Čína se pochlubila pokročilými schopnostmi protitankového vozidla WZ550
Čínská lidově osvobozenecká armáda provedla cvičení ostré střelby s protitankovým obrněným vozidlem WZ550 nejnovější generace, které je schopné odpalovat protitankové řízené střely třetí generace označované HJ-9/AFT-9. Cvičení se uskutečnilo ve dnech 18. až 19. října.
Foto: Čínský protitankový systém HJ-9 na vozidle WZ550 4x4 v roce 2007 | Max Smith / Wikimedia Commons / Public domain
WZ-550 je čínské kolové bojové vozidlo pěchoty, které je součástí rodiny vozidel WZ-551. Rodina WZ-551 zahrnuje dva hlavní typy používané Lidově osvobozeneckou armádou – jde o Typ 90 a Typ 92. V čínské armádě slouží dnes více než 3000 vozidel WZ-551, která byla vyvezena také do několika zemí včetně Alžírska, Bosny, Srí Lanky, Nepálu a Pákistánu.
Vozidlo WZ-550 je známé také tím, že slouží jako platforma pro protitankový raketový systém HJ-9. Střela HJ-9 má maximální dosah 5,5 km a může být použita na minimální vzdálenost 100 m, přičemž se uvádí schopnost prorazit 120 cm válcovaného homogenního pancíře (RHAe), což je více než u jeho předchůdce HJ-8. Raketový systém může být vybaven různými hlavicemi, včetně tandemové tříštivo-trhavé protitankové (HEAT) nálože, tříštivo-trhavé (HE), nebo termické hlavice pro použití proti nepancéřovaným bodovým cílům, bunkrům a opevněním.
Korba WZ-550 je vyrobena z vysoce tvrdé pancéřové oceli, která poskytuje ochranu proti střelbě z ručních zbraní a střepinám střel. Vozidlo má kolový podvozek s pohonem 4x4 a je poháněno přeplňovaným vznětovým motorem o výkonu 320 koní. V konfiguraci stíhače tanků je na WZ-550 namontována zbraňová stanice, která může nést čtyři protitankové střely HJ-9 připravené k odpálení. Tyto střely jsou na cíl naváděny laserem. Součástí zbraňové stanice je periskopový optický denní zaměřovač s dosahem 7 km a termální kanál.
HJ-9, známý také jako Hong Jian-9 nebo Red Arrow-9, je protitankový a protizemní raketový systém třetí generace vyvinutý Čínou. Jeho vojenské označení je AFT-9. Systém je ve výzbroji od 90. let 20. století a v současné době je nasazován pozemními silami Lidově osvobozenecké armády. Střelu HJ-9 vyvinula společnost China North Industries Corporation (Norinco), a jedním z hlavních konstruktérů byl Yang Chunming. Její vývoj byl zahájen počátkem 80. let a dokončen koncem 90. let, přičemž veřejně byla představena během vojenské přehlídky v roce 1999.
Co se týče konstrukce, HJ-9 je naváděn poloautomatickým řízením laserovým paprskem, s maximálním dosahem 5,5 km a minimálním dosahem 100 m. HJ-9 používá jednorázový kontejner a odpalovací trubici, která je vzhledem k větším rozměrům těžší než u HJ-8. Její hmotnost je 37 kg a průměr 152 mm.
V roce 2005 společnost Norinco představila HJ-9A, modernizovanou verzi raketového systému, která využívá poloaktivní radarové navádění na milimetrových vlnách. Odpalovací zařízení HJ-9A bylo viděno namontované na trojnožce s integrovaným radarovým systémem a předvedeno na užitkovém vozidle NJ2046. Lze jej také namontovat na nákladní automobily, obrněné transportéry a další lehká užitková vozidla. Společnost Norinco odhalila také dále vyvíjenou verzi s laserovým naváděním označenou HJ-9B. Odhaduje se, že od roku 2020 mají pozemní síly Lidové osvobozenecké armády ve službě přibližně 450 nosičů raket AFT-9.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře