Má AČR i nadále provozovat tanky T-72M4 CZ?
České tankové vojsko v současnosti prochází výraznou modernizací. Česká republika dokončuje jednání s Německem o dodávkách až 80 nových tanků Leopard 2A8, které představují jedny z nejmodernějších tanků, a výrazně tak posílí obranyschopnost České republiky. Neméně významné je i to, že vedle toho AČR dostává i starší tanky Leopard 2A4. České tankové vojsko tak konečně překonalo léta trpné rezignace.
Vedle toho ale i nadále součástí českého tankového vojska zůstávají tanky T-72M4 CZ. Ty navíc dnes procházejí tzv. technickým zhodnocením, a to ve státním podniku VOP CZ. Především ve světle výše zmíněných dodávek se ale tanky T-72M4 CZ jeví jako poněkud nadbytečné. Vše navíc umocňuje právě probíhající technické zhodnocení těchto tanků, které si vyžádá cca 1 mld. korun a které se některým jeví jako zbytečné vyhození peněz. Je ale skutečně tomu tak? Mají tanky T-72M4 CZ i nadále v armádě České republiky svůj smysl, nebo mají být vyřazeny? A má na nich být realizováno finančně náročné technické zhodnocení?
Foto: T-72M4 CZ, hlavní bojový tank AČR | pplk. Ladislav Kabát / AČR
Tanky T-72M4 CZ v historické retrospektivě
Historie tanků T-72M4 CZ se začala psát již v polovině devadesátých let minulého století. Tehdy se vedení MO ČR i na základě zkušenosti z nasazení tanků T-72 ve válkách v Perském zálivu rozhodlo přistoupit k jejich modernizaci. Bylo tomu i proto, že Česká republika disponovala poměrně výkonným zbrojním průmyslem, který byl takového úkolu schopen a který měl s podobným úkolem (modernizace tanku T-55) bohaté zkušenosti.
Zde lze navíc připomenout, že v této době AČR disponovala z dnešního pohledu obrovským počtem 540 tanků T-72. Tehdejší vedení AČR, resp. MO ČR předpokládalo, že bude modernizována většina těchto tanků. – původní plány počítaly s modernizací 350-400 tanků. Takto vysoké počty dávaly této modernizaci smysl.
Ekonomická situace ČR a relativně nízké výdaje na obranu ale donutily MO ČR k redukci těchto ambiciózních plánů. Počty modernizované techniky se neustále měnily, až nakonec bylo modernizováno pouze 30 tanků, tedy 1 tankový prapor. V důsledku tohoto snižování počtu modernizovaných tanků se ale zvyšovala jednotková cena modernizovaného tanku, a snižovala se tak ekonomická efektivita tohoto programu. Celkové náklady na modernizaci tanků T-72 na verzi T-72M4 CZ se vyšplhaly na v té době astronomických 19 miliard Kč, což z této modernizace učinilo jeden z nejdražších programů AČR.
Na druhou stranu je třeba podotknout, že po čistě technické stránce byla tato modernizace velice zdařilá, a obecně je řazena mezi nejlepší modernizace tanku T-72. Obecně pak lze konstatovat, že tanky T-72M4 CZ se armádě České republiky osvědčily. Výhodou bylo i to, že pro tyto tanky bylo dostatek náhradních dílů, což výrazně snižovalo náklady na jejich provoz.
Tanky T-72 ve světě
Pokud posuzujeme tanky T-72M4 CZ, pak je třeba vzít v potaz také zkušenosti z nasazení tanků T-72 ve světě. Tanky T-72 jsou totiž jedním z nejčastějších účastníků různých konfliktů. Jedná se jak o různé asymetrické konflikty, tak i současnou válku na Ukrajině, kde probíhají rozsáhlé tankové boje, a kde jsou široce nasazovány jak tanky T-72, ale i moderní tanky západní provenience. Je faktem, že v bojích na Ukrajině, ale i v dalších konfliktech současnosti se jasně ukázaly známé nedostatky tanků T-72, plynoucí z jejich koncepce (nedostatečný vnitřní prostor, nevhodné uložení munice, nižší úroveň systému řízení palby). Ale i přes všechna tato negativa tanků T-72 jsou tanky T-72 nejen stále udržovány ve výzbroji desítek států po světě, ale také jsou jimi intenzivně používány. Není to přitom jen proto, že tanky T-72 jsou obvykle snadno k dispozici, zatímco moderní tanky západní provenience jsou často nedostupné. Mnohé armády používají tanky T-72 i proto, že pro některé úkoly jsou tanky T-72 vhodnější. A to především díky své nízké hmotnosti, kdy tanky T-72 jsou oproti západním tankům o 15-20 tun lehčí.
