Japonské útoky na území USA papírovými balóny
Jak se během války v Tichomoří japonská města stávala stále častějším cílem amerických bombardérů, japonská veřejnost hlasitě žádala odvetu. V japonských armádních laboratořích nakonec přišli s nápadem využít vhodné východní vzdušné proudění k dopravě velkého množství malých balónů s bombovým nákladem nad území USA. Původně se uvažovalo, že zařízení budou vypouštět ponorky u pobřeží USA, ale protože ponorky byly zapotřebí jinde, nakonec bylo rozhodnuto, že balóny se budou vypouštět přímo z Japonska.
Jednalo se balóny z tenkého hedvábného papíru vyrobeného ze dřeva morušových stromů, přičemž do jejich výroby byly zapojeny především ženy a japonští školáci. Balóny se vyráběly v koncertních a zápasnických halách a účastnily se jich tisíce lidí. Balóny měly průměr 10 metrů a nosnost 135 kilogramů. Jejich součástí byl hliníkový prstenec se zavěšenými pytlíky s pískem, jednou bombou o hmotnosti 15 kg a několika menšími zápalnými bombami. Během letu byla díky měřiči tlaku vzduchu a elektronickému systému uvolňována zátěž, takže balón letěl ve výšce 9000 až 10 500 metrů. Ve stanovený okamžik automatická nálož balón zničila a bomby dopadly k zemi. Japonští technici balóny přizpůsobily tak, aby tyto mohly absolvovat cestu dlouhou 10 000 kilometrů a ideální podmínky pro let nabízelo zimní období.
Foto: Jednoduchý plánek ,,zápalného balonu" Fu-Go / valka.cz
K prvnímu vypuštění balónů, které dostaly označení Fu-Go, došlo 3. listopadu 1944, v den narozenin zakladatele dynastie Meidži. Na západním pobřeží USA pak došlo k sérii záhadných výbuchů a Američané zpočátku netušili, která bije. V prosinci pak vyšetřovatelé k velkému překvapení objevili části balónu a zbytky bomby. Teprve pak Američanům došlo, že na ně Japonci za pomoci balónů útočí. Kolem západního pobřeží tak začaly hlídkovat stíhačky, ale protože balóny létaly ve velké výšce, většinou je nedokázaly sestřelit. Dolet japonských balónů se ukázal být velký, že ani sami jejich konstruktéři s takovýmto dosahem nepočítali. Kromě západního pobřeží došlo k výbuchům i v Mexiku či ve státu Michigan, jeden balón byl nalezen dokonce v ulicích Los Angeles. V Nevadě pak z nalezeného balónového potahu udělali místní kovbojové plachtu na seno pro koně.
Foto: Dolet japonských balónů se ukázal být velký, že ani sami jejich konstruktéři s takovýmto dosahem nepočítali | Wikimedia Commons / Public domain
Ačkoliv japonská propaganda v rozhlase vyprávěla o obrovských způsobených škodách na majetku a tisících zabitých Američanech, reálné výsledky balónových náletů byly pochopitelně daleko skromnější. Celkem Japonci vyrobily přes 10 000 balónů, z nichž se podle odhadů nad americkou pevninu dostala asi jedna tisícovka. Sami Američané zaznamenali celkem 285 případů, kdy bomby dopadly na americké území, přičemž poslední výbuch byl zaznamenán v květnu 1945. Předpokládá se, že většinu balónů zničila automatická nálož už nad oceánem, dva balóny se dokonce po otočení větrů vrátily nad Japonsko. Fu-Go měly mít celkem na svědomí 7 lidských životů a jednalo se tehdy o velmi tragickou událost, kdy 5. května 1945 pastor Archie Mitchell organizoval v jihooregonském Bly piknik pro místní děti v blízkých kopcích. Společnost mu dělala jeho žena Elsi, která byla v pátém měsíci těhotenství. Pastor se zrovna chystal prostřít k jídlu, když přiběhly děti, aby mu oznámily, že našly nějaký balón. Mitchell stačil ještě vykřiknout, ať se ničeho nedotýkají, avšak záhy se ozval výbuch, který zabil pastorovu těhotnou manželku a pět dětí.
Americká vláda se snažila balónové útoky úzkostlivě tajit, protože měla strach, aby nedošlo k panice mezi obyvatelstvem a také nechtěla, aby se o jejich výsledcích dozvěděli Japonci. Američané proto balóny a následné výbuchy přičítali existenci UFO a tak se právě díky Fu-Go stalo UFO v Americe tak populární.
