Američtí mariňáci se vrátili na Guam. Jedná se o první vybudovanou základnu za posledních 70 let
Americká námořní pěchota se vrátila zpět do Tichomoří. 26. ledna proběhla slavnostní ceremonie na nové základně amerických mariňáků na Guamu. Základna nese název Camp Blaz, po brigádním generálu Blazovi, prvním příslušníkovi námořní pěchoty z kmene Čamorů, který dosáhl generálské hodnosti.
Základna námořní pěchoty (MCB) Camp Blaz je první nově vybudovanou základnou námořní pěchoty za posledních 70 let. Základna byla vybudována na základě americko-japonských vztahů a má posílit přítomnost Spojených států v Pacifiku. Guam byl vybrán jako místo pro novou základnu během bilaterální dohody mezi vládou USA a Japonska z roku 2012 v rámci iniciativy pro přezkum obranné politiky, která stanovila rámec pro přemístění námořní pěchoty z Okinawy na Guam. Základna je pojmenována na počest brigádního generála Vicente Tomase „Ben“ Garrido Blaze, prvního příslušníka námořní pěchoty z kmene Čamorů, který dosáhl generálské hodnosti.
Foto: Na Guam již dorazili první mariňáci | U.S. Marines
"Dnešek je důležitým dnem, který označuje budoucnost námořní pěchoty na Guamu, a je to také den k zamyšlení nad stoletou historií námořní pěchoty na tomto krásném místě, kterému říkáme domov," pronesl během zahajovací ceremonie plukovník Christopher Bopp, velící důstojník základny Camp Blaz. "Na tomto ostrově Mariňáci a jejich bratři Čamorové žili v míru a bok po boku bojovali ve válce. Jsme hrdí na to, že můžeme pokračovat v tomto odkazu cti a odvahy," doplnil Bopp. Americká námořní pěchota má na Guamu dlouhou historii, první základna, Marine Barracks Guam, byla postavena v roce 1889. Americká námořní pěchota svou přítomnost na ostrově přerušila mezi léty 1941-1944, tehdy byl ostrov okupován císařským Japonskem. Po druhé světové válce byla základna reaktivována a fungovala až do roku 10. listopadu 1992, kdy byla po skončení studené války znovu uzavřena.
Ceremonie se zúčastnili také guvernér Guamu, velitel námořní pěchoty, náměstkyně ministra námořnictva USA, japonský parlamentní náměstek ministra obrany a parlamentní náměstkyně ministra zahraničních věcí. Krátkou řeč během ceremonie pronesl i guvernér Guamu, Lou Leon Guerrero. „Věřím, že na obzoru leží příležitosti, které Ben Blaz (po něm je základna pojmenována) přál našim lidem. Už se nezabýváme výzvami a izolací, pěstujeme udržitelnější a komplexnější indicko-pacifické spojenectví. Budoucnost Guamu je neoddělitelná od budoucnosti Pacifiku a úspěch námořní pěchoty je neoddělitelný od úspěchu obyvatel Guamu. Společně jsme vždy silnější a vždy věrní. Semper fidelis!“
Foto: Brigádní generál Vincente T. Blaz v roce 1984 | Wikimedia Commons / Public Domain
„Spojenectví Japonska a USA je základním kamenem klidu, míru a prosperity indicko-pacifického regionu a základním pilířem japonské zahraniční politiky,“ vypověděla Yoshikawa Yuumi, náměstkyně ministra zahraničních věcí.
Základna Camp Blaz se nachází na severní náhorní plošině ostrova Guam. Zároveň bude sloužit jako strategické centrum a odrazový můstek vize národní obranné strategie 2022. Výstavbu základny částečně hradila i japonská vláda. Camp Blaz představuje významný milník pro budoucnost námořní pěchoty, ale i Guamu. Předsunutá základna a přítomnost i nasazení základny v Tichomoří bude hrát zásadní roli při posilování schopností a přítomnosti USA v Pacifiku a významně podpoří kolektivní obranu amerických spojenců a partnerů v regionu.
Základna Camp Blaz je první vybudovanou základnou americké námořní pěchoty od roku 1952. Základna pojme až 5 000 mariňáků z III Marine Expeditionary Force a přemístí se sem ze své současné základně na Okinawě. Z těch 5 000 příslušníků bude na základně trvale přítomných 1 300 z nich a zbylých 3 700 mariňáků budou na základně sloužit na rotace. Nová strategie americké námořní pěchoty je vybudovat menší, ale vysoce pohyblivé a smrtící jednotky na více místech. Nebude se již snažit mariňáky držet na jedné velké základně, ale rozdělí je do několika menších základen na různých strovech. Camp Blaz umožní Spojeným státům distribuovat svou obojživlnou sílu na více místech v Pacifiku. Námořní pěchota operující z Guamu bude nově schopna reagovat na širší škálu čínských provokací a případně rychle zasáhnout. Námořnictvo Čínské lidové osvobozenecké armády je oficiálně největším námořnictvem na světě. Americké námořnictvo má ale více než dvojnásobnou tonáž a je výrazně modernější, nicméně nelze podceňovat sílu počtu.
