Když se podruhé narodíte
Už od pradávna si v boji člověk instinktivně chránil hlavu všelijakými helmami, od kožených, přes plechové/ocelové až po dnešní kevlarové. Pojďme se níže podívat na případy, kdy taková helma zachránila jejímu nositeli život.
Helma za první světové války například primárně nesloužila k ochraně před projektily, ale spíše před dělostřeleckými šrapnely. Ty pro vojáka představovaly daleko větší nebezpečí, protože zákopová válka sestávala z nekonečného dělostřeleckého bombardování. Celých 65 procent zranění britských vojáků bylo způsobených dělostřeleckou palbou.
Foto: Zachráněn před šrapnelem. Britský voják s ovázanou hlavou se usmívá na cestě do polní nemocnice a ukazuje helmu, která mu zachránila život. Má důvod se usmívat – novinka v jeho vojenské výstroji mu právě zachránila život.
První rok války neměli vojáci žádné helmy, ale jen čapky. První ocelové helmy se na bojišti objevily až v roce 1915, jako první je používali Francouzi. Helmu pro armádu vynalezl August-Louis Adrian.
Velmi rychle pak zařadily helmy do své výstroje i ostatní válčící strany. I díky tomu voják na výše prezentovaném snímku přežil.¨
Podívejte se na další případy, kdy helma svému nositely zachrnália život.
Foto: Druhá světová válka - Americký voják dál drží svoji pozici i přes fakt, že byl raněn nepřátelským sniperem.
Foto: Tento druhoválečný americký voják se také znovu narodil
Foto: John Wiest, člen U.S. 1st Cavalry, ukazuje místo zásahu během války ve Vietnamu. Při následném interview pak řekl "Jediné, co se mi po zásahu přihodilo, byla bolest hlavy".
Foto: Válka ve Vietnamu - Tento americký voják si ze své prostřelené helmy udělal suvenýr včetně přesného datumu zásahu
Foto: Britský voják Leon Wilson demonstruje, kam a v jakém úhlu ho zasáhl projektil
Foto: Americký mariňák Bradley A. Snipes a jeho poškozená kevlarová helma
Foto: Daniel M. Greenwald - další mariňák, kterému zachránila helma život
Zdroj: Military.com, Extrastory.cz, Google
Komentáře