Němečtí padákoví myslivci za 2. světové války - tragédie rodiny Blücherových
V rámci nového miniseriálu o německých výsadkářích si připomeneme tragický osud jedné německé vojenské rodiny, která se mohla chlubit hrdinskými činy svých členů a která vždy poukazovala na svého snad nejznámějšího předka, kterým byl pruský generál Gebhard Leberecht von Blücher, slavný vojevůdce z dob napoleonských válek. Jméno hrabat von Blücherových se do vojenské historie opětovně zapsalo v květnu 1941, jenže úplně jinak, než si rodina přála. Onoho horkého 21. května totiž na středomořském ostrově Kréta v průběhu několika málo hodin padli hned tři ze čtyř bratrů Blücherových.
Foto: Onoho horkého 21. května totiž na středomořském ostrově Kréta v průběhu několika málo hodin padli hned tři ze čtyř bratrů Blücherových (ilustrační foto) | Wikimedia Commons / Public domain
Nejstarší z trojice padlých bratrů, Wolfgang Graf von Blücher se narodil Adolfu Graf von Blücherovi a Gertrudě von Nordheimové 31. ledna 1917 v Altengotternu v Durynsku. Malému Wolfgangovi se doma přezdívá Wolf. Vyučí se lesníkem a správcem hospodářských usedlostí a po brzké smrti svého otce de facto spravuje panství rodiny von Blücherových. V polovině 30. let absolvuje povinnou vojenskou službu, později je důstojníkem v záloze. V lednu 1940 se ve svých 23 letech stává příslušníkem Luftwaffe a jejích výsadkových jednotek. Již v dubnu téhož roku nechybí u operace Wesserübung, tedy invaze do Dánska a Norska. V Norsku si vede tak dobře, že je 18. dubna 1940 vyznamenán Železným křížem II. třídy.
Jako velitel čety u 2. výsadkového praporu 1. výsadkového pluku se nyní poručík Wolfgang von Blücher od května 40. roku zúčastní i operace Fall Gelb, tedy útoku proti Francii a zemím Beneluxu. I nyní předvede své kvality a se svými muži v těžkém boji dobude silný nizozemský opěrný bod. Za mimořádnou oddanost službě a neustálý postup vpřed je Wolfgang 24. května dekorován nejen Železným křížem I. třídy, ale rovněž i Rytířským křížem. Následně se vrací na své panství v Meklenbursku. Již na jaře 1941 se ale opět hlásí u své jednotky. Další cesta ho přes okupované Československo, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko dovede až do Řecka. 19. května 24letý Wolfgang napíše domů matce dopis. Když ta o pár dní později rozlepí zapečetěnou obálku její nejstarší syn, jakož i dva další již nejsou naživu. Je pravděpodobné, že chvíli předtím, než bylo bojové stanoviště velitele 2. roty 1. výsadkového pluku 7. letecké divize nadporučíka Wolfganga Graf von Blüchera u Heraklionu dobyto britskými vojáky, respektive doslova přejeto několika obrněnými vozidly, německým výsadkářům došlo i poslední střelivo. To se pokusil na zrekvírovaném koni svému bratrovi doručit Hans-Joachim Blücher. Téměř se mu povedlo na koni, obtíženém několika bedničkami se střelivem dosáhnout bratrových pozic, ale nakonec byli Hans-Joachim i kůň zasaženi a zabiti britskými pěšáky. Wolfgang Blücher se měl dokonce jednoho ze svých mužů zeptat, kdo byl tím Fallschirmjägerem na koni. Odpovědí mu bylo to, že šlo o jeho nejmladšího bratra a že je mrtvý. Wolfgang von Blücher padne s většinou svých mužů okolo poledne 21. května 1941.
Teprve 17letý Hans-Joachim Graf von Blücher se narodí 23. října 1923 ve Finckenu. Chodí na internátní školu a velmi obdivuje svého vysokými vyznamenáními dekorovaného nejstaršího bratra Wolfganga. Je to ostatně Wolfgang, kdo přesvědčí matku, aby dala souhlas s Hansovým vstupem k výsadkářům. Mladík, pro kterého je jeho bratr velkým vzorem, od ledna 1941 absolvuje zkrácený výcvik a 21. května téhož roku na palubě jednoho ze stovek transportních Junkersů Ju 52 míří v rámci operace Merkur do své první i poslední akce.
Třetím a posledním z padlých hrabat von Blücherových je 19letý Leberecht Graf von Blücher, narozený 13. dubna 1922 opět ve Finckenu. V roce 1940 úspěšně odmaturuje a chce se stát inženýrem. Leberecht je ale povolán do řad Kriegsmarine, nakonec z ne zcela jasných důvodů slouží u pěchoty ve Východním Prusku. Do jeho osudu a osudu celé rodiny opět nešťastně zasáhne jeho bratr Wolfgang, který ho přesvědčí, aby vstoupil rovněž k výsadkářům. Leberecht tak činí. Výcvik podstoupí na začátku roku 1941 v Tangierhütte. I Leberecht, příslušník 7. roty, je součástí druhé invazní vlny vzdušného výsadku na Krétu a stejně jako jeho dva bratři i on umírá pravděpodobně několik hodin po seskoku nedaleko Heraklionu, možná již během něj. Na rozdíl od těl jeho bratrů se však ostatky Leberechta von Blüchera nikdy nenajdou. V průběhu let se objevily tři varianty jeho smrti. První hovoří o tom, že během seskoku dopadl do moře, kde se utopil, další, že uhořel na palubě letadla, ze kterého se ani nedostal a třetí, že poté, kdy padl, byl pohřben do hromadného hrobu spolu s dalšími 10 zabitými výsadkáři.
V roce 1974 byli Wolfgang a Hans-Joachim pohřbeni do společného hrobu na německém válečném hřbitově poblíž letiště Maleme, jednoho z hlavních cílů operace Merkur. Jméno jejich bratra Leberechta je uvedeno na nedaleké pamětní desce věnované 360 mužům, jejichž ostatky se nikdy nenašly.
Osud rodiny, respektive bratrů Blücherových, by nebyl kompletní bez informace o jejich posledním, čtvrtém, mužském sourozenci. Adolf Graf von Blücher a jeho matka, byli informováni o úmrtí svých blízkých až o čtyři týdny později. Adolf byl následně propuštěn ze služby v řadách Kriegsmarine, aby se mohl starat o své statky a pozemky. V říjnu 1944 byl pak během lovu jelena v hustých lesích Meklenburska nešťastnou náhodou zastřelen a rodinná tragédie tak byla dovršena.
Zdroj: Druhá světová válka
Komentáře
Martin Vaněk
03. 12. 2023, 23:52To jsem zvědav, kdy se tady dočteme o svělých lékařských úspěších dr. Mengeleho... :-(