Francie ukončí operaci Barkhane v Sahelu, operovat bude s menšími silami
Prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek 10. června uvedl, že Francie ukončí operaci Barkhane v Sahelu. Francouzské síly však v Africe zůstanou v rámci většího mezinárodního kontingentu boje proti islámským teroristickým skupinám. Další informace Francie sdělí v následujících týdnech. Prezident Macron také vyjádřil zklamání nad národy Sahelu, které podle něj přebírají zodpovědnost za své bezpečnostní problémy jen s velmi malou ochotou.
Mezi obyvatelstvem ve Francii čím dál více roste frustrace nad válkou v bývalé francouzské kolonii Mali, boje totiž nevykazují žádný výraznější úspěch v boji proti islámskému terorismu. V Mali v současné době slouží 5 100 francouzských vojáků. Macronovo prohlášení o ukončení operace přišlo jen pár dní poté, co malijská armáda provedla během jednoho roku již druhý puč, který si vynutil rezignaci prezidenta Bah N’Daw, premiéra Moctara Ouana a ministra obrany.
Foto: Separatističtí Tuarégové v Mali | Magharebia / Wikimedia Commons / CC BY 2.0
Nejen prezident Macron, ale také německá kancléřka Angela Merkelová jsou rozhořčeni zprávami, že nová malijská vláda zvažuje vyjednávání s islámskými teroristickými buňkami Al-Kaída a Islámský Stát. V návaznosti na tyto zprávy Francie dočasně pozastavila kooperaci s malijskými silami.
Francie je také tvůrce Takuba Task Force (Úkolové uskupení Takuba), jehož členy je 13 zemí, včetně České republiky. Úkolem tohoto uskupení je výcvik, poradentství a boj proti islámskému terorismu po boku malijských sil. A právě Takuba Task Force bude od nynějška hlavní působiště francouzských vojáků v Mali. Navzdory osmiletému působení francouzských sil v zemích Sahelu islámský terorismus v dané oblasti stále roste a zapojené země činí jen velmi málo k jeho potlačení.
Dle vyjádření Jiřího Caletky z tiskového oddělení Ministerstva obrany České republiky na můj dotaz ohledně působení českých vojáků v Mali odpověděl, že se čeští ani koaliční vojáci neocitli ve zvýšeném nebezpečí.
Foto: Francouzští vojáci v Mali v rámci uskupení Takuba Task Force, jehož součástí jsou i čeští vojáci. | 132CDC / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
“Ministerstvo obrany intenzivně monitoruje vývoj vnitropolitické situace v Mali (...) Úkolové uskupení Takuba pokračuje také, pouze s dočasně přerušenými výcvikovými aktivitami. Současné vedení země potvrdilo, že chce dodržet plán na vypsání voleb a předání moci zvolenému vedení. A protože hrozba migrace a hlavně islamismu trvá i nadále, pokračují i mezinárodní mise v Mali (...) Přímé zapojení do bojových operací AČR nezvažuje. K bojovému kontaktu by mohlo dojít pouze v ojedinělých případech u úkolového uskupení Takuba při doprovodech partnerské malijské jednotky do bojových operací. AČR dává přednost kvalitnímu výcviku domácích ozbrojených sil tak, aby tyto byly v budoucnu schopny samostatně a dlouhodobě bojovat s teroristickými ozbrojenými silami,” dodal Caletka.
Komentáře
Tornado
27. 06. 2021, 11:09Při útoku v Mali bylo zraněno minimálně 12 německých vojáků. Jiné údaje hovoří dokonce o 15 zraněných příslušnících Bundeswehru.
https://www.military.com/daily-news/2021/06/26/12-german-soldiers-wounded-attack-un-base-mali.html
Martin23
26. 06. 2021, 08:00Badysak
To co říkáte není úplně pravda. To vám mohu garantovat jako člen rodiny, která pracovala v Civilní obraně a následně v Civilní ochraně.
Jednotky IZS mají v běžném provozu svoje úkoly a na tyto úkoly jsou organizačně stavěny, tak aby jejich provot byl efektivní (tedy aby stát neplatil víc lidi, než je nutné v 99% běžného času).
Pokud přijde mimořádná událost do určité velikosti, tak to zvládnou ( tornádo u Hodonína - jednotky IZS z okolních krajů, z Prahy Golem, z Rakouska a Slovenska zdravotnická pomoc). Jednotky IZS jednoho kraje by to pravděpodobně nezvládly.
