Americký stíhací letoun 5. generace F-22 prokázal, že dokáže totéž co ruské letadlo generace 4 ++ Su-35
Američtí vojenští piloti nedávno předvedli, že stíhací letoun 5. generace F-22 si v manévrovacích schopnostech v ničem nezadá s ruským stíhacím letounem Su-35, označovaným jako "supermanévrovatelná" stíhačka. Na YouTube kanálu F-22 Demo Team bylo před několika dny zveřejněno video, na kterém major Josh "Cabo" Gunderson, jeden ze členů předváděcí letecké skupiny F-22 Demo Team, předvádí unikátní letové schopnosti amerického stíhacího letadla 5. generace Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor.
Zmíněný videozáznam zachycuje prvky vyšší pilotáže, které jsou podobné těm, jaké jsou předváděny na mnoha ukázkových vystoupeních ruských stíhacích letounů Su-35 a v mnoha případech jsou uváděny jako prvky pilotáže, které dokáží předvést jen ruské stíhačky. Jde především o prvky vyšší pilotáže veřejnosti známé jako "kobra", "plochá vývrtka", zatáčení a obraty "na místě", které jsou na níže uvedeném videu poprvé předvedeny v kompletní demo ukázce americkým letadlem F-22 Raptor.
Video: Americký stíhací letoun 5. generace F-22 v akci / YouTube
Předváděcí letecká skupina F-22 Demo Team má svou domovskou základnu v Langley-Eustis v Hamptonu ve Virginii, USA. Její debut se uskutečnil v březnu 2007 na základně Tyndall AFB. Od těch dob skupina uskutečnila skupina více než 250 vystoupení po celém světě.
Pro srovnání uvádíme níže videozáznam z istanbulského letiště Atatürk Airport, na kterém můžete vidět prezentaci ruského stíhacího letounu Su-35 v rámci akce Technofest-2019.
Video: Ruský stíhací letoun generace 4 ++ Su-35 v akci / YouTube
Během uvedené letové ukázky, trvající přibližně 15 minut, předvedl ruský pilot všechny prvky pilotáže, který je ruský stíhací letoun schopný uskutečnit.
Pokud vizuálně porovnáme předváděcí let amerického letadla F-22 s letem ruského Su-35, jen těžko určíme, které z letadel disponuje většími manévrovacími schopnostmi.
Stíhací letoun Suchoj Su-35 je výraznou modernizací předchozího stroje Suchoj Su-27. Na počátku vývoje nesl název Su-27M, ovšem postupem času došlo k mnoha významným změnám motorů, radaru, zbraňových systémů i navigace, takže dostal název Su-35.
Foto: Su-35S | V. Kuzmin / CC BY-SA, Wikimedia Commons
V podobě Su-27 letectvo Sovětského svazu získalo výkonný stroj představující absolutní světovou špičku po stránce aerodynamického řešení. Avšak některé prvky Su-27 nedosahovaly požadovaných parametrů. Především rozsah funkčních možností avioniky se nevyrovnal americkým F-16C/D, F-15E a F-18C/D. Proto již po nástupu Su-27 do výzbroje bylo přijato rozhodnutí o další modernizaci letounu. Požadavky na nový letoun byly následující:
- schopnost ničení obtížně zjistitelných cílů
- vysoká bojová životnost
- nižší pracovní zatížení pilota
- spolehlivá činnost za podmínek REB (radioelektronický boj)
- zvýšení efektivnosti letounu bez spolupráce s externími prostředky navedení
Foto: Letoun Su-27M | Wikimedia Commons
První z prototypů Su-35 vzlétl T-10M-1 s trupovým číslem 706. Svůj standardní let absolvoval dne 28. června 1988 a letoun měl standardní šedomodrou kamufláž. Tento prototyp měl ještě původní podvozek převzatý beze změny od základní stíhací verze Su-27, s jednoduchým kolem a také původní svislé ocasní plochy s horní, šikmo říznutou hranou směrem dozadu dolů. Letoun byl vybaven původním radiolokátorem. V roce 1992 se vznesl první předsériový letoun s označením T-10M-3 a do poloviny roku 1994 bylo vyrobeno celkem 9 letounů.
Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor je americký stíhací letoun používající technologii stealth. Je to aktuálně jedna z nejvyspělejších a nejmodernějších stíhaček na světě. Raptor byl vyvíjen především jako letoun pro získání vzdušné nadvlády, ale je schopen i protizemních útoků, elektronického boje a špionážních misí. USAF považuje F-22 Raptor za základní prvek své bojové síly.
Foto: Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor | Wikimedia Commons
Letoun vyvinula společnost Lockheed Martin, která vyrábí střední část letounu, zbraňové systémy a stará se i o kompletaci celého letounu. Partnerem při výrobě typu je Boeing Integrated Defense Systems (divize koncernu Boeing), který vyrábí křídla, ocasní část trupu, dodává avioniku a veškeré vybavení pro výcvik a údržbu letounů. Letoun prošel velice zdlouhavým vývojem, během kterého se měnilo jeho označení: nejprve YF-22, F-22 či F/A-22, až byl nakonec přijat do služby pod souč. názvem. F-22 Raptor je považován za nejlepších letoun pro vybojování vzdušné převahy.
Komentáře
Stalin
11. 05. 2020, 03:06Jedna vesti blbost nez druha. Ruska mentalita je ukazat co vsechno mame aby se ostatni bali. Tak jako kdyz Stalin ukazal milionovy tank na rudem namesti pred WWII. Pak se zjistilo za to byla lez.
Nic jineho nez narod Putinovych "Potemkinovych" vesnicek . K cemu jsou letadla kdyz pak nemaji palivo, munici, piloty a jidlo pro ne! Videli jsme to v sestidenni valce Israel versus Arabsky svet. Ruske kramy neobstaly. Vzdusna valka se nevyhraje akrobatickymi schopnostmi letadel ale schopnostmi znicit nepritele, a v tom Americani maji vetsi praxi nez Rusaci !
Ne Ja
13. 04. 2020, 08:56Jenom bludy, nic víc !!
ROBO
10. 04. 2020, 15:51Martin23:
2 .
Můžete naší privatizaci a tržní ekonomiku zpochybnovat jak chcete - ano bylo tam hodně přešlapů -, ale jedno jí upřít nelze . Vyvedla nás z totalního bolševickýho maratsu bídy a beznaděje , prakticky do blahobytu . Mohu plně posoudit jsem roč.1966 .
Rusko zvolilo něco napůl a proto jsou beznadějně ztracený .
3 .
Země s takovým nekonečným nerostným bohatstvím nemůže z podstaty věci zbankrotovat . Putler v roce 2000 přebíral zemi s nekonečným potenciálem a po 20 letech neomezené vlády , mohl zemi přivést k blahobytu o kterém se nám ani nezdálo .
Místo toho na klíčových postech pouze vyměnil Jelcinovo aparát za Putinovský - oligarchy- , kteří pouze rokrádají boatsví země a jsou loajální velkému Vůdci .
Proto tragikomicky letectvo stagnuje na platformách z 80.let . a ztrácí jeden trh za druhým . Tankové vosko jakbysmet . A hrdé námořnictvo je jen stínem své někdejší slávy a hrdosti . Putlerovo diletantsví je opravdu nekonečně bezbřehé .
4 .
Tvrdit že se nic nového desítky let neobjevilo v oblasti aerodynemiky , tak to platí pouze možná o Rusku . Technologie stealth naopak važeduje razatní a přitom citlivý zásah do aerodynamiky . Zvládly to USA , usiluje o to Čína a Evropa ..... Rusko bohudík i vtomto hledu zcela selhalo a mohou své letouny nabízet pouze nernáročným - chudým - zákazníkům . A i těch je tragicky pomálu a vytláčí je USA a Evropa a brzy i Čína .
Prostě oligarchisticko-mafiánský postbolševiský systém , který nastolil nemilosrdně velký vůdce Putler , nese své hořké ovoce - a to vešech oblastech tamního života .
6.
Není pravda že F-22 je neprodejné . Pouze nejsou určeny k prodeji , to je značný rozdíl . Kupců by bylo dost , kdyby byli uvedeny na trh .
Není vůbec pravda že letony jako F-15,16,18 jsou lepší než F.35 .
