Euroatlantická dimenze působení českého obranného průmyslu
Vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací se v posledních měsících výrazně zhoršily. Tato situace bude mít patrně také dopady na ekonomické styky obou států, tzn. na vzájemnou obchodní výměnu a průmyslovou spolupráci. Rusko nepochybně představuje důležitého obchodního partnera českých firem, jež tam exportují své výrobky, ale současně je nutno zdůraznit, že skutečnosti příliš neodpovídají občasné náznaky, že český obranný průmysl významně spolupracuje s ruským. Realita je spíš opačná, protože české firmy už řadu let dodávají vojenskou techniku Ukrajině a navazují úzká partnerství se západními subjekty. Je sice pravda, že v minulosti existovaly konkrétní příklady rusko-české zbrojní spolupráce (lze zmínit např. podvozky Tatra pro ruské raketomety Smerč, které byly dodány do Indie a Turkmenistánu), avšak nyní zcela jasně dominuje západní vektor spolupráce, tedy vztahy s firmami ze zemí NATO a EU.
Mezi aktéry v českém obranném průmyslu to dobře ilustruje především skupina Czechoslovak Group, která navázala a dosud udržuje partnerství s několika velkými západními zbrojovkami. První je nadnárodní firma General Dynamics European Land Systems (GDELS), která má své závody mj. ve Španělsku, Rakousku, Švýcarsku nebo Německu a pobočky v dalších zemích. Dlouhodobě se kooperace obou firem dotýká zejména kategorie kolových obrněných vozidel, protože do portfolia značky GDELS patří mj. obrněnec Pandur, který se už několik roků ve verzi Pandur II 8x8 sériově vyrábí v Česku, jež se tedy může podílet na exportních zakázkách nadnárodní korporace GDELS, což demonstrují mj. kontrakty pro Indonésii a Filipíny.
Foto: Pandur II CZ 8x8 | Tatra Defence Vehicle / CC BY-NC-ND
Spolupráce ale probíhá i v dalších oblastech, např. ženijní technika. Německý závod společnosti GDELS totiž produkuje zejména různé mostní systémy, což je kategorie, ve které se tradičně těší silné pozici též český průmysl. Jedna z významných zakázek pro Indonésii se tedy týká právě ženijních mostů. Také stojí za zmínku, že firma Tatra Trucks, která patří do skupiny Czechoslovak Group, poskytuje podvozky pro některé mostní systémy značky GDELS, například pro Brazílii.
Foto: Tatra Force a mostní systém IRB | Tatra Trucks / CC BY-NC-ND
Dalším významným partnerem skupiny Czechoslovak Group je francouzská firma Nexter, jež se rozhodla použít podvozek kopřivnické automobilky Tatra Trucks pro šestikolové obrněné vozidlo TITUS. Jeho design proto kombinuje zkušenosti tradičního českého výrobce podvozků pro ty nejhorší podmínky a francouzské zkušenosti s produkcí a provozem obrněnců pro různé druhy ozbrojených konfliktů. TITUS tak představuje skutečně víceúčelový obrněný prostředek, jenž může sloužit jako základ pro nejrůznější účelové aplikace. Pro jeho pořízení se rozhodla česká armáda, ale spolupráce s firmou Nexter nabízí i široké možnosti exportního uplatnění, protože francouzský politický a ekonomický vliv může významně napomoci prosazení vozidla TITUS na dalších trzích, což se již děje.
Foto: Šestikolové obrněné vozidlo TITUS | TDV / CC BY-NC-ND
Spolupráce firem Nexter a Czechoslovak Group se ovšem rozhodně neomezuje pouze na vozidlo TITUS. Jiný důležitý program představuje samohybná houfnice CAESAR 8x8, jež využívá právě podvozek z Kopřivnice. Tuto kombinaci si vybrala armáda Dánska, nedávno se pro ni rozhodla také Armáda ČR a velmi často se mluví o tom, že o desítky těchto zbraňových systémů mají zájem další zákazníci. Opět platí, že vliv Paříže může napomoci uplatnění komplexů CAESAR 8x8 v mnoha zemích.
