Legenda padla: Američané končí s F-15C po 40 letech – co je nahradí
Americké letectvo oficiálně vyřadilo stíhací letoun F-15C z aktivní služby, čímž skončila bezmála padesátiletá služba tohoto stíhacího letounu. Rozhodnutí, které je součástí širšího programu modernizace amerického letectva, vyvrcholilo definitivním vyřazením strojů F-15C/D Eagle z výzbroje perutě na základně Kadena na japonské Okinawě. Vyřazení, které se provádí prostřednictvím modelu rotačního nasazení, odráží přetrvávající obavy z problémů s údržbou, únavy draku a potřeby přechodu na modernizované letouny čtvrté a páté generace, které jsou vhodnější pro vyvíjející se prostředí hrozeb v Indopacifiku.
Foto: Letoun McDonnell Douglas F-15C Eagle na fotografii z roku 2007 | U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Samuel Rogers / Public domain
Krok potvrdilo 9. dubna 2025 americké tichomořské letectvo (PACAF), které oznámilo, že poslední trvale přidělené letouny F-15C/D Eagle opustily základnu Kadena koncem března 2024. Stalo se tak po původním oznámení z listopadu 2022, že stárnoucí flotila letounů 18. pluku bude vyřazena z důvodu rostoucího zatížení údržbou a obav o letovou způsobilost. Brigádní generál David Eaglin, velitel 18. pluku, zdůraznil, že toto rozhodnutí se netýká nahrazení letounů F-15C/D konkrétním letounem, ale spíše udržení bojových schopností prostřednictvím kombinace rotačních letounů a udržitelnějšího uspořádání sil. Od začátku snižování počtu letounů se v Kadeně při udržování bojové připravenosti střídají letouny F-22A Raptor, F-16CM Fighting Falcon, F-15E Strike Eagle a F-35A Lightning II.
Postupné vyřazování stíhaček F-15C/D z Kadeny bylo ovlivněno jak úvahami o údržbě, tak plánováním regionální bezpečnosti. Letouny verze C/D, poprvé nasazené na Okinawě počátkem 80. let, dlouho zaručovaly na nejjižnějších japonských ostrovech vzdušnou nadvládu a nahradily letouny F-4 Phantom II z vietnamské éry. Jejich trvalé nasazení bylo kdysi základním kamenem americké projekce síly a schopností rychlé reakce ve východní Asii. Mnohé z letounů ze základny Kadena však patří k nejstarším letounům v inventáři letectva, mají za sebou více než 40 let aktivní služby, což vyvolává obavy z únavy konstrukce, zastarávání avioniky a rostoucích nákladů na údržbu. Namísto dalších investic do stárnoucích stíhaček čtvrté generace se letectvo rozhodlo postupně nahradit jejich schopnosti modernějšími letouny, z nichž mnohé nabízejí funkci stealth, fúzi senzorů a víceúčelové funkce.
Odchod F-15C/D ze služby znamená konec jedné éry, ale zároveň vyvolává obavy z potenciální mezery ve schopnostech v Tichomoří. Kadena dříve hostila v rámci 18. pluku dvě trvale přidělené stíhací perutě, číslo 44 a 67. Jejich vyřazením zůstává základna bez trvale umístěných letounů určených pro vybudování vzdušné převahy. Ačkoli američtí představitelé uvedli, že rotační přítomnost novějších letounů zajistí srovnatelnou operační kapacitu, objevily se otázky japonských představitelů a amerických zákonodárců ohledně dlouhodobé přítomnosti a důsledků pro regionální bezpečnost, zejména ve světle rozšiřující se letecké síly a raketového arzenálu Číny. Americké letectvo uvedlo, že model rotace umožňuje flexibilitu sil a udržuje efektivitu misí v Indopacifiku.
Letecká základna Kadena byla vybudována v roce 1945 americkými silami po bitvě o Okinawu. Rychle se vyvinula ve významné zařízení podporující různé operace během studené války a poválečných asijsko-pacifických konfliktů. Během korejské války sloužila jako místo startu pro mise letounů B-29 Superfortress. V období vietnamské války zde byly umístěny letouny F-105 Thunderchief a další taktické letouny. V průběhu desetiletí se její vybavení rozšířilo o zpevněné kryty pro letadla, pozorovací kapacity a podporu pro bombardéry, tankery, stíhačky a zpravodajské platformy. Dnes je Kadena považována za největší a strategicky nejcennější základnu amerického letectva v Indopacifiku.
V současné době je základna domovem 18. pluku, největšího bojového pluku amerického letectva, složeného z několika perutí zaměřených na vzdušnou převahu, doplňování paliva ve vzduchu, včasnou výstrahu a řízení a záchranné operace. Mezi letouny, které jsou v Kadeně pravidelně umístěny nebo se v ní střídají, patří letouny KC-135 Stratotanker, E-3 Sentry AWACS, HH-60G Pave Hawk a bezpilotní letouny RQ-4 Global Hawk. Základna podporuje společný a kombinovaný výcvik s japonskými silami sebeobrany a hraje roli v regionálních scénářích odstrašování, logistiky a rychlé reakce.
Díky své zeměpisné poloze je Kadena jednou z nejstrategičtějších leteckých základen v globálním postavení USA. Nachází se necelých 800 km od Tchaj-wanu a v dosahu Východočínského moře, Jihočínského moře, Korejského poloostrova a dokonce i pevninské Číny a poskytuje americké armádě schopnost rychlé reakce v regionu, který se vyznačuje spornou vzdušnou a námořní oblastí. Blízkost ke klíčovým ohniskům napětí a aliančním partnerům umožňuje USA provádět projekci sil, společné odstrašování s Japonskem a vyvažování sil proti čínským regionálním ambicím. Přestože odchod letounů F-15C/D mění strukturu sil na základně, Kadena nadále funguje jako klíčové centrum pro projekci sil a nepředvídané operace.