Na cvičení RED FLAG 2019 byly tyto stroje sestřelovány v roce 2019 v pměru 20:1 . Málo zkušení piloti na F-35ítkách zcela deklasovali zkušené piloty na strojích 4.gen. .
cituji:
„F-22 a F-35 nám na Red Flag komplikovala naši práci, protože kvůli jejich rychlosti, stealth a schopnosti senzorové fúze ztěžují práci našim agresorům, aby je opravdu vyzvali a tlačili na ně,“ uvedl brigádní generál Novotny. „Jsem pilot F-15 s více než 3000 hodin ve vzduchu, takže jsem si docela jistý, co se týče mých schopností, ale určitě bych nechtěl jít do války proti vrcholové hrozbě bez letadel páté generace vedle sebe.“
https://www.armadninoviny.cz/red-flag-2019-prvni-test-na-velkou-leteckou-valku-1.html
Není ani pravda že ani státy střední a malé velikosti podléhají tlaku USA a nakupují F-35 . Slovensko Rumunsko Bulharsko ….. je nenakupují . Kdo má ale peníze , tak si samozřejmě stoupne do fronty a pořídí si nejmodernější a nejsofistikovanější stroj na světovém trhu , a tím je bezkonkurenčně mnohoúčelová F-35ítka .
Martin23
10. 04. 2020, 09:29Robert:
Tak to by byla nekonečná diskuze.
1. Nic nemusíme posuzovat. Že jde o státní podniky, je jasné. Stačí si to najít.
2. Že by privatizace byla vždy řešením, tak to snad příčetní lidé s pamětí mají zrovna v této zemi vyřešené. A skutečně je zábavné, že zrovna někdo v EU ještě blábolí o tržním prostředí. EU - centralizace, regulace, dotace, přerozdělování.
3. Putin převzal Rusko před krachem a objektivně vytáhl Rusko ekonomicky tak, že si opět začalo dělat ambice globální velmoci.
4. SU 35 staré letadlo? Tak co se týká aerodynamiky, tak se snad nic nového desítky let neobjevilo. Motorově také žádná revoluce. Takže se mění avionika, zbraně a přidávají se vlastnosti jako stealth, které pokud fungují, jsou dočasné a je jen otázkou času, kdy druhá strana přijde s technologií, která si s tím poradí. Pak se letadlo, kterému byly omezovány jiné vlastnosti na úkor stealth, stane problémem.
5. Rusko má co světovému zbrojnímu trhu nabídnout (2. největší vývozce zbraní) a zejména proto USA uvalují sankce, tlačí na státy, které s Ruskem obchodují. Ono úplně stačí, co si dovolí USA například ve smyslu stavby NORD STREAM 2. I proto také s ohledem nabod č. 2 tvrdím, že žádný svobodný trh neexistuje.
6. Mé hodnocení SU 35 rozebírat nebudu, je to můj subjektivní názor a bylo by nesmyslné to řešit. Máte jiný názor, fajn.
Zrovna tak mám názor, že se jenom ROBO přemenoval na Roberta.
Podle mne, když vezmu víceúčelové stíhací stroje, tak těmi třemi nejlepšími podle bojových schopnsotí jsou F 22, SU 35 a F 18 SH. Pokud bychom do toho zamíchali i cenu a nebrali v potaz, že F 22 jsou neprodejné, tak by byl žebříček SU 35, F 18 SH a F 22.
I z toho důvodu si myslím, že většina států NATO střední a menší velikosti bez velmocenských ambicí, pouze podléhá tlaku USA koupit si F 35, což vyhovuje USA (již jsem to řešil jinde). Jinak by pro ně bylo ideálním řešením nákup F 18 SH, který, jak uvádí i Armádní noviny, konkuruje stealth letounům páté generace https://www.armadninoviny.cz/fa-18ef-super-hornet-konkuruje-stealth-letounum-pate-generace.html
Super Hornet přitom stojí „pouze“ 66 milionů dolarů a letová hodina jen 18 000 dolarů, tedy 2x méně, než stojí letová hodina F-35 Lightning II.
A přitom, světe div se, je F 18 také 40 let staré letadlo. SU 27 je jen o rok déle ve službě. Vždyť i F 22 je 20 let staré letadlo a F 35 jako novinka je jeho ořezaná útočná verze s výrazným a dále omezujícím akcentem na stealth.
