Izraelci vyvinuli zařízení schopné rozpoznat osoby skrze zdi. Podobné zařízení se vyrábí i v ČR
Izraelská společnost Camero-Tech nedávno představila zařízení, které je schopno skrze zdi ukázat, zda jsou ve zkoumané místnosti lidé. Zařízení je vhodné především pro armádní a policejní účely. Využití by ovšem našlo i u záchranářů.
Foto: Zařízení o hmotnosti 16 kilogramů je schopen obsluhovat jeden člověk | Camero-Tech
Izraelská společnost Camero-Tech v nedávné době představila zařízení, které dokáže detekovat osoby skrze zdi. Toto zařízení nese označení Xaver 1000. Jedná se o jakýsi přenosný radar, který za pomocí pulzního ultra širokopásmového radaru dokáže proniknout zdí a detekovat osoby až do vzdálenosti 20 metrů.
Zařízení po přiložení ke zdi dokáže díky umělé inteligenci rozpoznat a vykreslit osoby a vypočítat jejich výšku. Následně podle toho program vyhodnotí, zda se jedná o dospělého nebo dítě. Zařízení by mělo být schopné rozpoznat i domácí zvíře. Radar dokáže sledovat pohyb osoby v reálném čase. Umělá inteligence dokáže rozeznat, zda snímaná osoba ve vedlejší místnosti stojí, sedí nebo leží.
Xaver 1000 je zařízení o hmotnosti 16 kilogramů a měl by ho být schopen ovládat jeden člověk. Zařízení disponuje 10,1“ velkou dotykovou obrazovkou. Radar veškerá zobrazená data může ukládat pro účely pozdějšího zkoumání či školení. Data lze dokonce okamžitě odesílat na velení.
Největší využití pro tento radar bychom asi našli v armádě při bojích v zastavěné oblasti. Hojné využití by zařízení našlo také u policie, zejména pak u zásahových jednotek. Lze si ovšem představit využití i u záchranářů. Zvláště pak při hledání osob například ve zřícených budovách a podobně.
Zařízení je ovšem vcelku velké a jeho rozložení a zprovoznění zabere nějaký čas. Lze předpokládat, že v případě rozšíření mezi ozbrojenými složkami se budou výrobci snažit zařízení co nejvíce zmenšit. V budoucnu bychom se tak mohli dočkat radaru o velikosti například tabletu.
Video: Xaver 1000 v akci / YouTube
Vyčíst zobrazená radarová data nemusí být vždy úplně snadné. Jak zařízení funguje se můžete podívat na videu výše.
Přístroj, který "vidí zkrze zeď" se však vyrábí i u nás v ČR. Jedná se o radarový systém ReTwis 5 od pardubické firmy Retia, který v roce 2020 úspěšně prošel certifikací u Federální komise pro komunikaci (Federal Communications Comission – FCC). Tento unikátní produkt pardubické společnosti Retia se úspěšně uplatnil v ozbrojených a bezpečnostních složkách Spojených států amerických. Radar ReTwis, který umožňuje identifikovat polohu živých organismů za pevnou přepážkou, je ve Spojených státech nabízen společností CSG USA pod názvem POLR-1. Mezi jeho uživatele se zařadila i Armáda USA, která ho pořídila pro své speciální jednotky. Další trhy s významným potenciálem pro tento malý přenosný radar představují Vietnam a další země z Asie, Blízkého východu a Evropy.
Zdroj: Camero-Tech, Retia
Komentáře
Jiří Černý
26. 07. 2022, 08:29Tohle mají češi už léta....