Írán v Sýrii nasadil vlastní systémy protivzdušné obrany
V reakci na akce izraelského letectva nasadil Írán v Sýrii vlastní systémy protivzdušné obrany. Dne 15. října 2020 zástupce íránských ozbrojených sil Abu Fadl Šikaradži uvedl, že se jedná o reakci na neustálé nálety na Teheránu spřátelenou zemi. Íránské systémy protivzdušné obrany byly podle prohlášení na území Sýrie nasazeny na oficiální žádost Damašku. Íránský představitel také poznamenal, že ekonomické podmínky nedovolují poskytnout ani velkému spojenci pomoc zcela zdarma, a že Sýrie bude jednou muset za ni zaplatit.
Foto: Systém Bavar-373 | Fars News Agency / CC BY-SA 3.0
Podle zpráv z Teheránu íránské ozbrojené síly nasadily na syrském území systémy protivzdušné obrany Bavar-373, Khordad-15, Khordad-3 a Mersad, a také přehledový radiolokátor a další systémy potřebné pro boj se vzdušnými cíly. Damašek se nyní údajně nachází pod přímou ochranou íránských analogů ruských protivzdušných systémů S-300, systémů Bavar-373.
Bavar-373 je íránskou variantou ruského systému protivzdušné obrany S-300. Systém byl představeno v srpnu roku 2019. Uvádí se, že je schopen monitorovat situaci ve vzduchu na vzdálenost 400 až 450 km a současně sledovat až 100 vzdušných cílů. Současně může vypálit a navádět dvanáct raket typu Sayyad-4 proti šesti cílům operujícím ve vzdálenosti až 200 km a výšce do 27 km.
Khordad-15 byl představen v červnu 2019. Uvádí se, že je schopen detekovat různé vzdušné cíle ve vzdálenosti do 120 až 150 km a zasáhnout je ve vzdálenosti 45 až 85 km.
Khordad-3 se poprvé objevil v roce 2012. Tento systém protivzdušné obrany dokáže detekovat vzdušné cíle na vzdálenost až 105 km a sestřelit je na vzdálenost až 75 km a ve výšce do 25 km. V červnu loňského roku systém Khordad-3 úspěšně zasáhl dron amerického letectva v Perském zálivu.
Mersad byl vyvinut v roce 2011 na základě amerických systémů protivzdušné obrany Hawk, které Teherán obdržel před revolucí v roce 1979. Podle íránských zdrojů jsou tyto systémy schopny zasáhnout cíle ve vzdálenosti 70 až 150 km, a ve výšce do 18 km.
Podle francouzských zdrojů se Írán rozhodl pomoci Sýrii s protivzdušnou obranou a navázat své systémy na ty syrské kvůli nečinnosti Rusů. Ruské ozbrojené síly v Sýrii monitorují vzdušný prostor, ale nijak nebrání Izraeli v provádění raketových a bombových útoků na neruské objekty na území Sýrie. Damašek ani nemůže aktivně použít dodané ruské systémy S-300 bez souhlasu Moskvy.
Komentáře
czert
24. 03. 2021, 21:55kaja
"Neoznačil náhodou Bašár Asad taky všechny své nepřátele jako islámské teroristy i když s IS neměli nic společného ?"
jenze jak historie ukazala, vyjma kurdu a jejich spojencu se vsichni pozdeji stali soucasti isis - takze mel praavdu.
czerik
24. 03. 2021, 21:39r
"Čistě teoreticky, kdyby Izrael Sýrii pomohl nebo ji alespoň podržel, tak by mohla vzniknout dohoda týkající se Goland a Sýrie se mohla připojit k těm, co se kamarádí s Izraelem. "
ano, z hlediska bucnoti a stability by to skutecne byonejlesi kdyby se assad a izrael dohodly na primeri a spolupraci.
jenze kvuli tomu kolik ma assad muslimu v syrii a ti vsichni nenavidi izrael, tak je to nemozne.
byt assad je na arabske pomery lidumil.
R
21. 10. 2020, 00:08V podstatě cpou Sýrii do náruče Íránu. Čistě teoreticky, kdyby Izrael Sýrii pomohl nebo ji alespoň podržel, tak by mohla vzniknout dohoda týkající se Goland a Sýrie se mohla připojit k těm, co se kamarádí s Izraelem. Sice spolu tyto státy bojovaly, ale snaha o přežití donutí lidi i státy k ústupkům.
Refael
20. 10. 2020, 10:31"...ekonomické podmínky nedovolují poskytnout ani velkému spojenci pomoc zcela zdarma, a že Sýrie bude jednou muset za ni zaplatit..".
Přesně tak.
Tou cenou má být uhnízdění teror.organizace Hizballáh v části jižní Sýrie, která se má etablovat na stejný způsob jako v jižním Libanonu.
Proto Izrael dělá vše, aby se to nestalo a Rusové se koukají "jinam" neboť sami nechtějí se dělit se Sýrií nikým jiným. Nechtějí Turky, USA a už vůbec ne íránské revoluční gardy, které se snaží vybudovat zázemí Hizballáhu pro otevření druhé fronty proti Izraeli.
Rusové chtějí v Sýrii absolutní klid.
Tím se přání V.Putina i Bibiho Netanyahua
Martin23
20. 10. 2020, 09:02To je zjevné celou dobu.
Sýrie je mnoho aktérů a násobně víc zájmů.
RF a Izrael spolu mají korektní vztahy a vše mají domluveno.
Izrael si útoky na určité, pro RF nevýznamné cíle, plní domácí úkoly a RF nebude zasahovat a na oplátku se Izrael nebude pouštět do žádných vážnějších akci, jak by řekl klasik.