Robert
09. 04. 2020, 22:58Osobně plně nedokážu posoudit jak jsou Ruské zbrojařské firmy vlastnicky zakotvené .
Ale je zcela zjevné že ani po 20 letech aurotitářské - diktaturní vlády , nedokázal Putin , ani tento sektor alespon trochu stabilizovat . Prostě nedokázal tyto firmy privatizovat , aby obstály v tržním hospodářství .
Velkou a řekl bych zásadní bolestí současné RF je mizerná schopnost - řekněme - "podnikového řízení" (například tragikomická výstavba kosmodromu Vostočnyj , SU-57 , Armata ...... ) , která ale vyplývá ze samotné podstaty současného autoritářského režimu v Rusku, kdy je loajalita a spojenectví důležitější než nějaké organizační a odborné schopnosti.
A tak koncern Kalašnikov řídí věrný oligarcha Krivoručko, Rosněft ovládá spojenec oligarcha Sečin, Roskosmos řídí loajální poskok, tlučhuba Rogozin atd. atd.
Téměř bez výjimky prakticky nesesaditelní lidé, tedy pokud se systém nemá začít hroutit. Můžou dělat gigantické chyby, masivně krást, ale nikdy se jim nic nestane.
V kombinaci s neexistencí právního státu, mezinárodní izolace a sankcí není šance na změnu k lepšímu. Rusko zkrátka pod současným vedením, které není schopné změn ani reforem, protože by to znamenalo jeho vlastní likvidaci čeká jen pomalá , a velmi bolestivá stagnace.
Letecvo nevyjímaje.
Proto SU-35 z logiky věci memůže být ani z daleka druhé nejlepší letadlo na světě jak tvrdíte .S hodně přimhouření oka možná uzavírá první desítku .
Je to hodně starý stroj - koncept - na bázi SU-27 . Kdyby měli Rusové trochu soudnost , tak ho nebudou nazývat SU-35 , ale spíše SU-27 - blok3 . To že to napajcujou hezkejma barvičkama jak u kolotočářů , z nej nedělá něco sofistikovanějšího .
Martin23
09. 04. 2020, 18:30To je pořád dokola. Přitom považuji za normální mít aspoň elementární znalosti problematiky.
Ruský STÁTNÍ technologický holding Rostech je obří společnost sdružující nejvýznamnější ruské podniky se strategickou zbrojní výrobou.
Kromě Rostechu mezi hlavní ruské zbrojní podniky patří Almaz-Antěj, Taktická raketová výzbroj (TRK,) Sjednocená letecká korporace (OAK) a Spojená loďařská korporace (USC). Mezi klíčové holdingy ruského obranného průmyslového komplexu (OPK) patří také ruská kosmická společnost Roskosmos.
Rostech zaměstnává 445 000 lidí a ve zbrojním průmyslu kontroluje především výrobu vojenských a civilních leteckých motorů (vrtulníků i letadel) a sestavy letadel, leteckou avioniku, raketové systémy, prostředky protivzdušné obrany krátkého dosahu, prostředky radioelektronického boje, radarovou techniku, elektrooptické přístroje nebo pozemní bojová vozidla včetně tanků.
https://www.armadninoviny.cz/rusky-rostech-soucasnost-a-plany-zbrojniho-giganta.html
Sjednocená letecká korporace (rusky Объединённая Авиастроительная Корпорация, OAK) je ruská akciová společnost, která je vlastněna převážně státem. Sdružuje společnosti zabývající se konstrukcí, výrobou, prodejem a servisem letounů vyráběných v Rusku. Vyrábí SU i MIG.
Počet zaměstnanců: 100 000 Zakladatel: Vladimir PutinZaložení: 20. února 2006, Moskva, RuskoDceřiné společnosti: Suchoj, Korporacija IRKUT, Mikojan-Gurevič,
Většinový vlastník: stát
Martin
09. 04. 2020, 16:50Ale nejsou státní. Jen je drtivá většina zakázek určena ministerstvu obrany nebo FSB, kteří si cenu určí.
Martin23
09. 04. 2020, 16:24Martin - ono to bude asi tím, že v Rusku jsou zbrojařské podniky státní.
