Elitní jednotky světa: Nejlepší vojáci starověku
V dalším díle naší série o speciálních silách se zaměřím na elitní vojáky od starověku do středověku. Speciální síly, jaké známe dnes, vznikly během druhé světové války a za jejich zakladatele jsou považováni britští SAS. Způsob válčení se však neustále mění a na moderním bojišti je kladen stále větší důraz na menší, specializované jednotky. Starověké a středověké válčení se nám může zdát na míle vzdálené tomu dnešnímu, ale pokud se zaměříme na elitní a speciální síly, zase tak markantní rozdíl mezi nimi není. I tehdy totiž existovaly elitní jednotky podobné těm, které známe dnes.
Elitní vojáci starověku samozřejmě neprováděli seskoky na padácích, či neprováděli taktiku hit-and-run, nicméně některé starověké armády disponovaly nezávislými elitními složkami, které plnily řadu specializovaných rolí.
Věrnost Římu: Pretoriánská garda
Jedna z největších starověkých říší, Římská říše, byla známá pro svoji vysoce organizovanou a efektivní armádu. Mezi manipuly, kohortami a centuriemi Hastatů či Triarii, existovala i nezávislá specializovaná jednotka – Pretoriáni. Pretoriánskou gardu jako první vytvořil císař Augustus. Zpočátku se jednalo o devět kohort, kdy každá kohorta disponovala 500 muži. Celkem se tak jednalo o 4 500 elitních vojáků. Pretoriáni disponovali speciální zbrojí, měli lepší výcvik a také vyšší plat, kdy pretoriánský žold byl třikrát vyšší, než dostával Centurion. Kromě role elitní složky na bojišti měli Pretoriáni i jiné úkoly, jako byla osobní ochrana císaře a jeho rodiny. Pretoriánská garda také sloužila jako policejní síla jménem císaře, i když tato činnost byla často prováděna v relativním utajení.
Foto: Pretoriánská garda a císař Claudius | Wikimedia Commons / Public domain
Vidět a nebýt viděn: Speculatores
U starověkého Říma ještě chvíli zůstaneme, kdy si přiblížíme další méně známou jednotku – Speculatores, kterou bychom mohli s trochou nadsázky označit za první zpravodajskou službu na světě. Jednalo se o speciální skupinu čítající maximálně 300 mužů, která plnila celou řadu úkolů, především v utajení. Mezi úkoly patřil například dohled nad armádou, či průzkum nepřátelských táborů a měst, do kterých se v civilním převleku Speculatores infiltrovali a zjišťovali důležité informace, jako byl počet vojáků, či jakým způsoben je zajištěna obrana města. Speculatores sloužili také jako tajná ochranka císaře. V převleku se prodírali lidmi a pátrali po možných útočnících, když například císař procházel davem, nebo zjišťovali, zda je ve městě bezpečno, než do něj císař přijel. I když jich nebylo více než 300, jejich význam pro Řím byl nepopiratelný. Legiím poskytovali oči a uši a císaři zase důležité zpravodajské informace.
Svatý oddíl z Théb
Z Říma se nyní přesuneme do starověkého Řecka. Théby, které vedly válku se Spartou během perské invaze do Řecka, měly svou vlastní, velice schopnou armádu, která v mnoha aspektech převyšovala mnohem slavnější Spartu. I zde existovala elitní jednotka, tzv. Svatý oddíl. Svatý oddíl byla velice specializovaná a zajímavá jednotka, čítající pouhých 300 mužů a tvořili ji pouze homosexuálové. Konkrétně pouze homosexuální páry, v jednotce tedy sloužilo 150 homosexuálních párů. Muži totiž bojovali o to usilovněji, když bránili život svých partnerů, čímž se dosáhlo vysoké bojové hodnoty. V zápiscích římských i řeckých generálů najdeme o této jednotce jen slova chvály, kdy je vyzdvihována především jejich nesmírná statečnost.
