl.39 charty OSN je Rusko agresorem."
" 2) Bezpečnostní dilema v Evropě, kdy Rusko vnímá rozšiřování NATO jako hrozbu a další východní státy požadují záruky proti ruské rozpínavosti."
Vy nevidíte rozpor??? NATO se rozšiřuje(rozpínání) a rusko se rozpíná jak??
"ale nikdo z vás obhájců Ruska mi není schopen vysvětlit odbobí 2002 až 2004, kdy se NATO a Rusko témež objímaly"
Co je na tomto vidět?? Agrese Ruska?A nebo podaná ruka ke spolupráci na bezpečnosti v evropě kde by se bralo i ruské stanovisko na zřetel??
A NATO se chovalo jak?Nás vaše stanovisko nezajímá.Viz Putin v Mnichově 2007.Kde si dělali srandu ve stylu - "Putin - myš která zařvala"
https://www-latimes-com.translate.goog/archives/la-xpm-2007-feb-14-oe-boot14-story.html?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
Rusko se chtělo objímat(spolupracovat na bezpečnosti evropy)ale NATO ho bralo jak póvl.
A tak teď Rusko NATO donutí silou(když nechtěl po dobrém spolupracovat)k vynucení jejich zájmů!!
A teď se evropa klepe strachy!!
Doufám že jste nachystaný na povel z hradu, Na Bělehrad . . . (Moskvu)
Martin F.
04. 04. 2025, 07:58Už jsem to tady psal několikrát a nebudu to psát znovu. Zeptám se autora, jak přišel na to, že provoz Gripenu E je výrazně levnější než F 35? Tuto lež vyvrátily v ATM, L+K, rovněž vlády Švýcarska, Finska i Kanady, které si vypracovali přímé srovnání, kdy F35 vs Gripen E vyšel šul nul, dokonce v rámci celého životního cyklu vyšel F35 levněji na provoz. A to je Gripen výrobcem v rámci lobbingu prezentován jako nejlevnější letadlo na světě. Není to ale pravda. Kdyby si autoři, jako autor tohoto článku, dali tu práci a každý měsíc investovali pár kaček do časáku, nepsali by převzaté lži a rozkol v české společnosti by byl mnohem menší. Dokonce i tvrzení ačr, že c Gripen je o 1/4 levnější na provoz, kdy o E Gripenu přiznávají, že bude dražší, není pravda, protože ačr ty náklady počítá podle české metodiky a nezahrnuje veškeré náklady na provoz systému. A porovnávat se musí stejným způsobem.
Martin F.
04. 04. 2025, 08:01Nehledě na to, že Gripen E "možná stačí na protivzdušnou obranu dnes-alespoň má šanci-, ale už zítra je nepoužitelný".
David
04. 04. 2025, 09:34Jako autor podotýkám, že články pana fojtíka v ATM a L+K jsem četl, byly pro mě jedním z pramenů. V těchto článcích není žádné vyvrácení levnějšího provozu Gripenu. Ano, pořizovací cena Gripenu E je téměř stejná jako F-35. Ale ano, Gripen má nižší náklady, vyplývající i z celkově jiné koncepce obou letounů
Martin F.
04. 04. 2025, 12:31Takže pane autore, ve Vašem článku se píše za A) o výrazně levnějších nákladech a za B) o řešeních, které na trhu neexistují nebo by byla dražší na provoz a technicky méné vyspělé, třeba KF21. K dnešnímu dni žádný ngf neexistuje, znám projekt fcas a gcap(následník Tempestu). NGF fakt nikdo nevyvýjí. Že se letiště musí modernizovat bez ohledu na pořízený typ letounu se snažila vysvětlit Černochová, psali o tom v atm i l+k, jen Vy zas do veřejnosti pumpujete, že f35 jest příčinou. Není. O něco vyšší náklady na základnu ano, ale ne v desítkách miliard. Člànků o f35 vyšlo víc od různých autorů a zcela jste ignoroval informace z atm 10/2024(2023???) - viz. moje narážka na 3 uvedené státy, které kvůli F 35 zřídili dokonce vyšetřovací parlamentní komise. U Gripenu je problém nízké číslo vyrobenýchb kusů, které se výrazně nezvýší a nákladý na modernizace a udržení letuschopnosti se na tyto nízké počty rozpočítají, což v rámci celého životního cyklu stornuje v nákladech tu Vaší zaostalost letounu(vzpomeňme na B2). Tyhle informace jste se v atm musel dočíst taky. Ten Váš článek mi připomíná články z DeníkuN a jemu podobných masmédií, které dělají příkopy ve společnosti. MO se vůbec nedivím, že F35 protlačila násilím.