Laserové dělo ADAM
Laserové zbraně jsou budoucností válečnictví. O tom není pochyb. Naposledy jsme se o tom mohli například přesvědčit u ostrého testu laseru ADAM (Area Defense Anti-Munitions) od firmy Lockheed Martin. Laser při testu úspěšně zaměřil a zničil dělostřeleckou raketu.
Foto: Detail zničení rakety v jednom z předešlých testů / Lockheed Martin
ADAM patří do rodina tzv. prostředků C-RAM (Counter - Rocket, Artillery, and Mortar), tedy do rodiny zbraní, schopných účinně působit proti raketám, dělostřeleckým a minometným projektilům. Právě lasery se jeví jako naprosto ideální prostředek pro ničení RAM munice.
Laserový systém ADAM je určen k obraně daného území, nejčastěji vojenské základny nebo seřadiště vojenské techniky. Kromě RAM cílů může působit proti bezpilotním letadlům. V případě potřeby se samozřejmě může zaměřit i na cíle na zemi.
Video: Poslední test laseru ADAM / YouTube
Laserové dělo se dokáže na cíl zaměřit na vzdálenost až 5 kilometrů a na vzdálenost 2 kilometrů zahájit palbu. Dostřel je omezen sílou laserového paprsku, který je silně rušen zemskou atmosférou.
ADAM je poměrně slabý, má výkon „pouze" 10 kW. To ale umožňuje celý systém zabalit do kompaktního a mobilního „balíčku". Teoreticky ho lze přepravit v podvěsu pod vrtulníkem Chinook.
Při testu bylo názorně předvedená schopnost působit pro dělostřeleckým raketám. ADAM dokázal cíl zachytit a zahájit na vzdálenost 1,5 kilometru palbu. Precizní zaměřovací systém byl schopen zacílit laserový paprsek na bojovou hlavici rakety. Po propálení pláště tak došlo k iniciaci bojové hlavice a ke zničení rakety.
„Výsledky testů ukazují schopnost systému ADAM poskytnout praktické a cenově dostupné řešení blízkých hrozeb (RAM útoků – pozn. redakce) v reálném světě," uzavírá Tory Bruno, prezident strategických a protiraketových systémů v Lockheed Martin.
Zdroj: Lockheed Martin
Komentáře