Foto: Svatý oddíl bojoval jako Hoplíté | Wikimedia Commons / Public domain
Svatý oddíl figuroval jako stráž citadely Kadmae v Thébách a na bitevním poli tento útvar stál vždy v první linii. Jeho úkolem byl samozřejmě elitní boj, ale i inspirace ostatních thébských jednotek. Mezi nejznámější střetnutí patří jistě bitva u Leukter v roce 371 př. nl. Zde byli Sparťané ve výrazné přesile. Spartské vojsko čítalo zhruba 11 000 mužů, zatímco vojsko Théb tvořilo 6-7 000 mužů. Díky neochvějnosti a statečnosti Svatého oddílu se však tehdy podařilo Thébám v této důležité bitvě zvítězit. Thébané tak tenkrát ukázali, že i Spartu je možné porazit. Svatý oddíl však neměl dlouhou životnost. Ke zničení a rozpadu Svatého oddílu došlo roku 338 př. n. l. v bitvě u Chaironeie, kde bylo 254 mužů zabito a 46 zraněno nebo zajato.
Sciritae – elitní vojáci v bitvě u Thermopyl
Již samotné Sparťany bychom mohli označit za speciální jednotku, avšak to by nebylo úplně přesné. Sparťané byli jistě elitní, nikoliv speciální silou. Velikost spartského vojska byla limitována na maximálně 5 000 mužů, což bylo výrazně méně, než vojska jiných řeckých městských států. I když byla armáda Sparty elitní, sama disponovala svými speciálními silami, kterými byli Sciritae. Pokud bychom se snažili najít moderní obdobu Sciritae, jistě by to byli američtí Rangers. Sciritae totiž kromě přímého zapojení do boje plnili i různé speciální úkoly, jako byl například průzkum bojiště a nepřátelských sil. Sciritae také tvořili velice významnou část spartských sil v bitvě u Thermopyl. I když se bitva neodehrála jako ve známém hollywoodském filmu 300: Bitva u Thermopyl, tehdy skutečně v řadách 7 000 řeckého vojska stálo 300 sparťanů a mezi nimi byli i Sciritae. Ti zde plnili převážně úkoly průzkumu, hlásili pohyb nepřátelských svazků i jeho sílu, ale provedli i skutečně heroický čin. Malá skupinka Sciritae se v noci vkradla do perského tábora s cílem zavraždit perského krále Xerxa. Jelikož však Xerxe nenašli, zabili alespoň dva nejvyšší perské generály.
Puštigban – elitní síly Sásánovské říše
Puštigban byla elitní síla Sásánovské říše, která se rozléhala na území dnešního Iráku a Íránu. V době míru se nacházela v hlavním městě Ktésifónu a jejich úkolem byla ochrana císaře. Jednalo se o jízdní jednotku, kterou tvořili ti nejlepší katafrakté z kavalérie Aswārān. Početně se jednalo o silnou jezdeckou jednotku, kterou tvořilo 1 000 mužů. V boji pak působili jako standardní Katafrakté, silně obrněná těžká kavalerie, která měla na nepřítele zaútočit brutální silou.
Foto: Puštigban byla elitní jízda Sásánovských Katafraktů, což byla silně obrněná těžká kavalerie | Wikimedia Commons / Public domain
Puštigban však disponoval ještě elitnější podjednotkou, zvanou Gajan-Avspar (v překladu „Ti, kteří obětují své životy“). Jednalo se o ty nejlepší bojovníky jednotky, kteří se z boje nikdy nesměli stáhnout a kromě vítězství je v boji čekala jen smrt. Tito elitní vojáci sehráli klíčovou roli během Juliánské invaze do Persie, kdy se jim v roce 363 podařilo porazit římská vojska. Jednotka pak zanikla s porážkou Sásánovské říše, kterou porazil Rášidský chalífát v roce 651.
Zdroj: Grey Dynamics
Komentáře
rooo
08. 10. 2024, 00:04Koupil jsem si nějaké věci od Dr sacre, abych dostal zpět svého bývalého milence, a do 24 hodin od použití věcí, které mi byly doručeny, mi můj bývalý zavolal a omluvil se za všechno, co se nám v tomto vztahu stalo, Jsme zase spolu silnější a zdravé vztahy, podle Dr Sacre to bez vedlejších účinků, můžete si koupit tyto položky nebo se od něj zeptat prostřednictvím seznamu podrobností níže na soukromém e-mailu Sacretempleofpower@gmail.com nebo Call/WhatsApp/telegram číslo +234 907 603 4359
Tracy Williamsová. Los Angeles