Kalašnikov má největší produkci zbraní za posledních dvacet let
Skupina společností Kalašnikov zvýšila v letošním roce objem výroby lehkých ručních palných zbraní cca o 40 %. Výrazného nárůstu výroby ručních palných zbraní v roce 2022 bylo dosaženo především exportními kontrakty na dodávky vojenských produktů a zvýšením exportu civilních zbraní. Společnost Kalašnikov uvádí, že již v září bylo dosaženo úrovně skutečných prodejů civilních zbraní na export rovnající se celému ukazateli za rok 2021.
Foto: Útočná puška Kalašnikov AK-12 | Kalašnikov media
„V letošním roce zaznamenáváme nárůst poptávky na trhu civilních ručních zbraní ve srovnání s loňským rokem. Naše výrobní kapacity jsou tak letos poměrně intenzivně zatíženy. Vysoké tempo práce lze udržet díky odpovědnosti týmu a efektivní organizaci procesů na všech úrovních,“ uvedl prezident koncernu Kalašnikov Alan Lušnikov.
Dříve Lušnikov uvedl, že 79 % příjmů koncernu Kalašnikov pochází z vojenských produktů a 21 % z civilních produktů.
Značka Kalašnikov je známá hlavně díky legendární pušce AK-47 (Avtomat Kalašnikova obrazca 47) nebo zjednodušeně jako kalašnikov. Jedná se o nejpoužívanější a jednu z nejznámějších útočných pušek světa. Sestrojena byla v SSSR mladým sovětským konstruktérem Michailem Timofejevičem Kalašnikovem.
Další známou puškou z rodiny Kalašnikovů je AK-74, která byla poprvé použita sovětskými vojsky roku 1979 v Afghánistánu.
AK-12 je pak nejnovější verze AK. Poprvé se AK-12 světu ukázal v roce 2012, ovšem po prodělání testů a kvůli vysokým finančním nákladům byl projekt na pár let uložen k ledu. Nová verze pušky pak začala vznikat v roce 2015. Tato verze již postrádala například oboustranný přepínač střelby ovládaný palcem, či originální teleskopickou pažbu. V roce 2017 byla zbraň zavedena do výzbroje Ruské armády. Jako základ byla použita puška AK-74M, která přes 40 let figurovala jako standardní puška sovětských, a následně i ruských jednotek. Oproti AK-74M je nová puška AK-12 díky pokročilým materiálům přesnější a spolehlivější. Disponuje také vylepšeným, standardním přepínačem střelby stylu AK, díky němuž může zbraň střílet kromě dávky a jednotlivými ranami i dvourannými dávkami. Zbraň také dostala nová mířidla, kdy klasická posuvná mířidla nahradila montážní lišta se sklopnými mířidly. Již v základu je montážními lištami vybaveno i předpažbí, na které tak lze umístit například laserové značkovače, taktické svítilny, ručky nebo podvěsné granátomety. Na skeletu AK-12 vznikl také v roce 2016 nový kulomet RPK-16, který má těžší hlaveň a bubnový zásobník s kapacitou 96 nábojů.
Zdroj: iz.ru
Komentáře
Bombero
04. 10. 2022, 12:31ta AK12 až takový šlágr nebude, má jednu podstatnou konstrukční chybu,možná několik
https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/nejnovejsi-ruska-karabina-ak-12-valka-ukazala-ze-jde-o-nedostatecne-vykonnou-pusku/jandvoracek/
Dr. Beir
04. 10. 2022, 21:05bomero
Diskutoval jsi zde s odborníkem o AK 12 s nickem fermi a ten tě rozebral na atomy.
https://www.armyweb.cz/clanek/zatezovy-test-odolnosti-ruske-pusky-ak-12
Bombero
05. 10. 2022, 07:06asi se vám zobrazuje jiná diskuze pod tím článkem, než mě. Protože o "rozebrání na atomy" a "odborníkovi" mám úplně jiné představy. Je zajimavé, že částečně článek v odkazu co jsem sem dal vyvrací moudra toho odborníka
Slavoslav
05. 10. 2022, 08:24fenri je sice prvotrdiedny chuj, ale co to o zbraniach vie a ten clanok co si nalinkoval je zlatanina blbosti.
- lisovana nabojova komora je hlupost, je to hlaven lisovana do puzdra zaveru co je uplny standard ak nechces vymennu hlaven
- presnost sa zlepsila vdaka volne plavajucej hlavni ktoru autor ani nespomenul, lebo netusi co to je
- ziadne dva uzamykacie sroby sa na zaveroch nenachadzaju, autor netusi ako zaver vypada
- Hlaven a aj plynova trubica budu tvrdochoromovane a nejake hrdzavenie pri aspon zakladnej udrzbe nehrozi napriek ortutovym zapalkam.
- spustovy mechanizmus suhlasim so zbytocnou komplikaciou v podobe davky 2 ran, ale nic zavazne
- to s tou poistkou je otazka ci bola vyrobna vada, alebo autor zovseobecnuje na zaklade jedneho pripadu
jedina relevantna pripomienka je k railom na kryte zaveru kde ak aj nie nova zbran tak starsia urcite zacne trpiet tym, ze nebude drzat nulu ako sa vytvoria vole pri skladani pre bezne cistenie
Slavoslav
05. 10. 2022, 06:47ten článok čo si nalinkoval je blbosť ktorú písal niekto kto okolo zbraní išiel len okolo a neovláda ani základnú terminológiu. Jediná relevantná výhrada je tá k tým railom na kryte záveru kde neverím ani renomovaným výrobcom, nie to rusom čo robia s kováčskymi vôľami.
Dr. Beir
02. 10. 2022, 10:02No? Bral bych ji hned. U ruských palnych zbraní cenim jednouchost, nenarocnost a snadnou ovladatelnost. Proto jsou tolik žádaný.
Roman
02. 10. 2022, 11:16U ruských palnych zbraní cenim jednouchost, nenarocnost a snadnou ovladatelnost .
---------------------------------------------
Bohužel to jsou celkově i typický vlastnosti národa jako takovýho .
Proto sou , tam kde sou .
Primitivní , líný a snadno ovladatelný opice , co jsou schopný produkovat pouze jednoduchý výrobky .
Zero Foxtrot
03. 10. 2022, 14:36proto sou tolik zadany v africe a na strednim vychode. pripadne v jizni americe. tedy vsude tam kde nemaj penize na lepsi kvery a kde jejich potencialni uzivatele sou vic divosi nez lidi.
Slavoslav
01. 10. 2022, 14:27zaujímavá informácia o civilnom trhu. ten pre nich v podstate funguje len na západe a najmä v USA a tam nemajú sankcie?