Jak jsem našel německý poklad
Bylo páteční odpoledne a byl jsem na hledačce u nás na Jesenicku v bývalých Sudetech. Toulal jsem se s detektorem kovů po pastvinách a loukách asi 2 hodiny avšak bezvýsledně, tak jsem šel pomalu k autu, kde jsem se rozhodoval, jestli jít zkusit můj oblíbený remízek nebo ne.
Říkal jsem si, že už je to tam stejně určitě vše prohledané, tak jsem pomalu vyrazil domů. V autě se mi však opět vše rozleželo v hlavě a vzhledem k tomu, že byl pátek a bylo teprve krátce po poledni, vrátil jsem se zpět k remízku, opět jsem vybalil detektor a začal s detektorem pročesávat kraj lesa.
Po chvíli hledání mi detektor kovů začal hlásit zajímavý signál. Místo signálu jsem si přesně identifikoval a začal jsem kopat, což šlo celkem obtížně, protože půda byla plná menších kamenů. Po čase, v hloubce asi 25 cm, jsem uviděl krásně zachovalé 3 stříbrné říšské 5-ti marky z období 2. světové války, které byly podezřele blízko u sebe.
Foto: Takhle vypadal začátek...
Hned jsem zavolal domů, že to bude asi něco většího, ať dovezou foťák. Poté, co přijela posila s foťákem, jsem začal díru rozšiřovat a začal jsem vyhrabávat jednu 5-ti marku za druhou. Okolé mincí byly také patrné zbytky po rozpadlém koženém vaku, ve kterém mince byly zřejmě původně uschovany.
Foto: Nalezených mincí stále přibývalo a přibývalo
Země nakonec vydala 40 kusů říšských 5-ti marek ve třech různých variantách s různými značkami mincoven. Kromě marek byly v zemi uloženy i desítky feniků v hodnotě 1, 5,10 a 50.
Foto: Země nakonec vydala 40 kusů říšských 5-ti marek a spoustu feniků
Až poté, co jsem celý poklad vykopal, jsem si všiml na blízkém stromě vyrytých písmen R. B. a datumu 1. 3. 46, což bylo nejspíše datum uchování peněz před nuceným odsunem sudetských Němců.
Foto: Původní majitelé stříbrného pokladu si svůj úkryt patřičně označili
Foto: Takto vypadají mince po očištění
Tohle byl rozhodně můj nejlepší nález a nejkrásnější zážitek s detektorem.
Komentáře
hubert
17. 08. 2018, 10:05Určitě to tam zakopal Kalousek! :rainbow_flag::rainbow_flag::rainbow_flag::rainbow_flag:
hsnm
17. 08. 2018, 08:45Pane Kánský,
v první části příspěvku s Vámi souhlasím, kdo měl říšskou příslušnost,tedy napsal si národnost"něměcká",dle zákonů rukoval do wermachtu.
Pro upřesnění druhé části:
-Kdo v zabraném pohranníčí,v Sudetech,zůstal u národnosti "česká", do wermachtu nemusel. Jistě, neznamená to, že nemusel pracovat pro Říši,popř. jako zemědělec odvádět dávky,ale rukovat nemusel.
A kdo z Čechů musel z nějakých důvodů v Sudetech po Mnichovu zůstat,pokud nebyl zrovna četním či státní zaměstnanec-a ti nezůstávali, měl po připojení k Říši zanedloho relativní klid,protože jeho sousedi začali mít rychle jiné starosti. Muži rukovali do wermachtu a ostaní měli svých starostí dost při udržování živnosti,hospodářství bez mužů,později starosti o své mrzáky,kteří přežili frontu.
Martin
17. 08. 2018, 07:53Chtěl bych se zeptat jestli víte kolik dostanete za nález "pokladů" který má nevyčíslitelnou hodnotu
miro
17. 08. 2018, 07:02Diskuze jako každá jiná, kde se vždy najdou blbci, kteří budou napadat,oponovat a argumentovat jako idioti....Gratuluji, pěkný nález!
Pavel Čupr
16. 08. 2018, 17:57Ano většinou šlo o obyčejné lidi. Ovšem cca 90% z nich se přidalo k nacistům. Ze Sudetských Němců byl větší podíl u jednotek SS než u běžné německé populace. Cca 50 % příslušníků gestapa v českých zemích byl z minority Sudetských Němců. Všichni suděťáci měli šanci proti nacismu bojovat, místo toho stříleli našim vojákům do zad. Ale pravda je také , že existoval Rote Wehr, že i ve Svobodově praporu u Sokolova bojovali Němci. Bylo jich mizivé procento , ale čest a sláva jim. Jinak - kdo seje vítr , sklízí bouři.
Lydye
16. 08. 2018, 17:25Veliká gratulace k nalezení pokladu, musí to být nádherný pocit, přeji Vám to. Hodně štěstí .
pepa
16. 08. 2018, 14:51Hovno máš proto, že jsi je vyčistil, snížil cenu 10x :p.
Zdeněk Novák - typický přístup, ale že jste za komoušou kradli jak straky a nosili z práce všechno co nebylo přivařený, přilepený a přibitý, protože to bylo "všech"...