Aktuální nelehká situace v Sýrii
Po pádu Asadova režimu dne 8. prosince 2024 zasáhl Sýrii dramatický posun, který zanechal mnoho bojechtivých, frustrovaných a neklidných džihádistů. Nedávná zpráva z časopisu The Economist vrhá nové světlo na tamní politické, bezpečnostní a náboženské rozpory utvářející „Novou Sýrii“.
Foto: Po pádu Asadova režimu dne 8. prosince 2024 zasáhl Sýrii dramatický posun, který zanechal mnoho bojechtivých, frustrovaných a neklidných džihádistů. | Wikimedia Commons / Public domain
Nový vůdce Ahmad Šara (dříve známý jako Abú Muhammad al-Džawlání) se snaží prosadit tolerantnější přístup: Zvrátil rozhodnutí zmocnit se starého osmanského paláce do Silvestra, přestože místní džihádistický velitel označil aktivity místních umělkyň za „hříšné“. Též povolil vánoční ozdoby, kostelní kříže a taneční bary (pro muže a ženy) kde se dělají pohyby, které pobuřují radikální Saláfisty. The Economist zdůrazňuje ostrý kontrast mezi předchozími přísnými pravidly v Idlíbu a „Novou Sýrií“ v Damašku: Oslava Vánoc, rozsvěcení svátečních světel a smíšené tance jsou nyní povoleny. Přitom v Idlíbu mohly takové činy vést k popravě nebo vyhoštění. Tento náhlý výkyv zmátl džihádisty zvyklé na tvrdé „morální kodexy“.
Z hlediska bezpečnosti Ahmad Šara odmítl obnovení aktivit Asadovy policie a místo toho se rozhodla spoléhat na různé povstalecké skupiny, včetně: 13 000–35 000 bojovníků z Hajját Tahrír al-Šám (HTS), až 50 000 sunnitských milicionářů napojených na Turecko a 400–2 500 zahraničních bojovníků ze severu. Udržet mezi nimi jednotu je ale nemalý problém, jelikož mnozí z nich dávají přednost lukrativním příjmům z pašování před nejistým platem od vlády. Dalším faktorem jsou jižní sunnitské frakce (čítající 15 000 ozbrojenců) vedené Ahmadem al-Awdehem, které 8. prosince obsadily Damašek. The Economist říká, že Spojené arabské emiráty jej částečně financují s cílem omezit vliv tureckých džihádistů. Právě soupeření o území a financování vytváří napětí mezi blokem al-Šary a těmito milicemi, z nichž každá soupeří o vliv.
Menšinové komunity, zejména Alavité, nyní čelí znepokojivé situaci: V minulosti podporovali Asadův režim a nyní vidí vracející se sunnitské rodiny, jak násilně získávají své domovy v Homsu. Ozbrojení kazatelé se potulují po okolních vesnicích a požadují, aby se tito „kacíři" obrátili. V okolí alavitských čtvrtí tak propuká napětí, které je pozůstatkem starého režimu.
Pokud jde o práva žen, časopis poukazuje na otřesnou kombinaci přísnosti a symbolické otevřenosti: Vyhlášky trvají na tom, že ženy nosí závoje a některé kanceláře zavádějí oddělené vchody pro muže a ženy. Mezitím al-Šara jmenovala ženu do čela centrální banky – zdá se, že tím projektuje moderní styl vládnutí. Otázkou však je, zda toto vyvažování dokáže přežít tlak zastánců tvrdé linie.
Na diplomatické frontě al-Šara usiluje o mezinárodní uznání, aby zajistil finanční prostředky a zmírnil sankce. Mezi milicemi podporovanými Tureckem (především SNA) a skupinami financovanými ze Spojených arabských emirátů však stále roste napětí – oba vidí strategickou výhodu v „Nové Sýrii".
Al-Šara tedy žongluje s konkurenčními sponzory a snaží se omezit své vlastní džihádistické spojence, kteří chtějí nekompromisní vládu šaría. Navzdory zmatkům a chaosu Damašek stále lpí na zdání otevřenosti: Bary zůstávají v provozu, i když kasina byla napadána. V Národním muzeu se plánuje znovuotevření umělecké výstavy – včetně nahých těl. The Economist citoval Marwana Tayyara, uměleckého ředitele, který vzpomíná na mongolského dobyvatele Tamerlána ze 14. století, který se nakonec v Damašku uklidnil: „Můžete dobýt Damašek, ale nemůžete porazit jeho ducha."
Časopis dochází k závěru, že „model Idlíbu", tedy rigidního salafijského vládnutí jen stěží vyhovuje modernímu státu. Zatímco mnoho konzervativních sunnitů oslavuje konec Asadovy „světské" vlády, skutečným testem je, zda tolerance vydrží. Budoucnost Sýrie tedy nyní visí na vlásku: zvítězí pragmatický obraz al-Šary, nebo zastánci tvrdé linie zavedou přísnější kontrolu? Výsledek zůstává nejistý – přesto naděje na soužití trvá.