Ale já nehodnotil, co je dobré a co špatné.
Nemám pocit, že by v Rusku bylo málo zbrojních projektů.
Rusové mají ale jednu výhodu, že leží na Pivotní oblasti, která předurčuje k tomu být velmocí číslo 1 a tak činí jen potřebné minimum.
USA pokud chtějí být velmocí číslo jedna a nemít Pivotní oblast, tak potřebují ovládat zbytek světa, zejména oceány a to stojí hodně prostředků.
Pivotní oblast získat bez vlastního zničení není schůdná varianta.
Martin
09. 04. 2020, 13:22Martin23: Jenže Ruská technika obecně je tak levná z toho důvodu, že jí stát nakupuje za předem stanovené ceny, které jsou důsledkem toho, že dané firmy sotva přežívají a nejsou schopné přivést k životu nové projekty. Vývozní ceny jsou sice nižší než ceny západní výzbroje, ale přesto se vůbec neblíží cenám pro vlastní armádu.
ROBO
09. 04. 2020, 12:56Martin23
Vy jste mistr sveta v mlzeni a zamotavani .
V tomto clanku se rozebira letectvo . Tak sem zmatene a prekrucovacne netahejte PVO , tanky a jiny nesmysli . Na to nema cenu reagovvat .
Tvrzeni ze USA vubec muze nekomu nutit letadla je opravdu tezkej fake news a uboha konspiacni teorine . Proti tomuto vasemu nesmyslu jsou zastanci ploche zeme seriozni profesori .
Opak je pravdou a USA si peclive vybiraji komu prodej . Zdaleka ne kazdy kdo ma zajem projde peclivym sitem a skutecne mu je prodaji . To naopak delaji jenom zoufali Rusove co prodaji svoji nejnovesi techniku i statum NATO , ktery oznacuje za nepratele a hrozi jim atomovkama .
Rozhodne Indonesie neni zeme co si necha od kohokoli neco vnutit . Pouze se rozhoduji mezi kvalitou a naklady . Vedi ze s levnejsim vozem Fomuli1 nevyhrajete a a totez plati i o modernim bojisti . Mohou si poridit cenove vyhodnejsi stroj Russka , ale ale pak se budou jenom klepat aby si pripadny protivnik v regionu neporidil F-35 .
Jinak F 35 je skutecne mj. úderný útočný stroj celkove je znacen jako víceúčelový stíhací letoun páté generace , ve vývoji určený k provádění pozemních útoků, průzkumu a vzdušných obranných misí s technologií stealth . Ale ano schopnost mj.udelat z Ruskych PVO systemu material pro kovosrot je jiste prijemny bonus . Ale nejdrive se musite ucine ubranit agresorovi , pak samozrejme musi agresor dostat po papuli . Tyto oba ukoly zvlada F-35 bezkonkurencne .
Martin23
09. 04. 2020, 10:36ROBO, vy provokatére, tohle je výjimka a poslední reakce na vás.
Když mi již vkládáte něco do úst, tak to dělejte přesně a napište to, co jsem skutečně řekl.
Tedy v tomto případě: "...proto vytlačují US techniku z trhů, kde státy hledí na poměr výkon cena a nejsou tlačeny US zbrojařskou lobby k šíleným nákupům."
Nikde jsem ani slůvkem nezpochybňoval, že USA jsou největším výrobce i prodejcem zbraní na světě a naopak to vy jste nesouhlasil s tím, že NATO je svého druhu trh pro US techniku.
I proto uvalily USA na Rusko sankce. Je to hlavně o obchodu.
Jenže po období propadu se Rusko začíná znovu chytat. Su 35 budou prodávat do Egypta (mimochodem dnes jeden z největších nákupců zbraní a to zejména v Rusku), S 400 Turecku, PVO prodávají do Iránu, do Iráku půjdou T 90.
SU 35 měla kupovat Indonésie, ale po nátlaku USA možná bude donucena koupit F 35. (celkem nová zpráva) "Indonésie si objednala od Ruska 11 strojů Su-35, a některá média přinesla informaci (agentura Bloomberg), že byl tento nákup zrušen na nátlak USA" https://www.securitymagazin.cz/defence/zvazuje-indonesie-nakup-letounu-f35-misto-ruskych-su35-1404064983.html
Takto si USA představují totiž volnou soutěž. Zkrátka platí Obamovské "Musíme mít nesilnější vojenskou sílu na světě a musíme, příležitostně, zkroutit ruce zemí, které by nedělaly to, co potřebujeme, aby dělaly."