Zkušenosti z Ukrajiny nám pak ukazují jeden zajímavý fakt – tanky T-72 a jejich různé modernizované verze lze úspěšně nasazovat ve spolupráci s tanky západní provenience. Obvykle je to tak, že tanky západní provenience jsou určeny coby výzbroj tankových brigád a v bojích jsou nasazovány na ta nejexponovanější místa, zatímco tanky T-72 jsou součástí mechanizovaných brigád a jsou nasazovány na různá vedlejší bojiště, pro podporu pěších útvarů atd. Mimořádně se pak při plnění těchto úkolů osvědčily modernizované varianty tanku T-72, např. polské tanky PT-91 Twardy, které jsou zhruba srovnatelné s českými T-72M4 CZ.
Tanky T-72 dnes
I vzhledem k těmto zkušenostem se jeví rozhodnutí realizovat na tancích T-72M4 CZ technické zhodnocení jako velice prozíravé. Je také třeba brát v potaz fakt, v jakém stavu české T-72M4 CZ byly. Vzhledem k nedostatečné údržbě, dané především nedostatkem financí v důsledku nedostatečných výdajů na obranu, ale i vzhledem k nedostatku náhradních dílů k modernizačním komponentům, byla provozuschopná jen menší část těchto tanků. Bylo přitom nesmyslné v dané době chtít tanky T-72M4 CZ vyřadit a nahradit je novými tanky, když výběrové řízení na nový tank by trvalo jistě velmi dlouho (stačí si připomenout, jak dlouho trvalo výběrové řízení na BVP), a nové tanky nebyly hned k dispozici. I v případě nějaké urychlené akvizice by nějakou dobu trvalo, než by byly tanky vyrobeny, než by pro ně byly vycvičeny osádky, než by byla vybudována logistika atd. Za takové situace AČR potřebovala nějaké překlenovací řešení, které by jí pomohlo překonat období do příchodu zcela nových tanků. Technické zhodnocení tanků T-72M4 CZ přitom bylo de facto jediným takovýmto překlenovacím řešením, které se nabízelo.
Je navíc třeba zdůraznit, že technické zhodnocení, které je na tancích T-72M4 CZ realizováno, je skutečně jen technickým zhodnocením, renovací. Není modernizací, ta by musela být mnohem rozsáhlejší, a tedy i dražší. Cílem technického zhodnocení je pouze zprovozuschopnění tanků T-72M4 CZ. Tedy jejich uvedení do takového stavu, aby mohly fungovat, ale také bojovat.
Stejně tak i cena cca 1 mld za tento program je přiměřená. Je přitom nesmyslné vzít částku
1 mld, a vydělit ji 30 tanky, z čehož by nám vyplývala cena více než 30 mil. Kč za jeden tank. Takto se to počítat nedá. A pokud se podíváme na podobné programy v zahraničí, pak zjistíme, že je jejich cena zhruba srovnatelná. I proto lze hodnotit program technického zhodnocení tanků T-72M4 CZ jako pragmatický.
Tanky T-72M4 CZ po nástupu Leopardů
Nástup tanků Leopard 2, a to jak ve verzi Leopard 2A4 (kterou AČR již provozuje), ale i v připravované verzi Leopard 2A8, ovšem situaci tanků T-72M4 CZ do značné míry mění. Ale ani v tomto případě vše není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Předně je třeba podotknout, že AČR tanky Leopard 2A8 ještě zdaleka nemá. Ostatně, tanky
Leopard 2A8 ještě ani nejsou k dispozici, resp. není dokončen jejich vývoj. Při jejich vývoji se mohou objevit nějaké komplikace, což jejich nástup může zdržet.
