Dělníci našli při výkopových pracech nacistický poklad z 2. světové války
Když vlastník jednoho domu v severozápadní Normandii žertem pronesl před dělníky, kteří přišli provádět úpravy na jeho pozemku, že když najdou při výkopových pracech poklad, musí mu to říci. Nemohl tušit, jak prorocká slova právě řekl.
Foto: Dělníci netušili, že brzy najdou při výkopových pracech poklad (ilustrační foto) | Shutterstock
Tři dělníci totiž poklad skutečně objevili, a to celkem 16 zlatých cihel a 600 zlatých amerických dvacetidolarových mincí z let 1924 až 1927. Každá cihla vážila kilogram, mince po 33 gramech. Hodnota pokladu byla odhadnuta na zhruba 900 tisíc eur (25 miliónů korun) ve zlatě.
Foto: Na pozemku se našlo 16 zlatých cihel a 600 zlatých amerických dvacetidolarových mincí z let 1924 až 1927 (ilustrační foto) | Shutterstock
Dělníci však nález zatajili a prodali místnímu sběrateli mincí. A začali si užívat peněz - nakupovali auta a motorky, investovali do svých domů a životních pojistek.
Osudným se jim staly dva šeky na mimořádně vysoké sumy, kterými jeden z mužů hodlal převést peníze na svůj účet - banka okamžitě upozornila policii. Dělníci se následně zodpovídali z překupnictví kradeného zboží.
Pozemek, na kterém byl poklad objeven, leží v oblasti, kde koncem 2. světové války uskutečnila spojenecká vojska ofenzivu na území ovládaném nacistickým Německem, a tak zde poklad zřejmě ve spěchu při ústupu ukryli vojáci německé armády.
Ukrývání cenností bylo u Němců ke konci 2. světové války celkem běžné. Například štola v solném dole u města Merkers byla napěchovaná tisícovkami pytlů s penězi, zlatými pruty, mincemi a dalšími cennostmi, které se tu nacisté pokoušeli schovat.
Foto: Štola v solném dole u města Merkers byla doslova napěchovaná tisícovkami pytlů s penězi, zlatými pruty, mincemi a dalšími cennostmi, které se tu nacisté pokoušeli schovat. | Wikimedia Commons / Public domain
Foto: Na poklad v solném dole se přišel osobně podívat i generál Dwight D. Eisenhower, který byl během druhé světové války vrchním velitelem spojeneckých expedičních sil v Evropě | Wikimedia Commons / Public domain
Zdroj: The Local France
Komentáře
Ferko
01. 01. 2024, 20:21A to jsem se zapomněl zmínit o japonských památkách, artefaktech a zejména tisících vzácných samurajských mečích, mnohdy 500 a více let starých a nevyčíslitelné hodnoty.
Ferko
01. 01. 2024, 20:15Zcela určitě se to podělo tam, kde to všichni předpokládáme. Prezidentská kampaň Ajka určitě nebyla levná. Navíc, ty obrazy a umělecké předměty se u Amíků, Anglánů a Frantíků nalézají do dneška.
Pepík Knedlík
30. 12. 2023, 15:23Naskýtá se otázka kam se nalezené předměty podeěy. Když uvazim jak bylo Ceskoslovensko okradeno pred valkou i během ni ...... Presne jak popisuje Standa Klíma.
Mates
29. 12. 2023, 08:32Ten solný důl u města Merkers je ten důl ukazovaný ve filmu Památkáři?
Slavoslav
29. 12. 2023, 14:45myslím, že vo filme to bola Altaussee kde boli viac menej len umelecké diela ktoré boli určené pre plánované múzeum umenia čo chcel Adolf.