Základna nese čestné pojmenovávání po Vicente Tomasi Garrido Blazovi, prvnímu příslušníkovi kmene Čamorů, který dosáhl v americké námořní pěchotě hodnosti generála. Blaz se narodil 14. února 1928 na ostrově Guam. Mládí prožil během japonské okupace ostrova a byl nuceně odveden do japonských pracovních praporů, kde se podílel na stavbě letišť. V roce 1947 nastoupil na University of Notre Dame ve státě Indiana. Na začátku korejské války se připojil k americké námořní pěchotě a prošel důstojnickou kadetkou na základně Quantico ve státě Virginia, kterou dokončil jako poručík. Sloužil nejprve v Japonsku, ale rád studoval, dokončil tak například Navy's School of Naval Justice v Newportu, Rhode Island, Army's Artillery and Guided Missile School na základně Fort Still v Oklahomě, Marine Corps Command and Staff College v Quanticu ve Virginii, či Naval War College. Kariérně postupoval, až se stal velitelem 9. pluku námořní pěchoty.
Od září 1972 do srpna 1975 generál Blaz sloužil jako náčelník námořních záležitostí v OSN, byl také členem Sboru náčelníků, zde zastupoval sbor Náčelníků při několika mezinárodních delegačních jednáních, jako byla například Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v Helsinkách, nebo Konference o válečném právu v Ženevě.
Blaz odešel z námořní pěchoty v hodnosti brigádního generála v roce 1980. V roce 1982 úspěšně kandidoval za Republikánskou stranu do Kongresu pod heslem „Right Man, Right Now“. Vstoupil do výborů pro ozbrojené služby, kde se snažil vyzdvihnout svůj rodný Guam. Rozhodl se bojovat za stejné možnosti pro příslušníky ozbrojených složek z Guamu, která byla odlišná od možnosti pevninských Američanů. Jednou pronesl slavná slova: „Jsme si rovni ve válce, ale ne v míru.“ Významně se projevoval za práva veteránů. Z politiky odešel v roce 1992. Generál Blaz zemřel na selhání plic 8. ledna 2014 ve věku 85 let a je pohřben na Arlingtonském hřbitově hrdinů.
Zdroj: SOFREP, U.S. Marines
Komentáře
Mark
31. 01. 2023, 13:47Chtěl bych tu použit část textu z článku v odkaze o nesmyslu "nerozšířování NATO směrem na východ".
"Teprve v roce 1992 po šoku převratných událostí přelomu dekády se otevřela otázka, jak dále zajistit bezpečnost postkomunistických států.
Nebyl to ale Západ, který by toto téma zvedl. Byli to politici středoevropských států, zejména Lech Walesa a Václav Havel. Právě oni začali po rozpadu SSSR přesvědčovat vlivné členy tehdejší americké Clintonovy administrativy, že rozšiřování NATO je vhodná cesta.
Američané se k celému nápadu stavěli negativně až do jara 1993, kdy se jejich postoj změnil a agenda rozšiřování se v NATO stala aktuální. Proto také zcela logicky nemohlo být v roce 1990 seriózně jednáno o tom, že se NATO nebude rozšiřovat do střední a východní Evropy.
Racionálně uvažujícímu člověku musí být jasné, že v kontextu bezpečnostních problémů roku 1990, existence Varšavské smlouvy a dynamických politických procesů v SSSR by to bylo absurdní."
https://www.natoaktual.cz/analyzy-a-komentare/nato-rusko-kreml-aliance-gorbacov-nemecko.A220114_065224_na_analyzy_m00/tisk
Martin23 .
30. 01. 2023, 15:39Kéž bychom tady taky měli Americkou základnu, která by byla zárukou míru v regionu a z toho ruku v ruce přicházejíc prosperity. Té opravdové prosperity, ne té vylhané Sovětsko-Ruské, jak jsme tady zažívali.
My jsme vlastně byli první stát, který byl Sověty okraden o území (Podkarpatská Rus) po 2svv.
Šebesta
31. 01. 2023, 09:09Skromný dotaz proč nemají Rakušané žádné základny na svém území ? Protože nejsou v NATO a cití se ohrožení ? Necití proč ? A nakonec napíšu to asi tak. Jsem zásadně proti členství v NATO je to zbytečné ale když už tam jsme a někdo by chtěl cizí základny u nás určitě by o tom mělo být referendum. Pokud dopadne pro základny nemám s tím problém,chce to většina lidi budiž. Stejně jako mělo být referendum o členství v NATO které slibíl voličům Zeman v roce 1998. Pokud by většina lidí bylo pro opět není co řešit ale takhle se současni mocipáni chovali a chovají stejně jako komouši. O vstupu do VS taky nebylo referendum protože pleps do toho nemá co kecat to si mysleli komouši i současní " demokraté ".
Marty
31. 01. 2023, 10:21"Skromný dotaz proč nemají Rakušané žádné základny na svém území ? Protože nejsou v NATO a cití se ohrožení ? Necití proč ? "
proč by se Rakousko mělo cítit v ohrožení, když je obklopeno převážně státy NATO a pak jen neutrálním Švýcarskem? nemá na něj kdo utočit, navíc obranou dohodu má i v rámci EU opět se stejnými státy :-) nárazníkové pásmo od agresivního ruSSka mu tvoříme mi a další státy NATO, proto se cítí v bezpečí a neshánějí další pomoc se sovj obrnaou :-) eště něco nám chcete sdělit? :-)
Bombero
31. 01. 2023, 10:34šebesta- proti vstupu do nato bylo jen cca 30% lidí.Zbytku to bylo jedno, nebo byli pro
Martin23 .
31. 01. 2023, 11:30Já jsem pro, aby Americké základny byly u nás, a po bolševicku bych si přál, aby byly u pana Standy na zahradě. V případě že by nechtěl, tak použít osvědčenou 50. léta cestu.