Arrow 4: Další zdokonalení izraelského protiraketového deštníku
Izraelská organizace pro protiraketovou obranu IMDO (Israel Missile Defense Organization) a americká agentura pro protiraketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) oficiálně zahájily vývoj endo-exoatmosférického interceptoru nové generace s označením Arrow 4.
Foto: Pokročilá interceptorovou raketa Arrow 4 | Ministerstvo obrany Státu Izrael / CC BY-NC-ND
Podle MDA bude Arrow 4 vyspělou, inovativní a pokročilou interceptorovou raketou schopnou ničit za všech podmínek širokou škálu nově vznikajících hrozeb, a v nadcházejícím desetiletí nahradí raketu typu Arrow 2.
Obě jmenované organizace společně intenzivně pracují na vývoji samotného systému, přičemž hlavním dodavatelem pro vývoj i výrobu systému i jeho antiraket je izraelská společnost IAI (Israel Aerospace Industries).
Arrow 4 bude součástí protiraketového obranného systému Arrow, na kterém se pracuje od roku 1986, a který se dnes skládá z antiraket Arrow 2 a Arrow 3. Tento systém je součástí izraelského vícevrstvého obranného komplexu, který ve své plné šíři zahrnuje také obranný systém krátkého dosahu Iron Dome a systém středního až dlouhého dosahu David's Sling, který je znám též jako Magic Wand.
Arrow 4 je společný vývojový program organizací IMDO a MDA, který jasně ilustruje závazek Spojených států pomáhat izraelské vládě budovat její národní schopnosti protiraketové obrany za účelem ochrany Izraele před vznikajícími hrozbami. Vývoj rakety nové generace Arrow 4 symbolicky začíná třicet let po válce v Perském zálivu, která vedla k vytvoření izraelské organizace pro protiraketovou obranu IMDO, a k zahájení hlubší izraelsko-americké spolupráce v oblasti protiraketové obrany.
Raketa Arrow 2 (odhadovaný dálkový dosah 185 km, výškový 60 km) je v provozu od roku 2000. Celý systém protiraketové obrany Arrow tvořený raketami Arrow 2 a Arrow 3 byl oficiálně zprovozněn v roce 2017, po uznání rakety Arrow 3 (odhadovaný dálkový dosah 900 km, výškový více jak 100 km) jako zcela funkční. Tento systém slouží, jak již bylo výše uvedeno, jako vrchní vrstva izraelského víceúrovňového komplexu protiraketové obrany. Během několika posledních let prošly obě vrstvy komplexu modernizací a prokázaly své schopnosti v několika testech provedených jak v Izraeli, tak i na Aljašce. Systémy protiraketové obrany v současnosti vlastní Spojené státy, Rusko, Indie a Izrael.
Komentáře
Jura
25. 02. 2021, 19:16Izrael je naprostá špička v oboru s mnoha praktickými zkušenostmi. Mají obdivuhodné výsledky.