Mnohem důležitější ale je, že dosud ani nebyl podepsán řádný kontrakt na akvizici tanků Leopard 2 A8. To, co bylo uzavřeno, představuje spíš jakési společné memorandum České republiky a Německa. A od společného memoranda k uzavření řádného kontraktu bývá ještě hodně daleko. Během projednávání této akvizice může dojít k různým komplikacím a neshodám, které se obvykle týkají ceny, ale i přenosu důležitých informací, otázka dodávek či výroby náhradních dílů atd. To vše může uzavření kontraktu výrazně zdržet.
Reálně tak může k uzavření kontraktu na pořízení tanků Leopard 2A8 dojít v letech 2027-28. Ostatně, právě tak to prezentuje i vedení MO ČR, resp. AČR. Je také třeba vzít v potaz to, že samotná výroba tanků Leopard 2A8 nějakou dobu potrvá. V současnosti sice výrobce tanků Leopard 2 navyšuje produkci, jenže poptávka po tancích Leopard 2 je natolik vysoká, že ji jen stěží stíhá uspokojovat. Opět je také třeba brát v potaz, že nějakou dobu bude trvat, než budou vycvičeni tankisté, než bude vybudována potřebná logistika a infrastruktura. I kdyby došlo k uzavření kontraktu na pořízení tanků Leopard 2 A8 v r. 2027/28, reálně bude AČR těmito tanky disponovat až někdy po r. 2030. Jistou dobu také potrvá, než se podaří z tanků Leopard 2A8 a jejich osádek vytvořit skutečně kvalitní, sehranou jednotku.
Stejně tak je nutno počítat s tím, že do osudu akvizice tanků Leopard 2A8 může zasáhnout politika. Současné vedení MO ČR je akvizici tanků Leopard 2A8 nakloněno. Jenže po parlamentních volbách, které proběhnou již v r. 2025, tedy příští rok, může být mnohé jinak. Může nastoupit zcela nové vedení MO ČR. A především mohou vládu sestavovat zcela jiné strany, které nejsou tolik nakloněny výdajům na obranu. Za takové situace nemusí ani dojít ke zrušení akvizice tanků Leopard 2A8, ale spíš k jeho oddálení, a to třebas i o několik roků. Podobným úsporným krokem může být to, že počet pořizovaných tanků Leopard 2A8 bude snížen. Případně může dojít i ke kombinaci obou kroků. Za takové situace se tanky T-72M4 CZ, kterým technické zhodnocení umožní jejich provozování i za rok 2030, mohou velice hodit.
Obdobně jako budoucí nástup tanků Leopard 2A8 zpochybňuje potřebu tanků T-72M4 CZ i současný příchod starších tanků Leopard 2A4, jejichž počet by navíc měl být zvýšen. Na první pohled by se mohlo zdát, že tanky Leopard 2A4 spolu s tanky Leopard 2A8 vytvoří dostatečně početné tankové vojsko. Díky provozování těchto dvou tanků by navíc AČR disponovala ucelenou typovou řadou, která má stejný typ kanonu, stejnou municí atd. Mohla by tak zcela opustit typovou řadu tanků T-72, které mají kanon jiné ráže, odlišnou munici. Díky tomu, že by AČR měla dostatek tanků Leopard 2A8 a Leopard 2A4, by mohlo dojít k tomu, že tanky Leopard 2A4 by byly přeřazeny k Aktivním zálohám, a pravidelná armáda by disponovala jen tanky Leopard 2A8. Takovýto scénář ostatně nastínil i náčelník GŠ Karel Řehka.
Jenže na něco takového, aby tanky Leopard 2A4 sloužily jen u Aktivních záloh, jsou tanky Leopard 2A4 až příliš cenné. Jejich kvality naznačil i ukrajinský konflikt, ve kterém jsou tanky Leopard 2A4 nasazovány. Tanky Leopard 2A4 se zde dokázaly prosadit i proti nejmodernějším ruským tankům, jako jsou tanky T-90 M. I to ukazuje, že by si jich AČR měla co nejvíce vážit, a maximálně využít jejich potenciál.