Dokonce i Saudská Arábie podepsala s Rusy kontrakt.
Saúdská Arábie bude dostávat zbraně od Ruska. Země se dohodly na spolupráci
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/saudska-arabie-bude-dostavat-zbrane-od-ruska-zeme-se-dohodly-na-spolupraci-1334703
Zatímco jednání o dodávkých kompletů S-400 stále pokračují, Saúdové již zřejmě získali ruské útočné pušky AK-104, protitankové raketové komplety (PTRK) Kornet-AM a granátomety AGS-30. Navíc zástupci ruského Koncernu Kalašnikov se Saúdy podepsali dohodu o licenční výrobě AK-103 v Saúdské Arábii.
Saúdové se snaží nákupem ruských, ale i čínských zbraní, diverzifikovat dodavatele zbraní. Pokud by totiž došlo například ke zhoršení vztahů se Západem, Saúdové mohou plynule přejít k nákupu ruských a čínských zbraňových systémů.
https://www.armadninoviny.cz/ruske-termobaricke-raketomety-tos-1a-solncepjok-pro-saudskou-arabii.html
PS. Skutečně nikde jsem netvrdil, že F 22 JE NEPRODEJNÁ KVŮLI CENĚ. F 22 je prostě neprodejná, protože ji mají jen USA a již se nevyrábí.
Samozřejmě zájem měli minimálně Japonci, Izrael i Austrálie.
A USA ukončily výrobu právě proto, aby nemusely spojence odmítat, protože to nejlepší si nechaly jen pro sebe.
I díky tomu byste mohl pochopit, co jsem v minulých diskuzích psal o F 35 a proč tohle letadlo není pro jiné státy ze strany USA "TAJENO".
F 22 a F 35 jsou jiné letouny a F 35 je úderný útočný stroj a proto USA mají zájem jím vybavit co nejvíc spojenců, kteří by jimi případně zahltili ruskou PVO.
A už na mne nereagujte.
ROBO
09. 04. 2020, 09:55Martin23
Vyste opet pojedl vtipne kase .
Tvrdit ze - Ruská letadla ani omylem nejsou tak drahá a proto vytlačují US techniku z trhů - vyzaduje hrosi kuzi takhle otevrene lhat .
Americane maji objednavky na stovky a stovky svych stroju vsech verzi a zakazniky si vybiraji na rozdil od Ruska , ktery to cpe certu dablu a skoro nikdo to nechce . Naopak Rusko v neblizsi dobe spis vytlaci u trhu Cina , to je problem .
O cene nemluvte tu v pripade Ruska nikdo nezna .
Vime jenom ze Ruske zbrojni firmy jsou extremne prezadluzene a v tezke krizi . Ja vm stat to musi sanovat , ale to prakticky znemoznuje dlouhodobe , dalsi rozvoj a vyvoj . Z toho logicky vypliva tezka zaostalost jejich letectva .
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/ruske-zbrojare-tahnou-k-zemi-dluhy-40291606
https://www.armadninoviny.cz/rusky-prumysl-dluzi-dva-biliony-ruska-vlada-nabizi-oddluzeni.html
https://blisty.cz/art/96157-rusky-obranny-prumysl-je-extremne-zadluzen-hrozi-mu-scenar-gorbacovovske-konverze.html
Sem tam se na svete najde nejaky zoufalec co si neco koupi , to jo . Ale musi doufat ze nedojde ke konfrontaci se zapadni technikou . Protoze pak by bezpecne dostali po hube - Kuvajt , Irak Jugoslavie ....
Je naopak pravdou ze ztraci sve tradicni trhy - napr Indie .
Jinak tvrdit ze F-22 je kvuli cene neprodejna je lez stoleti !!!!! Kazdy vi ze je o ni naopak velky zajem , naposledy Japonsko , jenomze usa ji taji a proto neprodaji .