Zdroj: warhistoryonline
Komentáře
Zdeněk
18. 07. 2022, 19:23Pro Šebesta, máš si tam napsat pan, ne že bych ti začal hned vykat, to by ten tvůj příspěvek musel mít trochu úroveň, ale alespoň to dá lepší představu ...
To, že netušíš čím se zabývala japonská jednotka 731 rozhodně nesvědčí o hlubokých znalostech o WWII, ale neochota nebo neschopnost se vůbec podívat svědčí už o mnohém ...
Šebesta
18. 07. 2022, 17:06Pro Zdeněk nevím že bychom si my dva potykali. A mimochodem řekl bych že jsem určitě starší. No a prakticky to co píšete jsou kecy v kleci pochbuji o nějaké účinnosti. Nikdy v minulosti jsem o tom neslyšel a o 2.válku se zajímám už řadu let. Ono to mohlo být učinné je vágni nic neřikajicí fráze !Podstatné je že Japonci válku projeli a jejich snaha s oněmi balony mohla těžko ovlibnit konečný výsledek války. To dokázala naopak atomova bomba svržena na dvě japonská města Hirošimu a Nagasaki.Ta skutečně donutila Japonce sednout za stůl a podepsat kapitulační listiny.
Jan Stastny
15. 07. 2022, 21:42Je to čistě můj osobní názor a nebudu se s kýmkoliv o čemkoliv přít ,ale kolik a jak dlouho by museli Japonci vypouštět těchto balónků ,aby to způsobilo stejnou škodu jako +- 270 B-29 za jednu noc nad Tokiem.
jeroným
15. 07. 2022, 08:55Zdeněk
stejně tak ruský pokusy vycvičit psy k likvidaci tanků.
Co se týče zápalných netopýrů, tak neco podobnýho aplikoval tušim Čingischán. Nějak se mu nedařilo dobýt jedno město, tak obyvatelům slíbil, že odtáhne když mu daji všechny kočky a holuby z města. Když je dostal, přivázali na ně zápalný slože a vypustili. Zvířata hledala útočiště tam kde to znali a tak podpálili celý město.
Zdeněk
14. 07. 2022, 15:31Šebesta, ono to mohlo být velmi účinné, neboť Japonci plánovali balónové útoky provázat s výsledky výzkumu jednotky 731 - Jednotky biologického a chemického výzkumu ... schválně si najdi.
p.s. Mimochodem najdi si americké pokusy se zápalnými netopýry... :grin:
https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/batbomb-netopyri-bomby-zvirata-ve-valce.A210826_132330_vojenstvi_erp?zdroj=vyhledavani
Šebesta
14. 07. 2022, 15:24Je tonová informace pro mne jako člověka který se zajímá o 2.světovou válku. Je-li to pravda byla to od Japonců zoufala snaha nějak zvrátit průběh války ale nemělo to šanci na úspěch. To co Japonce čekalo v srpnu 1945 byla hrůzná odplata za to že si začali válku. Jejich balonová válka s cílem nějak bombardovat americké území vypada ve srovnání ztrát jako dětská hra ! Není zde uvedený počet zabitých Amričanů krom oněch 7. I kdyby jich bylo 1000 tak ve srovnání s tím kolik amerických bomb (včetně těch atomových ) zabilo Japonců jako kapka v moři.
Zdeněk
14. 07. 2022, 14:38Jeronýmko, to mě spíš vysvětli, proč orci rozmisťují na frontu modulární hajzly ...
https://twitter.com/bayraktar_1love/status/1547263405077237761?s=20&t=OCAviyZ1NIuHDrU97DwJSQ
https://twitter.com/bayraktar_1love/status/1547478312230031360?s=20&t=OCAviyZ1NIuHDrU97DwJSQ
a tady máš bezpečnou práci s insekticidy:
https://twitter.com/Blue_Sauron/status/1547505451385896961?s=20&t=PU98drvSHbzuVL78DmYhTw
jeroným
14. 07. 2022, 14:03Zdenek
tak proč ukři používaj lupu?
https://t.me/newsfrontsk/10442
Mimochodem, zapálit lupou suchou trávu nebo slámu je docela pakárna. Doutná to, při foukání do žhnoucího bodu se zdá že to už už chytne a ono furt nic
Zdeněk
14. 07. 2022, 11:03Ája osobně dost pochybuju, že by zrovna Japonci používali moderní bojový balón, nicméně možná jiný velkonárod ...
Aja
14. 07. 2022, 10:54"S dnešní technikou" Dneska by se to poslalo PPLkem :-)
jeroným
14. 07. 2022, 09:38nápad to nebyl špatnej, jen technický řešení poplatný době svýho vzniku bylo ubohý. S dnešní technikou by to mohlo být mnohem efektivnější.