Jihokorejská rozvědka varuje – Severní Korea je schopna vyrobit desítky jaderných hlavic
Podle jihokorejské Národní zpravodajské služby (NIS) nashromáždila Severní Korea dostatek plutonia a vysoce obohaceného uranu na výrobu „dvouciferného“ počtu jaderných hlavic, uvedla agentura Reuters. Tato informace, která byla odhalena během parlamentního brífinku za zavřenými dveřmi, zvýšila obavy z jaderného potenciálu Pchjongjangu. Brífink následoval po nedávných veřejných prohlášeních severokorejského vůdce Kim Čong-una ohledně rozšiřování jaderného arzenálu a také po odhalení tajného zařízení na obohacování uranu na začátku září.
Foto: Severokorejská balistická střela | Stefan Krasowski / CC BY 2.0
Zpráva zpravodajských služeb odhaduje, že Severní Korea vlastní přibližně 70 kilogramů plutonia – klíčové složky pro výrobu jaderných hlavic, spolu s významným, i když blíže nespecifikovaným množstvím uranu, který je rovněž vhodný pro výrobu zbraní. Dohromady by tyto materiály stačily k výrobě nejméně deseti jaderných bomb. Tento vývoj je v souladu s širším deklarovaným cílem Severní Koreje exponenciálně zvýšit zásoby jaderných zbraní, jak nedávno prohlásil Kim Čong-un.
Severokorejský jaderný a balistický program pokračuje, přičemž dochází k výraznému zlepšení, pokud jde o přesnost a výkon. Jihokorejská zpravodajská agentura rovněž zdůraznila pokrok Severní Koreje v oblasti raketových technologií, zejména ve vývoji přesnějších a výkonnějších systémů schopných zasáhnout Jižní Koreu. NIS nevyloučila možnost sedmého jaderného testu a spekuluje, že by k němu mohlo dojít po listopadových prezidentských volbách v USA.
Již zářijová návštěva Kim Čong-una v Ústavu jaderných zbraní zdůraznila ambice Severní Koreje dále rozšiřovat svůj jaderný arzenál. Tato návštěva, která zahrnovala inspekci zařízení vyrábějících jaderné materiály vojenské kvality, potvrdila odhodlání režimu posílit své schopnosti strategického odstrašení. Tyto kroky přicházejí navzdory dlouhodobým mezinárodním sankcím a diplomatickému úsilí zaměřenému na denuklearizaci Korejského poloostrova.
Jižní Korea a její spojenci tento vývoj pozorně sledují, neboť jsou znepokojeni rostoucí hrozbou, kterou rozšiřující se jaderný potenciál Severní Koreje představuje. Tyto obavy jsou umocněny pokračujícím severokorejským testováním a vývojem raket, včetně těch, které jsou určeny k nesení jaderných hlavic.
V reakci na rostoucí zastaralost svých konvenčních vojenských schopností se Severní Korea již několik desetiletí zaměřuje na vývoj asymetrických schopností a zbraní hromadného ničení, včetně balistických střel dlouhého doletu a jaderných zbraní. Země disponuje řadou raket krátkého a středního doletu, jako jsou rakety Scud a No-Dong, spolu s modernějšími systémy, jako jsou KN-23 a KN-25. K významným pokrokům patří vývoj mezikontinentálních balistických raket (ICBM), jako je Hwasong-14 s doletem 10 400 km a Hwasong-15, která je stále ve vývoji, s odhadovaným doletem 8 500 až 13 000 km.
Severní Korea rovněž pokročila v miniaturizaci svých jaderných zbraní, což umožňuje jejich integraci do balistických střel. Mezikontinentální raketový program země, včetně Hwasong-14 a Hwasong-15, představuje velkou strategickou hrozbu, která je schopna zasáhnout vzdálená území včetně Spojených států. Pokračující vývoj balistických raket a jaderných technologií zůstává ústředním bodem strategie Pchjongjangu, která má oficiálně odstrašit od vnějšího zásahu a zajistit přežití režimu, ale která je ve skutečnosti hrozbou a rizikem v případě, že agresivita KLDR přesáhne slovní provokace.
Nejnovější zpravodajské odhady naznačují, že Severní Korea je nyní schopna vyrobit značný počet jaderných zbraní a v blízké budoucnosti se očekává další pokrok. Vzhledem k tomu, že režim pokračuje ve vývoji v jaderné i raketové oblasti, bude dynamika regionální bezpečnosti pravděpodobně čelit rostoucímu tlaku. Možnost dalších jaderných testů a rozšiřování severokorejského arzenálu zůstává pro Jižní Koreu a mezinárodní společenství klíčovým problémem.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
Pepík Knedlík
03. 10. 2024, 09:27Jsky6 zděšení zavládlo ve Spojených státech když ztratily monopol na JZ a Sověti svymi pokusy zacali zastrašování jako oni. Někdo později prohlásil, že kdo má JZ nemusí "poslouchat" a neco na tom bude. Izrael v tichosti vybudoval jadernou triadu pro svoji bezpecnost, která je nutna vzhledem Arabskymu obklíčení. Čína mohutne rozšiřuje svůj arzenál a Severní Korea taky. Není to dobře, ale co s tim udelame? Nic.