Foto: Houfnice Caesar | Nexter / CC BY-NC-ND
V roce 2020 podepsala firma Czechoslovak Group vysoce důležité memorandum o spolupráci se známou německou společností Rheinmetall, která náleží mezi přední dodavatele obrněných vozidel. Z této kooperace by se měl zrodit nový joint venture podnik, jenž bude sídlit v areálu společnosti Tatra Trucks v Kopřivnici a slavné jméno Tatra ponese také ve svém názvu, podobně jako například podnik Tatra Defence Vehicle. Mělo by jít o špičkový závod pro vývoj a výrobu taktických vozidel, do něhož bude přenesena i část aktuálně probíhající produkce vozidel značky Rheinmetall.
Německá firma se nyní účastní mj. výběrového řízení na 210 nových bojových vozidel pěchoty pro českou armádu, je však nutno zdůraznit, že zrození nového podniku na tom nezávisí, protože firma Rheinmetall chce zapojit český průmysl i do svých dalších zakázek, resp. do svého řetězce dodavatelů. O schopnostech společností Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle v tomto smyslu ostatně vypovídá také další nedávný úspěch, protože belgická armáda se rozhodla koupit 879 nákladních automobilů značky CF Military, jež spadá pod automobilku DAF Trucks, která s kopřivnickou firmou dlouhodobě kooperuje. Tyto nové vozy pro Belgii tedy mají využívat podvozky Tatra a pancéřované kabiny vyvinuté a vyráběné v Tatra Defence Vehicle.
Kromě značek z portfolia společnosti Czechoslovak Group představuje velice prestižní pojem také firma Česká zbrojovka z Uherského Brodu (ČZUB). Její ruční palné zbraně si získaly celosvětový věhlas jak v rukou lovců a sportovců, tak ve službách armád či policejních sborů mnoha zemí. Lze tady zmínit mj. fakt, že si pušky CZ BREN 2 pořídila i elitní francouzská protiteroristická jednotka GIGN. Mezi dlouhodobě významné zahraniční trhy České zbrojovky se řadí Spojené státy americké, kde již před lety české firma zakoupila prestižní značku Dan Wesson, jejíž zakladatel je potomkem onoho proslulého Wessona z legendární firmy Smith & Wesson.
Foto: Kromě značek z portfolia společnosti Czechoslovak Group představuje velice prestižní pojem také firma Česká zbrojovka z Uherského Brodu (ČZUB). Její ruční palné zbraně si získaly celosvětový věhlas jak v rukou lovců a sportovců, tak ve službách armád či policejních sborů mnoha zemí. | CZUB / CC BY NC-ND
Další obrovský průlom se dostavil v letošním roce, protože Česká zbrojovka převzala stoprocentní vlastnictví jedné z nejslavnějších značek palných zbraní na světě, totiž firmy Colt. Ta se v poslední době potýkala s velkými problémy a takřka zbankrotovala, avšak pořád představuje prestižní pojem a disponuje výjimečnými kapacitami. Hledala proto silného zahraničního partnera, který by se mohl ujmout její záchrany a návratu mezi nejsilnější hráče. Tímto partnerem se tak stala právě Česká zbrojovka, které to samozřejmě pomůže též při prosazování jejích zbraní na americkém trhu. Zbraně firmy ČZUB už ostatně užívá i několik amerických policejních sborů a partnerství se slavnou značkou Colt by mělo být oboustranně přínosné.
Dále je nutno uvést i společnost Aero Vodochody, světoznámého výrobce cvičných a lehkých bojových letadel. Vedle tohoto svého hlavního produkčního programu totiž byla a je zapojena také do řady dalších mezinárodních projektů, protože funguje i jako subdodavatel pro západní producenty letecké techniky. Donedávna vyráběla např. komponenty pro proslavené americké víceúčelové vrtulníky Sikorsky UH-60 Black Hawk, stále se podílí na produkci podvozků pro letouny značky Airbus a odpovídá také za část výroby křídla pro vojenský taktický transportní letoun Alenia C-27J Spartan.
