Francie bude stavět novou letadlovou loď s jaderným pohonem
Francie nedávno oficiálně oznámila plány na stavbu nové letadlové lodi. Tisková agentura Reuters uvedla, že francouzský prezident dal zelenou konstrukci nové lodi s jaderným pohonem v rámci programu PANG .
Plány na stavbu nové letadlové lodi ve Francii dlouhodobě existují. Nyní byl oficiálně oznámen start programu PANG (Porte Avion Nouvelle Generation). Francouzský prezident to oznámil v sídle francouzské jaderné průmyslové korporace Framatome v Le Creusot. Ministryně obrany Florence Parley to potvrdila svým tweetem a společnost Naval Group (hlavní dodavatel konstrukce letadlové lodi) zveřejnila několik svých vizualizací a uvítala schválení programu PANG.
Foto: Model letadlové lodi v rámci programu PANG | Naval Group An International Group / naval-group.com, CC BY-SA 3.0
Dnes je jedinou letadlovou lodí francouzského námořnictva loď Charles de Gaulle. Zpočátku se plánovalo postavit dvě letadlové lodě stejného typu, ale stavba druhé z nich byla zrušena kvůli vysokým nákladům na tu první. Délka lodi je 261,5 m a výtlak cca 40000 tun. Loď byla postavena francouzskou loděnicí DCN v Brestu. Stavba lodi byla zahájena v roce 1989. V květnu 1994 byl trup spuštěn na vodu a v roce 2000 letadlová loď zahájila zkoušky. Do operační služby byla zařazena v dubnu 2001. K obraně proti nepřátelským letounům a protilodní střelám slouží systém SAAM vyvinutý konsorciem Eurosam. Systém využívá protiletadlových řízených střel Aster 15 s dosahem 30 km. Ty jsou odpalovány ze čtyř osminásobných vertikálních vypouštěcích sil Sylver A43. Na palubě jsou rovněž dvě šestinásobná odpalovací zařízení Sadral, využívající řízených střel Mistral s dosahem 4 km. Hlavňovou výzbroj tvoří osm 20mm kanónů Giat 20F2.
Letadlová loď Charles De Gaulle může nést až 40 palubních letounů a vrtulníků. Útočné stroje typu Dassault Super Étendard jsou v současnosti vyřazovány. Hlavní údernou silou lodi tak jsou moderní stíhací a útočné letouny Dassault Rafale M. Letouny včasné výstrahy jsou amerického typu Grumman E-2 Hawkeye. Letecký park doplňují vrtulníky typu Eurocopter AS565 Panther či NHIndustries NH90.
Nová letadlová loď bude výrazně větší než Charles de Gaulle. Výtlak lodi má být až 75000 tun, délka cca 300 m, šířka cca 80 m. Letadlovou loď bude obsluhovat posádka 900 lidí. Kromě toho bude schopna pojmout až 1100 osob výsadku 600 osob vzdušného křídla. Největší válečná loď ve francouzské historii bude poháněna dvěma jadernými reaktory K22.
Plánuje se, že základní křídlo letadlové lodi bude obsahovat 32 stíhaček nové generace, které budou doplněny letadly DLRO E-2D Advanced Hawkey, a také bojovými drony. Stavba lodi má začít v roce 2025. S její službou se počítá od roku 2038, kdy nastane čas na vyřazení stávající letadlové lodi Charles de Gaulle.
Komentáře
czert
30. 04. 2021, 18:19Preju zabizroutum hodne uspechu a at ji postavi, byt by si zaslouzili mit dve letadlovky, pokud si chteji hrat na vyznamnou namorni velmoc.