Ale pokud by se u nás stalo něco většího, je problém. Zkrátka jednotky IZS mají své limity.
To, že byl zničen zcela unikátní systém CO, že lidi nemají plynové masky, že byla zničena drtivá část krytů CO, které byly vybudovány za šílené peníze, jenom proto, že je pak někdo rozkradl, to jsou zcela nevratné věci a je to škoda. Obzvláště, když náš systém okopírovaly západní země, které jsou dnes schopny ukrýt většinu svého obyvatelstva.
Takže dnes je to tak, že se každý o svou bezpečnost musí primárně a většinově starat sám, ale lidé to dosud nepochopili. Musí si zajistit ukrytí, prostředky osobní ochrany, jídlo.
Co tím chci říct? Že když někdo profesionalizoval armádu a udělal z ní expediční sbor pro boj v Africe, tak měl myslet i na tyhle věci. Vytvořit armádní jednotku pro tyto situace by rozhodně nebylo od věci a byla by to naprosto jasná a účelná služba pro lidi.
jedná se zejména o pomoc, který přichází až po práci ZZS, HZS, USAR týmu, Záchranného útvaru HZS.
Martin23
26. 06. 2021, 07:16Už mají svoji Afriku doma, tak přehodnocují priority.
Badysak
26. 06. 2021, 01:25Tomáš
To co tu vypisujete je práce hasičů a zachranářů, kteří k tomu mají výcvik a techniku od toho je to integrovaný zachraný systém, to že vláda používá AČR jako děvečku pro všechno neznamená, že je to její účel.
Co to melete, že země není připravená na pomoc při plošných katastrofách, kdy jste vylezl z hybernace soudruhu povodně v 97 srovnali ze zemý čtvrt republiky a zvládly jsme to.
Tomáš
25. 06. 2021, 08:20Organizace AČR má minimum ženijní ch jedotek, nejsou v každém kraji. Integrovaný systém je název, ale pro plosne má málo, kdo bude lidem vařit, když nejde elektřina a plyn, polní kuchyně kdo je má. Potřebujeme jednotky v zahraničí, ne, policie nemůže pomáhat lidskou silou a delší dobu ani hasiči. To je zavazny problém AČR není stavěna na pomoc vlastnímu národ při katastrofach velkého rozsahu a to je na pováženou.
Czert
24. 06. 2021, 09:36Shark
Znas jedineho levicaka co by znal historii? Myslim realnou, ne tu pokroucenou marxistickym vykladem.
Kdyby macron mohl, tak v zemi vladne jak stalin.
Jedine co mu v tombrani je fakt, ze frantici miluji jedinou vec vic nez marxismus - stavky.
Czert
24. 06. 2021, 09:32Tak si to shrnme, zapadu se nelibi vlada v africke/stredovychodni zemi, protoze dle levicaku je to prilis velky tyran, ktery utlacuje demokracii.
Pak v nasledne obcanske valce si vyberou favorita, co se tvari demokraticky, aby pak po letech zjistili ze nazorove je velmi podobny isis, a ve vysledku slo jen o to, kdo bude vrchni terrorista.
Protoze zadna strana konfliktu neni vic demokraticka nez ona svrzena.
liberal shark
24. 06. 2021, 08:05Ten Macron se mi snad zdá. Jak se někdo ještě v XXI století může divit, že "národy", či spíše "domorodé kmeny" nejsou ochotné převzít zodpovědnost za vlastní osud a bezpečnost ? Copak nezná 300 let dějin bývalých koloniálních mocností včetně Francie v zemích třetího světa ? Nezná slavnou Kiplingovu báseň "Břemeno bílého muže" ? Co měl ten hlupáček z dějepisu ?
Tomáš
24. 06. 2021, 07:13Ukolove uskupeni Takuba pokračuje pro AČR dal v Mali. Pravděpodobně se čeká až na vítězství islámu v této zemi.Bojový kontakt našich vojáků se nepředpokládá, výcvik proti teroristickým skupinám bude pokračovat. Najetí našeho vozidla na minu je mimořádná událost, která neprerusi výcvik ozbrojenych sil Mali AČR.Tak dlouho se chodí se dzbanem pro vodu, až se ucho utrhne