Bojové kalhoty vz.95
Bojové kalhoty vz.95 jsem zaregistroval hned v počátku vývoje na sociální síti, kde se výrobci kalhot - chlapi z Marines-Shop ptali na názor a případný zájem o dané kalhoty. Slovo dalo slovo a tak jsme se dohodli na nějaké té drobné recenzi.
Foto: Nezbytné, ale věčně padající nákoleníky v misi ISAF
Nějaký ten rok už sloužím jako předsunutý návodčí (Forward observer) a vzhledem ke zkušenostem ze zahraničních misí a z různých cvičení nejen v České republice, mohu zodpovědně říct, že nová výstroj v AČR chybí.
Uniformy jsou zastaralé a pro pohyb v terénu dost mizerné. Při použití kalhot s nákoleníky se jedná o dost velké nepohodlí.
Pohybuji se většinou samostatně v malém dužstvu a v různém typu terénu. Často je nutno zaklekávat, rychle se pohybovat a občas navštívit i nějaký strom, skálu apod. Každému vojákovi AČR se snad někdy stalo, že při překonávání překážky mu jeho kalhoty prostě někde povolily, nebo mu nákoleník spadl tam kam nechtěl. Kvalita zpracování a materiály nejsou u současné výstroje na vysoké úrovni a právě to se snaží změnit Marines-Shop.
První rande
Hned na první pohled mě zaujala kvalita zpracování. Nitě jsou velmi pevné a na problémových místech jsou kalhoty prošity více než 2x (u stávající výstroje AČR
jev dosud nevídaný). Materiál je velmi kvalitní a splňuje navíc veškeré obranné standarty AČR a měl by splňovat i maskování v infračerveném spektru (však to si později ověříme).
Foto: Kalhoty výborně sedí a nabízejí široké spektrum nastavení
Suché zipy nevypadají na nějakou nekvalitu a vypadá to, že udrží snad i nějakou tu těžší věc v kapsách. Na bočních kapsách mi každopádně bylo na přání přidáno stahování s jezdcem po vzoru kalhot ACU. Přeci jen nevím, co mě kdy napadne tam nosit. Uvnitř bočních kapes je všitý elastický držák na zásobník, nebo na 0,5l lahev. Hned nad kapsami je na každé noze jedna další, do které se dá vložit cokoliv menšího, třeba multitool. Kapsa je dostatečně dlouhá, že se do ní snad vejde i větší nůž s pouzdrem.
Na přední straně stehen jsou umístěny kapsy o něco málo větší než krabička cigaret. Na nich jsou umístěny gumičky na uchycení "něčeho". Nepřišel jsem na to, co bych na takové místo dával. Spíše bych uvítal uchycení typu lightstick přímo na lýtkových kapsách. Další dobře přístupné kapsy jsou na hýždích a jsou uzavíratelné klasickým zipem.
Velmi kladně hodnotím možnost úpravy usazení kolenního chrániče pomocí dvou suchých zipů ze stran kolene. To je opravdu nádhera. Navíc lze z přední kapsy pomocí stahování nastavit i výšku chrániče tak, aby chránič byl tam, kde má být a ne tam, kde nám je k ničemu. Okolí chrániče je vyztuženo Cordurovou látkou a chrání tedy okolí chrániče proti protržení, a dalo by se říct, že je částečně voděodolné.
Elastický materiál, který je nejen kolem kolenou, ale nachází se i v rozkroku a v bederní části, dělá svou práci na výbornou.
Praxe
Hned první den co jsem kalhoty měl, vzal jsem je na drobný test a to klasický běh na 12km. Většinou jsem dost citlivka na to, v čem běhám a tak jsem si říkal, že to prostě zkusím. Nasadil jsem kolenní chrániče (čínská replika), seřídil suché zipy a šup ven. Při protahování kalhoty obstály, nikde mi nic nebránilo v pohybu a neomezovalo mě v žádném protažení. Po běhu jsem byl velmi mile překvapen tím, že nemám rozedřená stehna. Chrániče jsou přesně tam kde mají být a nepřesunuly se někam dolů, jak je to normální u klasických plastových, či neoprenových nákoleníků. Jediné na co si člověk musí dát pozor, je dobré utažení kalhot pomocí dvou elastických pásků v pase kalhot. Pokud si to necháme volnější, tak při použití opasku se nám zkroutí zadní vyvýšená bederní část a nepříjemně to dře. Při delším pochodu by to mohlo udělat i nějaký větší problém.
Foto: Kapsa na multitool (vlevo). Kolenní chrániče jsou vždy tam, kde je potřebuji (vpravo)
Při pohybu na obrněné technice, kalhoty opravdu ani v nejmenším nebraní žádnému pohybu. Není problém se vyhoupnout na pancíř, nebo se pohybovat ve stísněném prostoru uvnitř vozidla. Dokonce jsem se nachytal při tom, že než jsem někam lezl, tak jsem si popotahoval kalhoty v pase. Zlozvyk ze standartních kalhot vz.95. U těchto bojových kalhot je to ale něco naprosto zbytečného. Kalhoty nepadají a jsou kde mají být. Našel jsem ale i drobnou výrobní vadu. Sešití pod zipem, je velmi namáhané místo a zde je pouze jedno prošití a pravděpodobně zde dříve nebo později dojde k protržení. Musím ale konstatovat, že Marines-Shop se k tomu ihned postavil čelem a další kalhoty již budou mít toto místo prošité důkladně a v případě problému to samozřejmě bude uznané jako reklamace.
Další náročnější test byl v podobě přesunu na 20 km se zátěží. Šlo spíše o indiánský běh a ani po takové vzdálenosti kalhoty nesjížděli a nedřeli na vnitřní straně stehen. Co mě ale nepříjemně překvapilo, bylo zjištění, že mám odřená záda v místě, kde je zvýšený pas.
