Ironman - zavedení do výzbroje se blíží
Bojové exoskelety jsou hudbou vzdálené budoucnosti. Avšak jejich zbraňové systémy jsou realitou dneška! Představujeme vám systém „Ironmen", speciální batoh umožňující automaticky a nepřerušovaně zásobovat kulomet až 500 náboji.
Foto: nábojový batoh LCACS (Large Capacity Ammunition Carriage System) / NSRDEC
Vznik Ironmana
Počátek batohu „Ironman", jak ho vojáci přezdívají, sahá někdy do roku 2009, kdy američtí vojáci uvažovali o tom, jak udržet palebnou převahu nad protivníkem. Problém byl v tom, že nábojová schránka do kulometu pojme pouze 100 nábojů. Obsluha tak musí při intenzivní přestřelce dlouze a komplikovaně přebíjet. Výsledkem je přerušení střelby, zbytečné pohyby a stres navíc.
Už vůbec nemluvíme o tom, že "kulomeťák" nese obvykle jen část nábojů, další nábojové pásy nesou členové družstva. Při přestřelce v těžce nepřístupném terénu je pak velmi obtížné dopravit náhradní nábojové pásy k obsluze kulometu.
Vojáci tak přišli s vlastním řešením. Každý správný chlap viděl film Predátor a legendární scénu, kdy Jesse Venture „kosil" protivníky pomocí rotačního kulometu, do kterého byly náboje podávaný ze speciálního batohu. Vojáci si řekli: "Proč něco podobného nedovést do reálného světa?"
Foto: Na vlastním batohu "Ironman" pracuje také firma TYR Tactical / TYR Tactical
vojáci se rozhodli nápad vyzkoušet. Svařili k sobě dvě plechové bedny na nábojové pásy k sobě a umístili je na starý nosný systém ALICE. Do vzniklého prostoru pak poskládali jednolitý nábojový pás o 500 ks nábojů ráže 7,6251 mm. Pás horním koncem vyvedli ven a vložili ho do kulometu Mk 48.
Nápad se osvědčil. Při přestřelce nemusela obsluha kulometu přebíjet a tak se odpoutávat od střelby. Kulomet mohl vést nepřerušovanou palbu a ostatní vojáci se nemuseli starat o to, zda bude mít kulomet dostatek nábojů nebo je nedej bože přestane střelbou podporovat.
Ironman se zavádí do výzbroje
Americkou armádu nápad zaujmul. Nápad „nábojového batohu" získal dokonce prestižní cenu v soutěži o 10 nejlepších vojenských inovací za rok 2010.
Bylo však jasné, že pokud bude chtít armáda zavést podobný systém do výzbroje, bude se muset ke konstrukci batohu přistoupit profesionálněji. Muniční plechové bedny nahradit speciální konstruovaným batohem, vyřešit uchycení na zádech a maximálně dbát na ergonomii, nízkou hmotnost a bezporuchovost.
Video: Batoh TYR Tactical MICO / YouTube
V tuto chvílí existují, pokud je autorovi známo, ve Spojených státechh dva programy vývojové programy „batohu Ironman". Prvním je iniciativa soukromé společnosti TYR Tactical, která již nějaký rok nabízí speciální batohy MICO pro nábojové pásy s náboji 5,56 nebo 7,62 mm. Cena batohu je však šokující, necelých 4 000 dolarů (80 000 Kč).
Možná proto začala americká armáda skrze Vývojové a inženýrské centrum pro vojáky Natick (NSRDEC) před léty vyvíjet vlastní nábojový batoh LCACS (Large Capacity Ammunition Carriage System). Konstrukce je však u obou batohů velmi podobná.
Oba batohy mají splňovat jediné, umožnit bezproblémové dlouhodobé zásobování kulometu náboji. Oba batohy jsou určené jak pro náboje ráže 5,56 mm, tak i pro 7,62 mm. Základní zásoba je 500 nábojů (údajně jsou verze i pro 1 000 nábojů) plus dalších 75 nábojů je v pásu mezi batohem a kulometem. Hmotnost plně naloženého batohu s 500 náboji 7,62 mm by měla být plus mínus 18 kg.
V současnosti se v Afghánistánu testuje 100 batohů LCACS. Pokud vše půjde podle plánu, americká armáda batohy zavede do výzbroje. Škoda pro TYR Tactical, možná se měli více zamyslet nad cenou...
Zdroj: Kit!Up, TYR Tactical
Komentáře
kulomeťák
24. 03. 2013, 14:20zajímavé
ale i těch 500kusů se dá vystřílet
pak zpětné naplnění batohu už asi nebude taková zábava