Na druhou stranu jsou tanky Leopard 2A4 technicky a provozně náročnější než relativně jednoduché tanky T-72M4 CZ. Jejich provozování Aktivními zálohami – které slouží jen menší část roku – by tedy na jejich obsluhy kladlo mnohem vyšší nároky. Zcela jistě by se k tomu přidaly i technické a logistické problémy. Oproti tomu u pravidelných jednotek by byl potenciál tanku Leopard 2A4 mnohem lépe využit.
Jako racionálnější se proto jeví ponechat u pravidelných jednotek jak tanky Leopard 2A8, tak i starší tanky Leopard 2A4. A jako tank pro Aktivní zálohy využívat tanky T-72M4 CZ. Tím se podaří nejen využít stávající součástkovou základnu pro tanky T-72 M4 CZ, která je stále k dispozici, ale stejně tak i lidský potenciál stávajících osádek T-72M4 CZ – tankistů, kteří se budou chtít nějak angažovat i po svém odchodu do civilu, a to právě v rámci Aktivních záloh.
Tanky T-72M4 CZ tak mohou sloužit jako překlenovací řešení do doby, než nastoupí tanky Leopard 2A8. Toto přechodné období, jak bylo nastíněno výše, může být delší, než předpokládají současné optimistické scénáře AČR. V dnešní, napjaté době přitom nelze aplikovat přístup, který byl běžný před dvaceti lety, kdy některé armády z úsporných důvodů rezignovaly dočasně na určitou schopnost nebo na určitou techniku s tím, že ji obnoví až někdy v budoucnosti.
Nic na věci proto nemění ani příchod tanků Leopard 2A4. Po dobu, kdy budou sloužit tanky Leopard 2A4, musí sloužit i tanky T-72M4 CZ, když se ukazuje, že současné provozování pouze jednoho tankového praporu je nedostatečné. Tanky T-72M4 CZ přitom musí být skutečně plně k dispozici, ve stavu technické připravenosti, nikoliv jen uložené někde ve skladu. I proto má současné technické zhodnocení tanků T-72M4 CZ, jehož cílem je právě uvedení těchto tanků do bojeschopného stavu, svůj smysl.
Stejně tak mohou tanky T-72 představovat pro AČR jakýsi posilující prvek. Prvek, který jí umožní navýšit svou bojovou hodnotu, a to při nízkých nákladech. Současný vývoj na Ukrajině; problematická, agresivní politika Ruska atd. nám ukazuje, že takovéto navýšení schopností AČR bude Česká republika potřebovat dlouhodobě. Proto mají i zdánlivě zastaralé tanky T-72M4 CZ nadále svůj význam.
Zdroj: AČR, The National Interest, Britannica
Komentáře
Czertik
13. 03. 2024, 16:02technicke zhodnoceni t72 za miliardu kc sou vyhozene penize, ktere maji za cil jen udrzet zcela neschopneho reditele vop u koryta.
technicke zhodnoceni nepinese pro acr absolutne nic.
sam autor v predeslem clanku tvrdil ze ony dodane nemecke sou v dobrem technickem stavu, cili neni moc faktoru ktere by branili tomu aby mohly slouzit u acr misto t72.
a otazka novych tanku pro acr neni jen o tom, kdy nam dojsou leo 2A8. mala vyrobni kapacita spis mluvi proti nim.
nebyl by problem nakoupit korejske k2, zvlast po tom co uz je jiste ze je budou mit polaci, takze pri sspolupraci s polaky by slo nakoupit k2 za velice dobrou cenu, nemluve o daleko drivejsim datu dodani pro acr.