Zdroj: Global Focus, UN News
Komentáře
Pepík Knedlík
21. 01. 2025, 09:12Věřím, že Syrie bude pod silným vlivem muslimsky politiky včetně pravu šaría, což z žen udělá otroky.
Doba kamenná jako v Afghánistánu
Czertik
21. 01. 2025, 00:14neverim ze moderni pristup vydrzi. vadu nakonec revezme isis/taliban ci jejich obdoba. zatim to tak vzdy bylo.
Azor
20. 01. 2025, 14:02"Budoucnost Sýrie tedy nyní visí na vlásku: zvítězí pragmatický obraz al-Šary, nebo zastánci tvrdé linie zavedou přísnější kontrolu? Výsledek zůstává nejistý"
Na těchto HTS a jim podobní moc nezáleží.Jsou pouhé figurky(ten kdo platí tak i poroučí)těch kohoutů, co jsou na Syrském "smetišti"
A čím víc kohoutů?Taky to tak dopadá a dopadne.Bolehlav budou mít všichni, co se podíleli na vypuštění džina z lahve.
A to jak Turecko,Izrael,Francie,VB a i USA.
Jak vlastně USA uklidnil ten "střední východ"?
Opět po jisté době nastoupí ten, kdo to dokáže nejdřív stabilizovat a pak i vyřešit.
A kde že se i toto řeší?A to jak, to bude záležet na tom,jak dopadne ta
SVO.
Czertik
21. 01. 2025, 00:16to by nebyl revik, aby nam tu nevyvsetlil jak ze je ta svo za zachranu sveta.
Azor
21. 01. 2025, 11:47Czertik.
" aby nam tu nevyvsetlil jak ze je ta svo za zachranu sveta."
A kdo vám tlačí do hlavy,že tomu popisu situace, musíte věřit?
Sám vidíte práci "demokratických" zemí i těch, co jsou v NATO.
To jsou vaši kamarádi,ne? Doufám že se nestydíte, za tu jejich práci.
Jak se říká "praxe je kritérium pravdy" poučka z KOB.
A uvidí se v čase,jak že to bude.
Czertik
21. 01. 2025, 14:57rexik
a co prace ruska a sssr ? n tu ses hrdy rexiku ? ja na to co sssr delal, a rusko rohzodne hrdy nejsem.
a kdo me tlci do hlavy ze tomu musim verit ? rexik se svojim obdivem vuci svo
Azor
21. 01. 2025, 15:25Czertik.
Jak že to říkali o Jakešovi?
Sám jak kůl v plotě - (o Slavoslavovi ani nemluvě).
Nikdo vám nebere tu vaši víru o "demokratickým"západu.
Ale to je tak jediné co už vám zbívá.
Není to málo?
Možná by nebylo špatné se víc učit.Aby jste věděl, jak se řídí svět a nespoléhal se jen na tu vaši víru.
Salut.
Azor
21. 01. 2025, 15:33Czertik.
"a co prace ruska a sssr ? n tu ses hrdy rexiku ? ja na to co sssr delal, a rusko rohzodne hrdy nejsem."
Já jsem za ní(ale ne té její 5.kolony)rád.protože nebýt nich,tak jako národ neexistujeme.
A že vy hrdý nejste?Víte vůbec(logika)že to, že máte takové vědomí, můžete mít jen a jen díky SSSR v.r 45.
A ty co chválíte,(i když jsme jejich kolonie)tak díky těm, by jste ani nemohl být hrdý na nic.Nebyl by jste.
Pokud ovšem by vaši blízcí byli blonďáci a hajlovali,tak nějaká možnost by tu byla, že by jste přežil.
Czertik
22. 01. 2025, 13:48rexik
klasicka rusakovina, jakmile nekdo zacne kritizovat rusko ci sssr, hned automaticky vytahuji 45.
proste rusove nikdy nedokazou pri sve aroganci pochopit, ze jim muze byt ten samy clovek byt vdecny za 45, ale uz je nemusi za 48-89 a dokaze videt jejich imperialismus a zlociny, nejen v afghanu a jinde.
Azor
22. 01. 2025, 18:12Czertik.
"klasicka rusakovina, jakmile nekdo zacne kritizovat rusko ci sssr, hned automaticky vytahuji 45."
Ptal jste se na toto?Nebo ne?
a co prace ruska a sssr ? n tu ses hrdy rexiku ? ja na to co sssr delal, a rusko rohzodne hrdy nejsem.
Tak jsem vám odpověděl srozumitelně a k věci i když jste neřekl nic konkrétního.A ta odpověď na toto, je z cesty???
A vy pouhý štěk a výkřik do tmy.
Polepšete se.
Salut.