Fort Ross – Ruská pevnost v Kalifornii
V minulých dílech jsme si přiblížili u nás prakticky neznámou část ruské historie – ruskou kolonizaci Ameriky. V dnešním článku se podíváme na ruskou pevnost na pobřeží Kalifornie Fort Ross, která přežila do dnešních dní.
Kolonizace Aljašky byla pro Rusko velice lákavá, oblast totiž byla bohatá na kožešiny, které v té době měly doslova cenu zlata. Život a vůbec přítomnost na Aljašce ovšem byla velice náročná, prozkoumávání nepřístupného území, ale hlavně nedostatek jídla. Hlavním bodem obživy byl rybolov, ovšem v oblasti kvůli klimatickým podmínkám nešlo pěstovat žádné plodiny, takže se museli ruští kolonisté spoléhat na dodávky potravin z Ruska, jenže lodě nepřijížděly každý týden, a tak byl život v Ruské Aljašce velice náročný.
Foto: Fort Ross v roce 1828 | Wikimedia Commons / Public domain
Rusové se tedy rozhodli poněkud jižněji, v poněkud příjemnějších klimatických podmínkách postavit zásobovací stanici. A tak na pobřeží Kalifornie, 80 kilometrů od San Franciska vznikla roku 1812 pevnost Fort Ross. Rusové stanici ovšem pojmenovali pouze Ross, označení Fort později přidali Američané.
Ruským kolonistům se zalíbila náhorní plošina, kterou od okolí oddělovaly soutěsky. Kolem ní byly pastviny a rostly četné stromy. Pár kilometrů od tohoto místa objevili Rusové řeku, kterou nazvali Slavjanka, tedy Slovanská řeka. Dnes řeka nese jméno Russian River, tedy Ruská řeka. Území ovšem patřilo indiánskému kmeni Kašaja Pomo. Nicméně Rusové od indiánu půdu odkoupili za několik motyk a oděvů. To se ovšem nelíbilo Španělům, kteří si na území také brousili zuby, ovšem v otevřený střet nepřátelství nikdy nepřerostlo. Zakladatelem pevnosti a zároveň jejím prvním velitelem byl obchodník Ivan Aleksandrovič Kuskov, který pevnosti velel do roku 1821.
A jak pevnost vůbec vypadala? Byla rozhodně větší než dnes. Zatímco dnes ji tvoří prakticky jen palisáda, obranné věže, pár domů a kostel, tehdy bývala mnohem větší. Byla zde i kasárna, několik skladů a velké množství zemědělských budov. Na obranu se mohli kolonisté spolehnout na dřevěnou palisádu, obranné věže a celkem 17 děl. Byly zde postaveny i větrné mlýny – vůbec první v Kalifornii, stejně tak i loděnice na stavbu lodí. Fort Ross se také stala prvním místem v Kalifornii, kde se pěstovaly hrozny. Jelikož ovšem šlo primárně o zásobovací stanici pro osadníky na Aljašce, bylo zde pěstováno velké množství různých plodin, včetně rozlehlých ovocných sadů. Nacházelo se zde například více než 200 jabloní a doplňovaly je další desítky hrušní, švestek a broskvoní. Významné také bylo chování dobytka, kdy se do roku 1830 zvýšil počet dobytka na 1 700 kusů různého hospodářského zvířectva. V roce 1836 v pevnosti žilo 260 Rusů, Aleutů, a také domorodých indiánů.
Foto: Kuskovův dům, v pozadí kaple. Můžeme vidět i děla, kterých v pevnosti tehdy bylo sedmnáct. | Wikimedia Commons / Public domain
Jelikož ovšem bylo zásobování kolonistů na Aljašce velice náročné a hlavně drahé, brzy se začala pevnost nevyplácet a propadala se do ztráty. V roce 1841 tedy bylo rozhodnuto o prodeji a pevnost se stala na prodej. Ještě téhož roku pevnost odkoupil americký obchodník John Sutter za 42 857 rublů a Rusové pevnost opustili.
Foto: Kuskovův dům je dnes využíván jako muzeum, můžeme v něm vidět například zbrojnici, loveckou výbavu, kožešnický stav, či lékárnu. | Wikimedia Commons / Public domain
Pevnost se zachovala do dnešních dní, i když ve velice zmenšené podobě. Z původních staveb se do dnešních dochovala pouze jedna budova, a to Rotčevův dům. Dalších 5 staveb jsou věrné repliky původních budov. V areálu pevnosti se tak dnes kromě Rotčevova domu nachází i Kuskovův dům, úřednická budova, dvě ubytovací budovy pro posádku, které zároveň slouží jako obranné věže a kaple svatého Mikuláše. Většina pevnosti totiž byla zničena během zemětřesní v roce 1906.
Foto: Jediná originální budova je Rotčevův dům. Aleksandr Rotčev velel pevnosti v letech 1838-1841 | Wikimedia Commons / Public domain
Fort Ross dnes slouží jako historický skanzen a je otevřený návštěvníkům, kteří se tak mohou seznámit se životem a reáliemi raných ruských kolonistů, prostory jsou zrekonstruovány a bohatě vybaveny, v areálu se také pořádají historické slavnosti a od roku 1950 se v místní kapli pořádají třikrát ročně pravoslavné mši.
Zdroj: britannica, Diletant Media
Komentáře