Britská armáda chce do roku 2029 zdvojnásobit počet svých salvových raketometů M270
Britská armáda hodlá do konce desetiletí zdvojnásobit počet svých raketových systémů M270 (MLRS). Pořizuje řadu nových modernizovaných odpalovacích zařízení a britské raketové dělostřelectvo má v budoucnu disponovat kvalitativně i kvantitativně posílenými schopnostmi, které budou nezbytné pro účinné nasazení na moderním bojišti.
V současné době britská armáda provozuje 29 platforem M270 MLRS, které jsou vybaveny municí GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) a umožňují údery na velké vzdálenosti až 70 kilometrů. V září 2022 Spojené království oznámilo záměr získat další odpalovací zařízení od spojeneckých zemí, včetně vyřazených vozidel z muzeí nebo vozidel používaných jako výstavní exponáty. Nyní je potvrzeno, že bylo získáno dalších 31 vozidel M270 MLRS, která pocházejí z různých transferových operací i z vozových parků jiných zemí.
Foto: Střelba britského raketometu M270 ve výcvikovém prostoru Otterburn v roce 2015 | Cpl Jamie Peters RLC/MOD / OGL v1.0
Mezi těmito novými vozidly jsou také odpalovací zařízení MLRS, která Norsko přislíbilo Spojenému království v rámci třístranné bezpečnostní dohody zahrnující Ukrajinu. Tato norská odpalovací zařízení, která jsou v současné době uložena ve Spojeném království, budou brzy odeslána do Spojených států k modernizaci, pravděpodobně na standard A2. Budou vyžadovat značné modernizační úsilí, aby mohla být uvedena do provozu.
Kromě pořízených vozidel jsou v současné době ve výrobě další dvě odpalovací zařízení, a celkem bylo objednáno již 61 vozidel M270 MLRS. Dále se očekává, že v roce 2025 bude nasmlouváno dalších 15 odpalovacích zařízení, čímž se celkový počet platforem zvýší na 76, aby byly splněny požadavky britské armády. Plné dodání těchto M270 MLRS je plánováno do konce roku 2029.
Toto výrazné zvýšení počtu M270 v britské armádě by mohlo vést k podstatné restrukturalizaci dělostřeleckých jednotek dalekého dosahu, zejména po darování více než poloviny samohybných houfnic AS90 Braveheart ráže 155 mm Ukrajině. K překlenutí této mezery Velká Británie dočasně získala 14 samohybných houfnic Archer ráže 155 mm od Švédska, ačkoli jde o omezené řešení, dokud nedojde k dodávce budoucích houfnic RCH 155, vyvinutých ve spolupráci s Německem. Ty využívají v britské armádě již zavedenou kolovou platformu Boxer 8x8 od společnosti Rheinmetall.
S rozšířením flotily MLRS M270 by se britská armáda mohla ocitnout ve výhodnější pozici, pokud jde o její schopnosti vést nepřímou palbu. Tyto snahy o posílení úderných kapacit dlouhého dosahu odrážejí obavy NATO z posledních let, zejména ve světle pozorování z konfliktu na Ukrajině. Potřeba posílit úderné flotily dlouhého dosahu, včetně 155mm dělostřelectva i systémů MLRS, je všeobecně uznávána. Nedávno jsme psali o významných akvizicích moderních salvových raketometů v Polsku.
Již dříve bylo oznámeno, že v roce 2022 Spojené království v rámci kontraktu v hodnotě 32 milionů dolarů modernizuje devět svých odpalovacích zařízení M270 MLRS na variantu A2. Tento proces modernizace zahrnuje instalaci nového motoru a přepracování kabiny, čímž se zařízení sladí s dělostřeleckými raketovými systémy M142 s vysokou mobilitou (HIMARS). V témže roce společnost Lockheed Martin, původní výrobce M270, uvedla, že modernizace blíže nespecifikovaného počtu britských MLRS bude dokončena do roku 2026.
MLRS M270, často popisovaný jako pásová verze HIMARS s dvojnásobnou nosností, nese 12 raket umístěných ve dvou kapslích po šesti raketách. Tento odpalovací systém, namontovaný na prodlouženém podvozku vozidla Bradley, se vyznačuje samonabíjecími a autonomními zaměřovacími schopnostmi. Tříčlenná osádka (řidič, střelec a velitel oddílu) dokáže odpálit 12 raket za méně než 60 sekund, aniž by opustila uzavřenou kabinu. Modernizované stroje M270 britské armády, které byly původně zařazeny do služby v roce 1990, by nyní měly zůstat v provozu nejméně do roku 2050.
Spojené státy navíc udržují značnou rezervu neprovozuschopných odpalovacích zařízení M270A0 MLRS ve svém skladu v Red River, který byl rovněž využit pro vlastní program modernizace flotily M270 americké armády.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
Czertik
21. 10. 2024, 12:58a kolik nakoupi munice ? vzhledem ke zkusonestem z ukrajiny doufam ze britove planuji alespon mit 3x vetsi zasoby munice na vozidlo nez pred valkou na ukrajine.