Ostatni tvoje lzi ani nema cenu komentovat .
mrtvy lev Cecil
08. 04. 2020, 23:44Obecně vám tu uniká, že americká a ruská letadla jsou stavěná podle jiné filosofie a předpokládá se, že budou použita odlišným způsobem (ač jsou sesypána do stejných kategorií). Článek o ničem, dohady pod ním jakbysmet.
Martin23
08. 04. 2020, 21:29A můj poslední příspěvek se týká pánů, co se níže hádají o cenách ruských a US letadel.
Pánové by si měli především uvědomit, rozdíl mezi pořizovací cenou a cenou prodejní (respektive cenou, kterou je zákazník ochoten utratit).
F 22 je dnes pravděpodobně nejlepší letadlo, ale zcela jistě také daleko nejdražší, jak co do pořizovací ceny, tak ve smyslu provozu.
F 35 již takové kvality nemá, ale i ono je poměrně drahé, zejména s ohledem na provoz.
Ruská letadla ani omylem nejsou tak drahá a proto vytlačují US techniku z trhů, kde státy hledí na poměr výkon cena a nejsou tlačeny US zbrojařskou lobby k šíleným nákupům.
Abyste pochopili, o čem je řeč, tak cituji z Armádních novin z 15.01.2016:
V prosinci minulého roku ruské ministerstvo obrany objednalo dalších 50 letadel Su-35S za 60 miliard rublů (788 milionů dolarů) - podle zdrojů IHS Janes. Zajímavý je přepočet na americké dolary, kdy cena jednoho letounu vychází na pouhých 15 milionů dolarů. Důvodem bude padající hodnota rublů (proti dolaru za 3 roky spadl rublu cca 2,5x).
Takže si ujasněte rozdíl mezi pojmy a dojmy.
1. Pořizovací a prodejní cena. Dvě velmi rozdílné cifry.
2. F 22 neprodejná.
3. SU 35 pravděpodobně druhé nejlepší letadlo světa, které je ovšem k dispozici každému, kdo si ho zaplatí. To, že to není levná záležitost, ani v případě SU 30 a dalších strojů, je pochopitelné. Proč by něco Rusové měli prodávat hluboko pod cenou, kterou nasadila konkurence?
Martin23
08. 04. 2020, 20:41Zdeňku, co si takle zjistit, kolik má RF zahraničních vojenských základen a kolik jich mají USA?
Zdeňku, co si takle zjistit, kolik dávají USA ročně na zbrojení a kolik RF a kolik NATO jako celek?
Zdeňku, co si takle zjistit, že útočná armáda se vždy profiluje loďstvem a letectvem? Kdo má největší počet lodí, zejména letadlových a kdo má nejvíc letadel?
Tyhle bláboly o útočném Rusku, když jsou to USA, které mají na jejich hranicích vojáky 8000 km daleko od svých hranic, je úsměvné.
Skoro bych řekl až drzé vůči příčetným diskutérům.
Zdenek
08. 04. 2020, 20:09A to je dobře,je třeba udržet technologickou převahu nad tou ruskou dobyvačnou sebrankou.To ale zase nebude takový velký problém :slight_smile:
karel
08. 04. 2020, 19:22Úplně mě dojímají debaty, které letadlo je lepší, levnější, obratnější, výhodnější... Jak ruská, tak americká letadla jsou technologické vrcholy a jediný způsob jak je opravdu porovnat, je reálný konflikt. Proto mě to nezajímá a nikdy ani nechci vědet, které bude lepší, protože až se budou utkávat na obloze, tak dole pod nimi budou umírat miliony nevinných lidí, za zájmy několika asociálních psychopatů.
Kasam
08. 04. 2020, 18:49Ono nejde o samotná letadla, dokonce ani o armádu.Jde o ekonomickou sílu a svobodu.
Martin23
08. 04. 2020, 17:03Mohu jen zopakovat, že ten článek nenese prakticky žádnou smysluplnou informaci a redakce jen provokuje čtenáře zaručenými tématy k diskuzi.
Já si myslím, že sofistikovaná US technika na tom ve skutečném boji bude podobně jako "sofistikovaný zdravotn a bezpečnostní systém New Yorku po zasažení koronavirem.
