Čtyři nové bombardéry Tu-160M pro ruské letectvo
Ruský prezident Vladimir Putin nedávno navštívil Kazaňský letecký závod S. P. Gorbunova, kde si prohlédl čtyři nové strategické bombardéry Tu-160M, včetně kokpitu jednoho z nich.
Tři ze čtyř nových bombardérů řady Tu-160M vznikly přestavbou starších strojů, poslední stroj byl postaven zcela nově.
Podle oficiálního webového portálu prezidenta Ruska se Kazaňský letecký závod S. P. Gorbunova připravuje na zahájení plné sériové výroby strategických bombardérů Tu-160M, a také postupně zvyšuje výrobu dopravních letadel Tu-214, která budou muset nahradit nedostupnou techniku firem Airbus a Boeing.
Foto: Ruský prezident Vladimir Putin nedávno navštívil Kazaňský letecký závod S. P. Gorbunova, kde si prohlédl čtyři nové strategické bombardéry Tu-160M | KAPO
Tu-160 je největší nadzvukový letoun v historii vojenského letectví a nejtěžší bojový letoun na světě, který je schopen nést řízené střely s jadernými hlavicemi. Vznikl jako reakce na fakt, že se ve Spojených státech objevil mezikontinentální bombardér typu Rockwell B-1 Lancer.
Program reprodukce letounů Tu-160 v modernizované podobě Tu-160M byl zahájen rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina v roce 2015. Za tímto účelem byla v krátké době kompletně digitalizována konstrukční dokumentace letounu Tu-160M, byla obnovena technologie vakuového svařování titanových výrobků, obnovena výroba leteckých drakových jednotek a spolupráce vyspělých průmyslových podniků v oblasti metalurgie, konstrukce letadel, strojírenství a přístrojové techniky.
Foto: Ruský letoun Tu-160M | OAK
Tupolev Tu-160 (v kódu NATO „Blackjack“) je nadzvukový těžký strategický bombardér s měnitelnou geometrií křídel dlouhého doletu navržený konstrukční kanceláří Tupolev v SSSR. Jedná se o nejtěžší a největší bombardovací letoun s rychlostí nad 2 Machy na světě a dle celkové délky druhý za typem XB-70 Valkyrie. Piloti říkají Tu-160 „bílá labuť” – kvůli bílému povrchovému nátěru. Jde o největší a nejtěžší bojový letoun a nejrychlejší bombardér, který je nyní ve službě. Dále o největší a nejtěžší letadlo s měnitelnou geometrií křídel, jaké kdy létalo.
Do služby vstoupil v roce 1987 a byl posledním sovětským strategickým bombardérem. V roce 2016 mělo dálkové letectvo, odnož ruského letectva, ve službě nejméně 16 letadel. Aktivní flotila letounů Tu-160 prochází od počátku 21. století modernizací elektronických systémů. Modernizační program Tu-160M začal s prvním vylepšeným letadlem dodaným v prosinci 2014.
Zdroj: OAK, airforce-technology.com
Komentáře
Czertik
22. 02. 2024, 17:03dalsi ruska zbytecnost.
k cemu jim ony letouny vubec budou ? v dobe rizenyc strel s dlouhym doletem.
nedokazu vymyslet jedini scenar kdy by dnes bylo kriticky dulezite odpalit onu strelu o hodinu ci dve driv, oproti podzukovemu letounu co by mel 4x levnejsi provoz.
Marty
22. 02. 2024, 17:30na druhou stranu onen bílí nátěr "proti radiaci" bude na všech radarech svítit jak sluníčko, myslim že dnes stealth bombardér má větší šance než "super rychlí" bombardér
Zdeněk
22. 02. 2024, 19:22nebude jim k ničemu, i Američané nakonec dospěli k závěru, že 2M strategický bombardér B1 je příliš drahý a v podstatě k ničemu a nakonec ho přestavěli na B1-B s mnohem skromnějšími parametry.
Navíc, Czertiku, mám pocit, že s odhadem na 4x levnější provoz se držíš docela při zemi, protože když Tu-160 zapne přídavné spalování u těch čtyř Kuzněcov NK-32, tak ta spotřeba je naprosto neuvěřitelná. Pro ekonomický provoz se rychlost musí držet na 0.9 Mach, ovšem v tom případě v podstatě nevidím žádnou výhodou proti podzvukovému Tu-95, protože oba září na radaru jak žárovka a dají se použít pouze jako nosiče řízených střel.
Nemluvě o tom, že než Rusové spustí "sériovou" výrobu budou dávno létat B-21 a vsadím se, že i čínský H-20 ...
Slavoslav
23. 02. 2024, 08:21Zdenek
toto ma inak velm bavi, ako tu rusak roky masiroval verejnost, ze len rychlost a hyper, super duper je dolezite a nakoniec Patriot zostreluje ich Kindzhaly nad Kyivom zatial co podzvukove stealth strely si nerusene prelietavaju nad rozvinutou bateriou s-300/400 co si rusacka obsluha len neveriacky nataca a nicia ciele branene udajne najlepsou PVO na svete aj kusok od jej stanovist a stovky km v tyle rusaka
MiraH
24. 02. 2024, 01:02nojo, jenže když ten obtížně zjistitelný bombardér někdo zaměří tak neuteče ničemu, dohoní ho i levný dron. Zato vylepšený TU-160 s novými motory plus avionikou už je stroj který lecčemu dovede zdrhnout.
Slavoslav
24. 02. 2024, 06:58ak bude vôbec vedieť, že po ňom niečo ide skôr ako budú rakety vo vzduchu. a tým neutečie
Marty
26. 02. 2024, 06:06MiraH
nevím kolik si myslíte že stealth bombardéry letí ale věřte že 120km/h není ani vzletová rychlost, samozřejmě v případě zaměření je dostihne střela vzduch - vzduch nebo země - vzduch ale věřte že ty obvykle mají vyžší rychlost i než TU-160 a především mnohem větší manévrovatelnost:wink:
Bombero
22. 02. 2024, 09:07plné zahájení seriové výroby.....Není to moc brzy po 43 letech od prvního vzletu a 39 vyrobených kusech?To zvládnou vyrobit nebo modernizovat jeden kus za mín, než jeden rok?Doted to zvládli za nějakých 15 měsíců...
https://www.armadninoviny.cz/modernizace-ruskych-strategickych-bombarderu-tu-160.html