Marty
14. 03. 2024, 08:08Czertik
nejsem si jist tím dodáním K2, na kolik sou Korejské výrobní kapacity obsazeny Polskem? a vlastní Polská produkce zatím nezačala vubec, myslím že 3x14 L2A4 by do doby než budou L2A8 dodány stačil, bylo by to i tak výrazně více než máme dnes, kdy plně pojízdné sou jen ty nemodernizované T72, M4ky na tom nejsou vubec dobře, jejich uvedení do provozu má smysl podle mě jen aby se mohla nabídnout jejich výměna za bud větší počet L2A4 nebo dekvátní počet A5-A6
Czertik
14. 03. 2024, 22:29marty
je uplne jedno nakolik sou korejske vyrobni kapacity obsazeny polskem, realitou zustava ze korejci sou schopni dodavat 40-50 tanku mesicne, zatimco nemci sou schopni vyrabet s velkym vypetim sil jen 2 tanky mesicne, bez jakekoliv nadeje na jeji zvyseni v blizke budoucnosti (do 5 let).
takze cesi by dostaly vsechny K2 drive v kazdem pripade, bez ohledu na to jestli by byly vyrabeny v koreji nebo polsku, nez by dostaly svoje A8 z nemecka, a to dokonce i v pripade ze by cesi dostaly priortu a predbehly vssechny staty pred nimi.
prosta matematika.
prave proto ze M4 sou nepojizdne, tak jejich uvedeni do provozu je jen vyhazovani penez, zvlast kdyz se pocita s tim, ze budou za cca 5-10 let vyrazeny.
docasne nahrazeni vsech t72 co pouziva acr leo 2A4 by bylo logicke a levne a dalo by to cesku dost casu na to aby se rozhodlo jestli nakoupi A8 ci K2.
Radek
11. 03. 2024, 11:06Naštěstí je Babiš jen kecálek, doma toho nakecá a v reálu udělá houby. F-35 nezruší, protože smlouvy už budou probíhat. Pokud Černochová není hloupá, uzavře kontrakt na Leo A8 už letos, jednání země-země je mnohem jednodušší než soutěž. Pak by Leo A8 dorazily v letech 2027-28. Teď je nejdůležitější kontrakt uzavřít a získávat vojáky - profíky i armádní zálohy. A doplnit munici. T-72M4CZ je nutné udržovat funkční až do doby, kdy Leo A8 budou plně bojeschopné. Teprve potom je můžou šoupnout do armádních záloh.
Marty
11. 03. 2024, 11:22Radek
díky bohu že je, paradox je že když byl u moci, nakupovat Venom/Viper mu nevadilo (za mě jeden z mála plusovích bodů pro něj)
ale osobně bych neváhal vzít tu třetí várku L2A4 a místo platby nabídnout odeslání uloženek T-72 i s čstí munice a pokud by někdo nabídnul alespon 24 L2A5 + neváhal bych je klidně měnit za odeslání M4CZ, ty teď zprovoznit je nutné ale do budoucna je to u tak malého počtu tanků zbytečná komplikace mít dva tolik rozdílné stroje, jen kdyby byla taková příležitost
Jumpman
11. 03. 2024, 17:56jojo, moje řeč... T72M4CZ je pěkný kousek naší historie, bohužel spíš vypovídá o schopnostech našich vlád a držet je provozuschopné v okamžiku, kdy by se naskytla možnost to vyměnit za standard NATO, nemělo by se váhat... A i ty LEO2A4 mají modernizační potenciál minimálně na A7 a je to odzkoušená cesta a plány na tuto cestu existují i na již obdržené A4
Czertik
14. 03. 2024, 22:32jumpman
jenze problem je v tom, ze modernizace A4 na standart A7 ci modernejsi stoji 40-80% ceny noveho tanku A8. zalezi v jakem sou stavu. s tim, ze jejich technicka zivotnost bude mensi nez u zcela novych tanku.
Bob
10. 03. 2024, 12:11Podle. eho názoru AČR pro úkoly související s obranou země nepotřebuje z mnoha důvodů kna rozdíl od Polska či Maďarska). AČR by měla být vybavena především technikou typu BVP s moderní vyzbrojí, různými nástavbami včetně vybaven Velkého počtu víceúčelových dronů. AČR by měla disponovat minimálně 500 protinkovými zbraněmi typu "Javelin", raketomety a větším počtem vrtulniků (země-země, země-vzduch), Rádio elektronikou atd.
Czertik
10. 03. 2024, 18:31bob
a proc madari potrebuji tanky a cesi ne ?
vzdyt madari tolik odlisni od cr nejsou.
MiraH
09. 03. 2024, 14:45i těch 80+40/5 kusů je málo. Dopadlo to přesně jak se dalo čekat, většina financí na F-35A a zbytek víceméně paběrkuje. Tanky aby to mělo smysl tak 150 hlavní a cca 40-50 pro AZ. To je takový základ kde už se dá bavit o tankovém vojsku. Jenže jak prokázal konflikt na UA, tanky musí mít krytí nejen pěchoty ale hlavně drony a s těmi se vlastně pořádně v AČR nezačalo. Ikdyby šlo o nákup jako je nový turecký TB3, to pro začátek, poté dát impuls Aeru aby začal dělat na bezpilotní verzi L-39NG s tím že bude mít jistý odběr u AČR. To samé u dělostřelectva kdy pořizované Caesary jsou naprosto nevhodné a nekrytá posádka je přímo lovena i malými FPV drony.
Nezbývá než doufat že příští vláda přijde už s přiravenou konepčností obnovy schopností AČR, protože to co se děje je zoufalost.
Pepík Knedlík
09. 03. 2024, 21:50Mira H
Žádná vláda.a to myslím i pred rokem 39 neudělala zásadní změny a pidporovala korupci. Jo jo kecy, že Beneš podporoval armádu patří do říše pohádek. Česká mentalita se od té doby nezměnils. Stále lezeme nekomu do pr.ele. Před tim Francie, Sověti a dnes USA.
Pozemni vojsko je u nás zaostaly a počet vojáků je k smichu. V CZ je 11 500 profesionálních hasičů a 80 000 dobrobrovolniku.
Darovany Leopard 2 je super tah jak si zavazat zákazníka 8 když na nový stroje bude cekat 15 let. Polaci tuhle fintu pochopili i to, že je KMW nepusti k lizu a tak si vyjednali s Jižní Koreou exkluzivní podminky. Češi budou jako vzdy cekat a cekat a nadavat na duchodce, na Brusel i na Putins, že kvuli nim nemají ani kvalitni utocny pusky Bren,
MiraH
09. 03. 2024, 23:56nejlíp to vzali Maďaři, vzali rychle A7+ a mají klid. Ty A4 fakt pro AZ, tam se hodí a byla by hloupost nebrat je když Němci nabízí grátis, zas tak špatné nejsou.
Taky bych byl spíš pro korejský tank abychom nebyli tolik závislí na Německu.
Pepík Knedlík
09. 03. 2024, 09:12Pěkný článek k zamyšlení.
Jenže nejsou základní náhradní dily na generalky motoru, převodovek atd.. Česko jako vždy svoji *nevyzralost" pokud se jedna o ekonomiku, obranu a průmysl. Od roku 1990 vyla armáda jen v pozadí a vsichni co di říkají politici.
Jumpman
09. 03. 2024, 11:05tady se obávám dalších voleb. Fiala je sice dement a republiku ekonomicky poslal do hnoje, navíc je natolik arogantní, že dokáže pouze ždímat lidi co normálně pracují, nic jiného mu jeho kmotrovská základna nepovolí. Ale je třeba mu dát kredit za to, že konečně (po facce od putina) prozřel a začal dávat armádě alespoň to, co republika slíbila v rámci NATO. Volby ovšem projede na celé čáře a populista babiš je, podle mě, schopný zrušit i to málo pozitivního, co ta fialova vláda pro republiku udělala, ať se to týká akvizice Leo2A8 nebo F35...
Pepík Knedlík
09. 03. 2024, 12:26Jum
Žijem v Česku, kde neplati žádný ekonomický zakony i vize. Smali jsme se plánováni komoušů na 5 let, ale ona byla vize i u armady. Celkem to fungovalo ...
Bojim se, že prijde nějaký udiot a diky pristavu v Hamburku co část vlastní republika bude chtít vybudovat námořní flotilu.
Jumpman
09. 03. 2024, 12:51tak ponorkové námořnictvo by se ČR celkem šiklo, vojsko který není vidět, jen stojí prachy... :thinking::rofl:
GRIZZLY T15
22. 06. 2024, 20:44Už aby zrušil,ty F35 jsou to jen předražený šroty,v USA každou chvíli nějakej spadne kvůli technickým problémům.