Josef Vyskočil jak jsem pochopil legračně považuje avioniku za software, ale to je jedno. Já si právě myslím, že čím složitější systémy a čím složitějši software, tím větší problém v boji.
Podle mne jsou právě přednosti těchto jakože strojů 5. generace jejich největší slabinou.
Dost možná ke zneškodnění těchto letajících počítačů nebude potřeba nic jiného než zase vir.
Martin
08. 04. 2020, 15:07Ten posměch není moc na místě.
Amíci jen krásně doložili, že F-22 umí i to, čím se jako cirkusovým číslem chlubí SU-35.
Jenže kámen úrazu je v tom, že Su-35 je daleko od toho aby umělo i to co je stěžejní na F-22.
Lukas
08. 04. 2020, 14:58Super, letoun 5 generace se vyrovná letounu generace 4++, to je vážně výhra :sweat_smile::sweat_smile:
Petr C.
08. 04. 2020, 14:18S uspokojením můžeme tedy konstatovat, že američtí stíhači zvládli manévry, které Rusové předvádějí už déle než 30 let. Zvon a kobru si pamatuju ještě z leteckých dnů na konci 80.let.
K použitelnosti v akci se nebudu vyjadřovat, nikdy jsem nic podobného nepilotoval a ze země si člověk těžko udělá pořádnou představu. Tehdy se tvrdilo, že ty zběsilé manévry nahoru a dozadu nejsou určeny proti stíhačům, ale spíše proti naváděným střelám, které kvůli své vyšší rychlosti a slabším manévrovacím schopnostem nejsou schopny manévr zopakovat a ztratí tak cíl a odletí někam dopryč, nebo se zaměří na jiné letadlo. Potom jako protitah vyvinuli Izraelci rakety Rafale, které mají natáčecí přední část.
REX
08. 04. 2020, 13:02Pokud jde o užitečnost manévrů. Z jedné strany jde o ukázku toho, co letadlo vydrží, v jakém režimu jedou motory, jaká je ovladatelnost. Na druhou stranu si umím představit využití např. manévru kulbit k odpálení raket "za sebe". Další manévry se zas hodí pro útoky proti pozemním cílů, letoun přeletí a najednou se přetočí a odpálí zpětně protizemní rakety.
REX
08. 04. 2020, 12:56Rafaeli, mrkni např na videa z leteckého dne v Malajsii. A nejde jen o "staré" manévry typu kobra nebo zvon. Videí Suchojů je na netu už dost a člověk si může udělat srovnání. Na mě F22 působí jaksi těžkopádně, čekal jsem to svižnější.
Refael
07. 04. 2020, 13:55Tuto vysoká pilotáž umí pouze několik pilotů ruské konstrukční kanceláře firmy Suchoj a pár pilotů v celém ruském letectvu.
U Američanů podobně.
Ono je něco jiného předvádět tuto vysokou pilotáž na Airshow, kdy toto lze předvádět bez výzbroje a s poloviční zásobou kerosinu a v přímém manévrovém boji s plně vyzbrojeným letadlem a plným palivem navíc.
Navíc obraty typu Kobra či zvon jsou hezké na vidění, ale v boji podle bývalého pilota V.Vaška na Mig-29 je nereálné neboť letoun po takovém manévru velmi rychle ztrácí hlavně rychlost, kde sice nepřát.letoun za Suchojem přeletí po takovém manévru Suchoje ,ale pro další nepřátelský letoun za Suchojem bude Suchoj jako sedící kachna.
Navíc z ekonomického hlediska je to nerentabilní ,neboť namáhání draku letadla je enormní.
ROBO
07. 04. 2020, 13:39Bodejť by se vám to generační označování nelíbilo .
Ono totiž ještě více podtrhuje zaostalost Ruské letecké techniky . Bohužel i zbytku světa. Aspoň Evropa by se mohla zmátořit .
Jinak si USA udělá z leteckého vyspělého světového trhu monopol . Jestli už se tak nestalo . A to není nikdy v ničem dobře
Martin23
07. 04. 2020, 12:23On někdo tvrdil, že F 22 nemá dostatečné manévrovací schopnosti?
Tak trochu mi uniká smysl článku?
Takže jediné, co tady lze komentovat je to, že osobně neuznávám to PR rozdělování letadel podle generací.