Letoun F-15C byl vyvinut v 70. letech 20. století společností McDonnell Douglas jako evoluce původní konstrukce F-15A/B, která byla přímou reakcí na hrozbu sovětských letounů MiG-25 Foxbat. F-15C byl navržen jako speciální stíhací letoun pro vybudování vzdušné převahy a oproti předchozí verzi získal vyšší kapacitu nádrží, zvýšenou nosnost zbraní a zdokonalené radarové systémy. Do služby vstoupil v roce 1979 a tvořil páteř amerického stíhacího letectva v posledních desetiletích studené války. Později procházel pravidelnými modernizacemi avioniky a konstrukce, aby se prodloužila jeho životnost.
Pilotům letounu F-15C se připisuje více než 100 potvrzených vítězství bez hlášených ztrát. Většina sestřelů byla dosažena během operace Pouštní bouře v roce 1991, kdy F-15C dominovaly nad iráckými letouny, včetně MiG-29 Fulcrum a Mirage F1. Letoun se také zúčastnil bojů nad Balkánem, kde prosazoval bezletové zóny v Bosně a Kosovu, a v nedávné době podporoval letecké hlídky nad Perským zálivem a mise související s kampaní proti Islámskému státu. Jeho vysoká rychlost, dlouhý dolet, výkonný radar a raketová výzbroj umožnily americkým pilotům zasáhnout a zničit nepřátelské letouny dříve, než mohly představovat hrozbu.
Koncem roku 2010 začalo letectvo posuzovat proveditelnost zachování flotily F-15C. Stárnoucí elektroinstalace, namáhání draku a zastaralost avioniky vedly k vysokým nákladům na údržbu a snížení míry schopnosti plnit úkoly. Ačkoli byly letouny F-15C stále účinné v nesporném vzdušném prostoru, nebyly již považovány za schopné přežít zejména proti ruským systémům S-400 nebo čínským stíhačkám J-20. Zejména toto zjištění přispělo k rozhodnutí amerického letectva vyřadit letoun z frontových základen a upřednostnit novější platformy.
Zdroj: armyrecognition.com, defensemagazine.com
Komentáře
Czertik
13. 04. 2025, 15:43pro rexika a podobne nacky
muzete me vysvetlit proc f35 je utocna zbran a su-57 ne ?
Azor
13. 04. 2025, 16:38Czertik.
"muzete me vysvetlit proc f35 je utocna zbran a su-57 ne ?"
Už zase chcete něco vysvětlovat??? Vám jakožto "odborníku" (mimo jiné i na letadla)to vám někdo má vysvětlovat?? Vy si nedokážete na toto odpovědět??
Slábnete Czertiku,slábnete.
Bylo by dobre se co????? Uči . . . . . . . . .
Czertik
14. 04. 2025, 15:50rexik
prave proto sem se stal, abych dokazal jaci ze to ste idioti. rexik a spol.
Azor
12. 04. 2025, 15:16"Legenda padla"
Tak to není jen tato legenda.To padla i taková legenda jako byl duch Kyjeva.
A ani tento to už nezkusí -
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-na-ukrajine-behem-mise-zemrel-pilot-stihacky-f-16-40517186#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
A to se ještě neví,kdo ho sundal,neboť -
"Pokud se stíhačka skutečně zřítila, nebyla by prvním západním bojovým letounem, o který Ukrajinci přišli. 26. srpna loňského roku si totiž pravděpodobně sami Ukrajinci při vzdušném ruském útoku sestřelili jednu z dodaných F-16 raketovým systémem země-vzduch Patriot. Ukrajina to nikdy nepotvrdila."
Asi tak, jak tvrdila,že ta raketa v polsku byla ruská.
Czertik
12. 04. 2025, 19:27rexik
a co rikas na to ze legenda duchu kyjeva byla nejvice popularni v rusku ?
a mas to pomotane, ukrajina potvrdila celkem rychle ze si loni sestrelila f16, jen se nevedelo v cem byl problem. dnes uz se to vi.
Azor
12. 04. 2025, 19:53Czertik.
"a co rikas na to ze legenda duchu kyjeva byla nejvice popularni v rusku ?"
To já nevím, možné to je,jako ti z Hadího ostrova?
Czertik
13. 04. 2025, 14:56rexik
a co se ti nelibi na hadim ostove ?
Azor
13. 04. 2025, 16:50Czertik.
"a co se ti nelibi na hadim ostove ?"
Chytrému napověz . . . . . . .
Tam nebyli "hrdinové" ???
Takový jako Kodet, když řval z balkonu - proletáři vyliž . . . . . . . . . . . . .
Přitom svoji ženu(ve filmu)terorizoval a ponižoval.K Takovému "morálnímu hrdinovi" bylo celé kino vstřícné.Jak že to těm komunistům nandal.
Tak jako ti "hrdinové" na Hadím ostrově(nejdřív pohádka o tom, jak hrdině padli za Ukrajinu),to nandali ruské armádě,co???
https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/obranci-ostrova-ruska-propaganda-fake-news.html
Salut.
Czertik
14. 04. 2025, 15:57rexik
a tady jde videt tvoje retardace, nikdo skutecne nefandil kodetovi, kdyz terorizoval svoji zenu.
a vsimni si ze jeho zena byla stastna, kdyz bolseviky poslal kam patri.
a ten link na hadi ostrov ??????
nechapu, clanek popisuje RUSKOU PROPAGANDU? LZI A MANIPULACE.
cili kde v tom clanku na by jakykoliv problem ze strany ukrajiny ?