Chameleoní kamufláž pro AČR - Jedna uniforma, která zamaskuje vojáka v lese i na poušti
Při pohybu v lese má uniforma tmavozelené odstíny, v sušším a teplejším prostředí zesvětlá, to je základní princip, který se podařilo realizovat Martině Vikové z katedry materiálového inženýrství fakulty textilní. Děje se tak díky termochromním pigmentům v materiálu, ze kterého je „chameleoní“ uniforma vyrobena.
Jsou to dvě základní varianty kamufláže Armády České republiky: klasická „lesní“ s hnědými a zelenými odstíny a světlejší „pouštní“ varianta pro použití například na misích v sušším prostředí Afghánistánu.
Foto: Změna barev nového maskovacího vzoru se děje v závislosti na okolní teplotě | tul.cz se souhlasem autora
„Světlejší varianta kamufláže je ovšem vzhledem ke stávajícím suchům čím dál aktuálnější i na našem území, kde například na vyprahlé louce bude voják lépe maskován v ,pouštníʻ než klasické ,lesníʻ verzi kamufláže,“ říká vedoucí vývoje docentka Martina Viková.
Termochromní pigmenty jsou nastavené tak, aby tmavě zelené ladění přecházelo do světlejšího při 37–40°C. Změna se může dít opakovaně a dlouhodobě. Jednou z výzev vývoje chameleoní kamufláže bylo stabilizování světlostálosti použitých pigmentů, tak aby dlouhodobě odolávaly slunečnímu záření. To se podařilo.
Použitou textilii s termochromními pigmenty opatřili naši vědci také voděodolnou vrstvou, která dobře obstojí v náročných terénních podmínkách.
Foto: Členové vývojového týmu: docentka Viková a Marcela Pechová a (zleva) Branislav Budoš, Aravin Prince Periyasamy a Dominik Dušek | tul.cz se souhlasem autora
S Armádou České republiky spolupracuje tým katedry na kamuflážích řadu let. „Už dlouhá léta jsme laboratoří pro rozhodčí měření barevnosti kamufláže. Pokud chce nějaká firma vyrábět kamufláž pro českou armádu, může v našich laboratořích ověřit barevnosti, které jsou přesně definované,“ říká docentka Viková a dodává, že naši odborníci byli také přizváni do armádní pracovní skupiny, která obranný kamuflážní systém našich vojsk navrhovala.
„Řekli jsme si, že parametry barevnosti kamufláže známe důkladně, chameleoními textiliemi, které mění barvy v závislosti na UV záření, teplotě, případně jiných faktorech, se zabýváme dlouhodobě, tak proč tyto naše znalosti nevyužít při vývoji proměnlivé kamufláže pro armádu,“ vysvětluje Martina Viková.
Foto: Na vývoji prototypů oděvů se po dva roky podílel celý tým katedry materiálového inženýrství Fakulty textilní TUL | tul.cz se souhlasem autora
Na vývoji prototypů oděvů se po dva roky podílel celý tým katedry materiálového inženýrství Fakulty textilní TUL, který se mohl opřít také o výsledky unikátního pracoviště Laboratoře měření barevnosti a vzhledu vedeného profesorem Michalem Vikem. Na vývoji se podílely také studentky Marcela Pechová, Petra Honejsková a Nikola Ctiborová.
Prototyp oděvu předají naši vědci v těchto dnech Vojenskému výzkumnému ústavu, s. p., k testování a případné finalizaci návrhu. Zatím ho s velkým úspěchem představili na konci letošního května v Brně na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2019.
Uveřejněno s laskavým svolením autora
Komentáře
Petr
28. 08. 2019, 12:17Vyborné řešení snad taky dotahli do konce, jak se bude taková uniforma prát...
Marty
21. 08. 2019, 09:26S teplotou problem nebude. Teplota je jeden vliv ktery ma na zabarveni uniformy, dalsi je pocet fotonu, tj.svetla. Kdyz bude tma a bude malo fotonu, uniforma tmavne. Je o ni clanek primo od te firmy co uniformu navrhla, tam to rozebiraji vice. :)
Jirka_1
19. 08. 2019, 19:58Já nevím, ale není teplota 37 - 40°C na změnu barvy moc vysoká? Problém bude pak v noci, kdy na poušti klesají teploty docela nízko...