Batoh byl od Warrioru a nesená zátěž cca 30kg, triko jsem použil lehké thermo vz. 2000. Doufám, že po pár vyprání látka celkově změkne. Umíte si asi představit tu rozkoš nosit to takhle několik dní.
Při tomto pochodu došlo i k dalším poznatkům. Při cestě jsem narazil na lehké trní. Vlastně jsem byl sám na tohle zvědavý a tak jsem tu cestu křovím podstoupil
i úmyslně. Výsledek se dostavil již po třech krocích. Elastická část okolo kolen se
lehce načechrala. Sice to je jen povrchové, ale doufejme, že to nebude mít horší
následky pro celé kalhoty v budoucnu.
Jelikož teploty při přesunu se pohybovaly okolo nuly, projevilo se jedno malé negativum cordury na kolenou. Chvílemi jsem měl pocit, jako kdyby se mrazík rozhodl chladit jen ty má kolena a než se mi opravdu prohřály nohy, studilo mě to do nich docela důkladně. Další hřebíček do důchodu pro má kolena.
Foto: Poškozená elastická část v kolenou od křoví (vlevo). Zásobník typu G36 se do kapsy opravdu nevejde (vpravo)
Dalším testem prošla i stehenní kapsa. Krom toho, že jsem se tam pokoušel narvat opravdu co mě napadlo, zkusil jsem i našité pruženky uvnitř kapes použít na zásobník typu G36 (BREN). Zásobník z kapsy vyčuhoval a pokud člověk chtěl aby tam opravdu držel, nešel již pohodlně vytáhnout z kapsy a zasekával se. Při zakleknutí zásobník otevíral zakrytí kapsy a vykukoval na nás ven. Jak tam drží zásobník typu M4 jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet.
Co se týče kolenních chráníčů, tak to je opravdu velká výhoda těchto kalhot, protože ať dělám cokoliv, tak chrániče jsou tam kde mají být.
Noční zkouška
Při testování kalhot mě zajímalo i to, zda opravdu fungují v Infračerveném spektru tak, jak uvádí výrobce. Zajímalo mě hlavně, jak to bude fungovat při použití moderního přístroje nočního vidění (PNV). Test měl dvě fáze a to použití jen PNV a použití PNV s vnějším IR světelným zdrojem. Připomeňme si nejdřív, jak takový PNV funguje.
Noktovizory pracují v infračerveném pásmu blízkém viditelnému světlu. Proto nezachycují tepelné záření, které má nižší frekvence a které využívají termokamery. Noktovizor zesiluje záření o vlnových délkách s různým rozsahem. Noktovizory tedy pracují se zbytkovým světlem. Světlo, což je vlastně svazek fotonů, prochází do trubice fotonásobiče, kde se fotony mění na elektrony. Elektrony jsou poté elektro-chemickým procesem znásobeny a usměrněny k fosforovému filtru měnící zmnožené elektrony ve viditelné světlo.
Konkrétní typ, který jsem použil Vám sdělit nemohu, ale mohu Vám říct, že
se jedná o PNV třetí generace. Fotky vznikaly na okraji lesa, při jasné obloze a bez ovlivnění jiného než IR osvětlení. Za pomoc při mrznutí venku, děkuji svému kolegovi
Vencovi, který měl tu trpělivost snášet zimu a poslouchat mé instrukce.
Foto: Bez přisvícení IR světelným zdrojem (vlevo). Viditelná světelná stopa na pružných částech kalhot (vpravo)
Pozorováním kalhot přes PNV bez přísvitu IR světelným zdrojem, kalhoty dobře maskují proti pozadí a nic na nich nepůsobí demaskujícím dojmem. Což se nedá říct o bundě 5.11 Sabre, která na snímku svítí jako prostěradlo. Při nasvícení postavy IR světelem, je na snímku vidět, že elastické části kalhot už odrážejí světlo. Je to ale tak malá část kalhot, že se to snad ani nedá považovat za demaskující příznak. Tímto jsme si tedy ověřili tvrzení výrobce, že materiál použitý při
výrobě, vyhovuje obranným standartům AČR v infračerveném spektru.
Závěr
Kalhoty celkově hodnotím velmi kladně, kvalita použitých materiálů se samozřejmě projeví až po delším používání. Trochu mě u nich zarazilo, že je lze prát pouze v ruce. Dle mého názoru to není zrovna šťastné řešení a doufám, že i při praní v ruce kalhoty časem nevyblednou tak, jak je to u současných polních uniforem AČR. Každopádně bych rád viděl na spodku kalhot něco jiného, než suché zipy. Obávám se totiž toho, že do suchého zipu se bude ochotně chytat sníh a jiné dobroty.
Foto: Kalhoty celkově hodnotím velmi kladně
Určitě ale mohu kalhoty jen doporučit a doufám, že již brzy se dočkáme od Marines-Shopu i blůzy, která má být uvedena na trh v průběhu července 2014.
V současné době, i přes fakt že nákup těchto kalhot je soukromou investicí, se kalhoty objevují čím dál častěji ať již u elitních jednotek AČR (601.skss) nebo u nadšenců z řad Airsoftu či Reenactingových skupin..
Bojové kalhoty vz.95 z produkce Marines-Shop u 601.Skupiny Speciálních Sil
Bojové kalhoty vz.95 z produkce Marines-Shop u 601.Skupiny Speciálních Sil
Komentáře
Cooper
14. 07. 2014, 11:16Super recenze, můžu se zeptat na boty, které jsou vidět na fotkách?