Kromě toho se účastní vývoje a výroby části křídla a trupových sekcí pro brazilský proudový transportní letoun Embraer KC-390, o kterém se často hovoří jako o možném řešení otázky dopravních letadel pro letectvo Armády ČR. S letectvím souvisí též další příklad české firmy, která se zapojila do struktur západního obranného průmyslu. Jde o společnost E-COM, kterou v roce 2011 koupila švédská společnost Saab. Sídlo firmy E-COM ve Slavkově se poté postupně přetvořilo ve špičkové centrum výzkumu a vývoje virtuálních simulátorů pro letecké i další aplikace, které dnes nese jméno Saab Czech.
V seznamu mezinárodně úspěšných českých společností figuruje i firma Meopta, která získala patrně největší proslulost jako výrobce optiky pro ruční palné zbraně, ale její výrobní program je daleko širší a zahrnuje též např. různé optoelektronické systémy pro vojenská vozidla. Není příliš známým faktem, že tato společnost provozuje i velký výrobní závod v USA a podílí se i na několika mezinárodních projektech. Navázala kooperaci i s účastníky výběrového řízení na bojová vozidla pěchoty pro českou armádu, mj. se společnostmi BAE Systems a Rheinmetall, což jí otvírá cestu nejen k podílu na realizaci této obrovské zakázky, ale též k možnosti zapojit se do dodavatelských řetězců těchto nadnárodních firem.
Obdobného úspěchu již koneckonců dosáhly také další české firmy, např. Ray Service, která produkuje zejména kabelové svazky a sestavy elektroniky. Navázala spolupráci mj. s firmami GDELS a Rheinmetall, takže dodává i součásti pro jejich vojenská vozidla. Proto by také měla získat určitý podíl na zakázce na nová bojová vozidla pro Armádu ČR. Ve stejném oboru působí též společnost Quittner & Schimek, která již kooperuje mj. se společností Rheinmetall.
Foto: Ve stejném oboru působí též společnost Quittner & Schimek, která již kooperuje mj. se společností Rheinmetall. | Quittner & Schimek / CC BY NC-ND
Předchozí (nikoli úplně vyčerpávající) výčet dokládá, že se český obranný průmysl významně zapojil do fungování v euroatlantickém prostoru. Jedná se především o tradiční jména, jejichž prestiž sahá mnohdy až do časů habsburské monarchie a trvá bez ohledu na aktuální politický režim, jak ukazují mj. značky Tatra, Česká zbrojovka nebo Aero Vodochody. Tyto firmy jsou prestižními hráči i ve světovém měřítku a disponují značným technologickým a ekonomickým potenciálem, který jim umožňuje fungovat i jako naprosto rovnocenní partneři pro nadnárodní západní společnosti, jak dokládají především úspěchy skupiny Czechoslovak Group.
Působivý je nepochybně též příklad České zbrojovky, jež nedávno převzala prestižní americkou značku Colt. Český průmysl se rozsáhle zapojil rovněž do mezinárodních dodavatelských řetězců, jak ukazuje např. výčet domácích firem, které produkují součásti pro vojenská vozidla a zajisté se zapojí i do produkce nových obrněnců pro Armádu ČR.
Foto: Působivý je nepochybně též příklad České zbrojovky, jež nedávno převzala prestižní americkou značku Colt. | Shutterstock
Domácí průmysl opakovaně prokázal, že může nabídnout špičkové technologie a výrobní kvalitu, a to s výborným poměrem výkonu a ceny, a proto pro řadu zahraničních firem představuje přirozeného partnera. Jedná se o další důležitý příspěvek k bezpečnosti České republiky, protože toto mezinárodní zapojení českého průmyslu znamená i posilování spojeneckých vazeb.
Komentáře
Jura
18. 06. 2021, 20:11Příprava na minulé války. V těch nových bude vše jinak a přitom stejné jak v předešlých, jen jinak.